Počet Rohingov utekajúcich do Bangladéša sa však podľa správy UNHCR oproti predošlým dňom o čosi spomalil. Mnohí z nich ale aj napriek tomu stále márne hľadajú útočisko a táboria pri cestách. Novopríchodzím utečencom poskytujú v Bangladéši základnú pomoc miestni obyvatelia, úrady aj náboženské obce.
K hromadnému úteku Rohingov došlo po násilnostiach, ktoré vypukli v mjanmarskom Jakchainskom štáte 25. augusta. Militanti patriaci k etnicko-náboženskej menšine Rohingov vtedy zaútočili na zhruba 30 policajných staníc. Mjanmarská armáda následne pristúpila k protiútoku na povstalcov.
Vzájomné strety si vyžiadali stovky obetí na životoch, prevažne z radov vzbúrencov. Ako armáda, tak aj povstalci sa vzájomne obviňujú z používania brutality.
Jakchainský štát je najchudobnejšou oblasťou Mjanmarska a žije tam vyše milióna Rohingov. Táto indoárijská národnostná menšina moslimského vierovyznania čelí v prevažne budhistickom a z jazykového hľadiska väčšinovo sinotibetskom Mjanmarsku tvrdým perzekúciám.