Agentúru SITA o tom v utorok informoval Stanislav Skala z UNAS s tým, že dôsledky v súvislosti s mýtom by mal vyvodiť aj premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).
Protestná jazda autami v hlavnom meste by sa podľa UNAS mala začať v piatok o 11:30 pri čerpacej stanici Slovnaftu na diaľnici D1 pri Zlatých pieskoch. Odtiaľ chcú autodopravcovia pokračovať po trase vedúcej okolo sídla Združenia cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia a Ministerstva dopravy a výstavby SR pred Úrad vlády SR. Tam by sa malo o 13:00 začať protestné zhromaždenie. “Vyzývame všetkých občanov tejto krajiny aj vysokoškolákov, aby sa pripojili za budúcnosť nás všetkých a pomohli nám zastaviť rozkrádanie krajiny. Dôsledky musia niesť aj politici, nielen občania,” uviedol UNAS.
UNAS ukončil 29. januára blokovanie hraničných priechodov s tým, že ostáva naďalej v pohotovosti. Autodopravcovia obnovili 28. januára štrajk, resp. protest za splnenie svojich požiadaviek na zníženie sadzieb dane z motorových vozidiel o 50 percent a výrazné zvýšenie zliav z mýta. “Protestné zhromaždenia na hraničných priechodoch ostávajú v režime pohotovosti, to znamená, že tieto zhromaždenia môžeme v prípade potreby opäť obnoviť. Na jednotlivých hraničných priechodoch sme protestné zhromaždenia museli ukončiť po zákroku polície,” oznámil minulý týždeň UNAS.
Žiadal zníženie sadzieb dane z motorových vozidiel zhruba o 50 % a zvýšenie zliav z mýta podľa najazdených kilometrov zo súčasných 3 % až 11 % na 18 % až 27 %. Európska smernica umožňuje členským štátom uplatňovať maximálne zľavu 13 % z poplatku za využívanie dopravnej infraštruktúry nákladnými vozidlami. Ministerstvá financií a dopravy a výstavby označili požiadavky UNAS za nereálne, pričom požiadavky organizácie by mali na rozpočet vplyv vo výške zhruba sto miliónov eur. Oba rezorty sa napokon dohodli s ČESMAD-om Slovakia na zľavách zo sadzieb dane z motorových vozidiel zhruba v objeme 30 miliónov eur ročne a na zľavách z mýta od prvého najazdeného kilometra približne za 8,5 milióna eur za rok.