Nárazy vtáctva do stĺpov elektrického vedenia či zásahy elektrickým prúdom spôsobujú na Slovensku úhyn približne 13-tisíc operencov ročne. V rokoch 2014 až 2016 ochranári na etapy monitorovali úmrtnosť vtáctva na najrizikovejších úsekoch Slovenska. Počas 13-tich mesiacov v týchto lokalitách zaznamenali 4 353 úhynov 84 rôznych druhov vtákov. V 77-ich percentách prípadov bol príčinou úhynu zásah elektrickým prúdom, zvyšných 23 percent úhynov spôsobili nárazy do drôtov elektrického vedenia.
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) preto v spolupráci s Ochranou dravcov na Slovensku, Univerzitou veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a partnermi pripravilo „Odbornú príručka ochrany vtáctva na nadzemných elektrických vedeniach na Slovensku“. Publikácia má pomôcť k znižovaniu úmrtnosti vtáctva. Príručka bola vypracovaná v rámci projektu Life Energia v krajine, ktorý je financovaný z fondov Európskej únie a MŽP. „Cieľom príručky je v súčinnosti všetkých zainteresovaných subjektov eliminovať zranenia a úmrtnosť vtáctva na elektrických vedeniach na území Slovenska. Na základe najnovších poznatkov sa vďaka spolupráci všetkých strán neustále aktualizujú technické štandardy, inovujú konštrukčné riešenia, ochranné prvky či ďalšie spôsoby prevencie úhynov a úrazov,“ vysvetľuje zoologička a vedúca Odboru medzinárodnej spolupráce ŠOP SR Andrea Lešová.
V rámci projektu Life Energia ochranári zároveň vytypovali 82 kilometrov najrizikovejších úsekov, na ktorých inštalovali spolu 9-tisíc odkloňovacích prvkov, akými sú napríklad letecké gule, špirály rôznych veľkostí a tvarov, farebné vlajky, neoprénové pasy či kovové prvky odrážajúce slnečné svetlo. Tie vtáctvo zaregistruje ako prekážku a následne zmení dráhu letu tak, aby sa im vyhlo. Opatrenie tak môže výrazne pomôcť korigovať úmrtnosť vtáctva na stĺpoch elektrického vedenia.
Podľa ochranárov sú najviac ohrozenou skupinou vtákov dravce, napríklad orly, sokoly, jastraby či myšiaky, ktoré patria medzi stredné až veľké druhy. K zásahu prúdom dochádza najmä na miestach s vysokými koncentráciami vtáctva, najčastejšie v poľnohospodárskych nížinách, kotlinách a pahorkatinách. Problémy nastávajú aj v súvislosti s hniezdami bocianov. Tie si stavajú hniezda na vrcholoch konštrukcie stožiarov vedenia vysokého napätie alebo priamo na drôtoch nízkeho napätia. Počas daždivých dní dochádza k premočeniu hniezda a ku skratom, čo spôsobuje vyhorenie hniezda, úhyn mláďat či dospelých jedincov.
Okrem znižovania množstva úhynov vtáctva má uloženie elektrického vedenia do zeme aj niekoľko iných výhod. „Takéto opatrenie okrem toho pozitívne ovplyvňuje spoľahlivosť distribúcie elektrickej energie, znižuje potrebu okamžitých aj budúcich zásahov do krajiny a jej vegetácie. Zároveň zlepšuje vzhľad a estetiku krajiny,“ uvádzajú v príručke zúčastnené organizácie.
Okrem ochrany života vtáctva môže odborná príručka vypracovaná v rámci projektu Life Energia v krajine slúžiť ako podklad pre vypracovanie a vydanie metodických usmernení pre orgány štátnej správy.