“Je ťažké urobiť úprimné hodnotenie. Nebude kladné. Začíname Európu a Ameriku dráždiť,” povedal pri komentármi reakcie na incident v Kerčskom prielive a situácie na Ukrajine.
Podotkol, že na Západe vyzývajú Kyjev k tomu, aby sám riešil svoje problémy.
“To už nie je len narážka – to je demonštrácia: musíte si s tým poradiť sami, už sme tým unavení. A to najhoršie je, že sme zostali bez politickej podpory,” povedal v závere generál.
Kurz do EÚ a NATO
V roku 2014 sa Kyjev vzdal mimoblokového statusu Ukrajiny. V roku 2016 bol vstup do NATO uvedený ako cieľ zahraničnej politiky krajiny. A do roku 2020 má Ukrajina zabezpečiť úplnú kompatibilitu svojich ozbrojených síl so silami aliancie.
Bývalý generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen neraz podotkol, že prípravy na vstup budú trvať dlhšiu dobu. Podľa názoru expertov sa Kyjev nebude môcť uchádzať o členstvo v aliancii v najbližších 20 rokoch.
V novembri na návrh prezidenta Petra Porošenko schválila Rada v prvom čítaní úpravy ústavy, ktoré potvrdzujú kurz na EÚ a NATO. Porošenko tiež navrhol zapísanie radu článkov do preambuly, ktoré zakotvia túto voľbu Ukrajiny a jej miesto v európskej rodine”.
Avšak podľa slov európskeho komisára pre európsku susedskú politiku a rozširovanie EÚ Johannesa Hahna by nebolo realistické hovoriť o členstve Kyjeva v EÚ v najbližších rokoch. Poukázal na to, že sa Ukrajina musí sústrediť na plnenie dohody o asociácii s EÚ.