Kyjev 11. apríla 2020 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)
Vo všetkých krajinách, postihnutých pandémiou koronavírusu, sa vlády snažia nielen podnikať bezpečnostné opatrenia, ale aj pomáhať podnikom a jednotlivým kategóriám občanov, aby nedošlo k hospodárskej alebo sociálnej kríze. V niektorých krajinách je pomoc efektívnejšia, v iných sa o tom skôr hovorí, ako sa realizuje. Na Ukrajine nie je situácia najlepšia. Poukazujú na to mnohí politici, odborníci a médiá
Neefektívne konanie súčasného vedenia krajiny kritizovala aj poslankyňa Opozičnej platformy – Za život Natália Korolevskaja. Zúčastnila sa politickej talk-show Pulz domácej televíznej stanice 112 Ukrajina, ktoré verejnosť považuje za najpopulárnejšiu a najdôležitejšiu diskusnú reláciu v krajine.
Moderátori Anna Stepancová a Vladimír Polujev sa rozprávali s mnohými politikmi a odborníkmi a snažili sa nájsť odpoveď na otázku, ako má Ukrajina napredovať a aké opatrenia má prijať vláda, aby nedošlo ku kríze.
„Bohužiaľ, za celý mesiac karantény a ekonomickej krízy vláda nepredložila ani jeden adekvátny návrh na podporu hospodárstva a ochranu ľudí. V tom čase, keď zamestnávatelia masovo zatvárajú podniky a ľudia strácajú prácu, každé omeškanie zo strany vlády môže mať katastrofálne následky. Už dnes 4 milióny ľudí dočasne nepracuje a vyše 700 tisíc Ukrajincov úplne stratili zamestnanie. Veľké straty mal aj biznis: zatvorili vyše 600 malých a stredných podnikov – zatvorili, pretože sa nedočkali pomoci štátu. Situácia je katastrofálna, preto by bolo nutné, aby vláda prestala robiť zmätky a robiť si PR v súvislosti s témou koronavírusu. Je už dávno na čase, aby začala prijímať profesionálne rozhodnutia a prevzala na seba zodpovednosť za celú situáciu v krajine,“ zdôraznila opozičná poslankyňa Natália Korolevskaja.
https://www.youtube.com/watch?v=iyO1feDXHFg
Vyhlásila, že Opozičná platforma – Za život žiada, aby vláda ihneď začala realizovať protikrízové zákony, ktoré schválil parlament, a predložila program dodatočných hospodárskych stimulov pre domácich výrobcov a podnikateľov.
„Prvé, čo treba urobiť, je že vedenie krajiny musí pomôcť malému a strednému biznisu, aby sa zachovali pracovné miesta a mzdy zamestnancov. Za týmto účelom treba vyčleniť štátnu dotáciu na zachovanie mzdových fondov podnikateľov. Po druhé, treba maximálne podporiť ľudí, ktorí boli prepustení zo zamestnania alebo dočasne stratili prácu. Mali by dostávať pomoc prostredníctvom Centra zamestnanosti… Po tretie, žiadame, aby sa Národná banka prestala zaoberať špekuláciami na valutových trhoch a zabezpečila výhodnými úvermi bankový systém Ukrajiny, čo navyše pomôže biznisu, aby sa udržal na hladine,“ podčiarkla.
„Tieto prvoradé opatrenia pomôžu podnikateľom, aby zachovali pracovné miesta a mzdy pre zamestnancov. Tiež pomôžu ľuďom, ktorí v najbližších mesiacoch budú mať stabilný príjem a aspoň nejako prežijú túto krízu a túto karanténu,“ zdôraznila poslankyňa Opozičnej platformy – Za život Natália Korolevskaja.
Jej výroky svedčia o tom, že v období koronavírusovej pandémie vlády mnohých krajín musia riešiť rovnaké problémy: bezpečnosť, ochrana zdravia ľudí, nepripustenie hospodárskej krízy, záchrana podnikov a biznisu, aspoň čiastočne zachovanie pracovných miest a miezd zamestnancov atď.
Bohužiaľ, vládam mnohých krajín, ako aj na Ukrajine, sa v efektívnom riešení daných úloh príliš nedarí…
Eugen Rusnák