Ukrajina nebezpečne rozzúrila Irán

Ukrajina nebezpečne rozzúrila Irán

Kyjev 1. februára 2023 (HSP/Vzgljad/Foto:Twitter)

 

Konfrontácia medzi Iránom a Izraelom sa po útoku na vojenské zariadenia v Isfaháne opäť vyostrila. Tentoraz sa to však nezaobišlo bez Ukrajiny – odiózne vyhlásenie Zelenského poradcu Michaila Podoljaka bolo v Teheráne vnímané ako nepriame potvrdenie účasti Kyjeva na incidente. A zatiaľ čo Izrael je Podoljakovými vyhláseniami zmätený, Teherán je podráždený. A táto krajina je schopná uskutočniť raketový útok na Ukrajinu

Michail Podoljak
Na snímke Michail Podoljak

V nedeľu poradca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Michail Podoljak rozšíril na Twitteri správu, v ktorej opäť obvinil Irán z údajného dodávania dronov do vojnovej zóny na Ukrajine a nepriamo priznal účasť Kyjeva na útoku na Isfahán. Ukrajinský veľvyslanec v Teheráne bol v tejto súvislosti predvolaný na iránske ministerstvo zahraničných vecí.

Reklama

Iránske orgány okrem toho vyzvali kanceláriu ukrajinského prezidenta, aby opravila Podoljakove vyhlásenia týkajúce sa útoku na objekt ministerstva obrany republiky v Isfaháne. V opačnom prípade môže Teherán zmeniť svoj postoj ku konfliktu na Ukrajine. Pre spravodajský portál Nur News to povedal nemenovaný iránsky predstaviteľ.

Podľa jeho názoru možno Podoljakove vyhlásenia považovať za skryté priznanie účasti Ukrajiny na útoku. Tiež pripomenul, že Teherán opakovane zdôrazňoval potrebu prímeria na Ukrajine a urovnania konfliktu prostredníctvom dialógu. Oficiálny postoj Iránu k ukrajinskej kríze sa však teraz môže zmeniť.

Reklama

Pripomíname, že v sobotu večer došlo v Iráne k sérii výbuchov. Jedným z cieľov bola zbrojná továreň v meste Isfahán, na ktorú zaútočili tri bezpilotné lietadlá. Potom bol vyhodený do vzduchu konvoj Islamských revolučných gárd prechádzajúci v blízkosti sýrsko-irackých hraníc. Objavili sa aj správy o teroristických útokoch v iránskom meste Mehabad a dokonca v sídle Zboru islamských revolučných gárd. Tieto správy sa však následne nepotvrdili.

Podľa odborníkov nie je možné zistiť, kto za útokom stojí, pretože hlavný “podozrivý” – Izrael – tradične mlčí. Tak či onak, Irán nebude tento incident ignorovať a postoj Teheránu bude jasný po oficiálnom vyhlásení hlavy islamskej republiky Ebrahima Raisiho.

“Reakcia Iránu do veľkej miery závisí od výsledkov vyšetrovania incidentu v Isfaháne. Niektorí predstavitelia ukrajinských orgánov však už stihli urobiť také ostré vyhlásenia, že Teherán na ne pravdepodobne nezabudne,” povedal pre noviny VZGLJAD vedúci výskumný pracovník centra AST Jurij Ljamin.

“Irán je súčasnou situáciou mimoriadne podráždený. V zásade je v súčasnosti dosť pravdepodobný demarš v diplomatickej rovine – úroveň bilaterálnych vzťahov medzi Kyjevom a Teheránom sa môže znížiť. Predpokladám, že by mohlo dôjsť k úplnému prerušeniu dialógu,” povedal odborník.

“Zintenzívnenie vzťahov s Ruskom je tiež možné. Je však nepravdepodobné, že by Irán predstieral spoluprácu s Moskvou, aby dráždil Ukrajinu. Veľké činy majú radi ticho. Najmä vzhľadom na to, že ruské vzťahy s Teheránom sú v súčasnosti na pomerne vysokej úrovni,” zdôraznil výskumný pracovník.

Reklama

“Za predpokladu, že vyšetrovanie odhalí skutočnú účasť Kyjeva na udalostiach v Isfaháne, môžeme hovoriť o tvrdšej reakcii až po vojenský útok. Teoreticky môžu iránske balistické rakety dosiahnuť ukrajinské územie. Rakety by pritom prelietavali nad suverénnym vzdušným priestorom Turecka, takže by sa nevyžadovalo jeho povolenie,” zdôrazňuje Ljamin.

“Irán je navyše veľmi rozhodný aktér, ktorý si zvykol presadzovať svoje záujmy. A pre neho je dôležité, aby ukázal svoju plnú vojenskú silu. Preto Teherán nepožiada Rusko o pomoc, napríklad aby sa dohodol na prístupe ku Kaspickému moru a na vypúšťaní rakiet odtiaľ,” tvrdí expert. Na záver Ljamín poznamenal, že “Irán má bohaté skúsenosti s používaním balistických rakiet. Pripomenul tiež útok na vojenské základne USA v Iraku.

“Nedávne údery na Irán nemajú žiadnu súvislosť s Ukrajinou. Vyhlásenia poradcu šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Michaila Podoljaka predstavujú len nepochopiteľný pokus nejakým spôsobom zahrať na to, čo sa stalo,” myslí si Simon Tzipis z Inštitútu pre štúdie
národnej bezpečnosti na univerzite v Tel Avive.

Odborník uviedol dve možné teórie, ktoré vysvetľujú, čo sa stalo. Prvou je, že USA a Izrael považujú za nemožné, aby Rusko “chránilo Irán” kvôli špeciálnej operácii na Ukrajine. V dôsledku čoho vznikla “zámienka na legitímny útok” proti zariadeniam v Isfaháne.

Tzipis však vidí reálnejšiu verziu vo vnútropolitických zmenách v Izraeli a v návrate premiéra Benjamina Netanjahua. “Pravicové sily sa vrátili do vlády, a preto Izrael opäť pristúpil k zhoršeniu situácie v Palestíne, v pásme Gazy a teraz aj v Iráne,” konštatuje respondent.

Reklama

Tzipis považuje útok na iránske zariadenia za “bezprecedentnú operáciu” na území suverénnej krajiny. “Predtým sa Izrael a Spojené štáty obmedzovali na bodové údery, ale dnes vidíme plnohodnotnú likvidáciu iránskych zariadení,” zdôraznil expert.

Je presvedčený, že Ukrajina by takýto útok nemohla uskutočniť ani sa na ňom podieľať. Podľa jeho názoru sú vyhlásenia kyjevských úradov “pokusom získať si priazeň Izraela” odvádzaním pozornosti v informačnej oblasti. Preto “Podoljakove vyhlásenia neobstoja pred žiadnou kritikou”.

“Na Ukrajine chápu, že od Izraela nič nedostanú, a tak Kyjev dúfa, že sa mu podarí vytvoriť istú intrigu: že Izrael je náš spojenec a jeho konanie je tým diktované,” zdôrazňuje expert. – Izrael však takúto “pomoc” od Ukrajiny nepotrebuje.

Podobný názor zastáva aj Vladimír Sažin z Ústavu orientalistiky Ruskej akadémie vied. “Teherán pravdepodobne nemal brať Podoljakove slová tak vážne. Iráncov, samozrejme, vzhľadom na ich orientálnu psychológiu mohli jeho výroky uraziť. Môžeme však s istotou povedať, že všetky údery na iránske ciele nemajú nič spoločné s Ukrajinou,” vysvetlil.

“Predpokladáme, že hlavným cieľom útoku bol závod v Isfaháne, ktorý okrem iného vyrába bezpilotné lietadlá. Opakovane sme počuli obvinenia, že tieto lietadlá sa dodávajú do Ruska. A Ukrajina mala záujem práve o tento aspekt, preto Podoljak urobil takéto unáhlené vyhlásenie,” naznačuje Sažin.

“Zároveň je zrejmé, že situácia s Isfahánom nie je prvá – v Iráne sa opakovane ozývali výbuchy, zaznamenali sa vraždy jadrových fyzikov, nezabudlo sa ani na smrť Kásema Sulejmáního. Teherán po takýchto incidentoch vždy vydáva hlasné vyhlásenia. Zvyčajne však neprekročí rámec propagandistických hesiel, okrem ojedinelých prípadov útokov na susedné územia,” povedal.

Ak sa však predsa len preukáže účasť Ukrajiny na incidente v Isfaháne, Irán bude mať prinajmenšom morálne právo uskutočniť údery na územie kontrolované AFU. Podľa odborníkov však to, či Teherán toto právo využije, závisí od viacerých faktorov vrátane postoja Ruska.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:38

Prísna menová politika Európskej centrálnej banky (ECB) “prináša ovocie” a zatiaľ sa jej úspešne darí obmedzovať infláciu. No rozhodnutie o znížení jej úrokových sadzieb bude závisieť aj od toho, či nové prognózy a čerstvé údaje potvrdia, že rast spotrebiteľských cien smeruje k cieľu banky na úrovni 2 %. Uviedol to v utorok člen Rady guvernérov ECB a prezident nemeckej Bundesbanky Joachim Nagel v prejave v Berlíne.

15:29

Proiránske šiitské militantné hnutie Hizballáh tvrdí, že v odvete za smrť dvoch svojich príslušníkov zaútočilo v utorok na dve základne izraelskej armády na severe Izraela.

15:29

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v utorok v Štrasburgu schválili predĺženie dočasných opatrení na liberalizáciu obchodu pre Ukrajinu a zároveň aj opatrenia na ochranu poľnohospodárov EÚ.

15:28

V Rusku sa ani tento rok, už druhýkrát po sebe, počas 9. mája z bezpečnostných dôvodov neuskutočnia žiadne pochody organizované hnutím Nesmrteľný pluk na pripomenutie si pamiatky na účastníkov druhej svetovej vojny.

15:28

Desiatky študentiek Cambridgskej univerzity sa počas druhej svetovej vojny zapojili dešifrovania tajných nacistických kódov. Uznanie ich práce prišlo až teraz.

15:25

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v utorok definitívne schválili nové nariadenie, ktoré štátom EÚ umožňuje zakázať predaj, dovoz a vývoz tovaru vyrobeného pomocou nútenej práce.

14:57

Prevrátenie lode s migrantmi si pri pobreží Džibutska ležiaceho v oblasti tzv. Afrického rohu vyžiadalo životy najmenej 16 ľudí, pričom 28 ďalších osôb je stále nezvestných, uviedla v utorok Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).

14:56

V noci zo stredy (24. 4.) na štvrtok (25. 4.) bude obmedzený predaj lístkov na vlak cez e-shop a aplikáciu Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). Dôvodom je plánovaná údržba predajných systémov. Lístok si bude možné kúpiť len u vlakového personálu alebo prostredníctvom SMS správy. V utorok o tom informoval hovorca ZSSK Dominik Drevický.

14:56

Poklepaním základného kameňa sa v utorok symbolicky začala výstavba prvej etapy rýchlostnej cesty R1 medzi Banskou Bystricou a Slovenskou Ľupčou. Projekt počíta s vyše trojkilometrovou rýchlostnou cestou i preložkou cesty I/66. Práce by mali trvať 960 dní a prinesú i dopravné obmedzenia.

14:49

Návrhy zmien vo verejnom obstarávaní sú postavené na dôvere voči starostom, primátorom aj ďalším obstarávateľom. Samosprávy zjednodušenie a zrýchlenie obstarávania potrebujú a čerpanie eurofondov to neohrozí. Zdôraznil to v rámci svojho vystúpenia v Národnej rade (NR) SR minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD), ktorý návrh novely zákona o verejnom obstarávaní predkladá.

14:42

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v utorok schválili reformu rozpočtových pravidiel EÚ, ktorej cieľom je podporiť investície a zároveň udržať vnútroštátne výdavky pod kontrolou.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali