Nárast súm, ktoré má Sociálna poisťovňa každoročne odviesť do druhého piliera, súvisí so zvyšujúcimi sa hrubými zárobkami zamestnancov, ako aj s nárastom minimálnych vymeriavacích základov samostatne zárobkovo činných osôb. Druhým faktorom, ktorý má vplyv na čoraz vyššiu sumu odvedenú poisťovňou do kapitalizačného piliera, je postupný nárast príspevkovej sadzby z pôvodných 4 % na 6 % do roku 2024. Od budúceho roka sa príspevková sadzba do druhého dôchodkového piliera zvýši zo 4,75 % na 5 % hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO). Každoročný nárast príspevkovej sadzby o 0,25 percentuálneho bodu, ktorý sa začal od roku 2017, bude pokračovať až do roku 2024, kedy sadzba dosiahne 6 % z vymeriavacieho základu sporiteľa.
To, že sa bude sadzba do druhého piliera od roku 2017 postupne zvyšovať zo 4 % na 6 % hrubej mzdy zamestnanca, resp. vymeriavacieho základu SZČO, schválil parlament ešte v auguste 2012, teda počas druhej vlády Roberta Fica. Išlo o pozmeňujúci návrh vtedajšieho opozičného poslanca Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS), ktorý podporili aj poslanci Smeru-SD. Súčasťou vtedajšej novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení totiž bolo zníženie príspevkovej sadzby do sporivého piliera z 9 % na 4 % s účinnosťou od septembra 2012.
V druhom penzijnom pilieri si na dôchodok ku koncu septembra sporilo 1 milión 556 tisíc ľudí. Záujem mladých ľudí o sporenie v druhom pilieri pritom rastie. Od začiatku tohto roka do konca septembra sa klientom jednej z dôchodkových správcovských spoločností stalo 60,3 tisíca nových sporiteľov, kým za celý minulý rok do tohto systému vstúpilo 62 tisíc nových účastníkov. Vstup do druhého piliera je dobrovoľný, môžu doň vstúpiť osoby mladšie ako 35 rokov, následne však sporiteľ už svoje rozhodnutie nemôže zmeniť a účasť je povinná. Sporitelia majú aktuálne na účtoch vyše 9,2 miliardy eur.