K rozhodnutiu vytvoriť Stálu štruktúrovanú spoluprácu EÚ v oblasti bezpečnosti a obrany (PESCO) dospeli lídri 25 krajín EÚ po udalostiach spojených s anexiou Krymu, brexitom a postojom amerického prezidenta Donalda Trumpa k Európe.
“Tento sen sa teraz stáva realitou,” uviedol Tusk v rámci štvrtkovej ceremónie pri príležitosti vzniku PESCO, ktorá sa konala ako sprievodné podujatie na summite EÚ. “Je to dobrá správa pre našich spojencov, a zlá pre našich nepriateľov,” dodal.
Bezprecedentný formát spolupráce, do ktorého sa zatiaľ zapojilo 25 členských krajín Únie, vrátane Slovenska, má za cieľ podnietiť rozvoj vojenských projektov a spoločný nákup vojenského vybavenia a zariadení.
Na projekte PESCO sa nezúčastní Spojené kráľovstvo, ktoré sa v marci 2019 chystá opustiť EÚ a ktoré sa vždy stavalo proti myšlienke užšej vojenskej spolupráce Európanov. Z ostatných členských krajín sa do projektu nezapojili Dánsko a Malta; hocikedy sa však môžu pripojiť.
Na štvrtkovej ceremónii sa ako hosť zúčastnil aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, podľa ktorého je PESCO dobré pre EÚ aj pre NATO. “Poskytne vám viac spôsobilostí, podporí výdavky na obranu a lepšie rozdelenie obrannej zodpovedností,” povedal.
Projekt PESCO predpokladá vytvorenie spoločného obranného fondu v roku 2018, ktorý do dvoch rokov zhromaždí kapitál vo výške 1,5 miliárd eur. Ide o zdroje, ktoré majú podporiť výskumné projekty v oblasti obrany a vojenský priemysel, vrátane podpory malých a stredných európskych podnikov aktívnych v odvetví obrany.
Okrem toho projekt umožní jeho členom používať “taktické bojové skupiny”, čiže prápory, ktoré by mali zasahovať v prípade vážnych kríz.
Fico vníma projekt PESCO ako európsky pilier NATO
Projekt Stálej štruktúrovanej spolupráce EÚ v oblasti bezpečnosti a obrany PESCO je logickým vyústením bratislavského summitu Únie zo septembra 2016. Uviedol to v piatok predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) po skončení rokovaní lídrov EÚ v Bruseli.
Podľa jeho slov je zrod tejto iniciatívy konkrétnym výsledkom neformálneho summitu EÚ v Bratislave, kde sa lídri dohodli, že v oblasti obrany a bezpečnosti treba urobiť čo najrýchlejší posun. Urobili tak s ohľadom na vyjadrenia USA a ambície EÚ byť silnejším hráčom vo svete.
Fico vyjadril radosť nad tým, že v prvej sérii 17 projektov v rámci PESCO je aj slovenský projekt nepriamej palebnej delostreleckej podpory. Ten má za cieľ vytvoriť spoločnú mobilnú delostreleckú platformu s ďalekým dostrelom.
“PESCO vnímam ako európsky pilier NATO a bolo by nespravodlivé, aby niekto spochybňoval transatlantické ukotvenie SR v EÚ a NATO. Toto je náš životný priestor, ale nehľadáme nepriateľov a je našou povinnosťou mať priateľské vzťahy aj s Ruskou federáciou, Čínou a ďalšími krajinami,” domnieva sa Fico.
Premiér pripomenul, že lídri EÚ na summite opäť predĺžili ekonomické sankcie voči Rusku o polroka, a to do 31. júla 2018. Fico vo svojom príhovore spochybnil efektívnosť týchto sankcií na samotné Rusko, lebo podľa neho nezmenili správanie tejto krajiny.
Navyše sa Rusko podľa Fica situácii prispôsobilo, stalo sa vo viacerých sektoroch sebestačným alebo si našlo nových obchodných partnerov.
“Ja ale nechcem rozbíjať jednotu EÚ, a preto som sankcie podporil,” spresnil. Podľa jeho slov ďalšie debaty lídrov EÚ o sankciách budú čoraz komplikovanejšie aj vzhľadom na ich negatívny vplyv na európske podnikanie.
Do tejto oblasti podľa jeho slov patria aj vzťahy EÚ s Ukrajinou. Slovensko svojmu susedovi intenzívne pomáha, najmä reverzným tokom plynu. Podľa Fica sa však Kyjev musí správať zodpovedne a vyvarovať sa škandálov, nad ktorými zas Európa nesmie zatvárať oči a nesmie ich tolerovať.