Trnava 17. októbra (TASR/HSP/Infografika: HSP)
Trnavská nemocnica je štvrtá “bezpečná nemocnica” na Slovensku
Trnavská Fakultná nemocnica (FN) je oddnes držiteľom certifikátu Bezpečná nemocnica. Získala ho za zavedenie moderných bezpečnostných zdravotníckych pomôcok do štandardov liečby a ošetrovateľskej starostlivosti. TASR o tom informoval riaditeľ FN Martin Tabaček. Ocenenie udeľuje spoločnosť B. Braun, ktorá je súčasťou nadnárodného koncernu B. Braun Melsungen AG. Zdravotnícke zariadenia v Trnave je po Univerzitnej nemocnici v Bratislave, Východoslovenskom onkologickom ústave a Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach štvrtým na Slovensku, ktoré ho získalo.
Certifikát bezpečnosti je ukazovateľom kvality starostlivosti v nemocnici a zaručuje pacientom i zdravotníckemu personálu nadštandard. “Zatiaľ čo v mnohých krajinách Európskej únie používanie zdravotníckych prostriedkov s bezpečnostnými prvkami stanovuje zákon, na Slovensku táto povinnosť zatiaľ nie je. Udeľovaním certifikátu sa preto snažíme nemocnice motivovať, aby sa približovali k európskym štandardom. Dávajú tým jasný signál, že sa snažia poskytovať svojim pacientom a zamestnancom ten najlepší servis,” uviedol Peter Šumichrast, manažér spoločnosti B. Braun.
Pacienti boli chránení aj predtým, väčšmi ohrození sú zdravotníci
“Bezpečnosť pacientov pri zdravotníckych úkonoch je už dnes na vysokej úrovni, ale personál sa pri výkone svojej práce napriek opatrnosti môže dostať do rizikových situácií a našou úlohou je takýmto rizikám maximálne predchádzať. To je možné aj prostredníctvom bezpečnostných kanýl,” uviedol riaditeľ FN. “Keď sme sa dozvedeli, že môžeme takto účinne chrániť lekárov, sestry a ostatný zdravotnícky personál, urobili sme si finančnú analýzu a začali pracovať na tom, aby sme mohli zaradiť takéto kanyly do štandardov našej ošetrovateľskej starostlivosti,” dodal Tabaček.
Zdravotnícky personál vo FN každý mesiac zavedie pacientom viac ako 4000 kusov intravenóznych kanýl. Pri manipulácii zdravotníci podstupujú riziko poranenia a prípadné nakazenie hepatitídou B, C, vírusom HIV alebo množstvom ďalších závažných infekčných ochorení. Vďaka ochrannému prvku na bezpečnostnej kanyle je teraz riziko poranenia takmer nulové. “Manipulácia s bezpečnostnými kanylami nie je odlišná od obyčajných, ale po použití bezpečnostnej kanyly sa jej hrot automaticky uzavrie,” informovala námestníčka riaditeľa pre ošetrovateľskú starostlivosť Melanie Beťková.
Nesterilné ihly sú hlavnou príčinou šírena žltačky, HIV a ďalších chorôb
Hlavným zdrojom šírenia krvou prenášaných vírusových ochorení bývajú v mestách marginalizované skupiny drogovo závislých ľudí. Ide o osoby, ktoré často nemajú kartu poistenca, nie sú nikde registrovaní a pritom môžu šíriť infekčné choroby prostredníctvom spoločne používaných drogových striekačiek ďalej.
Skutočnosť, že testovanie ľudí vyčlenených na okraj spoločnosti nie je nepodstatný problém, dokazuje podľa Kataríny Jirešovej z hnutia Odysseus aj štúdia, “ktorá ukázala, že koncentrovaná epidémia v takýchto marginalizovaných skupinách je stále veľké riziko a môže kedykoľvek prepuknúť.” A čím je viac ľudí, ktorí sú začlenení na okraj spoločnosti, mimo sociálneho zdravotného systému, riziko vypuknutia infekcie je väčšie.”
Testovanie na ulici na HIV a TBC má svoju dôležitosť aj podľa Dariny Sedlákovej z kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku.” V prípade týchto infekčných ochorení sú skupiny ľudí žijúcich v zlých socio-ekonomických podmienkach v ohrození,” uviedla Sedláková a dodala, že testovanie priamo na ulici je spôsob, ako tento problém a riziko aspoň čiastočne riešiť. “Testovanie je moment istej sebareflexie a existuje dosť dôkazov, že sa tí, ktorí sa podrobili testom, začínajú správať rozumnejšie, zodpovednejšie.”
Infikovaní závislí ľudia sa často odmietajú liečiť
Podľa hlavného odborníka MZ SR pre liečbu drogových závislosti MUDr. Ľubomíra Okruhlicu je tiež problém, že mnoho ľudí, ktorí postúpia testovanie, sa nechcú ďalej liečiť, aj keď majú možnosť ísť do bezplatného a dostupného zdravotníckeho zariadenia.
Konferencia „ Zlepšenie prístupu k testovaniu HIV a TBC pre marginalizované skupiny“ sa konala pod záštitou Bratislavského samosprávneho kraja, Kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie WHO na Slovensku a Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.