Trinásť európskych prístavov je už vo vlastníctve Číny. Vlastníctvo prístavov neznamená iba vplyv na obchod

❚❚

Peking 29. mája 2020 (HSP/Foto:Screenshot)

 

Čína míňa miliardy dolárov na budovanie infraštruktúry po celom svete. „Domnievajú sa, že budú dominovať svetu. Hovoria to už otvorene, že od 2030 až 2050 budú globálnou svetovou mocnosťou a toto sú ich prípravy,” píše David Ignatius vo Washington Post

.

V Európe Čína za posledných 10 rokov skúpila väčšinový podiel už v 13 prístavoch. Sú medzi nimi Bruggy, Pireus, Bilbao, Valencia, Le Havre, Marsaxlok. Menšinový podiel má v mnohých ďalších. V rotterdamskom prístave má napríklad 35% podiel.

.

Čínske štátne spoločnosti ovládajú aj 10 % európskej kontajnerovej dopravy. Čínske nákupy sa odohrávajú potichu a mainstream sa o nich príliš nezmieňuje. Prístav Zeebrugges v Bruggách v Belgicku kúpila v januári 2018 čínska štátna spoločnosť Cosco (China ocean shipping company). Výkonný riaditeľ tejto spoločnosti oznámil, že spolu s gréckym prístavom Pireus majú veľké plány. Chcú vybudovať „most“ do Európy.

Toto budovanie mostov znervózňuje niektorých predstaviteľov EU, ktorí vyjadrili znepokojenie nad prevzatím prístavov. Po roku a pol Európska komisia schválila nove pravidlá na kontrolu zahraničných investícii, vrátane nových investícií z Číny.

„Čínsky režim využíva európske prístavy na expanziu svojej politickej kontroly“, hovorí Phillip Le Corre, autor knihy Čínska ofenzíva. „Čínska iniciatíva Hodvábna cesta je projektom, ktorý má Číne pomôcť rozšíriť svoj vplyv v euroázijskom regióne. Ak zahraničný autoritatívny režim kontroluje váš dovoz a vývoz tovarov, získava nad vami moc“. Phillip Le Corre ďalej uvádza, že ako čínske investície do európskej infraštruktúry začali rásť v posledných rokoch, Čína demonštrovala svoju schopnosť rozdeliť Európu. V roku 2016 krachujúce Grécko prijalo 300 miliónov dolárov za odpredaj väčšinového balíka akcií svojho najväčšieho prístavu Pireus, čínskej spoločnosti Cosco. Pre čínsku spoločnosť je to teraz najdôležitejší prístav v Európe.

Rok na to  chcela EU prijať vyhlásenie odsudzujúce prenasledovanie disidentov v Číne. Rezolúciu vetovalo – Grécko. Čínskej komunistickej strane sa tiež podarilo vytvoriť špeciálnu skupinu s názvom 16+1. Čo je 16 krajín východnej Európy plus Čína. Táto skupina uskutočnila aj summit a promuje užšie obchodné vzťahy s Čínou.

.

Podľa EuropeNow, lídri západoeurópskych krajín majú obavu, že táto skupina 16+1  sa stane trójskym koňom čínskych záujmov, narúšaním jednoty únie v citlivých otázkach ako sú jednotný trh, či  vetovanie zahraničných investícií.

Obava vzniká aj z toho, že Čína kontroluje tak veľa európskych prístavov, že môže vyvíjať tlak na  jednotlivé členské štáty, aby konali proti sebe, proti svojim záujmom. Napríklad, aby zmenili európske zákony, ktoré sa nepáčia Číne. Čo sa už aj deje.

Pravidlá na kontrolu zahraničných investícii, o ktorých sa rozhodlo potom čo Číňania v roku 2016 kúpili grécky prístav Pireus, sa aktuálne nedajú aplikovať. Po kontrolnom procese, si  totiž každá krajina ohľadom čínskej investície bude nakoniec rozhodovať samostatne. Znefunkčnenie tohto procesu je výsledkom čínskeho lobingu.

.

Podľa Financial Times sa čínsky lobing ukázal efektívny pri „riedení“ schvaľovacích procesov. Čína získaním strategických prístavov jednotlivých krajín, je schopná cez ich zástupcov v EÚ formovať výstupy zvnútra EU podľa svojich záujmov.

Podľa francúzskeho prezidenta Macrona, Čína nebude rešpektovať Európu ako silný kontinent, pokiaľ jej niektoré členské štáty budú nechávať  otvorene dvere.

Pavol Novak

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

14:57

Od začiatku povodní v Českej republike evakuovali viac ako 10.500 ľudí. V nedeľu to uviedol generálny riaditeľ českého Hasičského záchranného zboru Vladimír Vlček. V televíznej diskusii Otázky Václava Moravce taktiež ozrejmil, že niekoľko stoviek ľudí už museli zachraňovať. TASR informuje podľa agentúry ČTK a televízie ČT24.

Záplavy v Česku
Na snímke hasiči pomáhajú ľuďom počas evakuácie v zaplavenom kúpeľnom meste Jeseník na severovýchode Českej republiky
14:19

Polícia upozorňuje na aktuálne dopravné obmedzenia v Bratislavskom kraji súvisiace s nedeľnou mimoriadnou situáciou.

“V tejto súvislosti vyzývame všetkých účastníkov cestnej premávky, aby jazdili opatrne, prípadne, aby nejazdili vôbec, ak to nie je nevyhnutné. O ďalších dopravných obmedzeniach budeme verejnosť včas informovať,” vysvetľuje polícia.

14:11

Štrajk zamestnancov amerického výrobcu lietadiel Boeing “môže chvíľu trvať”. Sú totiž presvedčení, že môžu dosiahnuť väčšie zvýšenie miezd a lepší dôchodok. Povedal to v sobotu (14. 9.) v rozhovore pre National Public Radio (NPR) odborový predák Jon Holden. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

14:09

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu varoval jemenských povstalcov pred odvetou za ich nedeľňajší raketový útok na strednú časť Izraela. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Naprieč centrálnym Izraelom vrátane Tel Avivu sa v reakcii na prichádzajúci útok rozozvučali v nedeľu ráno aj sirény a ľudia sa utekali ukryť.

14:08

Hlava katolíckej cirkvi pápež František počas nedeľňajšej omše vo Vatikáne zopakoval výzvy na zastavenie bojov na Blízkom východe a inde vo svete. Uviedol taktiež, že súcití s rodinami izraelských rukojemníkov, ktorých militanti z hnutia Hamas držia v Pásme Gazy. TASR informuje podľa agentúry ANSA.

14:06

Jordánsky premiér Bišár Chasawna v nedeľu niekoľko dní po parlamentných voľbách podal svoju demisiu. Uviedli to nemenovaní predstavitelia oboznámení so záležitosťou, ktorých vo svojej správe citovala agentúra Reuters.

14:05

Irán plánuje svoju notoricky známu väznicu Evín pretvoriť na budovu, ktorá bude súčasťou neďalekej univerzity, oznámila v sobotu vláda v Teheráne. TASR informuje podľa agentúry DPA.

14:03

Povodne si v Poľsku vyžiadali svoju prvú obeť, potvrdil v nedeľu tamojší premiér Donald Tusk. Aj pri záplavách v rakúskej spolkovej krajine Dolné Rakúsko, ktorú vyhlásili za oblasť katastrofy, prišiel v nedeľu o život počas zásahu jeden z hasičov. TASR informuje podľa agentúr DPA a APA.

10:21

Pri pokuse prekročiť Lamanšský prieliv z Francúzska do Británie v nedeľu ráno zahynulo osem ľudí, keď sa preťažený nafukovací čln s 50 migrantmi na palube prevrátil krátko po nalodení. Pre agentúru AFP to uviedol nemenovaný zdroj z francúzskej polície.

Francúzske námorné úrady v sobotu oznámili, že v priebehu 24 hodín zachránili 200 ľudí na palube štyroch rôznych plavidiel.

10:20

Spolkovú krajinu Dolné Rakúsko, ktorá obklopuje hlavné mesto Viedeň, vyhlásili za oblasť katastrofy v súvislosti s dramatickým vzostupom hladín viacerých riek z dôvodu neutíchajúceho silného dažďa. TASR informuje podľa nedeľňajšej správy agentúry DPA.

Dážď podľa predpovedí v krajine neustane skôr než v pondelok.

09:59

Od začiatku júla platí na Slovensku nová regulácia v oblasti ochrany spotrebiteľa, ktorá sa okrem iného týka zliav produktov a dvojitej kvality tovarov v rámci členských štátov Európskej únie. Až teraz však zainteresované orgány začali vydávať potrebné stanoviská k danej legislatíve, upozornila advokátska kancelária Havel & Partners.

09:32

Do neobývanej oblasti v centrálnej časti Izraela dopadla v nedeľu ráno balistická raketa dlhého doletu, ktorú zrejme vypálili povstalci z Jemenu. Na niektorých miestach vrátane Tel Avivu a medzinárodného letiska Bena Guriona sa krátko pred útokom rozozvučali sirény, zranených nateraz nehlásia. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AP.

Israel Palestinians Yemen Palestína Jemen raketa dopad požiar
Na snímke policajt kontroluje okolie požiaru po tom, ako armáda oznámila, že vystrelila záchytné strely na raketu vypálenú z Jemenu, ktorá dopadla do stredného Izraela
Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke západ slnka nad budovami bankovej štvrte , vpravo budova Európskej centrálnej banky v nemeckom Frankfurte nad Mohanom

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Michal Durila

Marián Tkáč

Miroslav Iliaš

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali