Traja mušketieri. Diel II.

Bratislava 31. januára 2020 (HSP/Foto:SITA-Jana Birošová, Martin Medňanský)

 

V debate denníka Postoj sa predstavili traja predstavitelia politických strán, ktorí chcú po tohtoročných voľbách vytvoriť vládnu koalíciu. Čo ponúkli svojim voličom? Sú títo mušketieri schopní riadiť štát? Výber diskutujúcich (Hlina, Kiska, a Matovič) mal pomôcť čitateľom pri rozhodovaní vo voľbách. Pomohlo to potencionálnym voličom?

Na kombosnímke zľava Alojz Hlina, Igor Matovič a Andrej Kiska

V debate sa pokračovalo riešením stability potencionálnej vládnej koalície, kde niektoré strany (s protikladnými hodnotovými a principiálnymi etickými postojmi), ktoré uzavreli pakty o neútočení, majú v programoch zakomponovanú antropologickú revolúciu (SaS, PS/Spolu, Za ľudí), ktorá Slovensku hrozí, ak budú mať dostatok hlasov v parlamente. Nemožno veriť dnešnému predvolebnému divadlu SmeruSD, OĽNO, Sme rodina či KDH, keď deklarujú odmietavý postoj k Istanbulskému dohovoru. Prečo? Táto predvolebná predikcia a možno pre niekoho fabulácia, môže dopadnúť aj takto: Je reálnym nebezpečenstvom (ak by po februárových voľbách neboli predčasné voľby), že v Smere SD sú až na výnimky propotratovo orientovaní poslanci, ktorí môžu dostať po voľbách voľnú ruku – sloboda svedomia pri hlasovaní o ID. V OĽNO sú pravdepodobne hodnotovo v kultúrnoetických otázkach rôzne orientovaní poslanci (od kresťanov po liberálov), ktorí sa do NR SR dostanú a je otázkou, ako by Matovič zabezpečil, aby napríklad taký poslanec ako Budaj hlasoval proti ratifikácii ID.

Asi iba tým, aby na hlasovaní nebol alebo nehlasoval, čo tiež môže napomôcť ratifikácii, za istých konštelácii. V debate však Matovič prezentoval prekvapivo správne hodnotové postoje, lebo vie, že na tom jeho hnutie len získa hlasy kresťanských voličov. V strane Sme rodina, kde sa jasne deklaruje, že registrované či životné partnerstvá či adopcie nebudú akceptovať (paradoxne to prináša hlasy konzervatívnych voličov), hoci v otázkach potratov sú na presne opačnej strane (napr. Kollár), čo vzbudzuje oprávnené pochybnosti voličov o tom, ako by prípadná (ne)ratifikácia ID dopadla.

Ako chce Kollár chrániť rodinu pred tým čo je pre neho neprijatľné, keď spod ochrany nespravodlivo vyčleňuje najslabších členov rodiny, ktorými sú nenarodené deti? KDH ústami Hlinu jasne deklaruje odpor voči obsahu ID a potratom (aj tejto debate), ale je otázkou, či sa opäť niektorí poslanci zázračne nepomýlia alebo sa vrátia k pilátovskému postoju „s fašistami sa nehlasuje“, alebo z nejakých „dôvodov“ na hlasovaní nebudú (aspoň niektorí, lebo v minulosti sa to už stalo).

Treba ale poznamenať, že formálne deklarované etické postoje KDH sú jasné. Berúc do úvahy rokovací poriadok, že hrozí, že tí, ktorí sú otvorene a skryto za ratifikáciu ID, už nájdu tú správnu matematickú konšteláciu ako zrealizovať antropologickú revolúciu po voľbách. Aká môže byť potom toľko pretriasaná stabilita tohto protikladného ideologického spolku?

K problému sa Hlina vyjadril, že „Cítim obrovskú zodpovednosť za KDH, za kresťanskú demokraciu (…) riziká sú veľké (…) treba si kryť chrbát v dobrom (…) nevytvárať zbytočné konflikty.(…) veľký počet strán vytvára zárodok konfliktu (…) ak si vypýtame zodpovednosť, tak to vydržíme.“ Takže Hlina necíti zodpovednosť za Slovensko, ale za KDH a netreba vytvárať konflikty, čo je však pri ideologicky protikladnej koalícii ťažko predstaviteľné, čo sa už v minulosti ukázalo niekoľkokrát. 

Kiska neustále strategicky opakoval frázy, že isté otázky by nemali rozdeľovať a treba ich nechať tak sú. Čo teda udrží týchto hodnotové a principiálne protiklady pokope, ak by sa dokázali dostať do NR SR? Eurofondy, prerozdeľovanie štátnych zákazok a provízie? Voliči by nemali zabúdať, že peniaze vždy ľudí rozdeľovali a len dobré a pravdivé idei dokázali v ťažkých časoch ľudí spojiť.

Matovič však poukázal na nejaký nezverejnený predvolebný prieskum, ktorý si vraj dala spraviť jedna z opozičných strán, kde sa dve strany ocitli pod hranicou zvoliteľnosti, čiže matematicky to nie celkom vychádza a teda voľby môžu dopadnúť inak ako by chceli.

Jeden z moderátorov konečne položil podstatnú otázku ohľadne programových priorít, na ktorú mali odpovedať a tu začala to, čo je skutočne zaujímavé, lebo ide o deklarované ciele politických strán. Tieto ciele sa však obvykle vôbec nezrealizujú, lebo nakoniec sa ukáže množstvo vraj objektívnych dôvodov, pre ktoré sa nemohlo splniť to, čo sa pred voľbami sľúbilo. Matovič reagoval tak, že krížiky pribúdajú na cintoríne, že tisíce ľudí ktorí umierajú (5000), ako aj, že chorí ľudia, ktorým bolo indikované onkologické ochorenie by mali mať prístup k operácii do dvoch týždňov, a že by mali byť operovaní kdekoľvek v EU.

Potom populisticky zaperlil, že pacienti majú doniesť Haščákovi účet do zdravotnej poisťovne na preplatenie, čo priaznivci Matovičovho politického cirkusu OĽNO iste ocenia, keďže presne tento kabaret od neho čakajú. Populisticky reagoval i Kiska, ktorý mávajúc rukou povedal, že korupcia, ale že dôležitou témou, ktorú pridáva, sú regióny (spomenul povinné frázy o raste extrémistov, chudobu, utekajú mladí ľudia, podpore zamestnanosti) a školstvo, potom pokračoval frázami: hovorme o bytoch, o cestách, o rodinách, o poľnohospodárstve (…) lebo musíme vrátiť rešpekt vzdelaniu, hoci to vždy ľudia nevnímajú ako úplne hlavnú prioritu (…) aké je školstvo, taká je budúcnosť (čo je iste pravdou), úcta voči učiteľom atď., Toto hlavný mediálny prúd iste pochváli a sympatizanti tohto pôžičkového, daňového, pozemkového a bytovkového experta v jednej osobe to určite ocenia. Kiska strategicky prezentoval iba frázy a sem tam aj veľmi dobré idei o význame školstva pre budúcnosť Slovenska, ktoré v zásade nemožno napadnúť, ale je otázkou, kto by napríklad z Kiskovej strany dostal školstvo do rúk a čo by tam chcel presadzovať? Jednou vecou sú sľuby a frázy a druhou sú programové ciele. Stačí si prečítať to, čo majú v programe, kde sú objektívne aj pozitívne body ale sú tam aj niektoré programové ciele (ak by sa podarili zrealizovať), tak slovenské školstvo skončí čistou katastrofou, spôsobenou obsahovou (a teda i ideologickou) liberalizáciou a programovou inklúziou, ktorú ich program obsahuje. Ak sa do toho pripočíta navrhovaná diagnostika a intervencia štátu v prípade (pozn. ideologickej) potreby ak ide o deti vo veku 3-4 rokov, tak hrozné výsledky nenechajú na seba dlho čakať, najmä ak sa vezmú do úvahy iné časti ich volebného programu dotýkajúce sa rodiny (súdnictvo), spolu s programovými cieľmi PS/Spolu. Len naivný volič môže u ľudí ako je Kiska, očakávať spravodlivú subsidiárnu intervenciu tam, kde je evidentne  potrebná už desiatky rokov a ku ktorej sa nikto neodhodlal. Čitatelia si iste domyslia o akom pálčivom probléme je reč. Treba však brať do úvahy postoje a skutky (dnešné i tie minulé) Kisku v ďalších zásadných otázkach, čo iste vyjasní evidentnú nebezpečnosť Kisku a jeho strany (členovia – kandidáti, ktorí preskakovali ako politické prostitútky z jednej straníckej postele do inej), čo ukážu jeho ďalšie postoje, ktoré vyjadril v debate.

Nasledovala reakcia Hlinu, ktorý najprv povedal, že sú tri priority všetkých: spravodlivosť, zdravotníctvo, školstvo, pričom dodal „bodaj by to tak bolo“, čo si možno vysvetliť rôznym spôsobom. Treba však hneď položiť otázku: slovenskí voliči, koľko rokov sa Slovensku hovorí o spravodlivosti a akú koncepciu spravodlivosti doteraz (za 30 rokov) nastolili, keď dnes vyplakávajú nad stavom spravodlivosti (legislatívne normy o ideozločinoch, selektívna? NAKA, sudcovia, prokurátori a vyšetrovatelia, ktorí často účelovo ignorujú procesné postupy výsledkom čoho je odškodné z daní občanov, kočneriáda, vyšetrovanie zločinov na stránkach bulváru, unikanie informácií zo spisov vždy keď sa zjaví istý nedotknuteľný človek, ktorý sa príliš často vyskytuje tam kde je smrť, vyšetrovacie väzby pre obyčajných ľudí versus vyšetrovanie na slobode ak ide o tzv. veľké ryby, sudcovia ktorí nemajú nielen charakter ale ani základné vedomosti o bezpečnosti elektronickej komunikácie, vyšetrovatelia ktorí razantne postupujú voči ľuďom, ktorí nepatria do skupiny „našich ľudí“, politické a ideologické procesy pred voľbami ako možná marketingová kampaň, ideologickí prokurátori žalujúci ľudí za to nespravili a nepovedali, politický špeciálny súd a špeciálna prokuratúra ako vo fašistickom Taliansku za Mussoliniho…)?

Je adekvátne poznamenať, že KDH malo dvoch ministrov, ktorí vyšli z KDH a spoluvytvárali systém 8 rokov za Dzurindových vlád. Komu sa chce pozrieť dnes na to, čo spravili v KDH svojho času zo systémom spravodlivosti po predchádzajúcich vládach? Žiaľ asi nikto z potencionálnych voličov. Amnézia je dokonalá a vynútiteľnosť práva jej reálne zodpovedá.

Nehovoriac o ilúzii spravodlivosti (nikto ju nestretol), ktorá v poslednom volebnom období ideologicky súdi za prejavený a žiaľ pravdivý názor o realite života, čím paradoxne pochovala slobodu prejavu, ktorá je zakotvená vo všetkých relevantných medzinárodných dokumentoch. Musím zopakovať ideu, ktorú som pred mnohými rokmi povedal, že ak pravda nie je slobodná, tak sloboda nie je pravdivá, ale koho to dnes v politike zaujíma. Zdravotníctvo je tiež vizitkou z minulosti, na ktorej sa nachádza priamo meno KDH (po cca. 2 roky dvaja rôzni ministri), k čomu treba pripočítať členstvo (spoluzodpovednosť) vo vládnych koalíciách, kde boli ministri zdravotníctva z iných koaličných strán.

Vyvstáva otázka, či si potencionálni voliči KDH spomenú na ministra, ktorého posmešne nazývali „pentliarik“, ako aj na všetky vládne koalície KDHákov, počas, ktorých sa z pacientov stali klienti, a so služby životu a zdraviu, sa stali služby klientom? Spomenú si potencionálni voliči KDH na tie časy, keď sa zo zdravotníctva (zdravia) stal predmet obchodu finančných skupín a KDH bolo „pri tom“ spolu s vtedajšími koaličnými partnermi, keď sa to naplno legislatívne umožnilo?

A tak tu dnes i vďaka KDH (a aj nasledujúcich vlád) máme zdravotníctvo, ako spoľahlivý systém, kde sa zákonom prikázané zdravotné poistenie legálne presúva cez legislatívne vytvorené štruktúry (zdravotníctvo – nemocnice, poisťovne…atď.) na účty oligarchie. A dnes Hlina prehlasuje, že so zdravím sa neobchoduje ako s tovarom a potom sa čuduje, že mu skoro nikto normálny (pri zdravom rozume) neverí.

Zaujímavé fakty by sa dali napísať aj o školstve (dve tri strany textu) ale výsledok všetkých predchádzajúcich vlád je možné vidieť napr. vo výsledkoch testovania žiakov, v katastrofálnom nedostatku úpadku stredných odborných škôl a úrovne ich absolventov, či v podobe „svetovej“ úrovne absolventov vysokých škôl, ako doktora (PhD) Figeľa, JUDr. Danka, JUDr Richtera, pochybnosti okolo maturity istej europoslankyne, o titule Zmajkovičovej, Matoviča alebo kočnerovho návštevníka Sulíka, atď.(asi veľmi dlhý rad politikov-absolventov, ktorí majú, ako sa hovorí, „papier na hlavu ale skoro nič v nej“). Kto je teda zodpovedný za stav školstva (napr. i za počet vzdelávacích inštitúcií tzv. univerzít), iba Fico a Smer, SNS a Most? Alebo je to logický a kauzálny výsledok chaotického a nekonceptuálneho „riadenia“ štátu za 30 rokov?

Ako teda majú potencionálni voliči veriť týmto deklarovaným prioritám kresťanských, slušných, férových a demokratických politikov, sľubujúcich zmenu (asi podobnú ako kedysi cyklista s dvojnásobnými platmi), keď oni sami sú zosobnením toho, proti čomu najviac idú bojovať- korupcii? Alebo je u slovenských voličov možné indikovať kolektívnu amnéziu?

René Balák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Rezort práce požiadal o previerku Daniela Lipšica

0 icon

Bratislava 26. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Advokát Daniel Lipšic mal ísť robiť právne služby na ministerstvo práce a na základe toho rezort požiadal o bezpečnostnú previerku. Uviedol to premiér Igor Matovič (OĽANO) v reakcii na to, že kandidát na šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Lipšic mal na…

Po očkovaní proti covidu-19 vo Fínsku zomreli traja ľudia

0 icon

Moskva 26. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Altaf Qadri)   Vo Fínsku boli nahlásené tri úmrtia po očkovaní vakcínou proti covidu-19. Agentúra pre farmaceutickú bezpečnosť a rozvoj Fimea tvrdí, že úmrtia možno pripísať chorobám pacientov a nesúvisí s očkovaním "Spoločnosť Fimea bola informovaná o prvých úmrtiach, ku ktorým došlo krátko po aplikovaní…

Príjmy z poplatkov za uloženie odpadu sa majú prerozdeľovať po novom

0 icon

Bratislava 26. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Erika Ďurčová)   Príjmy z poplatkov za uloženie odpadu sa majú prerozdeľovať po novom. Vytvoriť sa má nová skupina obcí, ktorá získa príspevok z Environmentálneho fondu a použiť ho má na zabezpečenie triedeného zberu a zhodnotenie bioodpadu z domácností. Upravuje to novela zákona o…

NRSR prerokuje zmeny pri nakladaní s nebezpečným odpadom v zrýchlenom režime

0 icon

Bratislava 26. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Poslanci Národnej rady (NR) SR budú o novele zákona o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia a zákona o odpadoch rokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Rozhodli o tom v dnešnom hlasovaní Novela hovorí, že nebezpečný odpad z testovania na ochorenie COVID-19 by sa…

Na skríningové testovanie prišlo vyše 2,5 milióna ľudí. „Ak sa budeme testovať aj naďalej, budeme jednou z najotvorenejších krajín.“ Premiér si podal „Dáta bez pátosu“

0 icon

Slovensko 26. januára 2021 (HSP/TASR/Foto: TASR-Martin Baumann)   Na Slovensku pri skríningovom testovaní na ochorenie COVID-19 od 18. do 25. januára vykonali 2.588.578 antigénnych testov. Z toho 30.566 bolo pozitívnych Miera pozitivity je tak v rámci Slovenska na úrovni 1,18 percenta. Medzi najlepšie okresy priebežne patria Veľký Krtíš, Tvrdošín a…

Zmeny pri asistovanom sčítaní obyvateľov prerokuje NRSR v zrýchlenom režime

0 icon

Bratislava 26. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Zmeny pri asistovanom sčítaní obyvateľov prerokujú poslanci Národnej rady (NR) SR v skrátenom legislatívnom konaní. Rozhodli o tom v dnešnom hlasovaní Z návrhu zákona o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2021 z dielne Štatistického úradu SR vyplýva, že asistované…

Podpredseda ĽSNS Martin Beluský: To je čistá schizofrénia. Uhrík a Mazurek sami podporili to, čo teraz kritizujú

0 icon

Bratislava 26. januára 2021 (HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)   Prinášame vám exkluzívny rozhovor s podpredsedom ĽSNS a v súčasnosti aj dočasne povereným hovorcom strany, Martinom Beluským, ktorý reagoval na odchod politikov okolo Milana Uhríka z ĽSNS. V rozhovore sa dozviete, prečo považuje ich kritiku zmeny stanov za schizofréniu, či sa vedenie ĽSNS…

Za pokus o vraždu exmanželky si Ladislav Teszák odpyká 20-ročný trest

0 icon

Bratislava 26. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Dvadsaťročný trest odňatia slobody v ústave s maximálnym stupňom stráženia si odpyká Ladislav Teszák, ktorý sa v auguste 2019 pokúšal zavraždiť svoju exmanželku Senát 4T Najvyššieho súdu (NS) SR v utorok na svojom verejnom zasadnutí zamietol odvolanie obžalovaného voči minuloročnému septembrovému rozsudku Špecializovaného…

Baránik obhajuje Lipšicom pokútne získanú previerku NBU. Bude generálny prokurátor konať?

0 icon

Bratislava 26. januára 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, TASR-Jaroslav Novák)   Podmienkou na zvolenie generálneho a špeciálneho prokurátora bola kedysi apolitickosť. Tá už z titulu že generálneho prokurátora volia poslanci je viac menej iluzórna. No v súčasnosti sa už generálny prokurátor s právomocou zastaviť akékoľvek trestné stíhanie stáva vysloveným sluhom tej ktorej…

V zariadení Arcus v Košiciach zomrelo na COVID-19 v priebehu týždňa 16 klientov. Pilotné očkovanie pre nepriaznivú situáciu prerušili

0 icon

Košice 26. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   V špecializovanom zariadení a zariadení pre seniorov Arcus v Košiciach od začiatku minulého týždňa podľahlo ochoreniu COVID-19 už 16 klientov. "K utorku v zariadení evidujeme 36 pozitívne testovaných zamestnancov a 70 klientov," potvrdila TASR hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Anna Terezková…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Všetko to do seba zapadá: od únosu prezidentovho syna až po dnešok: máme nového „šéfa migrácie“ od Soroša

0icon

Udalosti už nabrali takú rýchlosť, že ich ledva stíhame sledovať. Koronavírusová hystéria, podporovaná médiami hlavného prúdu doviedla celý svet - a Slovensko zvlášť - do štádia panického strachu zo smrti (akoby sme nemali nikdy umrieť...), a z toho vyplývajúcej stádovitej poslušnosti. Úspešne sa napĺňajú ciele federalizovať Európu, vytráca sa „nebezpečný kresťanský kult“…

Rastislav Slovák

Medzi Pavlínou Matovičovou a Jankovskou nie je takmer žiadny rozdiel! Obidve užívali alebo užívajú majetok nadobudnutý z nelegálnej kriminálnej činnosti. Hlavný rozdiel medzi nimi je v tom, že Jankovská je už vo väzbe a Pavlína Matovičová ešte nie

0icon

Nelegálne peniaze a majetok z kriminálnej činnosti sú rovnaké nelegálne peniaze a majetok z kriminálnej činnosti tak u Jankovskej ako aj u Pavlíni Matovičovej! Jankovská užívala majetok z úplatkou, Pavlína Matovičová užíva majetok, z ktorého veľkú časť z jej manželom Matovičom nadobudli nelegálnymi kriminálnymi mafiánskymi praktikami! Budem parafrázovať Matoviča, ktorý…

Jozef Slávik

Kruh zla ...

0icon

Každý politik, ak získa rozhodujúcu vedúcu pozíciu pri zostavovaní svojho vládneho kabinetu prvé, čo spraví je vytvorenie okruhu tých najvernejších, na ktorých sa môže dokonale spoľahnúť. Je to vcelku samozrejmé a nič by sa nedalo takémuto počinu vyčítať, ak by to smerovalo k tomu, aby spoločnosť a ľudia krajiny, na…

Štefan Harabin

Treba asi prijať zákon, že špeciálnym prokurátorom na doživotie môže byť iba Lipšic. Krajniak Lipšicovi pomáha trestnou činnosťou.

0icon

O čo ide .... Vlani Matovičova klika účelovo zmenila zákon, že funkciu špeciálneho a generálneho prokurátora môže zastávať aj neprokurátor. Špeciálne pre Lipšica Podmienkou kandidatúry na špeciál prokurátora je aj previerka na stupeň prísne tajné. Zabudli však pritom na to, že o previerku na prísne tajné nemôže žiadať advokát. Lipšic…

Marek Brna

Pellegrini, nástup!

0icon

Toť nedávno som stratil všetky ilúzie o tejto vláde. Áno, treba dať vždy každému šancu... Ale... Čo je veľa, to je veľa. Nech teda nastúpi ten Pellegrini s tým jeho padni komu padni. Nech sa spojí pre mňa za mňa aj so stranou Za ľudí. Táto spoločnosť nutne potrebuje nové…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Nostradamus a jeho ozajstný prorocký text

0 icon

Meno Nostradamus ste už pravdepodobne niekedy počuli. Stretli ste sa už niekedy aj s jeho rozsiahlym veršovaným dielom s názvom Astrologické centúrie? Toto dielo pochádza z roku 1555, ktorého autorom je Michel de Nostredame, a vzťahuje sa dokonca aj na súčasnosť. Práve preto ho niektorí považujú za ozajstný prorocký text. Napriek tomu, že v roku 1566 francúzsky…

TOP10: Čo sa stane, ak prestaneš úplne jesť cukor? 2. časť

0 icon

"Face Sugar", fúzy nad hornou perou, a dokonca aj neplodnosť  - to sú len niektoré účinky, ktoré sú spojené s konzumáciou zákernej bielej kryštalickej látky, ktorá sa volá cukor. Keď ho dáme preč z našich tanierov a pohárov, nemusí sa z nás stať superhrdina, ale určite to môže zlepšiť náš život a zdravie. A tak sme…

Historické zábery, z ktorých budeš mať zmiešané pocity

0 icon

Vďaka umeniu fotografie môžeme vidieť a pamätať si minulosť. Presne vieme, ako vyzerali predkovia z britských kráľovských rodín či ktoré plavky boli považované za neslušné pred storočím. Tu sú historické zábery, ktoré v tebe vyvolajú obdiv aj smútok zároveň. Možno ti povedia príbehy, ktoré si nikdy predtým nepočul... Ruský cár…

TOP10 tipov, ako zostať produktívny aj počas práce z domu – 1. časť

0 icon

Donútila ťa pandémia COVID-19 pracovať z domu? V tomto článku nájdeš niekoľko užitočných tipov, ako zostať šťastný, zdravý a zároveň produktívny aj pri práci z domu. Keby ti minulý rok v januári niekto povedal, že budeš môcť celé mesiace pracovať z domu, vyhýbať sa preplnenej MHD a celej kancelárskej politike, asi by si si myslel, že niekto…

TOP10: Bežné veci, ako si ich ešte nevidel!

0 icon

Aj známe veci, s ktorými sa stretávame každý deň, sa môžu prejaviť a odhaliť neobvyklú stránku. Potom sa z bežných predmetov stane niečo úplne iné - na pohľad sú dvakrát tak zaujímavé. Nie každý sa môže pochváliť toho, že videl jeden milión dolárov v hotovosti alebo má bankovky všetkých mien z celého sveta na…

Vo svete IT

Planetárne hmloviny nemajú s planétami nič spoločné: Ako teda vznikajú?

0 icon

Planetárne hmloviny sú tie najkrajšie objekty, ktoré môžeme vo vesmíre pozorovať. Ich názov je však zavádzajúci, s planétami totižto nemajú nič spoločné, píše portál Universe Today. Ich názov sa datuje až do roku 1780. Keď ich pozorovali prví astronómovia, mysleli si, že tieto hmloviny vyzerajú ako planéty. Dnes už ale vieme,…

Astronómovia zachytili hviezdu, ktorá prežila stretnutie s čiernou dierou, nič dobré ju však nečaká

0 icon

Keď čierna diera pohlcuje obrovské množstvo hmoty, vydáva obrovské množstvo röntgenového žiarenia. Je to zapríčinené materiálom, ktorý sa zahreje na vysoké teploty a následne je pohltený čiernou dierou. Tieto záblesky sú tak jasné, že ich môžeme pozorovať aj zo Zeme, píše portál Science Alert. V roku 2019 bol však objavený fenomén, ktorý…

Google upozorňuje na hackerov, ktorí využívajú na dosiahnutie cieľa novú metódu „sociálneho inžinierstva“

0 icon

Spoločnosť Google prostredníctvom bezpečnostnej skupiny analytikov, Threat Analysis Group, upozorňuje na hrozbu hackerskej skupiny, ktorá má byť údajne podporovanou vládou Severnej Kórei. Podľa publikovaných správ, má ísť o novú „metódu sociálneho inžinierstva“. Na tému upozorňuje portál TheVerge. Podľa publikovaných správ táto kampaň má prebiehať už niekoľko mesiacov a zdá sa,…

Na čiernom trhu sa objavilo 500-miliónov telefónnych čísiel z Facebooku spárovaných s používateľmi

0 icon

Facebook v súvislosti s ochranou dát niekoľkokrát v minulosti vzbudil pozornosť, a to nielen laickej verejnosti, ale aj tej odbornej. Dôvodom bolo, že boli rôznymi spôsobmi dostupné. Napríklad, ešte v decembri roku 2019 bolo možné dostať sa k dátam 267-miliónov používateľov prostredníctvom hackerského fóra. Nešlo však o ojedinelý prípad, bolo…

Tieto látky, s ktorými sa každý deň stretávame, zhoršujú reprodukčnú schopnosť ľudí

0 icon

Veda nám mnohokrát prináša odpovede na nezodpovedané otázky, pričom je nám schopnou výrazne zvýšiť kvalitu života. Vďaka nej sa v minulosti vytratili mnohé civilizačné choroby, vyvinuli sme rôzne materiály, zefektívnili sme mnohé procesy, a podobne. Nie však všetky odpovede, ktoré nám nastoluje, sú kladnými, hoci sú nemierne cennými, aby sme…

Armádny Magazín

Grécko : Turecké šable vyrovnáme

0 icon

Francúzsko, 26. január 2021 (AM) - Francúzsko vyzbrojuje Grécko najmodernejšími technológiami. Tento rok 25. januára, Grécko oficiálne podpísalo tri zmluvy týkajúce sa akvizície 18 lietadiel, Rafale F3R od Francúzska. Ide tak o splnenie nezávislého prísľubu od Grékov nakúpiť potrebný materiál k odstrašeniu Turecka.   Francúzi sa ku Grécku postavili ako p

Alojz Hlina: Došlo k prezradeniu vojenského tajomstva

0 icon

Slovensko, 26. január 2021 (AM)  - "Došlo k prezradeniu vojenského tajomstva. Viete, ako sa dá poraziť najsilnejšia vojenská aliancia NATO? Tak, že ženijnú podporu vojsk zveríte slovenskej členskej armáde. - Vojaci, hasiči stavali desať dní/!/ most na Východe Slovenska, "otvoriť" ho prišli dvaja ministri za OĽaNO osobne. Kamier

„Náš život, mamička, je horší ako psí“ V Nemecku zahynul každý druhý sovietsky ostarbeiter

0 icon

Nemecko, 26. január 2021 (AM) - Písomne sa o ich situácii zmienil železničiar Adam Schmidt z Essenu: „...v polovici roku 1941 prišli prví robotníci z Poľska, Haliče a západnej Ukrajiny. Dopravení boli do Essenu v nákladných vagónoch, predurčených na prepravu zemiak

Expert na zbrane Markvart:: České výcvikové lietadlo L-39 NG je zatiaľ nenahraditeľné

0 icon

Česko, 26. január 2021 (AM, Sputnik) - Český letecký priemysel silne zatackal v 90. rokoch. V pamätiach bývalých politikov čítame, že za všetkým bola aj dobové politické rozhodnutia. Dnes vám s potešením prinášame rozhovor s Petrom Markvartom, ktorý sa pohybuje na poli obchodu s vojenskou tech

Prečo Rusko nezaujíma americký projekt Gateway?

0 icon

Rusko, 26. január 2021 (AM) - Vytvorenie obežnej stanice Mesiaca Gateway Rusko nezaujíma z dôvodu, že potenciálni partneri nebudú pri ňom s Američanmi rovnoprávni! Presne to povedal generálny riaditeľ „Roskosmosu“ Dmitrij Rogozin, čo v pondelok 25. januára uverejnila RIA Novosti.   Rogozin uviedol, že ruská strana neraz vyjadrovala pripra

Svetlo sveta

Arcibiskup Fulton J. Sheen – Hnev

0 icon

“Pane odpusť im, lebo nevedia čo činia.” (Lk 23,34) Prvé slovo, ktoré Ježiš povedal na kríži malo za cieľ odčiniť hriechy prameniace z hnevu. Hnev a rozum vedia konať vo veľkom súzvuku. Rozum dáva argumenty a odôvodnenie pre hnev. Rozum vie pomenovať krivdu, ktorá sa udiala a vie odvážiť váhu…

Čo znamená byť “chudobný duchom” ak je to zárukou svätosti?

0 icon

Definovať chudobu je relatívne jednoduché, pretože je to merateľná veličina vyjadriteľná veľkosťou majetku a peňazí. Spoločnosť stanovuje určitý minimálny príjem, ktorého dosiahnutie je potrebné na to, aby sa dalo hovoriť o ľudskej dôstojnosti. Ak ho človek nedosahuje, poskytuje ho štát, aby nedostatok príjmu neviedol k vylúčeniu človeka mimo aktívnu spoločnosť.…

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali