Na Ukrajinu sa v rámci najnovšej výmeny zajatcov s Ruskom vracia 49 ľudí

NAŽIVO

Obchodný deficit USA sa v máji prehĺbil viac, ako sa očakávalo, a to na 71,5 miliardy dolárov z aprílových 60,3 miliardy dolárov. Informovalo o tom vo štvrtok americké ministerstvo obchodu.

Tento vývoj nastal po tom, ako prezident USA Donald Trump uvalil 10-percentné clá na väčšinu obchodných partnerov. Americký dovoz aj vývoz sa v máji zmenšil. Dovoz klesol o 0,1 percenta na 350,5 miliardy dolárov, pričom import spotrebných tovarov sa znížil o 4 miliardy dolárov. Vývoz z USA sa oslabil o 4 percentá na 279 miliárd dolárov.

Včera 20:12

Ruský vodca Vladimir Putin povedal americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, že Moskva sa „nevzdá“ svojich cieľov na Ukrajine. Zároveň však sľúbil, že bude pokračovať v rokovaní o konflikte. Uviedol to vo štvrtok Kremeľ po telefonáte oboch mužov.

Včera 19:38

Slovenské atómové elektrárne Jaslovské Bohunice a Mochovce s tropickými horúčavami problémy nemajú. Problémy nie sú ani s prenosom elektrickej energie. Slovenské elektrárne (SE) o tom informovali na svojej internetovej stránke.

Včera 19:29

Vo večerných hodinách môžu prísť na územie západného Slovenska búrky a na juhozápade večer a počas noci silnejšie zafúka. Informuje o tom na svojom webe Slovenský hydrometeorologický ústav. Vydal preto výstrahy prvého stupňa. Do 20.00 h naďalej trvajú na väčšine územia aj výstrahy pred vysokými teplotami.

Včera 19:20

Väčšina francúzskych jadrových elektrární môže byť na základe rozhodnutia regulačného orgánu v oblasti jadrovej energetiky v prevádzke 50 rokov. Informuje o tom správa agentúry DPA, ktorá sa vo štvrtok odvolala na vyhlásenie francúzskeho Úradu jadrovej bezpečnosti (ASNR).

Včera 19:12

Neďaleko obchodného centra vo fínskom meste Tampere vo štvrtok poobede útočník pobodal niekoľkých ľudí. Miestna polícia oznámila, že zadržala jednu osobu a verejnosti už nehrozí nebezpečenstvo. Informovala o tom správa agentúr Reuters a AP.

Útok nožom vo Fínsku
Na snímke policajná páska pred nákupným centrom po útoku nožom v meste Tampere na juhu Fínska / Foto: TASR/AP-Saara Peltola/Lehtikuva via AP
Včera 19:10

Nemecká polícia informovala, že vo štvrtok boli pri útoku „nebezpečným predmetom“ v diaľkovom vlaku v Bavorsku ľahko zranení najmenej štyria ľudia. Incident sa udial medzi mestami Straubing a Plattling na linke do Viedne, páchateľa zadržali. Informovali o tom správy agentúr AP a DPA.

Podľa agentúry AP útočník použil sekeru. Vo vlaku sa v tom čase nachádzalo asi 500 pasažierov.

Včera 19:06

USA plánujú na budúci týždeň v Osle rokovania s Iránom o jadrovom programe, informuje Axios.

Podľa zdrojov oboznámených s priebehom rokovaní plánuje vyslanec Bieleho domu Steve Whitcoff stretnúť sa s iránskym ministrom zahraničných vecí Abbasom Aragčím budúci týždeň v Osle, aby obnovili rokovania o jadrovom programe.

Zdroje uviedli, že konečný termín ešte nie je stanovený.

Včera 18:56

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio oznámil, že zrušil svoju prvú návštevu Indo-tichomorskej oblasti, ktorá zahŕňa Japonsko a Južnú Kóreu, s odôvodnením, že „zdôrazňuje dôležitosť Blízkeho východu“ – informovala agentúra Nikkei Asia.

Včera 18:52

Ukončenie dodávok zbraní Ukrajine zo strany USA je signálom na zvýšenie dodávok zo strany EÚ, vyhlásila Ursula von der Leyenová.

Včera 18:33

Rozhovor Putina a Trumpa trval viac ako hodinu, informoval Kremľ. Už sa skončil.

Včera 18:18

Svet potrebuje stretnutie na úrovni lídrov Ukrajiny a Ruskej federácie, vyhlásil Zelenskyj.

„V Rusku rozhoduje len Putin, preto je na dosiahnutie mieru potrebné stretnutie na úrovni lídrov,“ povedal.

Včera 18:03

Britský premiér Starmer môže odstúpiť už o niekoľko mesiacov, informuje Sky News.

Podľa televíznej stanice predstavitelia vládnucej Labouristickej strany už varovali Kira Starmera, že bude musieť odstúpiť v priebehu niekoľkých mesiacov, ak „vláda bude naďalej fungovať zle“.

Rozhodnutie bude údajne prijaté, ak labouristi dosiahnu zlé výsledky v májových voľbách v budúcom roku vo Walese, Škótsku a Londýne.

Včera 17:49

V ruskom Petrohrade bola zrušená hlavná vojenská námorná prehliadka na Deň námorníctva (27. júla) z bezpečnostných dôvodov, informujú miestne médiá s odvolaním sa na zdroje.

Podľa ich informácií bola príprava na prehliadku zastavená pred pár dňami: boli prerušené nácviky peších oddielov, ktoré tradične uzatvárajú slávnostné podujatia na Senátnom námestí.

Oficiálne zrušenie prehliadky zatiaľ nebolo oznámené, ale ani jej konanie nebolo potvrdené, konštatujú médiá.

Včera 17:40

Šesť hodín bojovali českí hasiči v stredu popoludní s plameňmi, kým sa im podarilo zastaviť šírenie lesného požiaru v blízkosti areálu muničného skladu v okrese Litoměřice. Horela tam plocha s rozlohou zhruba štyroch hektárov a z oblasti sa ozývali výbuchy starej munície. Informuje o tom web TN.cz.

Včera 17:32

Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa vo štvrtok na Úrade vlády (ÚV) SR v Bratislave stretol s prezidentom Maďarska Tamásom Sulyokom. Obaja počas rokovania potvrdili výbornú úroveň slovensko-maďarských vzťahov.

Fico Sulyok
Na snímke sprava predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) a prezident Maďarska Tamás Sulyok počas spoločného stretnutia na Úrade vlády SR v Bratislave / Foto: TASR-Jaroslav Novák
Čítať viac | Včera 17:19

Telefonický rozhovor Putina a Trumpa prebieha práve v týchto minútach, vyhlásil tlačový tajomník Kremľa Peskov.

Včera 17:18
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Zhorelo už viac ako 200 vozidiel TCK

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Na Ukrajinu sa v rámci najnovšej výmeny zajatcov s Ruskom vracia 49 ľudí
Na snímke ukrajinskí vojaci pózujú po ich prepustení v rámci väzenskej výmeny zajatcov s Ruskom na neznámom mieste na Ukrajine
❚❚
.

11:12 – Smer Časov Jar k ránu dňa 14.09.24: obchvat z juhu …

V mojom predchádzajúcom príspevku sme videli, ako sa ruským jednotkám v priebehu štyroch alebo piatich dní podarilo niekoľkými údermi nielen vynútiť si prekročenie Seversko-donecko-donbaského kanál severne od Kalinova, ale aj obsadiť najdôležitejšie ukrajinské opevnenie, ktoré krylo severný obchvat Časov Jaru (už za líniou zárezov).

Medzitým sa včera odohrala ďalšia dôležitá udalosť. Južne od Časov Jaru. Kde sa ruským jednotkám, tiež po mnohých dňoch zatláčania Ukrajincov za líniu kanála, podarilo prekročiť ju a získať oporu už južne od mesta.

.

Takto sa rysuje všeobecný plán ďalších akcií ruského velenia na hlboké obkľúčenie tohto najdôležitejšieho bodu ukrajinskej obrany. A ak ho úspešne zrealizuje, ukrajisnké jednotky čakajú v tomto smere ťažké dni, týždne a mesiace.

Veľmi ťažké…

Jurij Podoljaka, ruský vojenský analytik

Smer Časov Jar
Smer Časov Jar

10:06 – Smer Časov Jar k ránu 14.09.24…

Tu sa včera udalosti vyvíjali tak, ako bolo povedané včera (a vzhľadom na ruské predchádzajúce útoky to ani nemohlo byť inak).

.

Predvčerom sa jednotky ruských ozbrojených síl usadili v prvých zákopoch veľkého nepriateľského obranného uzla opierajúceho sa o kanál Severský Donec – Donbas severne od osady Kalinovo. A včera ho aj úplne dobyli.

Teraz je toto dôležité ruské opevnenie a je to veľmi dôležitý úspech.

Ďalej Rusi majú nielen veľmi dôležité predmostie (a miesto sústredenia síl na útoky) za kanálom severne od Časov Jaru, ale aj možnosť začať široké ostreľovanie mesta zo severu.

A tento úspech sa dá využiť aj na ďalší postup do tyla AFU v oblasti Severska a na dosiahnutie vzdialených prístupov ku Kramatorsku a Slavjansku.

Veľmi dúfam, že to nie je jednorazová útočná operácia ruských vojsk (a navyše skvele vykonaná)

.

Jurij Podoljaka, ruský vojenský analytik

Smer Časov Jar
Smer Časov Jar

09:51 – Ak voľby v USA vyhrá Kamala Harrisová, bude „vojna s Ruskom“, povedal Trump.

Podľa neho chce demokratická kandidátka vrátiť do štátov vojenské odvody.

„Hlasovaním za Harrisovú hlasujete za vojnu s Ruskom. Chce niekto vojnu s Ruskom? Ak to bude nevyhnutné, pôjdeme do nej. Je však žiaduce jej zabrániť. Ona chce vrátiť (vojenské) odvody, odviesť vaše deti a poslať ich do vojny, ku ktorej nemalo dôjsť,“ povedal republikán, ktorý vystúpil na mítingu v Las Vegas.

Treba poznamenať, že Kamala Harrisová nepotvrdila plány na zavedenie vojenských odvodov. Zároveň prisľúbila, že bude pokračovať vo vojenskej podpore Kyjeva.

 

09:41 – Smer Kursk o 10.00 14.09.24 (aktualizácia situácie): protiútok AFU…

Ráno sa, žiaľ, potvrdila informácia (overil som si ju u chlapcov z poľa), že pokus nepriateľa o prielom južne od Gluškova sa stále vyvíja.

Momentálne je osada Veseloje pod kontrolou AFU (ešte stále nestabilná, ale už je tam). Jej predmostie je približne také, ako na mape.

Ruské zálohy boli na toto miesto urýchlene presunuté. Prebieha protiútok. Situáciu naďalej pozorne sledujem.
Jurij Podoljaka, ruský vojenský analytik

.
Smer Kursk
Smer Kursk

09:18 – Smer Pokrovsk k ránu 14.09.24….

Boje tu prebiehajú rovnako ako predtým v oblasti Grodovky, kde ruské jednotky vytláčajú AFU za rieku a v oblasti Lysovky, kde sa postupne vytvára predmostie pre ďalšie možné ofenzívy.

Medzitým boli uskutočnené údery na nepriateľské jednotky v Pokrovsku a Mirnograde, ktoré sú veľmi silné. Každý deň ich prichádza niekoľko.

Mimochodom, včera neskoro večer rusi zničili aj takzvaný „hrbatý“ most cez železnicu. Je to teda už druhý strategický most v Pokrovsku, ktorý zničili.

Jurij Podoljaka, ruský vojenský analytik

.
Smer Pokrovsk
Smer Pokrovsk

09:15 – Ukrajina sústredila „pomerne veľký“ kontingent na hraniciach s Bieloruskom. V rozhovore pre čínsku televíziu to uviedol minister obrany Viktor Chrenin.

Ukrajina sústredila „pomerne veľký“ kontingent na hraniciach s Bieloruskom
Ukrajina sústredila „pomerne veľký“ kontingent na hraniciach s Bieloruskom

„Vidíme, že dnes je na ukrajinskej strane sústredený pomerne veľký kontingent. Vidíme, že proti nám neustále prebieha prieskum, provokácie v podobe narúšania našej štátnej hranice vo vzdušnom priestore rôznymi dronmi,“ povedal Chrenin.

Minsk preto „zvýšil vojenské zoskupenie na južnom operačnom smere“.

Chrenin tiež vyčítal Ukrajine organizáciu a prípravu oddielov Bielorusov, ktorí sú proti Lukašenkovi.

Predtým boli zverejnené zábery bieloruskej techniky, ktorá sa presúva k ukrajinským hraniciam.

.
Ukrajina sústredila „pomerne veľký“ kontingent na hraniciach s Bieloruskom
Ukrajina sústredila „pomerne veľký“ kontingent na hraniciach s Bieloruskom

09:10 – Ruské jednotky začali útok na šachtu Južnodonbasskaja-3 západne od mesta Vodjanoje v smere na Ugledar.

Na ruských vojenských blogoch sa objavili videá silných úderov na konštrukcie bane, po ktorých nasledoval mechanizovaný útok z rôznych strán. Podľa ich správ boje o „Južnodonbasskú“ pokračujú už vo vnútri bane.

Ukrajina to nepotvrdila. Jednotlivé vojenské kanály AFU zároveň včera informovali o bojoch v oblasti Vodjanoje a Ugledar, pričom sa o bani nezmienili.

Pripomeňme, že po obsadení Vodjanoje sa Rusi môžu pokúsiť prerušiť cestu z Bogojavlenky do Ugledaru, po čom môže dôjsť k operačnému obkľúčeniu mesta. „Južnodonbasskaja-3“ sa nachádza na ceste do Bogojavlenky.

 

09:02 – Smer Selidovo-Kuračov ráno 14.09.24: Ukrajinsk, Ostroe…

Tak ako predtým, tieto dva úseky v tomto smere sú najhorúcejšie.

.

Situácia v Ukrajinsku je nasledovná. Ukrajinci po opustení mesta, kde sa im nepodarilo zorganizovať riadny odpor, neopustili baňu Ukrajinka. Práve tu vybudoval svoju obranu a opierajúc sa o jej budovy a haldu sa snaží zdržať ruský postup na juhozápad.

V tejto súvislosti začali ruské jednotky pripravovať operáciu na šturm bane a konečné zničenie uzlov nepriateľského odporu v meste a jeho okolí.

Za týmto účelom pokračovali v ostreľovaní mesta západne od odvalu bane „Ukrajina“ a dokázali tu postúpiť takmer k ceste Ukrajinsk – Soledar. Takto celkovo dokončili obkľúčenie ukrajinskej posádky. Napriek tomu tu obkľúčenie ešte nie je dokončené (myslím, že to bolo urobené zámerne) a jednotky AFU majú šancu vykĺznuť z mesta.

V oblasti Ostrogu jednotky ruskej 5. brigády celý deň čistili územie východne od obce od zvyškov ukrajinských jednotiek a vo všeobecnosti bola táto operácia do večera ukončená (niektorých sa podarilo zničiť, a niektorí unikli).

Jednotkám AFU sa zasa napriek ich snahe nepodarilo vytlačiť ruských útočníkov z východných ulíc obce.

Boje naďalej pokračujú.

Jurij Podoljaka, ruský vojenský analytik

.
Smer Selidovo-Kuračov
Smer Selidovo-Kuračov

08:48 – Kurský smer ráno 14.09.24: protiofenzíva Ozbrojených síl Ruskej federácie – výsledky štvrtého dňa…

Ako to vždy býva v útočných operáciách, keď nepriateľ nie je porazený a prevalcovaný úderom, tak s každým novým dňom je postup útočiacej strany slabší a slabší.

Presne to sa dnes deje pri Kursku. Žiaľ, Ukrajincom sa podarilo nazbierať sily a z väčšej časti maria ďalší postup ruskej armády.

Včera, ako aj predvčerom, sa ruskej armáde nepodarilo zlomiť odpor Ukrajincov v Ľubimovke. A jej pokus udrieť cez Darjino pri Sverdlikove zatiaľ nepriniesol rozhodujúce výsledky.

Na druhej strane, sa ani Ukrajincom nedarí útok z boku v tyle ruského postupujúceho zoskupenia.

Teda bez preskupenia a zapojenia nových síl do boja sa ruská ofenzíva o pár dní na tomto úseku vyčerpá.

Ale aj bez zavedenia záloh je to stále víťazstvo. Rusi už dosiahli dôležité výsledky. Po prvé, rozdrvili ľavé krídlo ukrajinskej skupiny a momentálne sú veľmi blízko jeho logistických ciest. Po druhé, porazili niekoľko ukrajinských práporov. Po tretie, vytvorili reálnu hrozbu obkľúčenia časti jeho síl. A ukrajinská armáda tu už nemá žiadny manévrovací priestor. Akýkoľvek ďalší podobný úder, aj s menšími výsledkami, by tu mal byť pre Ukrajincov osudný.

.

A to sa aj stane. Buď teraz, ak má ruské velenie v rukáve ďalšie tromfy (rezervy), alebo o niečo neskôr.

Jurij Podoljaka, ruský vojenský analytik

Kurský smer
Kurský smer

08:25 – V Kyjeve a na celej Ukrajine bolo zaznamenaných viac ako 200 prípadov podpaľačských útokov na vojenské vozidlá. Približne štvrtinu z nich spáchali neplnoletí, uviedol náčelník kyjevskej polície Dmytro Šumeiko.

Podpaľačom sľubujú od 600 do niekoľko tisíc dolárov za jedno auto.

Polícia tiež vyzýva príslušníkov AFU a Národnej gardy, aby sa „vyhýbali umiestňovaniu značiek na vozidlá, ktoré by ich mohli identifikovať ako vojenské“.

„Ak je to možné, odporúča sa ponechať vozidlá na strážených parkoviskách, uzavretých parkoviskách alebo v garážach,“ uviedol Šumeiko na telegrame.

 

.

08:00 – Zelenskyj uviedol, že v noci bolo na Ukrajinu vypustených viac ako 70 Shahedov, z ktorých väčšina bola zostrelená.

Systémy protivzdušnej obrany pôsobili v Kyjevskej, Čerkaskej, Žitomírskej, Vinnickej, Odeskej, Sumskej, Dnepropetrovskej, Poltavskej, Chersonskej, Charkovskej a Doneckej oblasti.

 

07:40 – Britská spoločnosť BAE Systems dostala od Pentagónu objednávku na viac ako 200 bojových vozidiel Bradley, ktoré nahradia vozidlá odovzdané Ukrajine, informovala BBC.

Kontrakt predpokladá výrobu viac ako 200 kusov Bradley najnovšej sériovej modifikácie A4 v celkovej hodnote 440 miliónov dolárov.

Samotná spoločnosť vo svojej tlačovej správe uvádza, že vozidlá sa vyrábajú v jej závodoch v Spojených štátoch.

BBC zdôrazňuje, že medzi uvedenými zariadeniami možno nájsť závody v politicky významných štátoch Michigan a Pensylvánia.

.

 

06:30 – Vojenská operácia, 13. septembra 2024. Hlavné z pohľadu ruskej strany:

– Od 7. do 13. septembra ruská armáda uskutočnila 39 skupinových útokov s použitím vysoko presných zbraní a útočných dronov na vojenské objekty na Ukrajine.

– Ruské jednotky počas týždňa obsadili 10 osád v Kurskej oblasti a 8 osád v DĽR, uviedlo ministerstvo obrany.

– Počas týždňa AFU stratila až 16 960 vojakov, 30 tankov, 153 obrnených vozidiel, dve odpaľovacie zariadenia MLRS americkej výroby, 157 poľných delostreleckých zbraní a zbraní MLRS, vrátane 58 zbraní získaných zo Západu, spresňuje sa v súhrne.

.

– Krajiny NATO pripravujú plány na vyslanie vojsk na Ukrajinu, aby prinútili Rusko rokovať o vzorcoch Kyjeva, čo je nebezpečná hra, ktorá by mohla viesť k priamemu stretu medzi jadrovými mocnosťami, uviedol námestník ministra obrany Fomin.

– ŠVO úplne obrátilo predstavu o modernej vojne, o používaní bezpilotných lietadiel, o význame tankov a ich obrane, dodal Fomin.

– Ruské zbrane sa ukázali ako účinné v bojových podmienkach, západné systémy na bojisku horia a ruská armáda je pripravená podeliť sa s partnermi o unikátny vývoj, ktorý má čeliť západným zbraniam, poznamenal.

– Televízna stanica ITV citovala britského premiéra Starmera, ktorý povedal, že Spojené kráľovstvo a USA sa nechystajú dať Ukrajine povolenie na použitie západných zbraní na údery na ciele na ruskom území.

– Televízia CNN citovala amerického predstaviteľa, ktorý povedal: USA sa snažia presvedčiť Kyjev, aby nepoužíval operačno-taktické rakety ATACMS na údery na ciele na ruskom území, ktoré podľa nich majú „malú strategickú hodnotu“, pretože rakiet je málo.

– Hovorca nemeckej vlády Hebestreit uprostred vyhlásení Londýna a Washingtonu o úderoch hlboko v Rusku: netýka sa to zbraní SRN, rozhodnutie kancelára Scholza nedodávať Kyjevu rakety Taurus je nemenné.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

René Pavlík

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

.
.
.

Bombastická správa. „Ideme odvolávať Leyenovú“ a progresívci sú z toho v panike

Vďaka spolupráci našej frakcie Európy suverénnych národov a frakcii Patriotov v Európskom parlamente, sme „dokázali iniciovať historické odvolávanie“ Ursuly von…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Trump hovoril s Putinom. Obsah rozhovoru

Podľa slov Putinovho poradcu Ušakova bola hlavnou témou rozhovoru Donalda Trumpa a Vladimira Putina situácia na Ukrajine

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

„Hlúpi, hlúpi sa dostali k moci“. Blaha reaguje na urážky Maroša Kramára

Slovenský herec Maroš Kramár sa hanlivo vyjadril nielen na vládu a politikov strany SMER-SSD, ale urazil aj slovenských voličov. Europoslanec Ľuboš…

03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Iskandery zabili celé velenie 110. útočnej brigády Ukrajiny

Zahynul nielen veliteľ 110. brigády, ale aj jeho zástupca Dmitrij Romanjuk a náčelník štábu brigády Valerij Mirzaev

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Naď prišiel konečne vypovedať na políciu

Exminister obrany Jaroslav Naď dnes prišiel na bratislavské Prezídium Policajného zboru vypovedať v súvislosti s darovaním vojenskej munície Ukrajine. Ako…

03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Slovensko a skupina ďalších členských štátov je proti reforme rozpočtu EÚ

Podľa dokumentu, ktorý má k dispozícii Euronews, skupina členských štátov Európskej únie vyzýva na „samostatnú kohéznu politiku“, ktorá by zabezpečila,…

03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Čo signalizuje zastavenie dodávok amerických zbraní na Ukrajinu?

Signál Zelenskému a Jermakovi: splnenie Putinových podmienok alebo zmena priorít. Čo znamená zastavenie dodávok amerických zbraní na Ukrajinu?

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Oheň na streche: Tendenčnej novinárke museli ukázať, kde je jej miesto

Robert Fico s ministrom Richardom Takáčom poskytli po výročnej tlačovke pri žatve aj priestor pre novinárske otázky. Jedna osoba sa…

03. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Dôjde na psa mráz? Von der Leyenová bude čeliť hlasovaniu o nedôvere

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová bude 10. júla čeliť hlasovaniu o nedôvere, ktoré iniciovali krajne pravicoví poslanci Európskeho…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

V záporožskom TCK za rok a pol vybrali úplatky vo výške 2 milióny dolárov

GBR informuje o likvidácii schémy v mestskom TCK. Podľa vyšetrovania len za roky 2024-2025 tam prijali úplatky za vyhýbanie sa…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Prieskum: Výrazne rastie Republika a hnutie Igora Matoviča, Hlas-SD klesá a ostatní stagnujú

Výrazne rastie Republika a hnutie Igora Matoviča, Hlas-SD klesá a ostatní stagnujú. To vyplýva z prieskumu Agentúry SCIO na reprezentatívnej vzorke…

03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Z krvavého masakru v Gaze najviac profitujú nadnárodné spoločnosti

Ak niekto očakáva, že budeme očierňovať veľké svetové korporácie na základe pochybných zdrojov, bude sklamaný. Najnovšie údaje zverejnila Francesca Albanese,…

03. 07. 2025 | 0 komentárov

Zakladateľ organizácie Pride odsúdený za znásilnenie 12-ročného chlapca

Muža odsúdili na 24 rokov za znásilnenie „mimoriadne zraniteľného“ 12-ročného chlapca po tom, ako sa spoznali cez zoznamovaciu aplikáciu, uvádza…

03. 07. 2025 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Policajta, ktorý za Matovičových vlád chcel riešiť nepohodlných prokurátorov prepustili na slobodu. Jeho známy advokát prehovoril

Policajta obvineného zo sabotáže M. V. prepustili na slobodu. Informoval o tom jeho právny zástupca Peter Kubina na sociálnej sieti.…

03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zelenského diktát? Ruský vyslanec pri OSN nikoho nešetril

Mandát ukrajinského prezidenta Vladimíra Zelenského skončil – a predsa pokračuje ďalej v úrade. Argument, že kvôli vojne nemožno vyhlásiť voľby,…

03. 07. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

„Ako vyzerá boj slovenských progresívcov proti imigrácii“

Europoslanec Milan Uhrík informuje aké pozmeňujúce návrhy predkladajú v Bruseli progresívci menovite Lucia Yar, Veronika Cifrová Ostrihoňová spolu s kolegyňou…

03. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Viete, ktorý politik zarobil na štáte najviac?

HLAS-SD navrhuje krátenie štátnych príspevkov pre politické strany. Tento „jasný a férový“ návrh by mal ušetriť desiatky miliónov eur.  Strana…

03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Rusku sa neodpúšťa? Znepokojivé postoje politikov strany HLAS

Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár rozvíril verejnú debatu vyjadrením, že možno je načase v záujme mieru odpustiť Ruskej federácii. Je…

03. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Európu čakajú „dánske časy“. Europoslankyňa priblížila plán dánskeho predsedníctva v Rade EÚ a snahy o obmedzenie práva veta

Ďalšie rozširovanie Európskej únie, plnenie záväzkov v oblasti obranných výdavkov, bezpečnosť členských štátov ako „najvyššia priorita“, obmedzenie práva veta… Europoslankyňa Katarína…

03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

USA zmrazili dodávky zbraní nielen na Ukrajinu

USA zmrazili dodávky zbraní nielen na Ukrajinu, povedal predstaviteľ Bieleho domu pre CBS News

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zomrela hviezda Liverpoolu. Tragická autonehoda zobrala život 28-ročného futbalistu, ktorý mal len nedávno svadbu

Dvadsaťosemročný portugalský útočník Diogo Jota zomrel vo štvrtok skoro ráno pri dopravnej nehode v španielskej provincii Zamora, píše web marca.com.…

03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Šport | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Šport | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Nezamestnanosť klesá, problémy rastú: Ilúzia stability na trhu práce

Stav Slovenska podľa najnovšej správy Európskej komisie zo začiatku júna o stave veľa pozitívneho neukazuje. Síce vykazuje rast HDP a…

03. 07. 2025 | Komentáre | 13 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Komentáre | 13 min. čítania | 0 komentárov

USA pozastavili dodávky zbraní Ukrajine

USA pozastavili dodávky Ukrajine aj tých zbraní, ktoré už boli v Poľsku, informuje Wall Street Journal

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Suja o tom ako demokrati často hovoria, ako „rozviazali ruky polícii“ a „nezasahovali do rozhodovania súdov“

Miroslav Suja z hnutia Republika vo svojom príspevku informuje ako Juraj Šeliga v relácii v televízii TA3 „rozprával o tom,…

03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Schengen si prechádza „krízou stredného veku“. Pôvodne mal priniesť slobodu, mier a prosperitu, priniesol však len chaos

Európska únia považuje Schengenskú dohodu za jeden z najväčších úspechov bloku. Po štyridsiatich rokoch sa schnegenský priestor, európsky experiment s…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Nárast vojenských výdavkov „nemusí podporiť hospodársky rast“ krajín EÚ

Európa vynakladá na obranu najviac prostriedkov za posledné desaťročia, napriek tomu však väčšina týchto peňazí pravdepodobne opustí kontinent. To je…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Škandál multiverza: Ako akademická obec redefiniuje vedu, aby spochybnila existenciu Boha

Akademici alebo „Inteligencia“ – spoločenská vrstva, tvorená skupinou vysoko vzdelaných ľudí, ktorí sa zaoberajú intelektuálnou prácou a majú vplyv na…

03. 07. 2025 | Svetonázor | 6 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Svetonázor | 6 min. čítania | 0 komentárov

Krádež dokladov v zahraničí? Poisťovňa radí, ako postupovať krok za krokom

Strata alebo krádež dokladov na dovolenke môže byť stresujúcou skúsenosťou, najmä vo veľkých európskych metropolách ako Taliansko či Španielsko

03. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Obchodný deficit USA sa v máji prehĺbil viac, ako sa očakávalo, a to na 71,5 miliardy dolárov z aprílových 60,3 miliardy dolárov. Informovalo o tom vo štvrtok americké ministerstvo obchodu.

Tento vývoj nastal po tom, ako prezident USA Donald Trump uvalil 10-percentné clá na väčšinu obchodných partnerov. Americký dovoz aj vývoz sa v máji zmenšil. Dovoz klesol o 0,1 percenta na 350,5 miliardy dolárov, pričom import spotrebných tovarov sa znížil o 4 miliardy dolárov. Vývoz z USA sa oslabil o 4 percentá na 279 miliárd dolárov.

Včera 20:12

Ruský vodca Vladimir Putin povedal americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, že Moskva sa „nevzdá“ svojich cieľov na Ukrajine. Zároveň však sľúbil, že bude pokračovať v rokovaní o konflikte. Uviedol to vo štvrtok Kremeľ po telefonáte oboch mužov.

Včera 19:38

Slovenské atómové elektrárne Jaslovské Bohunice a Mochovce s tropickými horúčavami problémy nemajú. Problémy nie sú ani s prenosom elektrickej energie. Slovenské elektrárne (SE) o tom informovali na svojej internetovej stránke.

Včera 19:29

.

Nový nástroj umelej inteligencie je v diagnostike zdravotných problémov lepší ako lekári, tvrdí Microsoft

Spoločnosť Microsoft uvádza, že je o krok bližšie k „lekárskej superinteligencii“ po tom, ako v rámci výskumu otestovala nový nástroj…

03. 07. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov

Svätec dňa: apoštol Tomáš

Apoštol viery a odvahy

03. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina vystrieľala vojenské zásoby USA

USA, 3. júla 2025 - Pentagón pozastavil dodávky niektorých typov protilietadlových rakiet a inej presnej munície na Ukrajinu. Spravodajský a…

03. 07. 2025 | 0 komentárov

V dôsledku lesného požiaru na gréckom ostrove Kréta došlo k evakuácii hotelov a domov

Lesný požiar na gréckom ostrove Kréta spôsobil, že skoro ráno došlo k evakuácii viac ako 1 500 ľudí z hotelov…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Tipy a triky, ktoré by sa raz mohli hodiť

Ako človek, ktorý vždy hľadá spôsoby, čo by sa mi mohli hodiť pri plnení každodenných úloh, som vždy v strehu,…

03. 07. 2025 | 0 komentárov

Trump hrozí Japonsku clom až do výšky 35 %

Americký prezident Donald Trump pohrozil, že ak sa do budúceho týždňa obe krajiny nedohodnú, uvalí na Japonsko „30 % alebo…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

René Pavlík

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov