Vojna na Ukrajine

NAŽIVO

Na celom Slovensku sa môže po zvyšok soboty vyskytnúť hmla. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahu prvého stupňa, ktorá predbežne platí do nedele (7. 12.) 10.00 h pre všetky okresy.
V oblasti Plášťovce (okres Levice) naďalej platí prekročenie informačného prahu pre častice PM10, nenastali však podmienky pre vydanie upozornenia na smogovú situáciu.

Včera 18:39

Na ceste I/14 na horskom priechode Šturec od šiesteho do 13. kilometra padajú skaly na vozovku. Slovenská správa ciest (SSC) o tom informuje na svojom webe zjazdnost.sk.
Upozorňuje aj na hmlu v severných častiach Slovenska, ktorá obmedzuje vodičov na Kysuciach pri hraničnom priechode Skalité s dohľadnosťou do 50 metrov. Hmla s dohľadnosťou do 100 metrov sa podľa SSC nachádza aj na Orave, Pohroní, v okolí Brezna a Heľpy a na diaľnici D1 v okolí Spišskej Novej Vsi.
„Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý, miestami suchý. Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý, miestami suchý,“ uviedla SSC.
Zjazdné sú aj horské priechody, povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý, miestami, hlavne vo východnej časti SR, je stav vozoviek suchý.

Včera 18:05

Maďarský premiér Viktor Orbán oznámil, že veľká maďarská delegácia navštívi v najbližších dňoch Moskvu, aby diskutovala o ekonomických otázkach.

Včera 17:25

Pracoviská Okresného úradu Dunajská Streda nebudú v termíne od 8. do 10. decembra poskytovať služby. Stane sa tak z dôvodu otvárania nového klientskeho centra. V termíne 11. a 12. decembra nebudú poskytovať služby ani oddelenia dokladov a evidencie vozidiel. TASR o tom informoval hovorca Ministerstva vnútra SR Matej Neumann.
V dňoch nedostupnosti pracovísk môžu občania využívať služby ďalších piatich centier v Trnavskom kraji, konkrétne v Galante, Trnave, Hlohovci, Skalici či Senici. Služby v priestoroch nového Klientskeho centra na Jesenského ulici budú verejnosti k dispozícii od 15. decembra.

Včera 15:33

Londýnska polícia v sobotu oznámila, že zatkla štyroch ľudí po tom, ako na vitrínu s britskými korunovačnými klenotmi v Toweri hodili jedlo, údajne jablkový dezert a puding.

Metropolitná polícia uviedla, že policajti reagovali „na základe hlásenia o poškodení vitríny s britskou korunou“.

K zodpovednosti sa prihlásila málo známa samozvaná skupina občianskeho odporu s názvom Take Back Power (Získajte späť moc). Video z incidentu zverejnila na sociálnych sieťach.

Včera 15:15

Rokovania v Abú-Dhabí s ruskou a americkou výpravou prebehli „výborne“, vyhlásil šéf GUR Kyrylo Budanov v odpovedi na otázku o priebehu rokovaní.

V Abú-Dhabí Budanov viedol rokovania s predstaviteľmi ruskej spravodajskej služby, ku ktorým sa neskôr pridali Američania.

„Neponáhľame sa. Všetky rokovania musia prebiehať v tajnosti, pretože (inak) nebudú úspešné. Predsa nechcete, aby sme ich pokazili?“, odpovedal Budanov

Včera 15:05

Republiková rada mimoparlamentnej strany Demokrati na svojom sobotňajšom zasadnutí v Banskej Bystrici potvrdila vymenovanie Michala Kiču za podpredsedu strany. Vo funkcii tak nahradí Andreu Letanovskú, ktorá síce predsedníctvo Demokratov opustila, avšak naďalej zostáva členkou strany. Novou členkou predsedníctva sa zároveň stala Monika Podhorány Masariková. Predstavitelia strany o tom informovali po zasadnutí republikovej rady na tlačovom brífingu.
Predseda strany Jaroslav Naď ďalej ozrejmil, že podpisy ich referenda za vyhlásenie predčasných volieb by chceli prezidentovi SR odovzdať v januári budúceho roka. Strana má tiež ambíciu uspieť v budúcoročných komunálnych voľbách.

Včera 15:02

Obchod s ropou medzi Ruskom a Indiou sa znížil, ale nezastavil, informuje agentúra Bloomberg na základe analýzy rozsahu vývozu ropy z Ruska do Indie.

Podľa údajov agentúry obchod klesol na 600 000 barelov denne, čo je najmenší objem od začiatku vojny, ale stále výrazne prevyšuje predvojnové ukazovatele.

„Ak sa obchodná dohoda (medzi USA a Indiou – pozn. red.) bude naťahovať, vytvoria sa ďalšie cesty, ktoré indickým kupujúcim umožnia naďalej legálne nakupovať neautorizované ruské barely,“ komentuje pre Bloomberg Jun Go, analytik ropného trhu v Sparta Commodities.

Včera 14:49

Chodkyňa neprežila zrážku s autobusom v Poprade. Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Prešove na sociálnej sieti informovalo, že tragická nehoda sa stala v piatok (5. 12.) vo večerných hodinách v blízkosti Ulice J. Wolkera.
„Autobusu pri odbočovaní na parkovisko do cesty vstúpila chodkyňa mimo priechodu pre chodcov. Úsek bol riadne vyznačený dopravnou značkou ‚zákaz vstupu chodcov‘. Žiaľ, v neskorých nočných hodinách svojim ťažkým zraneniam 57-ročná žena podľahla,“ uviedla polícia.
Dodala, že 71-ročného vodiča podrobili dychovej skúške s negatívnym výsledkom. Presná príčina a miera zavinenia nehody sú predmetom vyšetrovania.

Včera 14:24

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa chystá v pondelok odletieť do Londýna.

Podľa jeho slov bude cesta súvisieť s rokovaniami o ukončení vojny, ktoré ukrajinská delegácia v súčasnosti vedie v USA.

Včera 13:22

Prezident SR Peter Pellegrini pripustil možnosť, že návrh zákona o zmene Úradu na ochranu oznamovateľov (ÚOO) na nový úrad po preštudovaní vráti na prerokovanie do parlamentu. Ako uviedol, môže sa tak stať s veľkou pravdepodobnosťou. Hlava štátu to odôvodnila tým, že chce mať istotu, že Slovensko nebude mať problém na domácej a predovšetkým na medzinárodnej scéne. Podľa jeho informácií sú pri návrhu naďalej pochybnosti zo strany Európskej únie. Vyplýva to z vyjadrení prezidenta v relácii STVR Sobotné dialógy.

Včera 13:08

Jediným východiskom pre vládnu koalíciu, aby dovládla do riadnych parlamentných volieb, je vrátiť sa naspäť k poctivému napĺňaniu programového vyhlásenia vlády (PVV), riešeniu reálnych problémov ľudí a vyhýbať sa vlastným sporom. Myslí si to prezident SR Peter Pellegrini. Uviedol to v relácii STVR Sobotné dialógy.

Včera 12:48

Vo veku 82 rokov v sobotu zomrela slovenská prozaička, novinárka, scenáristka a dramaturgička Oľga Feldeková. Pre TASR to potvrdila rodinná známa Feldekovcov Anna Ölvecká.

Oľga Feldeková/Zdroj screenshot
Včera 12:25

O rozsvietenie vianočného stromčeka na Námestí SNP v Banskej Bystrici sa aj tento rok postará Mikuláš. Jeho príchod do centra mesta je naplánovaný v sobotu o 17.00 h. V sprievodnom programe nebudú chýbať vystúpenia detí či jazda vianočným vláčikom.
Ako informovala hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková, na námestie zavíta anjel na chodúľoch, ktorý bude všetkým návštevníkom rozdávať rolničky. „Práve rolničkami privoláme Mikuláša a jeho pomocníkov, ktorí sa následne spolu s primátorom postarajú o rozsvietenie vianočného stromčeka,“ uviedla.
O program sa postarajú žiaci z tanečného odboru Základnej umeleckej školy J. Cikkera. V sobotu večer bude podľa jej slov možné nasadnúť aj na vianočný vláčik, ktorý bude jazdiť od pobočky Slovenskej pošty na Hornej ulici.

Včera 12:24

Sobotná prechádzka mestom Trenčín so sprievodkyňou Zuzanou Novodvorskou priblíži predvianočné a vianočné zvyky a tradície. Informovala o tom trenčianska hovorkyňa Erika Ságová.
Účastníci prechádzky sa dozvedia, kto postavil prvý betlehem, odkedy sa v domácnostiach ozdobuje vianočný stromček, prečo pred štedrou večerou rozkrajujeme jabĺčko a hádžeme orechy do kútov či prečo sa má na Nový rok konzumovať najmä bravčové mäso.
Prechádzka sa začne od 16.00 h pred Kultúrno-informačným centrom na Mierovom námestí v Trenčíne, potrvá asi 90 minút a je bezbariérová.

Včera 12:20

V oblasti Plášťovce (okres Levice) došlo k prekročeniu informačného prahu pre PM10, nenastali však podmienky pre vydanie upozornenia na smogovú situáciu. V najbližších 24 hodinách sa očakáva zlepšenie rozptylovej situácie. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe. Naďalej platia aj výstrahy pred hmlou a povodňou.
Pre celý Banskobystrický, Prešovský a Žilinský kraj stále platí výstraha prvého stupňa pred hmlou, a to do 12.00 h. Takisto pre okresy Ilava, Považská Bystrica, Púchov, Gelnica, Rožňava a Spišská Nová Ves.
Do 12.00 h platí aj výstraha prvého stupňa pred povodňou v okrese Pezinok.

Včera 12:15

Polícia začala trestné stíhanie pre požiar auta na Kopčianskej ulici v Bratislave, ku ktorému došlo v sobotu ráno. Zisťovateľ príčin vzniku požiarov nevylúčil cudzie zavinenie. TASR o tom informovala hovorkyňa bratislavskej krajskej polície Katarína Bartošová.
„Dnes v skorých ranných hodinách pri vykonávaní hliadkovej služby na Kopčianskej ulici si policajti Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave V všimli, že na parkovisku pred obytným domom horí zadná časť osobného motorového vozidla značky Fiat, a to konkrétne zadná pneumatika na strane vodiča,“ opísala Bartošová.
Hasičom sa požiar vozidla podarilo uhasiť. Presná výška spôsobenej škody, ako aj presné okolnosti, za ktorých k požiaru došlo, sú predmetom ďalšieho vyšetrovania.

Včera 12:04

Na ceste I/14 na horskom priechode (HP) Šturec od šiesteho po 13. kilometer padajú na vozovku skaly. Miestami sa na cestách vyskytuje i hmla. Slovenská správa ciest (SSC) na to upozornila na svojom webe zjazdnost.sk.
„Na značnej časti najmä stredného a východného Slovenska sa vyskytuje hmla s dohľadnosťou do 200 metrov, hmla s dohľadnosťou do 100 metrov sa vyskytuje na Orave v oblasti Tvrdošína a na Spiši v okolí Spišskej Novej Vsi,“ priblížila SSC.
Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý, miestami suchý. Rovnako zjazdné sú cesty prvej, druhej a tretej triedy a horské priechody. Povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý, miestami suchý.

Včera 11:58

Federálny sudca na Floride nariadil zverejnenie niektorých dokumentov súvisiacich s vyšetrovaním zosnulého amerického finančníka Jeffreyho Epsteina. Medzi dokumentami, na ktoré sa rozhodnutie vzťahuje, sa nachádzajú zápisy veľkej poroty z federálneho konania proti Epsteinovi a jeho komplicke Ghislaine Maxwellovej.

Včera 08:37

Ochranný štít Černobyľskej jadrovej elektrárne na Ukrajine už nemôže plniť svoju hlavnú bezpečnostnú funkciu pre poškodenie dronom, uviedla v piatok Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE).

Včera 08:36

Predstavitelia Islamabadu a Kábulu oznámili, že v piatok došlo k stretom medzi pakistanskými a afganskými pohraničnými silami. Agentúra DPA pripomína, že pred približne dvomi mesiacmi zahynuli desiatky osôb počas najhorších cezhraničných zrážok za posledné desaťročia.

Včera 08:26

Vo veku 75 rokov zomrel po mŕtvici vo štvrtok v kalifornskej Santa Barbare americký herec japonského pôvodu Cary-Hiroyuki Tagawa. Zahral si vo filmoch ako Mortal Kombat, Pearl Harbor alebo Posledný cisár.

Včera 06:34

Hlavný zahraničnopolitický poradca Kremľa v piatok povedal, že ruský prezident Vladimir Putin a vyslanec USA Steve Witkoff dosiahli úroveň porozumenia, pri ktorej sa ich rozhovory stali „skutočne priateľské“.

Včera 06:33

Frank O. Gehry, jeden z najvýznamnejších a najoriginálnejších architektov v dejinách americkej architektúry, zomrel v piatok vo veku 96 rokov vo svojom dome v Santa Monice v Kalifornii. Gehry bol okrem iného spoluautorom návrhu pražského Tancujúceho domu. Informáciu o jeho úmrtí potvrdila šéfka jeho kancelárie.

Včera 06:32
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

To najdôležitejšie z Ukrajiny: “Som si absolútne istý, že keby Rusi nemali jadrové zbrane, už by sme boli na Ukrajine a vykopli ich odtiaľ,” vyhlásil Bauer

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Vojna na Ukrajine
Ilustračné foto / Foto: TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service via AP
❚❚
.

18:45 – Rusi zaútočili bezpilotným lietadlom na priemyselný objekt v Mirgorodskom okrese, uviedol šéf OVA Poltava Pronin.

Podľa neho nedošlo k žiadnym obetiam.

 

.

17:55 – Hovorca Kremľa Peskov uviedol, že Trumpov tím zatiaľ nepožiadal o rozhovor s Putinom.

 

17:00 – Šiesty systém protivzdušnej obrany IRIS-T dorazí na Ukrajinu do konca tohto roka.

Nemecký kancelár Scholz to povedal v telefonickom rozhovore so Zelenským.

 

.

16:10 – Objavujú sa správy, že Izrael zastavil práce na systéme včasného varovania pred raketovými útokmi na Ukrajine.

Údajne bolo spustených a nakonfigurovaných len 25 % plánovaného systému. Pritom väčšina zariadení bola rozmiestnená vo východnej časti Kyjeva.

Ruské rakety a bezpilotné lietadlá sa vždy snažili vyhýbať tejto oblasti a útočili najmä zo severu a juhu, takže nie je jasné, prečo sa izraelskí špecialisti rozhodli pracovať práve tu.

 

15:15 – Ruský minister zahraničných vecí Lavrov uviedol, že príchod Trumpa nezmení zásadový postoj USA k situácii na Ukrajine.

.

Podľa neho chce Washington „ponechať všetko pod svojou kontrolou“.

Lavrov tiež dodal, že návrhy na zmrazenie vojny na Ukrajine pozdĺž kontaktnej línie sú tie isté „minské dohody v novom balení“, dokonca horšie.

 

14:20 – Očakáva sa, že Trump čoskoro vymenuje osobitného vyslanca pre Ukrajinu, ktorý bude rokovať o ukončení vojny, uvádza Fox News.

 

13:30 – Neexistujú žiadne dôvody ani predpoklady na konanie volieb, uviedol hlavný poradca OP Podoljak v komentári k článku časopisu The Economist, podľa ktorého by sa voľby mohli konať 25. mája.

„Vojna sa dnes nachádza v horúcej fáze, rovnako ako pred rokom. Vojna vysokej intenzity. Neexistujú žiadne reálne zámery ísť do vyjednávacích procesov Ruskej federácie. Nevidím žiadne dôvody na to, aby sme už teraz hovorili o začiatku nejakého politického obdobia alebo procesu ako takého,“ povedal Podoljak.

Podľa neho sú takéto publikácie zamerané na „donútenie“ Ukrajiny k „ústupkom“

 

12:40 – Ukrajina „vyčistí svoj národ, svoj genofond“ tým, že pošle svojich občanov do zahraničia, do Európy aj do Ruska.

.

Uviedol to bojovník „Azov“ s volacím znakom Arn, prepustený zo zajatia.

„Vyčistíme náš národ, náš genofond. Odídu – bude to pre nás lepšie. Budeme v užšom kruhu. Ľudia, ktorí nás zradili a odišli do zahraničia, alebo nás nezradili, ale len chcú pre seba lepší život, pôjdu a budú tam žiť. A my tu zostaneme ako Ukrajinci, ktorí budú pokračovať v budovaní tejto krajiny,“ povedal Arn.

 

11:48 – Západ by poslal svoje jednotky na Ukrajinu, keby Ruská federácia nemala jadrové zbrane, povedal šéf vojenského výboru NATO Robert Bauer.

„Som si absolútne istý, že keby Rusi nemali jadrové zbrane, už by sme boli na Ukrajine a vykopli ich odtiaľ. Boli by sme to urobili. Ale oni majú jadrové zbrane. Takže to nie je to isté ako v Afganistane,“ vyhlásil Bauer.

.

 

10:31 – Spojené štáty previedli na Ukrajinu 83 % sľúbenej munície, 67 % prostriedkov protivzdušnej obrany a 60 % palebnej sily v rámci financovania vojenskej pomoci schválenej v apríli, uviedol na brífingu hovorca Pentagónu Pat Ryder.

Ide o tisíce delostreleckých granátov, tisíce obrnených vozidiel, tisíce rakiet HIMARS a protitankových zbraní, desiatky delostreleckých systémov, stovky rakiet protivzdušnej obrany, jednu batériu Patriot a desiatky ďalších systémov.

 

10:11 – Ukrajinci začali oveľa menej prispievať na armádu, píše agentúra Bloomberg s odvolaním sa na najväčšie ukrajinské nadácie.

.

„Aby sme vyzbierali rovnaké množstvo darov, budeme musieť pracovať trikrát viac ako v predchádzajúcich rokoch,“ povedal dobrovoľník Sergij Pritula.

Príspevky jeho nadácii tento rok klesli približne o 20 percent, nadácii Návrat k živým o 15 percent, Reaktívnej pošte o 40 percent a Armáde SOS desaťnásobne.

Podľa augustového prieskumu verejnej mienky viac ako tretina Ukrajincov uviedla, že od minulého roka znížila svoje dary.

Dobrovoľníci hovoria o ekonomických ťažkostiach Ukrajincov, najmä počas výpadkov elektriny, keď je potrebné nakupovať energetické zariadenia. A tiež o tom, že si „zvykli“ na vojnu.

 

10:01 – Trump „prejavuje sympatie k Putinovi a zároveň hlboko opovrhuje Zelenským“, tvrdia stĺpčekári The Hill Robert Hamilton, plukovník americkej armády vo výslužbe a vedúci výskumu v programe Eurázie inštitútu Foreign Policy Research Institute, a Dan Perry, vedúci oddelenia pre Európu v Associated Press.

Podľa ich názoru si republikán vytvoril takýto postoj k ukrajinskému prezidentovi „sčasti preto, že Zelenskyj sa odmietol podvoliť Trumpovmu pretriasaniu počas škandálu, ktorý viedol k Trumpovmu prvému impeachmentu“.

.

Kvôli tomuto osobnému postoju sa publicisti domnievajú, že Trump môže znížiť pomoc Ukrajine, aby Zelenského dotlačil k rokovaniam s Ruskom. Čo by Putin mohol vnímať ako zelenú pre nové vojny.

 

08:44 – Ak sa v blízkej budúcnosti uskutočnia prezidentské voľby na Ukrajine, Zelenskyj môže v druhom kole prehrať s bývalým šéfom AFU Zalužným, ak sa ten rozhodne kandidovať vo voľbách.

Tvrdí to časopis The Economist , ktorý sa odvoláva na uzavreté prieskumy verejnej mienky uskutočnené na Ukrajine.

“Interné prieskumy, ktoré The Economist získal, ukazujú, že v druhom kole by sa (Zelenskyj – pozn. red.) ukázal ako slabý proti ďalšiemu vojnovému hrdinovi Valerijovi Zalužnému. Pre Zelenského by bolo ťažké zopakovať úspech presvedčivého víťazstva, ktoré dosiahol v roku 2019. Takmer tri roky po ruskej invázii už nie je vnímaný ako nespochybniteľný vojenský vodca, ktorým kedysi bol,“ uvádza sa v článku.

 

08:15 – Ukrajinské jednotky sú „pripravené ustúpiť“ z Kurachova, „ale zatiaľ neexistuje žiadny rozkaz zhora“. Denníku Financial Times to povedal jeden z ukrajinských veliteľov delostrelectva.

.

Podľa neho ruské jednotky útočia na mesto z troch strán (podľa ukrajinských vojenských blogov Rusi už vstúpili do Kurachova).

 

07:33 – Ruská armáda už vstúpila do Kurachova a sústreďuje svoje sily v blízkosti školy č. 3, uviedla ukrajinská vojenská webová stránka Deep State.

Podľa nich Rusi už dva dni vykonávajú mechanizované jazdy do oblasti školy a vysadzujú pechotu.

„Nastala teda situácia, keď je nepriateľ prítomný hlboko od línie kontaktu, ale nie je potvrdené, že nepriateľ kontroluje východnú časť mesta. Cieľom takýchto akcií je získať oporu a prinútiť obranné sily, aby sa stiahli za Dolgajský nosník pretínajúci východnú časť mesta,“ uvádza sa v správe.

Na mape je škola číslo 3 označená červeným kruhom.

Mapa

 

.

06:58 – Vo vzduchu sa nachádzalo aj šesť až sedem lietadiel Tu-95, ktoré podľa monitorovacích kanálov uskutočnili štart z oblasti Kaspického mora.

Ak nejde o imitáciu štartu, ako tomu bolo naposledy, rakety s plochou dráhou letu môžu na Ukrajinu doraziť okolo 8.00 h ráno.

 

06:41 – Budúci šéf Pentagónu Peter Hegseth kritizoval posielanie peňazí na Ukrajinu v čase hospodárskych a sociálnych problémov v samotných USA.

„To, čo sa deje na Ukrajine, je dôležité. Ale bledne v porovnaní so zločinnosťou, ktorú vidím na svojich uliciach, ostentatívnou politickou korektnosťou, ktorú vidím v našej kultúre, infláciou, ktorú cítim vo svojej peňaženke, a skutočnou hranicou, na ktorej mi záleží – južnou hranicou, ktorá je úplne otvorená. V každej z týchto otázok sa kvalita života bežných Američanov zhoršila,“ povedal Hegseth v relácii The Faulkner Focus na kanáli Fox News.

Kritizoval tiež americké médiá za to, že sa príliš zameriavajú na postavu Putina.

„Vladimir Putin žije v hlavách našich médií, amerických médií, úplne zadarmo. Žiadna organizácia, žiadna iná sila neurobila viac pre šírenie ruskej propagandy a posilnenie Putinovej pozície silného vodcu ako naše vlastné médiá. A Donald Trump mal to potešenie ich za to trollovať a robí to aj naďalej, pretože si nevedia pomôcť a nechávajú sa do toho znova a znova chytať,“ povedal Hegseth.

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Miroslav Urban

Ján Droppa

Michal Durila

Dušan Hirjak

Milan Šupa

.
.
.

Zrazu je ticho. O priebehu mierových rokovaní mlčia všetky strany. Ukrajina poskytla strohé odpovede

Dnes sa má v USA uskutočniť už tretie stretnutie ukrajinskej delegácie v zložení tajomníka Rady národnej bezpečnosti a obrany Rustema…

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Ochranný kryt černobyľskej jadrovej elektrárne stratil svoje základné ochranné funkcie

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu vykonala inšpekciu ochranného krytu černobyľskej jadrovej elektrárne. Podľa výsledkov inšpekcie ochranný kryt stratil svoje základné…

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Orbán pohrozil EÚ jej vlastnou medicínou

Maďarský premiér Viktor Orbán varuje pred žalobou, ak Európska únia obíde veto týkajúce sa sankcií voči Rusku v oblasti energetiky.…

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinské drony zaútočili na rafinériu v ruskom meste Riazaň

Ukrajinská armáda v noci na sobotu zaútočila na ropnú rafinériu v ruskom meste Riazaň. Oznámil to ukrajinský generálny štáb, informuje…

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Správy o smrti Oľgy Feldekovej sa potvrdili. Syn Martin Feldek objasnil, že otec sa so smrťou manželky ešte nevyrovnal

Správy o smrti Oľgy Feldekovej sa potvrdili. Vo veku 82 rokov v sobotu zomrela slovenská prozaička, novinárka, scenáristka a dramaturgička…

06. 12. 2025 | Aktualizované 06. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Aktualizované 06. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Začína vojna? Muskova X dostala pokutu od EÚ. Politici sa búria

Európska komisia udelila spoločnosti X pokutu vo výške 120 miliónov dolárov za „klamanie používateľov“. Rozhodnutie Európskej únie o udelení pokuty…

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kaja Kallasová odmieta Trumpovu kritiku

Šéfka zahraničnej politiky EÚ Kaja Kallasová vyhlásila, že USA zostávajú najväčším spojencom Európy napriek americkej kritike súčasného smerovania bloku

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

“Vláda celý týždeň nerieši reálne problémy tejto krajiny, ale zástupnú tému.” Prezident pripustil možnosť, že návrh k ÚOO po preštudovaní vráti parlamentu

Prezident SR Peter Pellegrini pripustil možnosť, že návrh zákona o zmene Úradu na ochranu oznamovateľov na nový úrad po preštudovaní…

06. 12. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Môže patriť do elitnej spoločnosti. Montrealské médiá oceňujú na Slafkovskom nezvyčajný atribút

Na Slovensku je bývalá jednotka draftu NHL Juraj Slafkovský vnímaný hlavne ako kanonier s veľkým potenciálom, výbornými vyváženými ofenzívnymi schopnosťami…

06. 12. 2025 | 0 komentárov

Rubio upriamil pozornosť na Venezuelu, Ukrajinu považuje za prehratú tému

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio sa odkláňa od témy Ukrajiny a sústredí sa na Venezuelu, píše Daily Mail s…

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Dvojitá zrada: Koniec koalície môže byť znovu témou dňa

Pamätáte na štvoricu rebelov HLASu okolo Jána Ferečnáka? Jeden z nich sa „pichol” do ministerského kresla a na stranu nemá…

06. 12. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Prezident dnes podľa Remišovej potvrdil morálny úpadok a neschopnosť vládnej koalície

Prezident SR Peter Pellegrini pripustil možnosť, že návrh zákona o zmene Úradu na ochranu oznamovateľov na nový úrad po preštudovaní…

06. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Utajená skupina, ktorá rozhoduje o budúcnosti nášho súkromia

V Bruseli sa rodí legislatíva, ktorá môže umožniť štátu vidieť do našich mobilov aj súkromných dát. Kto ju pripravuje? A…

06. 12. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
.

Dotýkať sa zmrazených ruských aktív je nebezpečné a môže vyvolať odvetné kroky Moskvy

Takto sa vyjadrila Valerie Urbenová, generálna riaditeľka belgického fondu Euroclear, v ktorom sú uložené ruské aktíva

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Europoslanec Milan Uhrík avizuje koniec Migračného paktu

Europarlamentným frakciám ESN, Patriotom a „Ľudovcom“ (EPP) sa podarilo presadiť niekoľko nových bodov do Migračného paktu EÚ. Europoslanec Milan Uhrík…

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Dvojaký liberálny meter v praxi

Krajský súd v Bratislave 2. decembra zakázal Matejovi Drličkovi, odvolanému riaditeľovi SND, akokoľvek sa verejne vyjadrovať o súčasnej ministerke kultúry Martine…

06. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Európou otriasa škandál za škandálom. Ako z toho von? Generál navrhuje riešenia

Korupcia na Ukrajine, korupcia v európskych štruktúrach a korupcia všade okolo nás – aj toto je obrázok dnešného sveta. Generál…

06. 12. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Delegácie USA a Ukrajiny sa stretnú aj dnes. K žiadnemu “vážnemu prelomu” nedošlo

Vyjednávači z Bieleho domu a Ukrajiny sa dohodli na „rámcových bezpečnostných opatreniach“ a diskutovali o „možnostiach odstrašenia“ s cieľom ukončiť…

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Naď sľubuje hlbokú orbu, namiesto toho iba mulčuje

Predseda Demokratov vo štvrtok na sociálnej sieti oznámil, že na generálnej prokuratúre podávajú trestné oznámenie pre kauzu Voderady. Na prípad…

06. 12. 2025 | Komentáre | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Komentáre | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V  tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 10 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 10 min. čítania | 0 komentárov

Durov vyjadril kritiku voči cenzúre, akú presadzuje EÚ. Muska sa zastal

Zakladateľ Telegramu Pavel Durov kritizoval Európsku úniu za pokus o cenzúru internetu. Nepriamo sa zastal aj svojho konkurenta Elona Muska 

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Rozpory v Merzovej koalícii narastajú. Ako ďalej Nemecko?

Hlasovanie o dôchodkovej reforme, ktoré sa uskutočnilo v piatok  v Nemecku, vyvolalo ideologické rozpory vnútri vládnej koalície Friedricha Merza. Situácia, ktorú…

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

Pakistan má protilodnú balistickú strelu. Návrh na stavbu prvej slovenskej lietadlovej lode

Pakistan, 6. decembra 2025 - Podľa informácií viacerých západných a indických špecializovaných námorných portálov Pakistan definitívne vstúpil do exkluzívneho klubu…

06. 12. 2025 | 0 komentárov

Britský generál bez servítky: "Každý zabitý Rus na Ukrajine znižuje hrozbu pre Britániu"

Londýn, 6. decembra 2025 - O tom, že bojové operácie na Ukrajine sú pre Britániu strategicky výhodným projektom, píše mnoho…

06. 12. 2025 | 0 komentárov

Tretinu ruskej ropy prepravujú západné tankery. Chcú to zakázať

EÚ a G7 chcú úplne zakázať prepravu ruskej ropy západnými loďami, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na šesť zdrojov

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Tomáš Bobček valcuje poľskú ligu. Je najlepším slovenským útočníkom?

Už po skončení bojov v základnej kvalifikačnej skupine na MS 2026 v USA, Kanade a Mexiku sme v našom komentári…

06. 12. 2025 | 0 komentárov

Takmer každá krajina sveta má zlaté rezervy. Kto ich vlastní: štát, alebo „páni peňazí“?

Rusko, 5. decembra 2025 - Európska centrálna banka rýchlo usadila talianskych poslancov na ich miesto - konštatuje ruský analytik Valentin…

06. 12. 2025 | 0 komentárov

Nemecká mládež štrajkuje proti novým pravidlám vojenskej služby

Nemecký parlament schválil nové pravidlá pre nábor do armády, informuje BBC

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kickl zo strany FPÖ požaduje ústavnú záruku hotovosti v Rakúsku

Rakúsky politik Herbert Kickl, líder strany Slobodná strana Rakúska privítal nedávnu ústavnú reformu Slovinska ako prelom v oblasti finančnej slobody…

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Na celom Slovensku sa môže po zvyšok soboty vyskytnúť hmla. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahu prvého stupňa, ktorá predbežne platí do nedele (7. 12.) 10.00 h pre všetky okresy.
V oblasti Plášťovce (okres Levice) naďalej platí prekročenie informačného prahu pre častice PM10, nenastali však podmienky pre vydanie upozornenia na smogovú situáciu.

Včera 18:39

Na ceste I/14 na horskom priechode Šturec od šiesteho do 13. kilometra padajú skaly na vozovku. Slovenská správa ciest (SSC) o tom informuje na svojom webe zjazdnost.sk.
Upozorňuje aj na hmlu v severných častiach Slovenska, ktorá obmedzuje vodičov na Kysuciach pri hraničnom priechode Skalité s dohľadnosťou do 50 metrov. Hmla s dohľadnosťou do 100 metrov sa podľa SSC nachádza aj na Orave, Pohroní, v okolí Brezna a Heľpy a na diaľnici D1 v okolí Spišskej Novej Vsi.
„Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý, miestami suchý. Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý, miestami suchý,“ uviedla SSC.
Zjazdné sú aj horské priechody, povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý, miestami, hlavne vo východnej časti SR, je stav vozoviek suchý.

Včera 18:05

Maďarský premiér Viktor Orbán oznámil, že veľká maďarská delegácia navštívi v najbližších dňoch Moskvu, aby diskutovala o ekonomických otázkach.

Včera 17:25

Pracoviská Okresného úradu Dunajská Streda nebudú v termíne od 8. do 10. decembra poskytovať služby. Stane sa tak z dôvodu otvárania nového klientskeho centra. V termíne 11. a 12. decembra nebudú poskytovať služby ani oddelenia dokladov a evidencie vozidiel. TASR o tom informoval hovorca Ministerstva vnútra SR Matej Neumann.
V dňoch nedostupnosti pracovísk môžu občania využívať služby ďalších piatich centier v Trnavskom kraji, konkrétne v Galante, Trnave, Hlohovci, Skalici či Senici. Služby v priestoroch nového Klientskeho centra na Jesenského ulici budú verejnosti k dispozícii od 15. decembra.

Včera 15:33

Londýnska polícia v sobotu oznámila, že zatkla štyroch ľudí po tom, ako na vitrínu s britskými korunovačnými klenotmi v Toweri hodili jedlo, údajne jablkový dezert a puding.

Metropolitná polícia uviedla, že policajti reagovali „na základe hlásenia o poškodení vitríny s britskou korunou“.

K zodpovednosti sa prihlásila málo známa samozvaná skupina občianskeho odporu s názvom Take Back Power (Získajte späť moc). Video z incidentu zverejnila na sociálnych sieťach.

Včera 15:15

.

Tieto fotografie vám dokážu, že niektoré veci môžu byť väčšie ako si myslíte

Keď vidíme niečo na fotografii, často netušíme, že to môže byť väčšie, než si predstavujeme — až kým sa neobjaví…

06. 12. 2025 | 0 komentárov

Vo veku 90 rokov zomrel „dirigent z gulagu“ Levko Dohovič

Vo veku 90 rokov zomrel dirigent Levko Dohovič. Na sociálnej sieti to potvrdil Ukrajinský národný zbor Karpaty, ktorý Dohovič založil,…

06. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ľavicová opozícia by Maďarom ukradla peniaze

Program strany Tisza obsahuje presne to, čo ľavica vždy robila: škrty - vyhlásil Antal Rogán, minister vedúci kanceláriu predsedu vlády…

06. 12. 2025 | 0 komentárov

Garantuje EÚ dôstojný život našim deťom?

Ak ste zachytili letákovú akciu progresívcov, potom viete, že volajú po moci pod zámienkou, že Slovensko sa stáva akousi čiernou…

06. 12. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Strelec s gólom pri výhre Middlesbrough 4:1. Pozrite sa ako skóroval

Slovenský útočník David Strelec prelomil dva a pol mesačnú pasáž bez streleného gólu v anglickej Championship, keď v piatok večer…

06. 12. 2025 | 0 komentárov

Mocenské boje na Ukrajine eskalujú. Došlo k prestrelke medzi vojakmi a tajnou službou. Prsty v tom má elita

Ukrajinou otriasla prestrelka medzi tajnou službou a armádou. Incident jasne poukazuje na vnútorné boje o moc uprostred prebiehajúcej vojny. Ktoré…

05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Miroslav Urban

Ján Droppa

Michal Durila

Dušan Hirjak

Milan Šupa

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov