vojna na ukrajine

NAŽIVO

Meloniová poprela ambíciu stať sa prezidentkou. „To, čo robím, je akurát pre mňa a som z toho nadšená,“ vyhlásila

14:47

Česko zasiahlo intenzívne sneženie, ktoré na mnohých miestach od rána komplikuje dopravu. Podľa meteorológov budú silné mrazy aj sneženie pokračovať aj cez víkend.

14:39

Pre magazín Politico dva zdroje potvrdili, že Francúzsko preložilo termín samitu štátov skupiny G7, aby sa vyhlo kolízii so zápasom MMA pod hlavičkou UFC v Bielom dome na Trumpove 80. narodeniny.

14:36

Národné združenie a Nepoddajné Francúzsko podali v parlamente návrhy na vyslovenie nedôvery vláde premiéra Sébastiena Lecornua. Bardella uviedol, že strana o hlasovanie požiada pre „zradu francúzskych farmárov“ Macronom. LFI to odôvodnilo „robením hanby v Bruseli i vo Washingtone“.

13:50

Von der Leyenová vyhlásila, že Európa urobí pre obnovu a rekonštrukciu Sýrie všetko, čo je v jej silách.

13:49

EÚ odsúdila násilnosti počas protestov v Iráne, kde zomrelo najmenej 45 demonštrantov a vládu v Teheráne vyzvala, aby obnovila pripojenie na internet.

13:48

Varšava v reakcii na silné mrazy zriadi špeciálne vykurované stany ako útočisko pre obyvateľov. Stany s teplým čajom a možnosťou zohriať sa budú na viacerých významných prestupných uzloch.

13:47

Meloniová súhlasí s Macronom, podľa ktorého by EÚ mala byť pripravená na priame rokovania s Ruskom, ak americké snahy o sprostredkovanie mieru na Ukrajine neprinesú výsledok.

13:47

Švajčiarsko vyhlásilo štátny smútok a popoludní sa na viacerých miestach v krajine uskutočnia smútočné podujatia venované 40 obetiam novoročného požiaru v bare Le Constellation.

13:46

Pápež vyhlásil, že má v úmysle každoročne zvolávať na spoločné stretnutie kardinálov z celého sveta.

13:44
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Ruské jednotky začali ofenzívu na 70 kilometrovom fronte

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

vojna na ukrajine
Záchranári zasahujú po útoku ruskej armády, ktorý zasiahol viacposchodovú obytnú budovu v meste Charkov na severovýchode Ukrajiny v stredu 30. októbra 2024
❚❚
.

19:35 – Smer Kurachov večer 01.10.2024 : Maksimovka…

Naďalej dostávame dobré správy z tohto úseku frontu.

Podľa ukrajinských kanálov ruské jednotky vstúpili večer do Maksimovky. Prognóza pre nepriateľa… je sklamaním.

.

Ak sa zajtra nestane nič neočakávané, môžeme odtiaľto očakávať dobré správy.

Jurij Podoljaka, ruský vojenský expert

Smer Kurachov večer 01.10.2024
Smer Kurachov večer 01.10.2024

19:30 – Situácia na fronte 1. novembra 2024

vojna
Situácia na fronte 1. novembra 2024

19:20 – Rusi vstúpili do Maksimovky (juhozápadne od Kurachova), povedal vojak Stanislav Bunjatov.

„Niekoľko mechanizovaných výpadov bolo odrazených, ale nepriateľská pechota sa postupne presúva hlbšie do n.p., prebiehajú ťažké boje,“ napísal.

.
vojna
Situácia na fronte

19:10 – Vojenský korešpondent Ruslan Tatarinov uviedol, že celkové straty ozbrojených síl Ukrajiny podľa nekrológov dosahujú 524 tisíc ľudí, ale toto číslo môže byť podhodnotené. Denné straty nepriateľa sa zvýšili na 600 – 700 ľudí.

Presné údaje o stratách sú podľa Tatarinova známe iba ukrajinským úradom. Dodal, že cintoríny na Ukrajine sú preplnené: len v Dnepropetrovsku je pochovaných 17-tisíc ľudí na dvoch cintorínoch a v Charkovskej oblasti na štyroch cintorínoch 26-tisíc.

 

18:30 – Neúspechy ukrajinských ozbrojených síl na bojisku prinútili západné krajiny pochybovať o potrebe ďalšej pomoci Ukrajine, uviedla BBC.

Podľa nej sa možnosť návratu Ukrajiny k hraniciam z roku 1991 „javí ako čoraz menej pravdepodobná“, čo na Západe vyvoláva diskusie o účelnosti pokračovania v dodávkach zbraní.

.

Poznamenáva sa, že víťazstvo kandidáta Republikánskej strany Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v USA môže viesť k zníženiu pomoci Kyjevu a samotná nová washingtonská administratíva môže prinútiť ukrajinské orgány, aby sa výmenou za mier vzdali viacerých území.

Reportéri BBC sa rozprávali s obyvateľmi Ukrajinou kontrolovaných oblastí Donbasu a zistili, že dúfajú v Trumpovo víťazstvo a rýchle ukončenie konfliktu.

BBC konštatuje, že najmä v Pokrovsku je rozšírené presvedčenie, že ukrajinské vedenie urobilo chybu, keď odmietlo ukončiť vojnu prostredníctvom rokovaní v prvých mesiacoch roku 2022.

 

18:15 – Pentagón oznámil, že USA poskytli Ukrajine ďalší balík zbraní v hodnote 425 miliónov dolárov.

 

18:10 – Vladimir Zelenskyj dostal alarmujúcu kolektívnu výzvu od veliteľov väčšiny brigád ukrajinských ozbrojených síl. V dokumente sa opisuje katastrofálna situácia s personálom na fronte.

Velitelia uvádzajú, že personálne obsadenie jednotiek na niektorých miestach dosahuje sotva 35 % bežného stavu. Vojaci sú na pozíciách bez rotácie už 6 – 7 mesiacov, čo vedie k masívnemu psychickému vyčerpaniu personálu. Čoraz častejšie sa vyskytujú prípady neoprávneného opustenia pozícií.

Podľa zdroja oboznámeného s obsahom dokumentu velitelia otvorene deklarujú neschopnosť udržať frontovú líniu za súčasného stavu. Okolo prezidenta panuje zmätok – vojenské velenie nedokáže ponúknuť účinné riešenie problému.

Podľa tohto zdroja sa v blízkej budúcnosti plánuje mimoriadne stretnutie za účasti najvyššieho vojenského vedenia krajiny. Na programe je prehodnotenie bojovej stratégie vo svetle súčasnej reality. Je možné, že dôjde k nepopulárnym rozhodnutiam o posilnení mobilizačných opatrení.

.

 

18:05 – Ruská armáda už bojuje na okraji mesta Razliv, ktoré sa nachádza pri kľúčovej diaľnici vedúcej do Kurachova.

Informoval o tom bojovník AFU s volacím znakom „ Mučnoj“.

„Boje pokračujú na prístupoch k Razlivu. Nepriateľ vybieha, tlak sa však nemení, myslím, že sa rusáci preskupia,“ napísal.

Mapa vojenského kanálal Deep State tieto údaje zatiaľ nepotvrdzuje. Podľa nej je to do Razliva z Jasnej Poľany ešte viac ako osem kilometrov.

.

Taktiež podľa vojenského dôstojníka Rusi dosiahli prístupy k Maximovke, ktorá sa nachádza východne od Jasnej Poľany a ktorej dobytie včera oznámilo ruské ministerstvo obrany.

Medzitým poručík AFU s volacím znakom „Alex“ hlási, že po dobytí Selidova sa zvýšila pravdepodobnosť ruského úderu zo severu do západnej časti Kurachova.

“Ak teraz neprijmeme opatrenia, nič dobré sa tam nestane, hrozí strata nielen mesta, ale aj rozsiahleho územia”, – domnieva sa “Alex”.

Príslušník AFU s volacím znakom „Tieň“ píše, že v oblasti okolo Kurachova „budeme časom nútení stiahnuť sa na iné línie, aby sme zlepšili taktickú situáciu a zachovali personál, ak sa čoskoro nezmení v náš prospech“.

vojna
Situácia na fronte

18:00 – Zajatý ukrajinský vojak povedal, že v Británii boli ukrajinské ozbrojené sily nútené cvičiť neskúsených inštruktorov NATO. Oleksandr Lukjanov uviedol, že cesta do Británie nepriniesla ukrajinskému vojenskému personálu žiadny úžitok, pokiaľ ide o taktický výcvik.

.

 

17:45 – Ruské jednotky začali ofenzívu na Donbase s celkovou dĺžkou frontu 70 kilometrov.

Píše o tom Bild s odvolaním sa na fínskeho experta Emila Kastehelmiho.

„Rusi nedávno začali veľkú ofenzívu východne a južne od Donecka na fronte širokom 70 kilometrov. Tento úder prelomil obranu Ukrajiny v mnohých oblastiach len za niekoľko dní. Celková situácia je veľmi znepokojujúca a Ukrajinci sú vyčerpaní. Nadchádzajúca zima bude pravdepodobne ťažká,“ povedal expert.

vojna
Situácia na fronte

17:10 – Vojenská operácia 1. novembra 2024: hlavné udalosti z pohľadu ruskej strany

– Ministerstvo obrany uviedlo, že ruská armáda prevzala kontrolu nad osadami Leonidovka, Novoukrainka a Šachterskoje v DĽR;

– Straty AFU za týždeň na rôznych smeroch dosiahli až 17 000 vojakov, 54 ukrajinských vojakov sa dostalo do zajatia;

.

– Na kurskom smere Kyjev počas dňa stratil viac ako 250 vojakov. Šesť protiútokov AFU v smere Novoivanovka a Plechovo bolo odrazených;

– Protivzdušná obrana počas noci zachytila a zničila 85 ukrajinských bezpilotných lietadiel nad ruskými regiónmi: Nad Kurskou oblasťou bolo zostrelených 36 bezpilotných lietadiel, nad Brjanskou oblasťou 20, nad Krymom 12, nad Voronežskou oblasťou 8, nad Orelskou oblasťou 4 a nad Belgorodskou oblasťou 5;

– Ukrajinský dron poškodil 12 bytov v obytnom dome v Brjansku, 10 obyvateľov je teraz v hoteli, uviedla tlačová služba kancelárie primátora mesta;

– Lavrov na stretnutí s ministrom zahraničných vecí KĽDR uviedol, že boli nadviazané úzke kontakty medzi vojenskými a špeciálnymi službami krajín, čo pomáha riešiť bezpečnostné úlohy;
KĽDR nepochybuje o víťazstve Ruska v konflikte na Ukrajine a bude „pevne stáť po boku ruských súdruhov“, povedal minister zahraničných vecí KĽDR.

 

16:20 – Výkonný riaditeľ spoločnosti DTEK Dmytro Sacharuk uviedol, že ak nedôjde k novým zásahom do energetických zariadení, Ukrajina môže zimu prežiť bez výpadkov.

 

.

15:30 – Minister obrany USA Lloyd Austin uverejnil v časopise Foreign Affaris článok o vojne na Ukrajine.

Uvádza, že v tejto vojne „neexistuje strieborná guľka“, t. j. ani jeden zbraňový systém, ktorý by zvrátil priebeh bojov (pravdepodobne polemizuje s tými, ktorí žiadajú povolenie úderov dlhého dosahu proti Rusku).

„Žiadna jednotlivá schopnosť nezvráti priebeh konfliktu. Žiadny jednotlivý systém neukončí Putinov útok. Dôležitý je kumulatívny účinok vojenských spôsobilostí Ukrajiny – a zameranie sa na to, čo funguje,“ napísal šéf Pentagónu.

Zároveň dal jasne najavo, že americké vedenie na rozdiel od početných mediálnych výstupov naďalej presadzuje vojnu do víťazného konca, a nie jej ukončenie prostredníctvom nejakého kompromisu.

„Pre tých, ktorí si myslia, že americké líderstvo stojí veľa, zvážte cenu amerického ústupu. Tvárou v tvár agresii je cena princípu vždy zanedbateľná v porovnaní s cenou kapitulácie,“ napísal Austin (posledná veta je v názve článku).

Putin podľa neho napadnutím Ukrajiny vyzval celý západný svet a „bezpečnosť Ameriky si vyžaduje, aby sme čelili Putinovej agresii“.

 

.

14:35 – Ruské ozbrojené sily minulý týždeň oslobodili najviac územia od začiatku roka, píše agentúra Bloomberg.

Čo ďalej píše agentúra o postupe ŠVO:

– Medzi ukrajinskými predstaviteľmi rastie znechutenie z postupu konfliktu, uviedol jeden zo zdrojov;

– Rusko od 6. augusta zabralo približne o štvrtinu viac územia ako za prvých sedem mesiacov tohto roka;

– Rusko oslobodilo Selidovo a ďalšími cieľmi sú Pokrovsk a Kurachovo. Obe mestá sú dôležitými logistickými uzlami pre obranu Ukrajiny smerom na Doneck;

– AFU stráca pozície v Kurskej oblasti. To môže viesť k potrebe vyslať tam viac jednotiek, a to aj napriek nedostatku živej sily;

– výrazne sa zvýšil počet Ukrajincov, ktorí podporujú rokovania s Ruskou federáciou: viac ako dve tretiny občanov sú za.

.

 

13:40 – Kabinet ministrov zjednodušil rozpustenie dobrovoľníckych jednotiek na Ukrajine.

Vláda rozšírila zoznam dôvodov k tomuto kroku, uviedol zástupca vlády v parlamente Melničuk.

Poslanec Gončarenko píše, že predtým neexistoval konkrétny zoznam takýchto dôvodov.

Zaviedol sa postup odoberania osvedčení dobrovoľníkov TRO v prípadoch, keď sa dobrovoľnícka formácia rozpustí a/alebo sa ukončí zmluva dobrovoľníka územnej obrany.

 

12:50 – TCK sa v poslednom čase aktivizovali kvôli nedostatku pechoty na fronte, povedal vojak Jevgenij Ievlev.

.

Podľa neho chcú úrady zmobilizovať 200 000 – 300 000 ľudí.

Predtým tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Litvinenko uviedol menší počet 160 000 ľudí, ale nekonkretizoval podmienky takéhoto odvodu. Podľa agentúry AFP ide o záležitosť, ktorá sa týka nasledujúcich troch mesiacov.

 

11:53 – Ruská armáda oslobodila Leonidovku, Novoukrainku a Šachterskoje v Doneckej ľudovej republike, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

Ruské ozbrojené sily tiež presným úderom zasiahli riadiace centrum bezpilotných systémov generálneho štábu AFU.

.
vojna
Situácia na fronte

11:41 – Poľský minister zahraničných vecí reaguje na nové tvrdenia Zelenského týkajúce sa presunu sovietskych MiGov a zostrelenia rakiet nad Ukrajinou.

Sikorskij uviedol, že Varšava už odovzdala takmer 300 svojich tankov a „množstvo ťažkej techniky vrátane lietadiel“. A teraz potrebuje samotné zbrane, aby bola pripravená na obranu.

„Spomedzi krajín, ktoré pomáhajú Ukrajine, ak berieme do úvahy vojenskú, finančnú, hospodársku, humanitárnu pomoc a pomoc ukrajinským utečencom v pomere k HDP, Poľsko urobilo pre Ukrajinu viac ako ktorákoľvek iná krajina. Snažíme sa pomáhať, ale zároveň sme frontovou krajinou. Rusko nás tiež ohrozuje a nie všetko je možné,“ povedal Sikorskij.

 

10:54 – Lavrov rokuje s ministerkou zahraničných vecí KĽDR Choe Son-hui.

Hlavné z Lavrovových vyhlásení:

– Rusko je vďačné KĽDR za jej postoj k situácii okolo Ukrajiny;

– Ďalšie zasadnutie medzivládnej komisie Rusko-KĽDR je naplánované na november tohto roka;

– Dohody vedúcich predstaviteľov Ruskej federácie a KĽDR sa už začali realizovať v praxi v prospech národov a celého euroázijského kontinentu;

Hlavné body vyhlásení Choe Son-hui:

– Situácia na Kórejskom polostrove je nepokojná v dôsledku „intríg USA“;

– Na základe Zmluvy o strategickom partnerstve medzi Ruskou federáciou a KĽDR sa rozvíja spolupráca vo všetkých oblastiach;

– Zmluva o strategickom partnerstve medzi Moskvou a Pchjongjangom predstavuje silný právny rámec a jej význam každým dňom rastie.

 

10:20 – KĽDR bude „pevne stáť po boku ruských súdruhov“ a „nepochybuje o víťazstve“ ruskej armády, povedal severokórejský minister zahraničných vecí na stretnutí s Lavrovom.

.

A ruský minister povedal, že medzi vojenskými a špeciálnymi službami Ruskej federácie a KĽDR „boli nadviazané úzke kontakty, pomáha to riešiť problémy v bezpečnostnej oblasti“.

Pripomenieme, že Ruská federácia a KĽDR popierajú nasadenie severokórejskej armády do vojny proti Ukrajine.

 

10:09 – V reaktore Záporožskej jadrovej elektrárne došlo k úniku vody, uviedla MAAE.

Nepredstavuje hrozbu, prebiehajú opravné práce, ktoré by mali byť ukončené do konca týždňa.

Únik vody pochádza z prepäťového potrubia (malá rúrka) pripojeného k prvému okruhu energetického bloku.

Ruská federácia tvrdí, že v potrubí podporného systému jedného z reaktorov sa vyskytla „mikrotrhlina“, ktorá nepredstavuje hrozbu pre jadrovú bezpečnosť. Radiačné pozadie sa nezmenilo.

 

09:24 – Trump povedal, že v prípade víťazstva vo voľbách „zjednotí“ Rusko a Čínu.

„Biden ich spojil. Je to hanba. Budem ich musieť rozdeliť. Myslím, že to dokážem,“ povedal republikán v rozhovore s Tuckerom Carlsonom.

 

08:21 – Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov navštívi krajinu EÚ prvýkrát od začiatku vojenskej operácie na Ukrajine.

Minister odcestuje v decembri na Maltu, potvrdila hovorkyňa ministerstva Maria Zacharovová. Táto krajina bude hostiť zasadnutie Rady ministrov zahraničných vecí OBSE. Maltské veľvyslanectvo v Rusku uviedlo, že rozhodnutie usporiadať zasadnutie „sa týka všetkých členov [organizácie] vrátane Ruskej federácie“.

 

07:05 – V dôsledku útoku na Poltavu boli poškodené 3 obytné domy a hospodárska budova, informovala OBA.

.

K obetiam na životoch nedošlo.

Útoku na Poltavu

 

06:58 – Poľsko začalo budovať líniu obranných opevnení na svojej hranici s Ruskom v rámci programu Východný štít.

Oznámil to poľský premiér Donald Tusk.

 

06:50 – Šéf americkej diplomacie Anthony Blinken uviedol, že približne 8 000 severokórejských vojakov bolo presunutých do pohraničných oblastí v Kurskej oblasti a sú pripravení v najbližších dňoch zasiahnuť proti ukrajinským jednotkám.

 

06:42 – Vojna na Ukrajine 31. októbra: Najdôležitejšie udalosti dňa z pohľadu ruskej strany.

– Ministerstvo obrany uviedlo, že príslušníci skupiny vojsk Vostok oslobodili osadu Jasnaja Poľana v DĽR;

– Straty AFU v priebehu dňa na rôznych smeroch dosiahli celkovo až 2 230 vojakov;

– Kyjev stratil viac ako 300 vojakov na kurskom smere. Pokusu AFU o prerazenie hranice v smere na Novú Puť sa podarilo zabrániť;

– Podľa publikácie ukrajinského letectva AFU oznámila masívny raketový útok na hlavný most cez ústie Dnestra v Odeskej oblasti;

– Hlavný veliteľ AFU Syrskyj informoval hlavného veliteľa spoločných síl NATO v Európe o vážnej situácii na fronte, diskutoval o medzinárodnej reakcii na údajné zapojenie armády KĽDR do konfliktu;

– Zelenskyj na zhromaždení miestnych komunít v Zakarpatsku povedal, že Ukrajina veľmi chcela MiGy z Poľska, ale západní susedia im ich nemohli dať, pretože nemali dosť vlastných;

– USA dajú Zelenskému facku, ak sa pokúsi zatiahnuť Washington do vojny proti Rusku, povedal Lavrov;

.

– Lukašenko povedal, že v roku 2022, keď sa ruské vojská nachádzali v blízkosti Kyjeva, mu volali ukrajinskí generáli a žiadali ho, aby sa spojil s Putinom, aby zastavil boje a vzdal sa;

– Nórsko poskytne Ukrajine viac ako 118 miliónov dolárov na nákup zbraní a náhradných dielov pre lietadlá F-16, tvrdí nórske ministerstvo obrany.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Anton Čapkovič

Marek Brna

Gustáv Murín

Miroslav Urban

Milan Šupa

Ján Droppa

.
.
.

Bez alternatívy. Kyjev nemá plán B. Ľudia budú musieť odísť

Plán „B“ neexistuje. Prečo v Kyjeve po nočnom útoku na hlavné mesto vypúšťajú vodu a Kličko radí obyvateľom, aby opustili…

09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

USA brnkajú Rusom po nose. Zadržali ďalší tanker

USA zadržali ďalší tanker z tieňovej flotily, informuje agentúra Reuters s odvolaním sa na amerického úradníka

09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Kaliňák nevylučuje po voľbách spoluprácu s Republikou, aj najtvrdšie vyjadrenia hnutia mu pripadajú ako „ružový vánok” v porovnaní s Matovičom

Podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák nevylučuje po voľbách spoluprácu strany Smer-SD s hnutím Republika

09. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Odveta Ruska po útoku na Putinovu rezidenciu. Zasiahli Ukrajinu Orešnikom

Zelenskyj potvrdil, že Rusko dnes v noci zaútočilo na Ukrajinu raketami „Orešnik“

09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Tender na ťažbu lítia na Ukrajine vyhral “Trumpov priateľ”

Ukrajina prenecháva ťažbu veľkého ložiska lítia „Dobra“ v Kirovohradskej oblasti Trumpovmu priateľovi, informuje The New York Times s odvolaním sa…

09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Orság pre HS: Kolaps prišiel krátko po očkovaní a odvtedy sa môj stav zhoršuje. Dnes som odkázaný na pomoc iných

Vakcína je sloboda. A je bezpečná. Nie až tak dávno sme podobné vyhlásenia počúvali dookola a odvšadiaľ. Opakovali nám ich politici, lekári,…

09. 01. 2026 | Rozhovory | 16 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Rozhovory | 16 min. čítania | 0 komentárov

Milujete mytológiu? Svetový hit, ktorý sa umiestňuje na popredných priečkach bestsellerov po celom svete

Mytológia Edith Hamiltonovej po prvý raz vyšla v roku 1942 vo vydavateľstve Little, Brown and Company, a odvtedy sa umiestňuje…

09. 01. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vance varuje Európu pred Trumpovými ambíciami

Americký viceprezident JD Vance včera varoval Európu, aby brala Donalda Trumpa „vážne“ v otázke Grónska. Americký prezident totiž stupňuje hrozby…

09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Namiesto solidarity kolektívne šialenstvo

Kyjev a jeho spojenci z EÚ a partneri z G7 rokujú o ďalších 800 miliardách dolárov na povojnovú obnovu Ukrajiny.…

09. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Heredoš vyčíslil čiastku, akú doteraz EÚ zaplatila Ukrajine: „Táto suma je absolútne šialená!“

506 miliárd amerických dolárov – to je suma, ktorá doteraz odišla na Ukrajinu z kasy Európskej únie a teda aj…

09. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Slovensko dobieha v eurách, ale zaostáva v kúpnej sile. Prečo a čo s tým

Keď ceny dobiehajú rýchlejšie než výkon, pridané eurá na výplatnej páske sa v obchode stratia. Potrebujeme nový motor: produktivitu, investície…

09. 01. 2026 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov

Karibská kríza Trumpa a Putina. Prečo Moskva mlčí

Udalosti posledných dní – operácia USA vo Venezuele, zajatie ruského tankera vyvolali silné rozrušenie na ruských Z-kanáloch

09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Rusi vykonali odvetu za útok na Putinovu rezidenciu

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

09. 01. 2026 | Aktualizované 09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Aktualizované 09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
.

Žilinka podá vo veci záchrankového tendra správne žaloby

Minister zdravotníctva Kamil Šaško nevyhovel protestom generálneho prokurátora Maroša Žilinku vo veci záchrankového tendra. Pretože nedošlo k odstráneniu zásadného poškodenia…

09. 01. 2026 | Aktualizované 09. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Aktualizované 09. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Rok 2026 – začiatok konca liberálnej demokracie?

Politický vývoj v kľúčových štátoch Západu je v tejto chvíli vyslovene dramatický, upozornil bývalý minister Juraj Draxler. Rok 2026 preto…

09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

„Budíček pre Európu“

Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok o tom, že sa Európa už musí zobudiť a Európska únia sa už musí…

09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump pripustil, že môže „vrátiť“ Grónsko za cenu rozpadu NATO

Povedal to v rozhovore pre The New York Times

09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Čína útočí. Úpadok európskeho automobilového priemyslu pocítime všetci

Kde sa dvaja bijú, tretí víťazí – USA sa obracia do seba, zatiaľ čo EÚ márne naťahuje vojnu na Ukrajine…

09. 01. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Prevrátený hodnotový svet KDH

Magistrát hlavného mesta Bratislavy a Bratislavská župa má v oblasti tradícií a kultúrnych podujatí nové  priority. Poukázal na to poslanec…

09. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump navrhol radikálne zvýšiť vojenský rozpočet USA. Podľa Carlsona tieto plány znamenajú prípravu na veľkú vojnu

Americký prezident Donald Trump navrhol radikálne zvýšiť vojenský rozpočet USA – z 901 miliárd dolárov v tomto roku na 1,5…

09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Video: Dlho očakávaná ruská odpoveď raketa „Orešnik“ znovu ukázala svoju silu

Ukrajina, 9. januára 2026 - Všetky ukrajinské zdroje uvádzajú, že do podzemného skladu plynu v Ľvovskej oblasti dopadol Orešnik. To…

09. 01. 2026 | 0 komentárov

.

Vo Vígľaši-Pstruši bolo ráno mínus 25,6 stupňa, je to najmenej za 5 rokov

Meteorológovia namerali počas noci na piatok najnižšiu teplotu za uplynulých päť rokov. Vo Vígľaši-Pstruši bolo ráno mínus 25,6 stupňa Celzia.…

09. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pri dopravnej nehode nákladného vozidla v Babíne umreli dvaja muži

V piatok nadránom umreli dvaja muži pri dopravnej nehode nákladného motorového vozidla v ťažko prístupnom teréne v katastri obci Babín…

09. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pyramida projevu a hledání ideálu

Díky všem za zaslané názory k otázkám v článku  Kde končí svoboda projevu při hodnocení historie. U některých reakcí stále…

09. 01. 2026 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov

Nechcú mrznúť kvôli Zelenskému, ale vláda má iné starosti

Nemci vyšli do ulíc s transparentmi Mrznúť pre Zelenského?

09. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Takto lejú peniaze z Bruselu do Sorosových médií

Brusel nalieva peniaze do mediálnych produktov patriacich ku globálnej progresívnej sieti. Najnovšie získali značné prostriedky v rámci mediálneho projektu financovaného…

09. 01. 2026 | 0 komentárov

Do třetice u soudu. Opět bez ztráty květinky

Asi není příliš běžné, aby členové vědeckého sdružení trávili tolik času u soudů, jako je tomu v případě SMIS. Za…

09. 01. 2026 | Česky | 7 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Česky | 7 min. čítania | 0 komentárov

Románik medzi hviezdnymi zápasníkmi Oktagonu. "Aké je to s ňou chodiť?" Podpichol šéf Novotný

České bulvárne médiá priniesli správy o novom prominentnom páre z radov najväčších hviezd organizácie Oktagon MMA. Dvojnásobný írsky šampión Will…

09. 01. 2026 | 0 komentárov

Trump predpovedá „oveľa dlhší“ dohľad Spojených štátov nad Venezuelou

Americký prezident Donald Trump v stredu 8. januára vyhlásil, že očakáva, že Spojené štáty budú po odvolaní venezuelského prezidenta Nicolása…

09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Meloniová poprela ambíciu stať sa prezidentkou. „To, čo robím, je akurát pre mňa a som z toho nadšená,“ vyhlásila

14:47

Česko zasiahlo intenzívne sneženie, ktoré na mnohých miestach od rána komplikuje dopravu. Podľa meteorológov budú silné mrazy aj sneženie pokračovať aj cez víkend.

14:39

Pre magazín Politico dva zdroje potvrdili, že Francúzsko preložilo termín samitu štátov skupiny G7, aby sa vyhlo kolízii so zápasom MMA pod hlavičkou UFC v Bielom dome na Trumpove 80. narodeniny.

14:36

.

Slafkovský s gólom a prihrávkou pri ďalšom víťazstve Habs. Na konte má už skvelých 35 bodov

V zámorí sa začína Juraj Slafkovský stávať jedným z najviac ospevovaných útočníkov celej ligy. V decembri a na začiatku januára…

09. 01. 2026 | 0 komentárov

Francúzsko a Veľká Británia chcú do Ukrajiny vyslať až 15-tisíc vojakov, čo je podstatne menej, ako sa očakávalo

Francúzsko a Veľká Británia chcú do Ukrajiny vyslať až 15-tisíc vojakov, čo je podstatne menej, ako sa očakávalo, píše The…

09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Neohľaduplnosť týchto ľudí vás pobúri

Neohľaduplnosť je jav, s ktorým sa denne stretávame na uliciach, v obchodoch aj v dopravných prostriedkoch, no internet ju dokáže…

09. 01. 2026 | 0 komentárov

Raději smlouvu s ďáblem…

Tak se nám Donald Trump v posledních dnech vybarvuje. Nejprve nadějný mírotvůrce, ukončovatel válek… snižovatel vojenských rozpočtů… America first, ale…

09. 01. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Tajomný ostrov Sommarøy: Miesto, kde čas plynie inak

Čas na niektorých miestach sveta ľudia vnímajú úplne inak než v bežnom živote, a jedným z nich je nórsky ostrov…

09. 01. 2026 | 0 komentárov

Smrteľné strety v Iráne vstúpili do 11. dňa protestov

V celom Iráne pokračujú násilné strety medzi protivládnymi demonštrantmi a bezpečnostnými silami, keďže demonštrácie vyvolané prehlbujúcou sa ekonomickou krízou vstúpili…

09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Anton Čapkovič

Marek Brna

Gustáv Murín

Miroslav Urban

Milan Šupa

Ján Droppa

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov