To najdôležitejšie z Ukrajiny

To najdôležitejšie z Ukrajiny

Kyjev 1. marca 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Andrii Marienko, telegram)

Aktualizované 1. marca 2024 19:34

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Vojenský výcvik na Ukrajine
Na snímke vojaci ukrajinskej národnej gardy simulujú útočné operácie poèas taktického výcviku na strelnici v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny

17:05 – Fínsko v skutočnosti neobmedzilo použitie zbraní odovzdaných Ukrajine – môžu sa použiť aj na území Ruskej federácie.

Reklama

Informoval o tom minister obrany krajiny Antti Hakkanen.

Predtým miestne masmédiá informovali, že Fínsko nie je proti tomu, aby Ukrajina podnikla údery na území Ruskej federácie so zbraňami, ktoré jej odovzdala.

Reklama

Fínsko verejne neuviedlo, aké zbrane previedlo na Ukrajinu.

 

16:20 – Bez podpory Západu pre Ukrajinu získa Rusko strategickú výhodu, ktorá bude zničujúca, povedal bývalý šéf americkej armády Mark Milley pre Financial Times.

“Bude to tragické, pretože v tom momente sa Ukrajinci už nebudú schopní úspešne brániť,” povedal Milley.

Nalieha na republikánov v Kongrese, aby pomoc odblokovali, pretože stiahnutie podpory pre Ukrajinu “znamená smrteľný úder” svetovému poriadku založenému na pravidlách.

Reklama

Časť problému podľa neho spočíva v tom, že Američania nedávno bojovali v Afganistane a Iraku a “majú už dosť neustálej vojny”.

Pripomína však, že takýto svetový poriadok “v mnohých ohľadoch urobil zo Spojených štátov veľmi bohatú, mocnú a schopnú krajinu”.

 

15:35 – Čas vo vojne na Ukrajine hrá v prospech Ruska, povedal maďarský premiér Orbán.

Preto opätovne vyzval na začatie mierových rokovaní s cieľom ukončiť vojnu.

Reklama

 

14:55 – Ukrajina podpísala s Holandskom dohodu o bezpečnostných otázkach. Dokument podpísali Zelenskyj a premiér Rutte.

Stanovuje vojenskú pomoc Holandska vo výške dvoch miliárd eur v tomto roku, ako aj ďalšiu obrannú pomoc počas nasledujúcich desiatich rokov, uviedol ukrajinský prezident.

V dohode sa tiež stanovujú priority pomoci v oblasti protivzdušnej obrany, delostrelectva, námorných a diaľkových spôsobilostí s dôrazom na posilnenie vzdušných síl.

 

14:00 – Ruská armáda údajne obsadila Orlovku v smere na Avdejevku, tvrdí vojenský analytik Bildu Julian Röpcke s odvolaním sa na “ukrajinskú stranu” (Ukrajina to nepotvrdila, včera Syrskyj tvrdil, že sa o Orlovku bojuje).

Röpke zverejňuje video, v ktorom tvrdí, že z neho vyplýva, že dedina je pod ruskou kontrolou.

Pri analýze situácie po obsadení Avdeevky Repke uvádza, že v súčasnosti “Západ na Ukrajine prehráva”.

Podľa jeho hodnotenia Ruská federácia predvádza “skutočný boj všetkými zbraňovými metódami”, pričom letectvo, tanky, drony a delostrelectvo účinne spolupracujú.

Konštatuje, že “Ukrajinci nemajú šancu” kvôli ruským 500-kilogramovým bombám. Tie ničia pozície AFU spolu s vojakmi. V súčasnosti je koncentrácia ruských lietadiel a náletov “bezprecedentná”.

Reklama

“Ak rýchlo nezmeníme (radikálne nezlepšíme) kvalitu a množstvo výzbroje, krajina bude roky krvácať a strácať územia, kým Rusko nebude považovať svoje geostrategické ciele za splnené,” píše.

Ukrajina by podľa neho mala zvážiť, “či chce naďalej brániť (a strácať) frontové pozície” pri výraznej prevahe Ruska vo vojakoch a vybavení.

Alternatívou by podľa neho bola “skutočná” mobilizácia a “minimálne trojnásobné zvýšenie počtu aktívnych vojakov na fronte”. To však má zmysel len vtedy, ak sa podarí vyzbrojiť regrútov.

Reči o tom, že Rusko je na pokraji logistického kolapsu, by sa podľa neho mali odmietnuť ako “propaganda” alebo “zbožné želanie”.

 

Reklama

13:06 – Ukrajinskí piloti už nacvičujú cvičné údery na vzdušné a pozemné ciele na lietadlách F-16, uviedol v teletóne hovorca vzdušných síl Jurij Ignat.

“Proces výcviku pokračuje. Piloti už nacvičujú taktické techniky. Cvičia vlastne úlohy úderov na vzdušné a pozemné ciele. Je predsa dôležité naučiť sa nielen riadiť lietadlá a kontrolovať vzdušný priestor. Treba na nich aj bojovať,” povedal Ignat.

Pokračuje aj výcvik pozemného personálu: údržba, výzbroj, programovanie. Pripravuje sa infraštruktúra.

 

12:20 – Trump vedie pred Bidenom v siedmich kľúčových štátoch, uviedla agentúra Bloomberg s odvolaním sa na svoj prieskum.

Reklama

Voliči vo všetkých hlavných demografických skupinách a dokonca aj najspoľahlivejší stúpenci Demokratickej strany si myslia, že Biden je príliš starý. Ľudia sú tiež nespokojní s ekonomickou situáciou a prílevom migrantov.

Mnohí majú výhrady aj voči Trumpovi – väčšina ho považuje za “nebezpečného”, menej súcitného a čestného ako Biden.

Svoju prevahu nad Bidenom si však zachová aj v prípade, že sa volieb zúčastnia aj ďalší kandidáti.

Ak však Trumpa uznajú vinným v niektorom z trestných prípadov, polovica voličov ho už nebude ochotná voliť.

 

11:55 – Kanadské ministerstvo obrany uviedlo, že je pripravené vyslať na Ukrajinu vojenský personál, ale nie zúčastniť sa na vojenských operáciách.

Šéf ministerstva Bill Blair v rozhovore pre denník Toronto Star uviedol, že obmedzený kontingent Kanaďanov by mohol na Ukrajine cvičiť ukrajinských vojakov mimo frontovej línie.

Reklama

Poznamenáva sa, že v bezpečnostnej dohode medzi Kanadou a Ukrajinou, ktorá bola podpísaná cez víkend, sa uvádza, že Kanada môže vykonávať výcvikové aktivity na Ukrajine, “keď to podmienky dovolia”.

Napriek tomu Blair nedávno reagoval na otázku vyslania jednotiek na Ukrajinu negatívne. Že Kanada “bude naďalej poskytovať vojenskú pomoc, ktorú Ukrajina potrebuje, ale ako člen NATO nemá v úmysle umiestniť na Ukrajine bojové jednotky”.

 

11:44 – Zelenskyj nepôjde ani do Arménska, ani do Azerbajdžanu “kvôli zrušeniu návštevy Baku”, uviedol Radar Armenia s odvolaním sa na zdroje.

Predtým sa objavili fámy o prípravách na marcovú návštevu prezidenta v regióne, kde sa situácia nedávno opäť vyhrotila.

 

11:21 – Ruská armáda uskutočnila za týždeň 23 úderov na zariadenia ukrajinského vojensko-priemyselného komplexu, ktoré sa zaoberajú výrobou dronov, arzenálov a palivových základní, uviedlo ministerstvo obrany.

Reklama

 

10:46 – Štyri rakety S-300 zasiahli v noci Kostantinovku.

Poškodených bolo päť výškových budov, tri súkromné domy, policajná stanica, nemocnica, administratívna budova, dve materské školy, poliklinika a dva podniky.

Neboli hlásené žiadne obete.

Štyri rakety S-300 zasiahli v noci Kostantinovku
Štyri rakety S-300 zasiahli v noci Kostantinovku

10:14 – Podzemní militanti zabili v Chersone príslušníkov SBU vyslaných z Kyjeva, povedal guvernér Saldo.

 

10:03 – Dnes sa v Moskve uskutoční pohreb Alexeja Navaľného, ktorý pred dvoma týždňami zomrel v ruskom väzení.

Reklama

Pohreb sa uskutoční o 13.00 hod. kyjevského času Telo bude pochované na Borysovskom cintoríne okolo 15.00 hod.

 

09:40 -Francúzsky minister zahraničných vecí uviedol, že Paríž nemá v úmysle vyslať svojich vojakov na Ukrajinu.

“Francúzi nebudú zomierať za Ukrajinu. Nepošleme tam svojich vojakov,” povedal Stephane Sejournet v rozhlasovej stanici France Inter.

Macron predtým označil všetky svoje slová o možnosti vyslania západných vojsk na Ukrajinu za “vyvážené”.

Minister obrany krajiny Sebastien Lecornu vysvetlil, že o vyslaní vojsk na vedenie vojny proti Rusku nemôže byť ani reči, účastníci summitu v Paríži len ponúkli rôzne predstavy o podpore Ukrajiny.

 

Reklama

09:23 – Ukrajina je v “hroznej situácii” a Macronova “chyba” s vyhlásením o vyslaní vojsk situáciu len zhoršila, uviedol Politico.

Francúzsky prezident chcel svojimi slovami o možnosti vyslania jednotiek NATO na Ukrajinu vyslať Putinovi signál, “aby nerobil hlúposti”, tvrdí zdroj z Elyzejského paláca. Výsledok však len “odhalil rozkoly a rozdelenie na Západe a vyjadril paniku z vojenskej situácie na Ukrajine”.

Publikácia uvádza, že Macronovo vyhlásenie “vyniká ako zjavné nepochopenie nielen jeho kolegov, ale aj európskej verejnosti”. Cituje nedávny prieskum verejnej mienky, podľa ktorého len 10 % opýtaných Európanov uviedlo, že verí vo víťazstvo Ukrajiny, zatiaľ čo 20 % uviedlo, že verí vo víťazstvo Ruska. Až 41 % respondentov vyzvalo na dotlačenie Ukrajiny k rokovaniam, zatiaľ čo 31 % vyzvalo na podporu.

Politico vyzýva Západ vrátane Macrona, aby sa sústredil na dodávanie zbraní Ukrajine, aby mala šancu vyhrať, a nie na “rozdeľovanie spojencov Kyjeva, zverejňovanie rozkolov a dávanie propagandistického darčeka Kremľu”.

 

07:16 – Biden a Trump navštívili južnú hranicu Spojených štátov.

Texaský guvernér Greg Abbott v sprievode Národnej gardy prijal Trumpa s poctami.

Reklama

Guvernér ignoroval prezidenta, ktorý bol od neho vzdialený len 500 metrov: Biden sa stretne len s federálnymi pohraničníkmi.

 

07:15 – Charkov v súčasnosti nie je ohrozený ruskou ofenzívou.

Uviedol to šéf charkovskej OVA Oleg Sinegubov.

Na severe Charkovskej oblasti sa v súčasnosti nenachádzajú žiadne ruské útočné jednotky, čo naznačuje možnosť, že by Ruská federácia uskutočnila výpady smerom na Charkov, uviedol Sinegubov.

Reklama

 

07:11 – USA nezaznamenali žiadne známky toho, že by sa Rusko pripravovalo na použitie jadrových zbraní.

Vyhlásenie prichádza po Putinových slovách o hrozbe jadrovej vojny, informovalo Rádio Sloboda.

“Nie je to prvýkrát, čo sme od Vladimíra Putina počuli nezodpovednú rétoriku. Takto by nemal hovoriť vodca jadrového štátu. V minulosti sme s Ruskom súkromne a priamo komunikovali o dôsledkoch použitia jadrových zbraní,” povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller.

Počas svojho výročného prejavu v ruskom parlamente dnes Putin poveda, že krajiny NATO riskujú jadrový konflikt, ak vyšlú vojská na Ukrajinu.

 

07:08 – Nemecko nebude dodávať Ukrajine rakety Taurus, pretože ak by sa takáto raketa “použila nesprávne, mohla by zasiahnuť cieľ niekde v Moskve”, vysvetlil Olaf Scholz na stretnutí s obyvateľmi Drážďan. Rakety Taurus majú dolet 500 kilometrov.

Scholz dodal, “aby sme to uviedli do úplnej diplomatickej abstrakcie”, že aj ostatné krajiny “dbajú na to, aby presne vedeli, čo a kde dopadne”.

Kremeľ odsúdil dodávky zbraní Západu na Ukrajinu, ale zdôraznil, že nezmenia situáciu na bojisku.

 

07:05 – Ruské sily protivzdušnej obrany zostrelili ukrajinský dron nad Kurskou oblasťou, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

 

07:00 – Spojené štáty nezaznamenali žiadne známky toho, že by sa Rusko pripravovalo na použitie jadrových zbraní.

Uviedlo to ministerstvo zahraničných vecí, pričom spresnilo, že má v úmysle naďalej pozorne monitorovať situáciu.

 

Reklama

06:55 – Šéf Pentagónu sa domnieva, že NATO bude musieť “ísť do vojny s Ruskom”, ak bude Ukrajina porazená

 

06:50 – Šéf Pentagónu Austin označil každodenný postup ruských vojsk za “veľmi znepokojujúci” a varoval, že Ukrajina zostane v nevýhode bez obnovenia pomoci USA.

“Každý deň vidíme, ako Rusi pokračujú v tlaku a dosahujú postupné územné zisky,” povedal Austin.

 

06:40 – Ukrajinské ozbrojené sily zaútočili raketami na zdravotnícke centrum v Záporožskej oblasti.

Podľa miestnych operačných služieb jedna raketa explodovala v blízkosti centra v obci Zarja, pričom rozbila okná a poškodila elektrické vedenie.

Druhá explodovala v blízkosti obchodu, poškodené bolo jeho presklenie a dve autá.

Zatiaľ neboli hlásené žiadne obete, informácie sa overujú.

 

06:30 – Vojna na Ukrajine 29. februára 2024. Najdôležitejšie udalosti dňa z pohľadu ruskej strany

– Putin povedal, že účastníci SVO by sa mali dostať aj do vedúcich pozícií v systéme vzdelávania, vo verejných združeniach, v štátnych podnikoch, v podnikateľskej sfére a v štátnej správe;

– Putin oznámil spustenie nového personálneho programu pre veteránov a účastníkov SVO “Čas hrdinov”; prihlášky možno podávať od 1. marca;

– hypersonický raketový systém Zirkon na mori už bol použitý v boji, povedal Putin;

– Ruská armáda zlepšila svoje taktické postavenie na Kupjanskom smere, frontové postavenie na Doneckom smere a výhodnejšie línie boli obsadené na Avdejevskom smere, uviedlo ministerstvo obrany;

Reklama

– Ruské ozbrojené sily zničili ukrajinskú diverznú skupinu na chersonskom smere, ktorá sa pokúsila vylodiť na vysokorýchlostných motorových člnoch pri Tendrovskej kose. Dvadsaťpäť diverzantov bolo zabitých a jeden bol zajatý;

– Syrskij obvinil jednotlivých veliteľov na fronte z chybných výpočtov, ktoré nemohli neovplyvniť “udržateľnosť obrany”;

– FSB zadržala dvoch obyvateľov LNR, ktorí zbierali údaje o ruskej armáde pre AFU a SBU, ako aj prevádzali peniaze ukrajinským jednotkám vo Volgograde;

– Miley plánuje zorganizovať summit “latinskoamerickej podpory” pre Ukrajinu, uviedol denník Financial Times;

– Nezhody medzi Scholzom a Macronom v otázke pomoci Ukrajine sa menia na otvorený spor, píše Politico.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:17

Francúzske obchody budú musieť upozorňovať svojich zákazníkov, ak má výrobok menší objem alebo gramáž, pričom cena sa adekvátne neznížila. Oznámilo to koncom tohto týždňa francúzske ministerstvo financií, ktoré sa tak rozhodlo riešiť problém známy ako shrinkflácia. Informovala o tom agentúra Reuters.

17:14

Na lodi v prístave v meste Sevastopol na polostrove Krym vypukol požiar. Na ruských sociálnych sieťach sa v nedeľu objavili správy o výbuchu na plavidle, ktorý mohol byť dôsledkom raketového alebo dronového útoku. Oficiálne vyjadrenie ruské úrady zatiaľ neposkytli. Informovala o tom agentúra DPA.

17:12

Rusko zostalo najväčším dodávateľom ropy do Číny aj v marci, pričom objem dovozu dosiahol takmer rekordnú úroveň. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na údaje čínskej colnej správy.

Colná správa cez víkend oznámila, že dovoz ruskej ropy do Číny prostredníctvom ropovodov aj tankerov dosiahol v marci 10,81 milióna ton, čo predstavuje 2,55 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov). V porovnaní s marcom minulého roka to znamená zvýšenie o 12,5 %.

17:08

Nemecký tenista Jan-Lennard Struff sa stal víťazom dvojhry na domácom turnaji ATP v Mníchove. Vo finále ako nasadená štvorka zdolal trojku “pavúka” Taylora Fritza z USA 7:5, 6:3. Struff vybojoval vo veku 33 rokov svoj premiérový titul na okruhu ATP.

16:13

Cyperský prezident Nikos Christodulidis v nedeľu uviedol, že pracuje na dohode s Libanonom, aby sa zabránilo vstupu ďalších sýrskych utečencov do EÚ cez jeho krajinu. Informuje o tom agentúra DPA.

Prezident uviedol, že 2. mája plánuje spolu s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou odcestovať do Libanonu a oznámiť konkrétny finančný balík zo strany Európskej únie.

Christodulidis zdôraznil, že balík nebude zahŕňať len finančnú pomoc, ale aj podporu pre libanonské inštitúcie, ako sú ozbrojené sily. Tie sú považované za stabilizačný faktor v krajine.

Charles Michel Nikos Christodulidis Enrico Letta
Na snímke sprava predseda Európskej rady Charles Michel, cyperský prezident Nikos Christodulidis a bývalý taliansky premiér Enrico Letta
15:48

Americké orgány sa domnievajú, že útok Iránu na Izrael zo 14. apríla zodpovedal najhoršiemu scenáru, ktorý zvažovali americké spravodajské služby. Biely dom označil jeho rozsah za šokujúci, uviedol denník The Wall Street Journal (WSJ).

Podľa jedného z respondentov novín útok monitorovali americkí predstavitelia v operačnom centre Bieleho domu a Pentagónu. Ako uviedol zdroj, neboli si úplne istí, či izraelský protiraketový systém dokáže útok odraziť.

Rozsah iránskeho útoku prekonal očakávania amerických predstaviteľov aj napriek varovaniam, ktoré USA dostali. WSJ píše, že časť spravodajských správ hovorila o možných úderoch Teheránu na izraelské diplomatické zariadenia mimo krajiny. Postupne americké a izraelské spravodajské služby dospeli k záveru, že útok bol plánovaný na území štátu.

14:59

Futbalisti Girony zvíťazili v sobotnom stretnutí 32. kola španielskej La Ligy nad Cádizom 4:1. V tabuľke už tak nemôžu skončiť horšie ako na 7. mieste, čo znamená, že sa prvýkrát v histórii predstavia v európskych súťažiach.

14:57

Niektoré časti južnej Číny zasiahnu silné záplavy, aké sa vyskytujú približne raz za storočie, uviedli v nedeľu tamojšie médiá. Úrady zvyšujú v dôsledku silných dažďov preventívne opatrenia proti katastrofám. Informovali agentúry AFP a Reuters.

Čína má skúsenosti s extrémnymi poveternostnými podmienkami. V posledných rokoch však krajinu trápia aj záplavy, suchá a rekordné horúčavy.

14:55

V poľských Tatrách neďaleko Zakopaného v noci na nedeľu zahynul turista, ktorého strhla lavína, informovala tamojšia horská záchranná služba.

Polícia zistila, že išlo o 34-ročného Poliaka. Jeho telo si na preskúmanie vyžiadala prokuratúra.

14:27

Je potrebné, aby Washington znížil vysoký rozpočtový deficit, napriek tomu, že podporou domáceho dopytu prispieva k rastu svetovej ekonomiky. Uviedla to počas tohto víkendu prvá zástupkyňa výkonnej riaditeľky Medzinárodného menového fondu (MMF) Gita Gopinathová. Informovala o tom agentúra Reuters.

MMF predpovedá pre tento rok rozpočtový deficit USA na úrovni 6,67 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Snímka z podujatia Prvý parný deň v Železničnom múzeu v starom rušňovom depe v Bratislave

Autor: TASR-Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali