Vybrať ho má minister financií Ladislav Kamenický, schváliť ho musí vláda a následne aj ústavnou väčšinou parlament. Rezort financií však zatiaľ žiadneho kandidáta nepredstavil.
Podľa Ivana Šramka by to mal byť niekto nezávislý, odborne zdatný, a aby verejným financiám rozumel. A musí tiež vedieť komunikovať s verejnosťou, médiami a politikmi. „Tá zložitejšia komunikácia je s politikmi. Mal by komunikovať tak, aby sa dvere nezavreli, a aby vždy dokázal aj neformálne prezentovať názory rady,“ povedal Šramko v rozhovore pre agentúru SITA. Ako dodal, súkromný tip na svojho nástupcu má, prezradiť ho však nechce. „Je to plne v rukách ministra, vlády a parlamentu,“ povedal.
Nastavený systém, kedy predsedu rozpočtovej rady, ktorá má politikom nastavovať zrkadlo v tom, ako spravujú verejné financie, vyberá v podstate minister financií, považuje za dobrý. V konečnom dôsledku musí ísť totiž o kandidáta so širokou podporou. „Máme parlamentnú demokraciu, finálne môjho nástupcu musí ústavnou väčšinou schváliť Národná rada SR. To by malo byť zárukou nezávislosti a odbornosti, takže myslím si, že systém voľby je v poriadku,“ tvrdí predseda rady.
Bývalý guvernér Národnej banky Slovenska a momentálne dosluhujúci predseda rozpočtovej rady Ivan Šramko vlastnú budúcnosť zatiaľ nekomentuje. Podľa jeho slov bude na to čas po ukončení mandátu v rade. Priznal však, že dlhodobo dostáva aj ponuky vstúpiť do politiky. Nie je to však témou dňa, pretože aj po ukončení pôsobnosti v rade musí určitý čas zostať apolitický. „Pokiaľ som v rade, ale aj nejakú dobu po skončení tejto funkcie, musím byť mimo politiky. Zákon určil, že funkcia člena rady je nezlučiteľná s funkciou člena vlády tri roky po zániku funkcie v rade,“ dodal.