The Trumpet: Rusko a Čína “si osvojujú” Latinskú Ameriku

The Trumpet: Rusko a Čína “si osvojujú” Latinskú Ameriku

Moskva 7. februára 2015 (HSP/RT/Foto:TASR)

 

Ako poznamenáva autor článku v denníku The Trumper, v posledných rokoch Rusko a Čína vedú aktívnu politiku zbližovania sa s Latinskou Amerikou. Spolupráca medzi týmito troma regiónmi a zároveň fakt, že si nekonkurujú môže prispieť k tomu, že v blízkej budúcnosti by mohli Spojené štáty zažiť značné “geopolitické transformácie”, predpokladá autor článku

Podľa autora článku v The Trumpet Jeremiho Jaxa, počas minulých rokov sa Čína a Rusko snažili aktívne lákať latinskoamerický obchod a diplomaciu. “Dvaja obri – východní spojenci chceli získať spojenca pre biznis, zdroje a priateľstvo, ktorý by zdieľal ich túžbu ukončiť éru americkej nadvlády,” povedal Jax.

Reklama
Na snímke Vladimir Putin (vľavo) a Daniel Ortega

Potom, čo sa Spojené štáty stiahli z Latinskej Ameriky, Čína sa stala jedným z hlavných hráčov v tomto regióne, zdôrazňuje Jax. Napríklad v rokoch 2000-2009 sa obchod medzi Čínou a Latinskou Amerikou zvýšil o 1200 percent. Pokiaľ bude súčasný trend pokračovať, tak v budúcom roku Čína predbehne Európsku úniu a stane sa druhým najväčším obchodným partnerom v Latinskej Amerike. Očakáva sa, že v priebehu 10 rokov, obchod medzi oboma stranami dosiahne 500 miliárd dolárov ročne. Ekonomická expanzia Číny v Latinskej Amerike sa tiež odráža v raste investícií. Minulý mesiac sa čínsky prezident Si Ťin-pching zaviazal investovať v regióne 250 miliárd dolárov.

Na druhej strane sa Rusko v poslednom desaťročí snaží “obnoviť v Latinskej Amerike svoje postavenie, ktoré si vybudovala za čias Sovietskeho zväzu počas studenej vojny,” napísal Jax “a jeho snahy zosilneli hlavne v posledných mesiacoch – po tom, čo Spojené štáty a Európa uvalili sankcie proti Rusku, ako trest za jej úlohu v ukrajinskej kríze”. Autor je presvedčený, že sankcie prinútili Moskvu, aby sa priblížila k Latinskoamerickému trhu.

Reklama

Konkrétne v júli si ruský prezident Vladimir Putin urobil šesťdňový výlet po Latinskej Amerike, kde navštívil Kubu, Argentínu, Brazíliu a Nikaraguu. Na Kube Putin podpísal niekoľko významných zákaziek v oblasti ropy a bezpečnosti a vzdal sa 90 percent (čo je asi 32 miliárd dolárov) kubánskeho dlhu, nezaplatených ešte zo sovietskych čias. Po návšteve sa objavili správy, že Kuba dokonca súhlasila s odovzdaním základne zo sovietskej éry Rusku, zdôrazňuje autor.

Argentína je jednou z mála krajín, ktorá podporili anexiu Krymu Ruskom. Počas svojej návštevy Argentíny Putin na znak vďačnosti podpísal dohodu o bezpečnosti a obchode, ako aj zmluvu na výstavbu jadrových elektrární v Argentíne. Rusko tiež ponúklo Argentíne dodávku desiatok stíhačiek. Putin podpísal podobné dohody aj s Brazíliou a tiež zmluvy v oblasti letectva, zbrojárstva a technickej spolupráce. Návšteva Putina v Nikarague bola prvou návštevou prezidenta Ruska v tejto krajine. Putin diskutoval s prezidentom Nikaraguy Danielom Ortegom o spolupráci počnúc bezpečnosťou končiac  poľnohospodárstvom. Ortega nazval návštevu Putina za “historickú” a “lúčom svetla”, píše Jax.

Vo všetkých štyroch krajinách, Putin navrhol výstavbu systému GLONASS, ktorá je ruskou obdobou americkému systému GPS. Na záver svojej návštevy, Putin povedal, že Rusko by malo “obnoviť účasť v tejto veľmi zaujímavej a veľmi sľubnej oblasti (sveta).”

Ako dodáva autor článku, v posledných mesiacoch ruské bombardéry hliadkovali nad Karibským zálivom a pristáli vo Venezuele a Nikarague. Rusko sa zúčastnilo vojenských cvičení vo Venezuele a ruské lode vplávali do kubánskych a venezuelských prístavov. Zároveň spoločnosť “Gazprom” masívne investuje v Argentíne a Bolívii a “Rosneft” zosilňuje svoju prítomnosť vo Venezuele.

“To všetko poukazuje na to, že Rusko sa dnes stava v Latinskej Amerike vplyvnejším, než bolo počas studenej vojny” tvrdí autor článku. Preto z pohľadu Jaxa, je pozoruhodné, že Čína a Rusko sa v Latinskej Amerike nevnímajú ako konkurenti. Naopak, si dokonca poskytujú vzájomnú podporu.

Reklama

Napríklad, aby podporili projekt Nikaraguajského kanálu financovaný Čínou, Rusko sľúbilo, že zaistí bezpečnosť počas výstavby. Od tohto roku v Nikarague rozmiestnia ruské základne a ruská flotila bude hliadkovať popri tichooceánskom a Karibskom pobreží. Ďalší príklad: v júli 2014 sa Vladimír Putin a Xi Jinping stretli v Brazílii, aby predstavili novú “rozvojovú banku”, ktorá je výzvou nadvláde Spojených štátov vo finančnom sektore.

Popísaná stabilná spolupráca medzi Ruskom a Čínou v Latinskej Ameriky a tiež politická a hospodárska nekonkurencia, otvárajú možnosti pre geopoliticku transformáciu v tesnej blízkosti Spojených štátov a to už v blízkej budúcnosti, zhŕňa na záver autor článku v The Trumpet.

jf
 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:26

Spojené štáty vo štvrtok odsúdili ruské veto, ktorým Moskva na pôde Bezpečnostnej rady OSN zablokovala predĺženie dohľadu expertov OSN nad dodržiavaním sankcií zavedených voči Severnej Kórei.

Včera 20:20

Nemecký tenista Alexander Zverev postúpil do semifinále dvojhry na turnaji ATP 1000 v Miami. Vo štvrťfinále zdolal v pozícii nasadenej štvorky Maďara Fábiána Maroszána 6:3, 7:5.

Včera 20:07

Jozef Bíreš končí na pozícii ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR. Jeho presný dátum odchodu má byť dohodnutý dodatočne.

Včera 20:04

Medzinárodný súdny dvor (MSD) vo štvrtok nariadil Izraelu prijatie viacerých opatrení v súvislosti so zlou situáciou v Pásme Gazy. Prikázal otvoriť ďalšie pozemné hraničné priechody s cieľom umožniť prísun potravín, vody, pohonných hmôt a ďalších zásob do tejto vojnou zničenej palestínskej enklávy.

Včera 19:11

Ceny ropy vo štvrtok po dvoch dňoch poklesu ožili a vzrástli. Investori očakávajú totiž napätejšie dodávky. Vychádzajú pritom z predpokladu, že najväčší svetoví producenti z aliancie OPEC+ budú pokračovať v doterajšej politike obmedzovania ťažby.

Včera 19:04

Vo štvrtok skoro ráno sa na ulici v rímskej štvrti Quadraro vytvorila diera v zemi s priemerom a aj hĺbkou desať metrov, ktorá pohltila dve zaparkované autá, informovali talianske médiá s odvolaním na miestnu políciu.

Včera 19:04

Ruský prezident Vladimir Putin šíri propagandu, ak tvrdí, že Moskva zostrelí akúkoľvek stíhačku F-16 dodanú Ukrajine Západom, dokonca aj na letiskách NATO, vyhlásil vo štvrtok taliansky minister zahraničných vecí a vicepremiér Antonio Tajani.

Včera 18:59

Britské múzeum vo štvrtok oznámilo, že jeho novým riaditeľom sa stal historik umenia Nicholas Cullinan. Vo funkcii nahradil Hartwiga Fischera, ktorý odstúpil po tom, čo sa ukázalo, že v múzeu došlo k sérii krádeží.

Včera 18:38

Zakladateľ skrachovanej burzy kryptomien FTX Sam Bankman-Fried pôjde na 25 rokov do väzenia, rozhodol vo štvrtok americký súd. Očakáva sa, že sa Bankman-Fried proti rozsudku odvolá.

Včera 18:37

Pápež František vo štvrtok umyl a pobozkal nohy 12 väzenkyniam v rímskej väznici Rebibbia. Išlo o súčasť obradov Zeleného štvrtka.

Včera 18:36

Najdôležitejšie bilaterálne otázky a aktuálne medzinárodné politické záležitosti boli hlavnými témami štvrtkového telefonického rozhovoru maďarského prezidenta Tamása Sulyoka s izraelským prezidentom Jicchakom Hercogom,

Včera 18:33

Biely dom vo štvrtok označil tvrdenia ruských predstaviteľov o útoku islamistických teroristov na koncertnú sálu pri Moskve za rozširovanie “nezmyslov”. Reagoval na pokus spojiť útok s Ukrajinou.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Miro Majerník

Pavel Jacz

Vanda Rybanská

Pavol Lemko

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali