„Ruský raketový arzenál je na špičkovej úrovni. Rusko zdedilo široké zásoby rakiet od Sovietskeho zväzu. Hoci trochu starne, ruský raketový arzenál tvorí chrbticu stratégie Moskvy „od nepripustenia miestnych konfliktov až po rozmiestnenie strategických jadrových zbraní na kontinentoch. Hoci sa veľa urobilo vo veci strategického odstrašenia Ruska prostredníctvom jadrových medzikontinentálnych balistických rakiet (ICBMs), ruské balistické strely krátkeho dosahu boli trochu nedocenené,“ uvádza Caleb Larson vo svojom článku „Prečo sú ruské Iskandery SRBM v Kaliningrade taký veľký problém“.
Autor pripomína, že „Iskandery“ sú rozmiestnené vo viacerých ruských regiónoch. Ich rozmiestnenie v Kaliningradskej oblasti ale umožňuje zasiahnuť ciele v Poľsku, Lotyšsku, Litve, Estónsku a dokonca vo východnom Nemecku a južnom Švédsku. Okrem toho sa v dosahu komplexov „Iskander“ nachádza veľká časť Baltského mora. Caleb Larson poukazuje na to, že dolet ruskej rakety je približne 400 – 500 kilometrov, pričom raketa môže niesť hlavice o hmotnosti od 480 až po 700 kilogramov.
Vo svojom článku uvádza, že nosič komplexu dokáže prepraviť dve rakety zároveň. Autor podotýka, že „Iskander“ dokáže udrieť s pravdepodobnou odchýlkou od dvoch do piatich metrov. „Jednoduchšie povedané, „Iskander“ s pravdepodobnosťou 50 percent zasiahne bod umiestnený dva až päť metrov od určenej súradnice,“ vysvetľuje autor.
Prirodzene, autorovi článku, ako aj drvivej väčšine amerických politikov, analytikov, vojakov a médií, prítomnosť komplexov „Iskander“ v Kaliningrade zjavne nevonia a označuje túto skutočnosť za „jasný prejav ruskej mocenskej diplomacie“. Podotýka, že z Kaliningradu „môže Rusko zasiahnuť ciele v Baltskom mori, ohrozovať dôležitú dopravnú cestu a zasiahnuť viaceré ciele aliancie NATO. Pretože rakety Iskander nenesú jadrové hlavice, riziko jadrovej konfrontácie je minimálne,“ priznáva však Caleb Larson.
Ruský raketový arzenál označuje za „obrovský a pôsobivý“, pretože, ako ďalej prízvukuje autor, je vždy v stave pripravenosti k činnosti. Poukazuje na to, že práve „Iskandery“ sú tŕňom v oku vojenských plánovačov NATO a preto stratégovia aliancie vždy pripomínajú, že v prípade vojenského konfliktu s Ruskom, raketové systémy „Iskander“ v Kaliningrade budú terčom prvého útoku vojsk NATO.
Eugen Rusnák