AP už skôr informovala, že prezident Mattarela môže požiadať Conteho, aby zostal vo funkcii a pokúsil sa nájsť alternatívnu väčšinu v parlamente, alebo prijme jeho demisiu a uvidí, či by iný líder nebol schopný vytvoriť koalíciu. Ak sa to nepodarí, prezident môže rozpustiť parlament a už v októbri sa môžu konať nové voľby.
Salvini sa nebojí predčasných volieb
Taliansky minister vnútra Matteo Salvini podľa vlastných slov vyvolal vládnu krízu uprostred leta, pretože sa nebojí predčasných volieb. Povedal to senátorom po tom, čo premiér Conte oznámil, že odchádza z funkcie.
Tento krok znamená koniec populistickej vlády, ktorá vznikla len pred 14 mesiacmi. Salvini uviedol, že by znova zopakoval všetko, čo spravil. “Som slobodný človek a nebojím sa mienky Talianov,” vyhlásil.
Conte predtým Salviniho skritizoval za jeho “nezodpovedný” krok, ktorý prerušil prácu jeho vlády. Podľa jeho slov Salvini sleduje len svoje “vlastné záujmy” a chce ťažiť zo svojej stúpajúcej popularity. Conte tiež zdôraznil, že náhla vládna kríza prináša so sebou pre Taliansko riziko “politickej a finančnej nestability”.
Salvini, ktorý sa už podľa niektorých médií sám vidí v premiérskom kresle, chcel voľby čím skôr, aby využil rastúcu popularitu Ligy a zároveň zúročil klesajúcu podporu svojho koaličného partnera, Hnutia piatich hviezd. Stiahol preto svoju podporu Conteho vláde a žiadal hlasovanie o nedôvere s cieľom vyvolať predčasné voľby.
Taliansky premiér podáva demisiu
Taliansky premiér Giuseppe Conte v utorok oznámil, že na konci rozpravy o vládnej kríze v Senáte predloží svoju rezignáciu prezidentovi Sergiovi Mattarellovi. Informovala o tom agentúra DPA
“Na konci tejto debaty pôjdem k prezidentovi, aby som mu oficiálne oznámil ukončenie tejto vlády a predložil mu svoju rezignáciu,” povedal Conte v očakávanom prejave v Senáte.
Obvinil tiež ministra vnútra a predsedu pravicovo-populistickej strany Ligu Severu (LN) Mattea Salviniho z nezodpovedného a sebeckého správania za to, že vyvolal vládnu krízu. Salvini je podľa neho “nezodpovedný” a vystavuje krajinu riziku uvrhnutia do “špirály neistoty a finančnej nestability”.
“Minister ukázal, že sleduje svoje osobné a stranícke ciele” a uprednostňuje ich pred záujmami štátu, konštatoval Conte. Podľa neho sú voľby esenciou demokracie, ale žiadať voličov, aby hlasovali každý rok, je nezodpovedné.
Podľa agentúry AP môže prezident Mattarela požiadať Conteho, aby zostal vo funkcii a pokúsil sa nájsť alternatívnu väčšinu v parlamente, alebo prijme jeho demisiu a uvidí, či by iný líder nebol schopný vytvoriť koalíciu. Ak sa to nepodarí, prezident môže rozpustiť parlament a už v októbri sa môžu konať nové voľby.
Politická kríza v Taliansku prepukla naplno po tom, ako Salviniho strana stiahla začiatkom augusta svoju podporu pre vládnucu koalíciu. Stalo sa tak v súvislosti s projektom Európskej únie na výstavbu vysokorýchlostnej železnice medzi Turínom a francúzskym mestom Lyon, ktorý koaličný partner — Hnutie piatich hviezd (M5S) — pri hlasovaní v parlamente nepodporil.
Šéf M5S Luigi Di Maio sa vyjadril, že “Taliani čelia absurdnej vládnej kríze, ktorú chce Liga”, a obvinil pritom ministra vnútra Salviniho z egoizmu.
Salviniho strana, obľúbená v Taliansku pre svoju protiimigračnú politiku, bola najúspešnejším politickým subjektom v májových voľbách do Európskeho parlamentu a má podporu približne 34 percent. To by Salvinimu v prípade predčasných volieb umožnilo zostaviť novú koalíciu s ďalšími pravicovými frakciami a stať sa novým premiérom.