Podľa ich informácií severokórejská päťčlenná delegácia do Ottawy dorazila na konci septembra. Schôdzky rôznych úrovní prebiehali dva dni.
Uvádza sa, že kanadská strana ich využila, aby postrčila proces jadrového odzbrojenia Kórejského polostrova a tiež, aby upozornila na problémy v dodržiavaní ľudských práv.
Kto konkrétne navrhol a organizoval tieto štretnutia, nie je uvedené. Kanadskí úradníci však osobné stretnutia privítali, pretože takáto šanca sa nenaskytne každý deň, poznamenal ďalej zdroj televíznej stanice CBC.
Zdroj dodal, že v otázkach, ktoré sú podobné tej kórejskej, Kanada postupuje v spolupráci s najbližšími spojencami. Zároveň sa uvádza, že bez ohľadu na podobné utajené kontakty, Ottawa nemení vzájomné vzťahy s Pchjongjangom.
V roku 2010 Kanada a Severná Kórea zrušili diplomatické vzťahy. Obmedzenie na dvojstranné kontakty boli zavedené po májovom (pozn. 2010) potopení lode juhokórejského námorníctva Čchonan, kedy zomrelo 46 juhokórejských námorníkov. Medzinárodná skupina expertov zistila, že na loď Čchonan vystrelila severokórejská ponorka torpédo.
Líder KĽDR Kim Čong–un v prejave pri príležitosti príchodu roku 2018 uviedol, že Severná Kórea sa vydá na mierovú cestu. Od tej doby sa zišiel s lídrami Číny, Južnej Kórei a USA.