Tabak, alkohol, spracované potraviny a fosílne palivá zabijú v Európe 2,7 milióna ľudí ročne

Tabak, alkohol, spracované potraviny a fosílne palivá zabijú v Európe 2,7 milióna ľudí ročne

Bratislava 13. júna 2024 (HSP/The Guardian/ Foto: TASR/AP-Martial Trezzini/Keystone via AP)

 

The Guardian upozorňuje, že nová správa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vyzýva vlády, aby zaviedli prísnejšiu reguláciu zdraviu škodlivých výrobkov. Správa varuje, že tabak, alkohol, spracované potraviny a fosílne palivá zabijú v Európe 2,7 milióna ľudí ročne

WHO
Na snímke logo Svetovej zdravotníckej organizácie

Vo svojej prelomovej správe WHO uviedla, že vplyvné priemyselné odvetvia spôsobujú zhoršenie zdravia a predčasnú smrť používaním “zavádzajúceho“ marketingu a tým zasahujú do úsilia štátov predchádzať smrtiacim chorobám, ako sú rakovina, srdcové choroby a cukrovka.

Reklama

V novej správe sa uvádza, že tabak, fosílne palivá, spracované potraviny (UPF) a alkohol sú v 53 štátoch Európy zodpovedné za viac ako 7 400 úmrtí denne. Celkovo tieto štyri odvetvia priemyselnej výroby spôsobujú v Európe približne 2,7 milióna úmrtí ročne, čo predstavuje približne štvrtinu (24,5 %) celkovej úmrtnosti.

Zistenia agentúry OSN pre zdravie predstavujú bezprecedentný útok na obrovské škody, ktoré veľké korporácie a ich výrobky spôsobujú ľudskému zdraviu.

Reklama

Správa WHO opisuje, ako “obrovský priemysel“ využíva na zvýšenie svojich ziskov očividné ale aj utajené metódy, ktoré cielene zdržiavajú alebo maria všetky politiky zamerané na zlepšenie zdravia obyvateľstva.

Taktiky priemyselných odvetví

„Len niekoľko nadnárodných korporácií má významnú moc nad politickým a právnym prostredím, v ktorom pôsobia. Bránia reguláciám vo verejnom záujme, ktoré by mohli ovplyvniť ich zisky,“ uvádza správa WHO.

Dr. Hans Henri P. Kluge, regionálny riaditeľ WHO pre Európu, povedal: „Medzi taktiky priemyslu patrí zneužívanie zraniteľných ľudí prostredníctvom cielených marketingových stratégií, zavádzanie spotrebiteľov a nepravdivé tvrdenia o výhodách ich výrobkov alebo ich environmentálnych vlastnostiach.“

Taktiky “veľkých priemyselných odvetví“ podkopávajú opatrenia vedúce k poklesu fajčenia, pitia alkoholu a obezity, ktoré sú najväčšími príčinami ochorení, ktorým sa dá vyhnúť.

Tieto údaje nadväzujú na výskum z roku 2023, v ktorom sa zistilo, že alkohol, tabak, spracované potraviny a nápoje a fosílne palivá spôsobujú ročne celosvetovo až 19 miliónov úmrtí, čo predstavuje 34 % všetkých úmrtí.

Reklama

Z analýzy WHO vyplýva, že nie všetky európske krajiny sú na dobrej ceste k dosiahnutiu cieľov OSN v oblasti trvalo udržateľného rozvoja, medzi ktoré patrí zastavenie nárastu obezity alebo zníženie počtu fajčiarov vo veku 15 rokov a starších o 30 %. V týchto 53 európskych krajinách sa vypije viac alkoholu ako v ktoromkoľvek inom regióne na svete.

Napriek zdravotným rizikám len malá časť európskych krajín zakázala napríklad fajčenie na verejných miestach. Podľa správy sa vo veľkej miere nerealizovali ani snahy o zníženie atraktivity škodlivých výrobkov prostredníctvom zjednodušenia ich obalov( aby sa spotrebiteľa nepôsobili atraktívne), či zdaňovania alkoholu alebo označovania potravín.

„S významnou výnimkou zákonov o marketingu tabakových výrobkov, ktoré boli prijaté v mnohých krajinách, boli celosvetové snahy o reguláciu škodlivého marketingu prinajlepšom nedostatočné,“ uvádza sa v závere správyWHO.

„Hoci právne opatrenia regulujúce marketing alkoholu a nezdravých potravín existujú vo viacerých krajinách európskeho regiónu WHO a na celom svete, ich rozsah je často úzky, zameraný na konkrétne médiá alebo prostredie, určité skupiny obyvateľstva alebo na konkrétne marketingové techniky, a preto neposkytujú dostatočnú ochranu,“ píše sa v správe.

 

Reklama

Ako je to v číslach ?

WHO odhaduje, že len tabak má na svedomí viac ako 1 milión úmrtí ročne, čo predstavuje 10 % všetkých úmrtí v Európe.

Alkohol spôsobuje viac ako 400 000 úmrtí ročne, konkrétne 426 857. A viac ako 350 000 ľudí ročne zomrie v dôsledku nadmernej konzumácie spracovaného mäsa, sladkých nápojov a mastných a slaných jedál. Takmer 578 908 úmrtí ročne spôsobujú fosílne palivá (5 % všetkých úmrtí).

Rebeca Fernándezová je riaditeľka pre bezpečnosť potravín, výskum a inovácie v spoločnosti FoodDrinkEurope, ktorá zastupuje európsky potravinársky a nápojový priemysel. V reakcii na štúdiu uviedla : „Spájanie spotreby spracovaných potravín s tabakovým priemyslom a priemyslom fosílnych palív je nezodpovedné a nehorázne zavádzajúce. Všetci potrebujeme jedlo – a všetci potrebujeme spracované potraviny.“

„Správa WHO, žiaľ, neuznáva, že neexistuje žiadna dohodnutá definícia toho, čo sú spracované potraviny, nehovoriac o ich vplyve na zdravie,“ uviedla.

Frank Vandenbroucke, podpredseda belgickej vlády, pri predstavovaní správy povedal: „Príliš dlho sme sa domnievali, že rizikové faktory súvisia najmä s individuálnymi rozhodnutiami. Musíme tento problém preformulovať ako systémový problém, v rámci ktorého musí politika čeliť „hyperkonzumnému prostrediu“. Musíme obmedziť marketing a zastaviť zasahovanie do tvorby politiky.“

 

Prísnejšia regulácia

Správa vyzýva vlády v celej Európe, aby zaviedli oveľa prísnejšiu reguláciu spôsobu predaja zdraviu škodlivých výrobkov, aby zaviedli obmedzenia monopolných praktík a lobingu a zabezpečili, aby obchodné dohody a hospodárske zákony uprednostňovali verejné zdravie.

Svetový fond na výskum rakoviny(World Cancer Research Fund) vyzval ľudí, aby sa snažili čo najviac konzumovať rastlinnú stravu a obmedzili pitie alkoholu s cieľom znížiť riziko ochorení.

„Naše dôkazy ukazujú, že konzumácia rôznych rastlinných potravín, ako aj celozrnných obilnín, ovocia a strukovín a obmedzenie konzumácie alkoholu sú účinnými spôsobmi, ako znížiť riziko vzniku rakoviny,“ uviedla Kendra Chowová, manažérka organizácie pre oblasť politiky a verejné záležitosti.

Ulrich Adam, generálny riaditeľ organizácie spiritsEurope, ktorá zastupuje liehovarnícky priemysel v Európe, tiež spochybnil metodiku WHO. Podľa neho „podkopáva“ jej dôveryhodnosť. Dodal: „Aj keď je potrebné urobiť viac v boji proti škodlivému užívaniu alkoholu v Európe, spotreba alkoholu od roku 2010 klesla o 10 %. Úmrtia spojené s alkoholom sa za rovnaké obdobie znížili o viac ako 30 %.“

Reklama

Nathalie Dargeová, generálna riaditeľka spoločnosti Tobacco Europe, ktorá zastupuje troch najväčších výrobcov tabaku, uviedla: „Tobacco Europe a jej členovia sú odhodlaní znížiť škodlivý vplyv fajčenia na zdravie v Európe investovaním do inovatívnych a potenciálne menej škodlivých nových tabakových a nikotínových výrobkov pre dospelých fajčiarov, ktorí vážne uvažujú o zmene svojich spotrebiteľských návykov.“

„Je to jedinečná príležitosť obmedziť škody spojené s fajčením a prispieť k plneniu cieľov európskeho plánu na boj proti rakovine,“ vyhlásila.

Prečítajte si tiež :

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:44

Inflácia v eurozóne by sa mala v nasledujúcich rokoch ďalej spomaľovať a do roku 2026 by mohla klesnúť pod cieľ Európskej centrálnej banky (ECB) na úrovni 2 %. Ukázali to v piatok výsledky kvartálneho prieskumu banky, tzv. Prieskumu profesionálnych prognostikov (Survey of Professional Forecasters, SPF). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

14:42

Nová daň z bankových transakcií by mohla výrazne poškodiť podnikateľský sektor, ktorý platby dodávateľom a mzdy zamestnancom vypláca takmer výlučne elektronickou formou. Vo veľkej miere budú ovplyvnení aj bežní občania, vyjadrila sa v piatok v súvislosti s možným zavedením novej dane Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR.

Vláda by sa v rámci konsolidácie verejných financií mala podľa asociácie venovať znižovaniu výdavkov štátneho rozpočtu a nie zavádzaniu nesystémových riešení.

14:37

Tínedžer počas turistiky so svojím otcom našiel 1800-ročný prsteň s podobizňou rímskej bohyne vojny Minervy, uvádza Izraelský úrad pre starožitnosti (IAA). TASR informuje na základe správy portálu The Times of Israel.

“Na tomto krásnom prsteni, ktorý sa nám zachoval celý, vidíme obrázok nahej postavy v prilbe. V jednej ruke drží štít, v druhej kopiju,”vyhlásil Nir Distelfeld z IAA. Zrejme bronzový prsteň podľa neho pochádza z neskorej rímskej doby z druhého alebo tretieho storočia nášho letopočtu a mohol patriť dievčaťu alebo žene žijúcej na farme v danej oblasti.

14:35

Ruská delegácia na čele s námestníkom ruského ministra obrany Alexejom Krivoručkom v piatok pricestovala do Severnej Kórey (KĽDR). Bude tam rokovať o implementácii dohôd, ktoré nedávno uzavrel ruský prezident Vladimir Putin a vodca KĽDR Kim Čong-un. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Putinova cesta do KĽDR sa konala v čase rastúcich obáv z dohody o zbrojení, v rámci ktorej Severná Kórea poskytuje Rusku muníciu na vojnu proti Ukrajine.

 

14:34

Amerického novinára denníka Wall Street Journal Evana Gershkovicha v piatok v Rusku odsúdili na 16 rokov väzenia za špionáž, informovala ruská štátna tlačová agentúra RIA. Podľa správ agentúr AP a Reuters píše TASR.

Umiestnený má byť v kolónii s maximálnym stupňom stráženia.

Podľa tlačovej služby súdu Gershkovich svoju vinu nepriznal. Americká vláda a vydavatelia denníka WSJ označili tento súdny proces za podvod a o ruskom právnom systéme hovoria ako o spolitizovanom. Obžaloba považovala obvinenia za preukázané bez akýchkoľvek pochybností.

14:32

Izraelská armáda v piatok vyhlásila, že sa objavuje čoraz viac indícií, že pri útoku jej armády v Pásme Gazy zahynul líder ozbrojeného krídla Hamasu Muhammad Dajf. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Predstaviteľ hnutia Hamas bez predloženia dôkazov vyhlásil, že Dajf je v poriadku a dohliada na ozbrojené operácie Hamasu.

14:30

Z najmenej osem rokov trvajúceho pohlavného zneužívania maloletých obvinili v USA najväčšieho poskytovateľa ubytovania pre detských migrantov bez sprievodu Southwest Key. Vo štvrtok o tom informovalo ministerstvo spravodlivosti, píše TASR podľa správy agentúry AP.

Trestné oznámenie proti Southwest Key podali v texaskom Austine. Podľa žaloby sa maloletým vyhrážali zabitím, ak zneužívanie oznámia.

14:15

Železničná doprava v úseku Štúrovo – Strekov v okrese Nové Zámky je od 11.10 h prerušená. Dôvodom je mimoriadna udalosť, vykoľajenie nákladného vlaku cudzieho dopravcu, potvrdil hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Dominik Drevický.

ZSSK zavádza na úseku trate náhradnú autobusovú dopravu. Mimoriadna udalosť by mala trvať zhruba 24 hodín.

13:57

Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó sa vyjadril, že vysoký predstaviteľ EÚ Josep Borrell sa snaží podkopať plánovaný program maďarského predsedníctva v Rade EÚ.

Maďarský minister dodal, že takýto krok je nevhodný najmä teraz, keď Európa čelí vážnym krízam, akou je vojna či dramatický pokles konkurencieschopnosti a zahraničnopolitickej váhy Únie.

Informoval o tom spravodajca TASR v Budapešti.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke pracovníci triedia čerstvo nazbierané mango na farme v meste Ismailia na severovýchode Egypta

Autor: TASR/AP-Amr Nabil

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Marek Brna

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali