Spravodajca sýrskej agentúry uviedol, že slovenský europoslanec Milan Uhrík v rozhovore pre SANA zdôraznil, že pandémia koronavírusu odhalila zavádzajúce a falošné západné heslá o solidarite a spolupráci. Slovenský politik podčiarkol, že v období, keď proti pandémii COVID-19 bojuje celý svet, aj naďalej uvaľovať sankcie na hospodárske slabé a zmietané vo vojne krajiny je nezmysel. V tomto období by si všetky krajiny mali navzájom pomáhať a nie ešte zhoršovať situáciu a poškodzovať iných.
Sýrske médiá tému uvalenia a predĺženia sankcií komentujú v súvislosti s tým, že sa znova blíži deň, keď sankcie voči Sýrii môžu byť opäť predĺžené. Túto „akciu“ Európska únia organizuje tradične v máji. Sýrski novinári pripomenuli, že Rada Európskej únie 17. mája 2019 predĺžila platnosť reštriktívnych opatrení EÚ voči sýrskej vláde do 1. júna 2020. Vysvetlila to tým, že keďže „represie voči sýrskemu obyvateľstvu pokračujú, sa EÚ v súlade so stratégiou EÚ pre Sýriu rozhodla ponechať v platnosti reštriktívne opatrenia voči sýrskemu režimu a jeho podporovateľom.
V súčasnosti platné sankcie voči Sýrii zahŕňajú okrem iného ropné embargo, obmedzenie určitých investícií, zmrazenie aktív sýrskej centrálnej banky v EÚ, obmedzenia vývozu zariadení a technológií, ktoré by sa mohli použiť na vnútornú represiu, ako aj zariadení a technológií určených na sledovanie alebo odpočúvanie internetovej alebo telefonickej komunikácie.
Rada Európskej únie takto uvaľovala sankcie voči Sýrii už v priebehu niekoľkých rokov: aj pred 2 rokmi atď.
Eugen Rusnák