Svätý Romuald, opát a zakladateľ rehole

Bratislava 18. decembra 2016 (HSP/Foto:wikipédia)

 

Prostredným Talianskom tiahnu sa vrchy Apeniny. V týchto vrchoch, na východ od mesta Florencia leží dolina ohradená do kola jedľovým hájom. Do tohto hája ženám neslobodno vstúpiť, lebo tam okolo kostola a kláštora sem tam stoja cely pustovníkov. Hlboké ticho panuje po celej doline, len sväté spevy pustovníkov, alebo lomoz robotných nástrojov mníchov miešajú sa so šumiacim vetrom. Toto pole menujú Maldulus, alebo po latinsky Campus Manduli, ináč Camalduli (Kamalduli). Mnísi tejto samoty nasledujú rehoľu sv. Benedikta, so životom kláštorným spojujúc obyčaje pustovnícke. Utiahnuc sa od hluku svetského, zaopatrujú pokoj svojej duši, zachovávajúc večité ticho a mlčanlivosť, krotia svoj jazyk a prísnym pôstom panujú nad svojim telom. Spokojnosť ducha, mlčanlivosť a pôst odporúčal týmto mníchom svätý zakladateľ ich, Romuald

Svätý Romuald, opát a zakladateľ rehole
Svätý Romuald, opát a zakladateľ rehole

Svätý Romuald narodil sa v desiatom storočí z rodiny kniežatskej v meste Ravenna. Výchova jeho bola ako ostatných synov veľkopanských, ktorí napospol málo dbali na vedeckú vzdelanosť. Vyrástol on teda v úplnej nevedomosti, a do dvadsiateho roku neznal iba jazdiť, poľovať, v kocky hrať a zabávať sa v roztopašných spoločnostiach. K slyšaniu slova Božieho a k vykonávaniu kresťanských cností nemal ani času, ani chuti.

Milosť Božia však otvorila mu oči k poznaniu lepšieho života. Stalo sa to nasledujúcou udalosťou. Jeho otec Sergius prišiel pre akési pozemky do nepriateľstva s jedným zo svojich príbuzných a vyzval ho podľa vtedajšej obyčaje na súboj a žiadal, aby sa aj Romuald zúčastnil na tomto hroznom deji. Tento síce tomu odporoval, ale mu však otec jeho hrozil, že ho z dedičstva vyčlení, bol prítomný pri krvavom súboji. Sergius zavraždil príbuzného a odporcu svojho. Či Romuald nebol tiež účastný tejto vraždy ? jeho svedomie aspoň nedalo mu pokoja, až premožený ľútosťou, odobral sa do blízkeho kláštora sv. Apollinára, aby tu za 40 dní činil pokánie podľa predpisov cirkevných.

Odlúčenie od sveta, spásonosné napomínania a poučovanie mnícha, ktorý mu bol k obsluhe daný, tak účinkovali na neho, že sa úplne obrátil a na vždy sveta odriekol. Prijmúc rúcho rehoľné, vyzul človeka starého. Zotrvával on v tomto kláštore cez sedem rokov,  všetkým cvičeniam kláštorným oddal sa s toľkou horlivosťou a vytrvalosťou, že za krátky čas ostatných v cnosti prevýšil. ten čas zahniezdili sa v kláštoroch mnohé neporiadky kázne rehoľnej. Mladý Romuald, plný svätej horlivosti, dal sa vlažných bratov napomínať a karhať. Týmto ale narobil si mnoho nepriateľov a nenávistníkov, rehoľnici vlažní, o rehoľu nie mnoho dbajúci, nedbanliví a leniví, sprisahali sa proti nemu, a ako mu povedané bolo, číhali po jeho živote. Romuald preto s dovolením opáta opustil tento kláštor. Lež kde sa teraz podieť ? V okolí Benátok žil v tomto čase medzi močiarmi na jednom ostrove pustovník, ktorý sa menoval Marin. Muž ten bol pobožný a nesmierne prísny. Modlitba a rozjímanie bolo jeho najväčšou rozkošou. K tomuto pustovníkovi odobral sa Romuald a veľmi sa tešil, že tak prísneho majstra našiel a podrobil sa celkom jeho  vôli. Oba svätí pustovníci žalmy spievajúc chodili lesom. Romuald nevedel spievať, kedykoľvek teda chybil, uderil ho Marin prútom po hlave, aby sa žiak v trpezlivosti cvičil. Trpezlivo znášal učeň toto karhanie, konečne ale riekol ticho a pokorne:

„Majstre, ak sa vám ľúbi, šľahajte ma teraz po pravom uchu, lebo na ľavé som už temer ohluchol.“

Marin a Romuald prišli zanedlho do potýčky s druhými pustovníkmi zo vznešeného rodu. Peter Orseolo, vojvoda, ktorý nespravodlivou cestou dostal sa k vláde v slobodnej obci Benátskej, pýtal sa viacej znamenitých mužov, čo by mal činiť, aby utíšil svoje svedomie. Guarin, opát francúzsky, radil mu, aby opustil svoju dôstojnosť a utiahnuc sa v niektorom kláštore, pokánie činil. To isté radili nespokojnému vojvodovi Marin a Romuald. Orseolo, Ján Gradenik, jeho spoluvinník, Marin a Romuald odobrali sa teda k opátovi Guarinovi do Francúzska. Orseolo a Gradenik ostali tu v kláštore sv. Michala, Marin a Romuald ale aj tu viedli život pustovnícky. Po jednom roku však odobrali sa s viacej druhmi do lesa a založili tu celú pustovnícku osadu.

Kláštor v Camadoli
Kláštor v Camadoli

 

Kým Romuald vo Francúzsku trval, otec jeho Sergius, pohnutý príkladom syna, obrátil sa a vstúpil do kláštora blízko Ravenny. Onedlho však nezaľúbil sa mu tento život, tak že sa chcel opäť do sveta navrátiť, dozvediac sa o tom syn jeho, ihneď’ pospiechal do Ravenny, aby dušu otcovu zachoval. I podarilo sa mu otca v kláštore zadržať, kde on aj nábožne naďalej žíl a sväte zomrel. Romuald sa na to zas utiahol do svojej milej samoty, avšak nie na dlho. Boh sám ho postavil na svietnik, aby na potom svetu tak skazenému ako vzor kajúcnosti svietil a životom svojím ukázal, že do neba nevedie iná cesta, okrem cesty sebazapierania. Na Veľkú noc roku 996 prišiel cisár Otto III. do Ravenny, i chcejúc zaplniť uprázdnené opátstvo Elasse, dovolil mníchom, aby si sami zvolili opáta. Mnísi jednohlasne zvolili Romualda za opáta. Svätý sa však zdráhal prijať tento úrad, a len na prosbu cisára, ktorý osobne prišiel do jeho cely a na hrozby snemu Ravenského podrobil sa vôli mníchov. Ako opát usiloval sa kláštornú rehoľu s celou prísnosťou do života uviesť, bez ohľadu na stav, vzdelanosť a vek rehoľníkov. Mnísi preto obanovali, že ho učinili opátom, láska a úcta k nemu obrátila sa v nenávisť. Romuald s bolestným srdcom videl, ako sa mravný stav kláštora zhoršuje, nemohol na seba vziať ťažkú zodpovednosť, išiel za cisárom do mesta Tivoli a zložil tam opátsku palicu k nohám Gerberta, arcibiskupa Ravenského, sám ale nasledoval cisára, a spovedníkom jeho sa stal, až do Ríma, skadiaľ neskôr putoval na vrch Cassino.

Na slová svätého Romualda značný počet mladých šľachticov a kniežat odriekli sa lesku a nádhery sveta, a odoberúc sa do kláštornej samoty, viedli život prísny, celý čas strávili na modlitbe, spievaní žalmov a prácovali. Mnohí z nich tiahli ako misionári až do Poľska, Ruska, medzi Slovanov, rozširovali tam kresťanstvo a umreli smrťou mučeníckou. Počet učeníkov jeho tak sa rozmnožil, že im nemohol dať príbytku viacej, a preto musel aj po iných stranách stavať kláštory. Najznamenitejší z nich bol kláštor v Kamalduloch. Stadiaľto vzal pôvod svoj prísny rád Kamaldulský, ktorý ešte po dnes trvá v Taliansku. Podivuhodná horlivosť kajúcna oživovala obyvateľov tohto kláštora, ktorí buď  v samote a odlúčene vo svojich celách žili a preto sa menovali pustovníkmi, buď sa zavierali do svojich komôrok a neprehovorili slova, iba k predstaveným a bratom, ich obsluhujúcim. Kto týchto nábožných mužov videl, ten anjelov v ľudskom tele vidieť sa domnieval tak svätý život viedli, mali ale na svätom Romualdovi príklad jasne svietiaci.

„Dvadsať rokov tomu“,  povedal svätý Romuald istému kňazovi, „čo sa k smrti pripravujem, lež čím ďalej sa k nej pripravujem tým viacej nahliadam, že nie som hoden ustanoviť sa pred obličajom Božím.“

I aby sa ešte dokonalejšie k smrti pripravovať mohol, odišiel koncom roka do kláštora Val di Castro, dal si v blízkej doline vystaviť kostolík a pustovnícku chatrč. Odobral sa od bratov svojich, zatvoril sa tu a očakávajúc koniec života svojho. Pre slabosť a chorľavosť však potrebný bol opatery. Dňa 19. júna 1027. večer prepustil dvoch bratov, ktorí mu posluhovali, oni odišli, postáli však u dverí v úzkostnom tušení, a keď’ cez dlhší čas neslyšali v cele žiadneho hlasu, vstúpili do vnútra a našli ctihodného starca  vo večnom spánku. Odišiel on do večnosti prijať tých sto korún, ktorých si cez sto rokov zaslúžil v službe Pána.

Dvadsať rokov slúžil svätý Romuald svetu, sto rokov strávil v službe Pána. Stodvadsať rokov života! Ako si ich zaslúžil Romuald? Pokojnosťou ducha a prísnou miernosťou, toto sú tie divotvorné prostriedky, ktoré posilňujú ducha, telu dodávajú sily a vytrvalosti. Avšak, drahý čitateľ! Nežiadaj si Romualdov vysoký vek, lež Romualdov život, lebo nie jak dlho, lež ako si žil, pýtať sa ťa bude Pán v posledný deň súdny.

Karol Jerguš

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Bulhari protestovali proti zavedeniu covidpasov

0 icon

Sofia 20. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TAST-Martin Baumann)   Stovky odporcov očkovania protestovali v stredu v Sofii proti rozhodnutiu bulharskej vlády, podľa ktorého sa budú musieť obyvatelia od štvrtka preukazovať covidpasom pri vstupe do vnútorných priestorov reštaurácií, divadiel či nákupných centier. Informovala o tom agentúra Reuters O opatrení informoval v utorok bulharský…

Na zhromaždení v Košiciach žiadalo bezpečnú a legálnu interrupciu okolo 150 ľudí

0 icon

Košice 20. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Približne 150 ľudí sa v stredu podvečer zhromaždilo v Košiciach, aby podporili bezpečnú a legálnu interrupciu. Reagovali tak na návrh zákona o pomoci tehotným ženám. V centre mesta sa zišlo aj niekoľko tých, ktorí úplne odmietajú interrupcie Ako pre TASR povedala výkonná riaditeľka…

Univerzita Komenského opäť protestuje proti novele vysokoškolského zákona

0 icon

Bratislava 20. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Akademický senát Univerzity Komenského (UK ) v Bratislave spolu s vedením najväčšej a najstaršej slovenskej univerzity odmietajú znenie návrhu novely vysokoškolského zákona. Poukazujú tiež na nedostatočné reflektovanie diskusie so zástupcami vysokoškolského prostredia. UK preto obnovuje protest proti novele vysokoškolského zákona. TASR o tom…

Farmárske bitúnky dostali v parlamente zelenú

0 icon

Bratislava 20. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Farmárske bitúnky na zabíjanie zvierat z farmových chovov a domácich kopytníkov vrátane hovädzieho dobytka dostali v parlamente zelenú. V stredu schválená poslanecká novela Jaroslava Karahutu (Sme rodina) dáva možnosť farmárom zabiť zvieratá a získať mäso z domácich kopytníkov, zveri z farmových chovov, ako…

Vláda v Česku schválila nové opatrenia

0 icon

Praha 20. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Česká vláda v piatok schválila niekoľko nových opatrení na zmiernenie prudkého nárastu nákaz koronavírusom. Na pracoviskách budú od pondelka povinné respirátory Od prvého novembra budú zase reštaurácie, bary či nočné kluby musieť kontrolovať, či ich zákazníci majú doklad potvrdzujúci očkovanie, negatívny test…

Kyjevský súd vydal zatykač za vlastizradu na bývalého premiéra Azarova

0 icon

Kyjev 20. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Chuzavkov)   Kyjevský súd v stredu vydal zatykač na bývalého ukrajinského premiéra Mykolu Azarova za údajnú vlastizradu v súvislosti s takzvanými Charkovskými dohodami z roku 2010, ktoré predĺžili prítomnosť ruskej Čiernomorskej flotily na Kryme do roku 2042. Informovala o tom ukrajinská generálna prokuratúra na svojej…

Novelu o odplatách a o poskytovaní príspevku v civilnom letectve posunuli do druhého čítania, prerokojú ju v zrýchlenom režime

0 icon

Bratislava 20. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Leteckí dopravcovia môžu získať od štátu pomoc na zmiernenie negatívnych následkov pandémie koronavírusu a zachovanie svojej činnosti po výraznom prepade objemu civilnej leteckej dopravy. Umožní to návrh novely zákona o odplatách a o poskytovaní príspevku v civilnom letectve, ktorý poslanci v stredu posunuli do…

Slovan zaujíma iba víťazstvo, Zmrhal: “Musíme byť efektívni”

0 icon

Bratislava 20. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ak chcú futbalisti bratislavského Slovana reálne pomýšľať na postup z F-skupiny Európskej konferenčnej ligy (EKL), mali by vo štvrtok proti Lincolnu Red Imps zabodovať naplno. Na predzápasovej tlačovej konferencii sa na tom zhodli tréner úradujúceho slovenského šampióna Vladimír Weiss st. a krídelník Jaromír…

Stavbári sú nespokojní s pomalým prístupom štátu k riešeniu následkov rastu cien materiálov

0 icon

Bratislava 20. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)   Stavbári sú nespokojní s pomalým prístupom štátu k riešeniu následkov rastu cien stavebných materiálov. Táto situácia trvá už od jari tohto roka a vláda zatiaľ neprišla so spôsobom kompenzácie zvýšených nákladov verejných stavebných zákaziek. Táto téma bola súčasťou konferencie Fórum slovenského stavebníctva, ktorú…

Slovensko podľa odborového zväzu patrí medzi krajiny s najnižším počtom zamestnancov bánk na obyvateľa

0 icon

Bratislava 20. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Slovensko patrí medzi krajiny s najnižším počtom zamestnancov bánk na obyvateľa. V tlačovej správe to uvádza Odborový zväz bánk a poisťovní. Banky podľa odborárov vo veľkom digitalizujú, automatizujú a modernizujú svoje procesy s cieľom znížiť počet zamestnancov a znižovať svoje náklady. „Inými slovami, čoraz…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Petr Koval

Co je kyberšikana?

0icon

Kyberšikanu (cyberbullying) definujeme jako zneužití ICT (informačních komunikačních technologií), zejména pak mobilních telefonů a internetu, k takovým činnostem, které mají někoho záměrně vyvést z rovnováhy. Je to tedy jedna z forem šikany. Problémem však je, že děti a mladí lidé za těmito projevy šikanu vůbec nemusí vidět. A protože nepoznají, že…

Juraj Tušš

DNEŠNÁ SITUÁCIA VO SVETE. FINÁLNA FÁZA – DOPUSTENIE.

0icon

Ako som vo svojom januárovom článku predpokladal (https://www.projektz.sk/news/a13/ ), udalosti v Amerike (okolo volieb) ukázali na smerovanie a stratégiu globálnej elity, ktorou chcú uriadiť dnešnú napätú situáciu v ekonomicky kolabujúcom sa svete. Tou stratégiou je dopustenie. Nepriamo ju avizoval reprezentant globálnych síl D.Trump, keď po voľbách povedal (približne): ,,... ak stojíte proti súperovi za…

Pavel Jacz

Vidíte rozdiely medzi statusom poslanca Tarabu a reláciou Smotánka v Markíze?

0icon

Slovensko ovládla jedna veľká aféra ohľadom dcéry našej prezidentky, ktorá začala svoju éru modelky, vehementne podporovanú svojou matkou prezidentkou Čaputovou, čo je pochopiteľné. Niektoré média Emmu pohanili, ale i ocenili, a ocenil ju aj poslanec Taraba, keď napísal vo svojom príspevku: „"Po včerajšom dni vieme, že máme na Slovensku novú…

Patrik Spišiak

Prečo ceny tak prudko rastú?

0icon

Inflácia celosvetovo naberá na obrátkach, a to znamená len jediné. Zvyšovanie rozdielu medzi bohatými a chudobnými sa opäť zväčšuje (napríklad kvôli rastu cien akcií a nehnuteľností). Keďže inflácia a ekonomická nerovnosť sú moje najobľúbenejšie témy tak sa musím priznať, že súčasný ekonomický vývoj vo svete je pre mňa ako voda na mlyn. V tomto…

Erik Majercak

Zelená ekonomika, konflikt v USA do rozpadu, 6 prostriedkov komunikácie a moci, depopulácia, téma: liberálno-trhový podfuk

0icon

Propagovaná a mainstreamom podporovaná zelená ekonomika ako ju poznáme je jedným z liberálno-trhových podfukov. Je aj zdrojom a jedným z dôvodov budúceho rozpadu USA. Liberálno-trhový konflikt je prvá z ekonomických tém, kde sa budeme snažiť vysvetliť reálnu ekonomiku a nie tie propagandistické, liberálno-neomarxistické,  ekonomické teórie, ktoré sú tu len a len na ohlúpnutie, okrádanie a riadenie más Ak…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

5 psychologických experimentov, ktoré odhalili krutú pravdu o ľuďoch

0 icon

Hoci ako ľudia sme boli vždy fascinovaní fungovaním mysle a dôvodmi nášho správania, až do začiatku 20. storočia bola experimentálna psychológia prakticky neznámym pojmom. Zahŕňajúc celý rad oblastí, od behaviorálnych štúdií po sociálnu dynamiku a zložité biologické procesy vyskytujúce sa v mozgu, starostlivo kontrolované štúdie vykonané v mene experimentálnej psychológie nás naučili toľko…

Ako dlho môžu byť potraviny zmrazené?

0 icon

O jedle sa toho už popísalo veľa. Niet sa čo diviť, keďže čoraz viac a viac ľudí sa zaujíma o to, čo konzumuje, odkiaľ sa to berie, prípadne kto to vyrába a spracúva. Aj my sme vám v rámci článku 8 spôsobov konzervovania priniesli nejaké to info o chladení a…

Koľko cukru sa nachádza vo vašom jedle a pití?

0 icon

Dnešná doba je taká unáhlená a rýchla, že udržiavať svoj životný režim v zdravej rovnováhe môže byť náročné. A tým sa dostávame k cukru, ktorého je v našich potravinách niekedy až priveľa. Spotreba príliš veľkého množstva cukru zvyšuje riziko niekoľkých nebezpečných zdravotných problémov, vrátane obezity, cukrovky typu 2, zvýšeného krvného…

10+ zaujímavých faktov o káve, ktoré by mal vedieť každý kávičkár

0 icon

Káva bola prvýkrát objavená v 15. storočí a dodnes si zachováva svoj status jedného z najpopulárnejších nápojov. Milovníkov kávy sú milióny na celom svete. Káva je vyrobená zo zrelých bobúľ, ktoré sa zbierajú, spracúvajú a sušia. Následne sa káva praží, pomelie a nakoniec sa dostane do našich kávovárov. No nemusíš byť zarytý kávičkár, aby…

Čo ti chce povedať telo, keď zažiješ deja vu?

0 icon

Povedzme, že ideš lyžovať prvýkrát v živote, ale zrazu, keď stúpiš na sneh, máš pocit, že si to už predtým robil. No, práve si zažil deja vu. Aj keď sa to javí ako zriedkavý jav, 60 - 80%  ľudí malo niekedy deja vu. Môže to však znamenať, že tvoje telo vysiela signál, aby ťa…

Armádny Magazín

Dohoda aliancie AUKUS: Námorníctvo USA dostane viacúčelové malé prieskumné lode z Austrálie

0 icon

Austrália, 20. október 2021 (AM) – Americká námorná pechota potrebuje dopravný prostriedok, s ktorým môže vojenský personál ako prvý spozorovať a zasiahnuť nepriateľa. Na splnenie tejto potreby dostanú americkí námorníci z Austrálie viacúčelové malé prieskumné člny (MMRC).   Výrobcom tohto plavidla je austrálska spoločnosť Aries Defense. Loď má nízky ra

Rheinmetall predstavil austrálske bojové vozidlo Lynx

0 icon

Austrália, 20. október 2021 (AM) – Spoločnosť Rheinmetall, najväčší dodávateľ vojenských vozidiel pre austrálske obranné sily, dnes vo svojom stredisku MILVHECO v Redbanku (Queensland) prvýkrát v Austrálii predstavila nové vozidlo bojovej podpory Lynx (CSV – Combat Support Vehicle).  

Ozbrojené sily majú nových generálov, prvú hviezdu si prevzal aj prvý slovenský kozmonaut

0 icon

Slovensko, 20. október 2021 (AM, MO SR, Foto: MO SR) - Ivan KelementV priestoroch Grasalkovičovho paláca v Bratislave si dnes z rúk prezidentky SR a hlavnej veliteľky Ozbrojených síl SR Zuzany Čaputovej traja profesionálni vojaci v aktívnej službe OS SR prevzali dekréty o vymenovaní a povýšení. V súlade s dlhodobým plánom rozvoja…

Video: Najväčšia ruská výsadková loď vstúpila do služby

0 icon

Rusko, 20. október 2021 (AM) – Loď projektu 17111 Peter Morgunov má výtlak 5000 ton, dokáže pojať 300 vojakov a 13 tankov. Okrem zbraní AK-176M a AK-630M-2 (desaťtisíc výstrelov za minútu) nesie dva kusy systému A-215 Grad-M. Súčasťou každého je laserový diaľkomer, systém riadenia a 40 rakiet s dostrelom do 20 kilometrov.…

Agenti FBI obkľúčili dom ruského oligarchu Olega Deripasku vo Washingtone

0 icon

USA, 20. október 2021 (AM) – Federálny úrad pre vyšetrovanie vykonáva "vyšetrovacie akcie" vo washingtonskom dome ruského oligarchu Olega Deripasku. Toto vyhlásenie urobil predstaviteľ FBI. NBC News uvádza, že jej reportéri sú blízko domu Deripasku, obklopení agentmi FBI. Príslušníci FBI vošli do domu ruského oligarchu. Dôvody pátrania zatiaľ

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali