Po prvé, píše The Huffington Post, Rusko je schopné náhle začať rozsiahle cvičenie za účasti desaťtisícov vojakov. Krajiny NATO potrebujú pre podobné cvičenie dva roky príprav, podotýka sa v článku. Cvičenie o rozsahu Trident Juncture 2015, ktorá sa konajú teraz na území Španielska, Portugalska a Talianska, usporadúva Rusko pravidelne.
Po druhé, v ruskej armáde sa objavili nové technické možnosti, ktoré sú pre NATO prekvapením, ako podotkol veliteľ Zjednotených síl NATO v Brunssume Hans-Lothar Domröse. Uviedol ako príklad rakety Kaliber vystrelené z ruských lodí v Kaspickom mori na ciele v Sýrii. Tieto rakety by mohli ohrozovať aj Berlín, keby vyplávali podobné lode do Stredozemného mora, povedal Domröse.
Za tretie sú v NATO vnútorné rozpory, pretože záujmy 28 krajín Aliancie sú príliš rôzne, píšu noviny. Jedny žiadajú o ochranu pred terorom islamistov, iné zase vytyčujú nutnosť upevnenia východných hraníc.
Deutsche Welle uvádza názor predstaviteľa NATO, ktorý uznal, že odlúčenosť Aliancia je “obrovským problémom vo vojenskom zmysle”. “Rusi konajú rozhodnejšie, pružnejšie a zladenejšie. Musíme na tom určite pracovať,” povedal predstaviteľ NATO za podmienky zachovania jeho anonymity.
Po štvrté, NATO uznáva, že v mnohých regiónoch už nemôže čeliť Rusku, píše The Huffington Post. Generál Domröse vyhlásil, že Rusko má potenciál, ktorý môže znemožniť NATO prístup k spojencom v niektorých regiónoch.
Ako oznamuje Associated Press, generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyhlásil, že pre alianciu je teraz táto otázka aktuálna. “Musíme si byť istí tým, že sme schopní tento potenciál prekonať, aby sme mohli v prípade nutnosti posilňovať, presúvať a rozvíjať vojská,” povedal.
Vzťahy medzi Ruskom a NATO sa zhoršili kvôli rozporom v otázke Ukrajiny. Rusko pobúril rast vojenskej prítomnosti NATO na jeho hraniciach, ktorý nemá obdoby. NATO tiež hlásil rast potenciálny “hrozby” zo strany Ruska.