Stály zástupca Ruska v OBSE Alexander Lukaševič: „Ukrajinská kríza môže byť urovnaná výlučne mierovou politickou cestou“

Viedeň 23. marca 2016 (HSP/Foto: YouTube)

 

Svetové média, analytici a politici sa stále vracajú k otázke urovnania krízy na Ukrajine a zákonnému alebo nezákonnému pričleneniu Krymu k Rusku. Vo viacerých otázkach Moskva, Washington, Brusel a Kyjev stále nedokázali nájsť si spoločnú reč

Keďže v ostatných dňoch európski a zaoceánski politici a médiá na margo konfliktu na Ukrajine a „anexie“ Krymu viditeľne pritvrdili svoje rétoriku, Moskva prezentovala svoj postoj, ktorý vo svojom prejave počas zasadnutia Stálej rady OBSE vo Viedni vyjadril stály zástupca Ruska v OBSE Alexander Lukaševič. Prezentoval názor Ruska na súčasnú situáciu na Ukrajine a „krymskú otázku“ a zdôraznil význam dodržiavania Minských dohôd.

Prízvukoval, že pred 2 rokmi Rusko reagovalo na žiadosť drvivej väčšiny obyvateľov Krymu, ktorí sa prejavom slobodnej vôle vyjadrili za zjednotenie s Ruskou federáciou. „Krymčania tak konali v podmienkach skutočného ohrozenia, kedy po násilnej zmene moci v Kyjeve sa prívrženci radikálnych nacionalistov pokúsili niekoľkokrát násilne vtrhnúť na Krym. Heslo „Pravého sektoru“: „Krym bude ukrajinský alebo vyľudnený“ na polostrove poznali všetci.

Vyhlásenie nezávislosti republiky Krym a jej vstup do Ruskej federácie je legitímnou formou realizácie práva národa Krymu na sebaurčenie v situácii, kedy sa na Ukrajine, s podporou zvonku, uskutočnil násilný štátny prevrat. Mimochodom, samotná Ukrajina pri vyhlásení nezávislosti v r. 1991 to zdôvodnila „hrozbou prevratu v ZSSR v auguste 1991“.

Dovoľte mi pripomenúť, že právo na sebaurčenie národov, spolu s ďalšími základnými princípmi medzinárodného práva je zakotvené v článku 1 Charty OSN, bolo potvrdené v článku 1 Medzinárodného paktu z roku 1966 o občianskych a politických právach a taktiež v článku 1 Medzinárodného paktu z roku 1966 o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach. Právo na sebaurčenie je tiež jedným z 10 princípov Helsinského Desatora 1975.

Na podporu ustanovení Charty OSN členské štáty jednomyseľne prijali v 1970 roku Deklaráciu zásad medzinárodného práva týkajúcich sa priateľských vzťahov a spolupráce medzi štátmi v súlade s Chartou OSN. Deklarácia uvádza, že „vytvorenie zvrchovaného a nezávislého štátu, jeho združenie s iným nezávislým štátom alebo zjednotenie s nim, alebo presun do iného politického štatútu, ktorý bol slobodne zvolený národom, tvoriacim daný štát, sú prejavom práva ľudí na sebaurčenie“. Právo na sebaurčenie bolo opakovane potvrdené rezolúciami a Valnými zhromaždeniami OSN, rozhodnutiami Medzinárodného súdneho dvora a pripomienkami Výboru pre ľudské práva.

16. marca obyvatelia Krymu a Sevastopoľa oslávili druhé výročie zjednotenia s ostatnou časťou Ruska. Teraz je očividné, že táto udalosť historického významu v plnom rozsahu zodpovedá vôli ľudu obývajúceho  polostrov. Celonárodné hlasovanie – najdemokratickejší spôsob, ako určiť skutočné túžby a potreby ľudí.

Vidíme, že mnohým ukrajinským politikom a západným krajinám sa rozhodnutie Krymčanov a Sevastopoľcev zjavne nepáčilo, a chceli by ich potrestať za voľbu, ktorá nezodpovedá predstavám o euroatlantickej budúcnosti Ukrajiny. Kyjev zablokoval dodávky vody pre obyvateľov Krymu, nákladnú dopravu, prerušil dodávky elektrickej energie, odpojil od komunikačných prostriedkov, pripravuje militantných bojovníkov na absurdný pokus násilného podriadenia Krymčanov vôle Kyjeva. Hodnotíme tieto skutočnosti ako extrémny prejav neúcty k obyvateľom Krymu. Ich výber sa môže niekomu páčiť, niektorým nie, prosím, ale bude sa musieť brať do úvahy.

Mimochodom, nálada v Európe a v USA je síce rozporuplná, ale mení sa smerom k uznaniu nových reálií. Uvediem údaje nedávnych prieskumov verejnej mienky v niekoľkých krajinách vykonané poprednými západnými agentúrami Populus a Ifop. Na otázku: „Myslíte si, že Krym je súčasťou Ruska, alebo nie?“ odpovedalo 39% obyvateľov Talianska a 37% Nemcov že Krym je súčasťou Ruska. Vo Veľkej Británii a Holandsku predstavoval tento podiel 33% a 32% resp., zatiaľ čo v USA a vo Francúzsku – 26%, pričom najväčšie percento odpovedí „neviem“ – 42%,  bolo v USA.

Sme vážne znepokojení hroziacou eskaláciou vojnových stretov v Donbase. Postupujúce kroky ukrajinskej armády nacielené na zmocnenie sa „demilitarizovaného pásma“ pozdĺž línie kontaktu zapríčiňuje nebezpečné zbližovanie pozície strán, provokuje zintenzívnenie stretov. Nehovoriac o tom, že to protirečí minskému  „Balíku opatrení“. Najvýbušnejšou je situácia v blízkosti obce Jasinovatá. Na nedávnom brífingu námestníka vedúceho SMM A.Huga delegáciám boli prezentované údaje o koncentrácii Ozbrojených síl Ukrajiny v obci Avdejevka, ostreľovaní Jasinovatej, poškodení civilnej infraštruktúry v Kaštanove.

Podporujeme úsilie špeciálnej monitorovacej misie OBSE a spoločného strediska riadenia a koordinácie zamerané na zníženie napätia pozdĺž línie kontaktu. Očakávame, že ukrajinské vojenské zložky dostanú rozkaz o vrátení sa na pôvodné pozície. Ostreľovanie ohrozuje prevádzku Doneckej filtračnej stanice, ktorá dodáva vodu do celého regiónu na oboch stranách demarkačnej línie.

Upozorňujeme, že pri masívnom ostreľovaní obci Zajcevo 14. marca pod paľbou ukrajinských ozbrojencov sa ocitli novinári ruských televíznych staníc a čínskej spravodajskej agentúry „Xinhua“. Tento prípad sa nedá hodnotiť ako  obyčajné ostreľovanie. Očakávame adekvátnu reakciu kolegov, v kompetencii ktorých je starostlivosť o dodržiavanie práv novinárov.

Pozorovatelia SMM hlásili tiež ostreľovanie predmestí Gorlovky  9. marca, opakovanom ostreľovaní  Kominternova pri ktorom boli poškodené obytné domy, o delostreleckou útoku na Nikolajevku, kde bol 10. marca zranený starší muž a zničený dom, zásahy na okraji obce Zajcevo (DĽR). V správach SMM sa jednoznačne poukazuje na to, že vo všetkých prípadoch streľba bola spustená zo „západu“ – teda z pozícií Ozbrojených síl Ukrajiny.

V uplynulom týždni (9. až 15. marca) bol zaznamenaný značný počet porušení zo strany Ozbrojených síl Ukrajiny Minského „Balíka opatrení“ a Dodatku o odsune zbraní. V bezpečnostnej zóne bola zistená prítomnosť 18. húfnic v Kurakovo, 7. húfnic v Konstantinovke, 2. PRS „Osa“ v Rajgorodke, 2. protitankových del v Zajcevo, 2. mínometov v Popasnoj, jeden tank v Berjozovom. Z ukrajinských skladov sa stratili 3. raketomety MRL, 22. húfnic, 21. mínometov, 74. protitankové delá a 66. tankov.

SMM tiež upozorňuje na skutočnosť, že ukrajinská vojenská technika v skladoch je v stave bojovej pohotovosti: húfnice sú pripojené k nákladným autám, ktoré sú už naložené granátmi. Porušujúc dohovory o prekonaní mínovej hrozby Ozbrojené sily Ukrajiny zriaďujú nové mínové polia. 10. marca u obci Zolotoje pozorovatelia boli svedkami toho, ako ukrajinskí vojaci vykladali míny v blízkosti línie kontaktu. Napriek dohovoru v Kontaktnej skupine o ukončení cvičnej streľby OSU ich naďalej pokračujú, ako sa deje v Novoajdare a Spivakovke.

Všeobecne platí, že zvolená Kyjevom politika blokovania Donbasu, zdržovania politického procesu vedie k tomu, že v niektorých regiónoch Doneckej a Luganskej oblasti sa postupne posilňujú vlastné formy samovlády. Prehlbuje vyčlenenie týchto regiónov z Ukrajiny aj zaužívaná západnými kolegami lexika – nazývať občanov Donbasu „separatisti“ – znamená posilňovať ich presvedčenie o nutnosti oddelenia od Ukrajiny. Hoci o tom sa nehovorí v Minských dohodách.

Kľúčom k urovnaniu vnútorného ukrajinského konfliktu na základe zásad z Minsku (zachovanie územnej celistvosti Ukrajiny s prijatím novej ústavy, ktorá zahŕňa ako kľúčový prvok decentralizáciu s prihliadnutím na osobitosti niektorých častí územia Doneckej a Luganskej oblasti, dohodnuté so zástupcami týchto regiónov) je priamy dialóg Kyjeva s Doneckom a Luganskom. Zainteresované strany mimo Ukrajiny by mali poskytovať v tomto procese všetku potrebnú pomoc.  O tomto práve hovoríme aj v „normandskom formáte“, aj v dialógoch s americkými partnermi na príslušných úrovniach. Očakávame podporu tejto súčinnosti aj zo strany OBSE.

Kyjev a Washington môžu, samozrejme, mať svoje vlastné preferencie, koho by si priali vidieť ako druhú vyjednávaciu stranu. Avšak, je potrebné znovu pripomenúť znenie 12. bodu „Balíka opatrení“. Citujem: „Záležitosti týkajúce sa miestnych volieb budú prekonzultované a dohodnuté s predstaviteľmi niektorých častí územia Doneckej a Luganskej oblasti v rámci tripartity Kontaktnej skupiny“.

Vyzývame kolegov urobiť všetko, čo od nich závisí, pre urýchlenie procesu schvaľovania modality volieb v Donbase v rámci politickej podskupiny Kontaktnej skupiny. Dosiahnutie dohody o odmínovaní a zastavení cvičných strelieb v bezpečnostnej zóne nasvedčuje o možnosti pokroku. V predvečer sa uskutočnila ďalšia výmena zajatcov. Je teda možné povedať, že mechanizmus výmeny sa podarilo obnoviť.

V posledných týždňoch na oboch stranách bolo prepustených niekoľko desiatok ľudí. Tým viac je potrebné prejsť na uplatňovanie zásad zakotvených v „Balíku opatrení“ o výmene zadržaných „všetkých na všetkých“, rovnako ako zabezpečiť vykonávanie príslušného článku o omilostení a amnestii cestou prijatia a vstupu do platnosti zákona, ktorý zakazuje stíhanie a potrestanie osôb v súvislosti s udalosťami, ku ktorým došlo v niektorých častiach Doneckej a Luganskej oblasti Ukrajiny.

Na záver je potrebné znovu pripomenúť, že ukrajinská kríza môže byť urovnaná výhradne mierovou politickou cestou prostredníctvom úplného a presného vykonávania minského „Balíka opatrení“, ktorý nemá žiadnu alternatívu,“ zdôraznil v závere svojho prejavu Alexander Lukaševič.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Staronovým prezidentom Ugandy sa stal Yoweri Museveni

0 icon

Kampala 16. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Nicholas Bamulanzeki)   Dlhoročný ugandský prezident Yoweri Museveni si vo štvrtkových všeobecných voľbách víťazstvom nad mladým opozičným vyzývateľom Bobim Wineom zabezpečil šieste funkčné obdobie v najvyššom štátnom úrade. Informovala o tom v sobotu tlačová agentúra AP s odvolaním sa na tamojšiu ústrednú volebnú komisiu Wine tvrdí,…

Krajčí po rokovaní vlády: Chceme skríningovo otestovať obyvateľov, rokovanie pokračuje v nedeľu. Pomáhať majú aj vojaci

0 icon

Bratislava 16. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Štát chce skríningovo pretestovať obyvateľstvo Slovenska. Po sobotňajšom rokovaní vlády to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Testovaním by sa podľa ministra znížil počet infekčných osôb o 50 percent a od pondelka 8. februára by mohol začať platiť COVID automat.…

Antigénové testy v harmaneckých papierňach ukázali až 46 percent pozitívnych, PCR testy ani jedného. Matovič: Použili testy, ktoré nemajú nič spoločne s testami používanými pri plošnom testovaní

0 icon

Bratislava 16. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   V harmaneckých papierňach použili na testovanie zamestnancov testy Eko Test Covid od čínskej firmy Assure Tech z Hangzhou, ktoré nemajú nič spoločné s testami používanými pri plošnom testovaní. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol premiér Igor Matovič (OĽaNO) Dodal, že testy…

Naďovi sa nepozdáva, že v diskusných reláciách nebude mať OĽaNO zastúpenie a hovorí o cenzúre. Ticho neostal ani premiér: „Keď médiá pravdu nehľadajú, ale vytvárajú“

0 icon

Bratislava 16. januára 2021 (HSP/Foto:TASR - Dano Veselský)   Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) v svojom statuse upozornil na to, že žiaden poslanec z hnutia OĽaNO nebol pozvaný do politických diskusií, ktoré budú tento víkend "V parlamentných voľbách získalo hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti 25,02%. V NRSR má 53…

Matovič si stojí za svojím. Plošné testovanie je podľa neho „mimoriadne efektívne“, ukazuje pritom na skúsenosť zo závodu Jaguar. Testovanie detí kvôli vychádzkam nebude

0 icon

Bratislava 16. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/Alexandra Čunderlíková)   Opakované testovanie zamestnancov automobilky v Nitre v predchádzajúcich desiatich dňoch potvrdilo, že plošné testovanie je mimoriadne efektívny a rýchly nástroj na vyhľadávanie pozitívnych a zamedzenie šíreniu nákazy ďalej. Vo svojom statuse na sociálnej sieti to uvádza predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO)…

Vo Viedni protestovalo proti pandemickým opatreniam zhruba 10.000 ľudí

0 icon

Viedeň 16. januára 2021 (TASR/TERAZ/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)   Účastníci protestu, z ktorých mnohí nemali rúška, skandovali okrem iných aj heslá vyzývajúce rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza, aby odstúpil Tisíce ľudí protestovali v sobotu v uliciach Viedne proti epidemiologickým opatreniam, ktoré majú obmedziť šírenie nového koronavírusu. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.…

Týždne to bublalo pod povrchom, až to prepuklo otvorene: Sudcovia toho už majú dosť. Posielajú Matovičovi a Kolíkovej odkaz

0 icon

Bratislava 16. januára 2021 (HSP/Foto:Archív Dana Jelinková Dudzíková)   Pokus Matovičovej junty ovládnuť justíciu narazil na problém: časť sudcov otvorene odmietla účelovú „reformu“ súdnictva aj predsedu Súdnej rady Jána Mazáka. Prinášame exkluzívny rozhovor s Danou Jelinkovou Dudzíkovou, spoluautorkou otvoreného listu, ktorý už podpísalo 340 sudcov V uplynulých týždňoch sme uverejnili…

Škoda nebude sponzorovať MS, ak sa budú konať v Bielorusku

0 icon

Mladá Boleslav 16. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Nikolai Petrov/BelTA Pool Photo via AP)   Automobilka Škoda Auto nebude sponzorovať majstrovstvá sveta v hokeji, pokiaľ sa budú konať v Bielorusku. Ako uviedol vedúci komunikácie Škoda Auto Tomáš Kotera, pre automobilku je dôležité dodržiavať, chrániť a presadzovať všetky predpisy, ktoré ochraňujú ľudské práva Škoda…

Denník SME opäť šíri HOAX o slabosti Putina a nespokojnosti Rusov. Našťastie z Nemecka prichádza „rozbuška“ Navaľnyj

0 icon

Bratislava 16. januára 2021 (HSP/Foto:SITA/AP-Navalny instagram account via AP)   Liberálno-korporátny mainstream sa vo svojom zdesení zo slabosti amerického establišmentu a hroziacej občianskej vojny v USA chytá každej slamky s cieľom presmerovať pozornosť z totálneho úpadku americkej demokracie na zástupnú tému mizerného divadelného predstavenia, ktoré sa v nedeľu chystá zahrať…

Australian Open: V karanténe 47 hráčov, aj Stephensová či Kerberová

0 icon

Melbourne 16. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Morgan Sette/AAP Image via AP)   Celkovo 47 tenistov a tenistiek muselo v Melbourne pred prvým grandslamovým turnajom sezóny Australian Open nastúpiť do prísnej 14-dňovej karantény. Dôvodom je, že na palube ich letu sa objavil cestujúci s pozitívnym testom na koronavírus Tenisti počas karantény nesmú opustiť…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Rastislav Slovák

Sulík ako premiér by bol podobná katastrofa ako Matovič! ''Čert ako diabol''

0icon

Konflikt medzi Matovičom a Sulíkom je len nechutná farizejská komédia na oklamanie voličov. Nenechajte sa Matovičom a Sulíkom podviesť. Mňa by nikto nikdy nedonútil voliť ani Matoviča, ani Sulíka. Píšem to preto, že sa hovorí, že Sulíkovi rastú preferencie za konflikty s Matovičom, akože ľudia chcú Sulíka "odmeniť" za konflikty…

Robo Bačinský

Eutanázia za potlesku a vyhrážok Matovičových odborníkov.

0icon

Myslím, že už som prišiel na to, prečo sa tzv. ,,odborníci“ spreneverili vláde trnafského špajlového fetišistu a svojim Alma mater sa otočili chrbtom. Prečítal som si príspevok šéfa PR agentúry Katedra komunikácie Gabriela Tótha o štatistike najúspešnejších politických strán na FB a čítanie to bolo vskutku zaujímavé 

Marek Brna

Predčasné voľby by poslali OĽANO mimo parlamentu

0icon

Z koalície by najviac zo súčasnej situácie profitovala strana SaS. Podstatne stráca strana Sme rodina. Do parlamentu by sa však na rozdiel od doterajších výsledkov prieskumov dostala strana Za ľudí. Nálada v spoločnosti by momentálne zo strany OĽANO vytvorila mimoparlamentnú stranu. Nádej svitá pre KDH a Progresívne Slovensko, ktorých výsledok…

Peter Švec

Mobilizujeme „armádu“ záchrancov a ochrancov zdevastovanej vlasti. Pridať sa môže každý, kto má srdce, dušu a hlavu na mieste.

0icon

Tak ste sa konečne dočkali. Idem rozbaliť projekt, ktorý sme s priateľmi pripravovali už dlhšie, a ktorý som avizoval posledné asi dva mesiace. Nejdeme v ňom spájať strany, pretože taký cieľ sa ukazuje po dvoch rokoch úsilia totálne nerealizovateľný. Všetky relevantné strany, o ktorých ľudia vedia, sú oligarchické. Lebo majú oligarchické finančné zdroje, oligarchickú…

Jozef Slávik

Hľadanie strateného času ...

0icon

Od novembra 1989 je to obrovské množstvo stratených príležitostí ako byť lepšími, ako žiť lepšie, ako byť šťastnejšími. Večná škoda strateného času, sklamaní, nádejí a nenaplnených snov o tom, že budeme lepší, rovnejší, múdrejší, spravodlivejší, zodpovednejší. Ešte že aspoň tá nádej, čo kdesi v tmavom kúte bojazlivo čaká na svoj…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Huba požierajúca žiarenie v Černobyle zachráni budúcich astronautov

0 icon

Magnetické pole našej planéty nám neumožňuje nájsť iba sever, je to tiež neoceniteľný štít pred kozmickým žiarením. Túto ochranu nemožno považovať za samozrejmosť a existuje veľa obáv z toho, ako môžeme poskytnúť rovnakú ochranu astronautom pri budúcich misiách v hlbokom vesmíre. Potenciálna odpoveď pochádza zo zvláštneho zdroja: huba. Na huby sa v…

Konštantín a kríž, ktorý mu ukázal cestu 1. časť

0 icon

Slovné spojenie „uvidieť svetlo“ ako synonymum prestúpenia na inú vieru má dvoch slávnych pôvodcov: svätého Pavla a rímskeho cisára Konštantína, ktorý žil v rokoch 274 až 337 po Kristovi. Práve druhému menovanému znamenie na nebi v podobe kríža ukázalo cestu, po ktorej sa má vydať, aby porazil svojho soka Marca Aurelia Maxentia. Keď…

Migréna? Tieto potraviny s ňou zatočia!

0 icon

Migréna je ako neželaný hosť, ktorý sa vopred neohlásil a ťažko sa ho zbaviť. Ak často trpíš bolesťami hlavy, vieš, aké ťažké môže byť žiť s týmto problémom normálny život. Iste, môžeš si vziať tabletky alebo cvičiť, aby si sa pokúsili obmedziť svoju bolesť, ale tieto prostriedky sú dočasné, čo znamená, že…

Najnapínavejšie vesmírne misie roku 2021: Mesiac, Mars aj vesmírny ďalekohľad

0 icon

Pokiaľ ide o skúmanie vesmíru ľudstvom, 2021 vyzerá, že to bude vzrušujúci rok s mnohými začiatkami, trpko-sladkým koncom a jeho súčasťou budú aj niektoré misie, pri ktorých budeme zatínať zuby. Po mnohých a mnohých oneskoreniach (začiatkom misie sa plánoval na rok 2007), by tento rok mohol byť skutočne rokom, kedy bude konečne…

2021 bude rokom neuveriteľných astronomických udalostí, ktoré to sú?

0 icon

Ak hľadáš koníček, ktorému sa budeš venovať, zatiaľ čo budeš čakať na očkovanie alebo koniec pandémie, pohľad na vesmír nie je zlou voľbou. V roku 2021 sa udeje mnoho vzrušujúcich astronomických udalostí! Väčšina z nasledujúcich astronomických udalostí bude viditeľná po celom svete bez potreby akéhokoľvek špeciálneho vybavenia, aj keď v prípade niektorých určite…

Vo svete IT

Astronómovia objavili 9-miliárd rokov starú galaxiu v procese umierania

0 icon

Vesmír obsahuje obrovské množstvo galaxií, ktoré sa radia do niekoľkých kategórií. Ak sa však pozrieme na ich farbu, vo väčšine prípadov narazíme na dva špecifické druhy, tvrdí YouTube kanál SciShow Space. Ide o výrazne modré, alebo výrazne červené galaxie. Výrazne modré galaxie sú tie, v ktorých dochádza k vzniku nových hviezd. Za ich…

WhatsApp posúva dátum na prijatie aktualizovaných podmienok. Opäť tak reaguje na mylné informácie

0 icon

Chatovacia aplikácia WhatsApp má za sebou naozaj niekoľko výnimočne rušných dní, ktoré spôsobila nečakaná zmena v zásadách ochrany osobných údajov, s ktorými musia používatelia súhlasiť. Po vystrašení niektorých používateľov tejto aplikácie a po zverejnení kadejakých hoaxov však spoločnosť reagovala pomerne promptne, pričom všetky obavy z narušenia súkromia používateľov vyvrátila v…

Ktoré Samsung smartfóny majú dostupný Android 11, a pre ktoré sa očakáva, že bude ešte neskôr uvoľnený?

0 icon

Android 10 dnes už pomaly nájdeme na všetkých zariadeniach, ktoré ho mali dostať. Ešte v septembri minulého roka, Google oficiálne uvoľnil Android 11 pre širokú verejnosť. V praxi to znamenalo, že výrobcovia smartfónov začali postupne s naberaním BETA testerov, aby začali testovať nový Android, pričom už dnes je oficiálne dostupných…

Základňa na Mesiaci môže byť pre ľudstvo kľúčová: Tu je niekoľko dôvodov prečo

0 icon

Nášmu Mesiacu sa opäť dostáva veľa pozornosti. Nenachádza sa len v hľadáčiku americkej vesmírnej agentúry NASA, ktorá rozbieha svoj program Artemis, ale aj v hľadáčiku súkromných spoločností, ktoré sa chcú venovať ťažbe mesačných zdrojov, alebo postaviť na našej prirodzenej družici trvalú základňu. Trvalá prítomnosť ľudí na Mesiaci však nie je momentálne istá.…

Vo Windows 10 bola objavená závažná chyba, ktorá dokáže „odpáliť“ disk zariadenia

0 icon

Portál bleepingcomputer.com poukazuje na novú zraniteľnosť vo Windows 10, ktorá je z kategórie vážnejších. Podľa zistení Jonasa Lyka, môže zadaním jednoduchého príkazu dôjsť k poškodeniu NTFS.  „V súčasnosti je v systéme NTFS obzvlášť nepríjemná chyba. Spustí sa otvorením špeciálneho vytvoreného mena (pozn. redakcie: príkazu) v ľubovoľnom priečinku, kdekoľvek. Zraniteľnosť sa okamžite…

Armádny Magazín

Tvrdé boje na hraniciach Turecka - Rusi posilňujú svoju prítomnosť. Video

0 icon

Sýria, 16. január 2021 (AM)  - Lietadlá ruských vzdušných síl prenášajú svoje jednotky do zóny tvrdých bojov na hraniciach Sýrie s Tureckom. Rusko oficiálne oznámilo rozmiestnenie spoločných rusko-sýrskych postov v oblasti Ain Isa, po prvýkrát to bolo zverejnené 28. decembra 2020.  

Izraelský analytik Kedmi pomenoval hrozbu, ktorá by mohla zničiť USA

0 icon

Izrael, 16. január 2021 (AM) - Súčasné udalosti v USA sú úsvitom Mccarthyzmu. Toto vyhlásenie urobil izraelský politický analytik Jakov Kedmi a hovoril o ohrození štátu.   Odborník nazval to, čo sa deje v Amerike, Mccarthyzmus - hnutie, ktoré bolo v 50. rokoch sprevádzané politickými represiami. Podľa Kedmiho s tým dnes v USA…

Nikolaj Starikov: Trumpov Shutdown a Washingtonská dohoda

0 icon

Rusko, 16. január 2021 (AM) - Historik a politológ Nikolaj Starikov v éteri autorského programu Anny Šafranovej uviedol, že odpojenie súčasného amerického prezidenta od sociálnych sietí „šokovalo miliardy“ ľudí. Odborník odhalil dôvod „verejného bičovania“ Donalda Tru

Útok ruského „Jarsu“ neprežijú ani šváby

0 icon

Rusko, 16. január 2021 (AM) - Ministerstvo obrany RF minulý rok vyhlásilo, že toho roku budú ďalšie dva pluky raketových vojsk strategického určenia prezbrojené na raketové komplexy „Jars“, pričom jeden bude mať mobilné odpaľovacie zariadenie a dr

Kto vyzbrojuje svet?

0 icon

Francúzsko, 16. január 2021 (AM) - V roku 2019 zaznamenala francúzska letecká spoločnosť Dassault nárast predaja o 105% - výsledky boli do veľkej miery spojené s úspechom ich vlajkovej lode Rafale. Ten sa teší veľkému úspechu po mnohých rokoch od jeho zavedenia do aktívnej služby vo Francúzskej armáde (dodaný v 2001,…

Svetlo sveta

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

Najväčší pápeži v dejinách SV. LEV VEĽKÝ

0 icon

(*asi 400, Toskánsko – † 10. november 461, Rím) Jeho ústami hovoril apoštol Peter.             Pápežsky úrad sa po smrti  Sixta III. (†18. augusta 440)  nachádzal v úplnej inej situácii než v predchádzajúcich storočiach: už nereprezentoval navonok kresťanské spoločenstvá roztrúsene v anonymite po území hlavného mesta Rímskej ríše.  Časy veľkých perzekúcií,  ktoré…

PATRÓNI LEKÁROV – SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN

0 icon

SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN. Boli bratia a dvojičky. Vyštudovali lekárstvo. Zo svojho povolania si neurobili výnosný biznis. Neprofitovali na cudzom nešťastí. Liečili všetkých a nezištne – bezplatne. Mnohí, keď videli ich príklad, stali sa kresťanmi. Pohanskí kňazi ich obžalovali, že robia čary, a tak zvádzajú ľudí, aby sa klaňali kresťanskému…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali