Colombo 18. februára (TASR) – Barmskí utečenci, ktorých z potápajúcej sa lode zachránilo srílanské námorníctvo, podali svedectvo o tom, ako posádka vyhodila cez palubu 98 tiel ľudí, ktorí zomreli na vyhladovanie a dehydratáciu. Dnes o tom informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na srílanskú políciu.
Námorníci 16. februára zachránili 31 mužov a jedného chlapca z poškodenej drevenej lode, ktorá sa začala potápať približne 250 námorných míľ od juhovýchodného pobrežia Srí Lanky.
"Povedali, že mali so sebou jedlo a vodu len na jeden mesiac, avšak po tom, ako sa pokazil motor lode, strávili na mori ďalšie dva mesiace," uviedol pre Reuters hovorca polície. "Ich kapitán a 97 ďalších pasažierov zomrelo v dôsledku nedostatku vody a jedla, pričom mŕtve telá museli hodiť do mora," dodal.
Zachránení pasažieri, ktorí sa označujú za moslimov, mali podľa vlastných slov namierené do Indonézie a Austrálie, kde chceli požiadať o azyl. Pochádzajú z dediny ležiacej na barmsko-bangladéšskom pomedzí. Najmenej 15 ďalší zachránení sú stále v nemocnici v južnej časti Srí Lanky. Ďalších 17 už prepustili, a po tom, ako sa postavili pred súd, následne zatkli.
Odhaduje sa, že v Barme žije 800.000 moslimských Rohingov, ktorí sú však oficiálne bez štátnej príslušnosti. Tamojšia vláda im odmieta udeliť občianstvo a považuje ich za ilegálnych imigrantov z Bangladéša, ktorý ich ale takisto neuznáva.
Podľa OSN vlani na lodiach utieklo z Barmy a Bangladéša asi 13.000 ľudí, medzi ktorými bolo mnoho Rohingov, čo oproti predchádzajúcemu roku predstavuje prudký nárast.