V súvislosti so štandardným vypočúvaním podozrivých organizátorov protestov “Za slušné Slovensko” vydali vyhlásenie, v ktorom toto konanie polície považujú za šikanu a vyzývajú NAKU, aby s ich vypočúvaním prestali. Nevedno, či je to náhoda, ale polícia s ich vypočúvaním skutočne prestala. Podľahla tlaku Sorošových mimovládok?
Polícia má povinnosť preveriť každé trestné oznámenie, vrátane anonymného, a preto je vypočúvanie organizátorov “za slušné Slovensko” úplne štandardný postup. Tu sa však do prípadu intenzívne zapojili médiá svojou propagandou a pridali sa aj mimovládky.
Iniciatíva “Chceme veriť”, ktorá je združením mimovládnych organizácií, a to konkrétne, Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť, Aliancie Fair-Play, Via Iuris, Nadácie Zastavme korupciu, Ligy za ľudské práva, Nadácie otvorenej spoločnosti a Nadácie Pontis, zverejnila stanovisko odmietajúce vypočúvanie organizátorov protestov:
“POLÍCIA ŠIKANUJE ORGANIZÁTOROV PROTESTOV”
Postup polície považujeme za neprijateľný: “Elitná zložka polície – Národná kriminálna agentúra (NAKA), bola zriadená na vyšetrovanie korupcie a mafie, nie preto, aby šikanovala aktivistov,” uviedla za iniciatívu Zuzana Petková.
Nadáciu otvorenej spoločnosti založil kontroverzný americký miliardár George Soros. Ďalšia mimovládka združená v tejto iniciatíve Via Iuris je taktiež napojená na Sorosovu “sieť.”
Z vyročnej správy v roku 2015 vyplýva, že jej najväčším “sponzorom” je Sorosova Open society foundations (Nadácia otvorenej spoločnosti), ktorá cez granty darovala mimovládke Via Iuris až 82 000 eur, čo predstavuje vyše 25 % zo všetkých jej príjmov.
Žiadne prekvapenie nenastáva ani pri Aliancii Fair-Play, ktorá je financovaná Sorosovou Open society foundations.
Je zaujímavé, že len jeden deň po tejto výzve mimovládok napojených na Georga Sorosa Národná kriminálna agentúra (NAKA) cúvla a pozastavila vypočúvanie spomínaných organizátorov protestov.
“Dnes popoludní nám bolo oznámené, že vec bola na základe rozhodnutia prokurátora vecne a miestne odstúpená. Nemáme informácie, aký bude ďalší postup zo strany NAKA alebo prokuratúry a či budú v predvolávaní a výsluchoch pokračovať,” napísali organizátori na sociálnej sieti s tým, že veria, že trestné oznámenie bude odmietnuté.
Samozrejme, NAKA mohla cúvnuť aj kvôli nátlaku mainstreamových médií, prezidenta, či opozičných politikov. Každý takýto nátlak na políciu je však neprijateľný.
Každopádne, je poburujúce, že do práce polície sa starajú mimovládky financované zo zahraničia. Štát by mal v tomto prípade rázne zakročiť. Nestačí len zákon o zverejňovaní ich financovania. Treba jasne pomenovať, že mimovládky financované zo zahraničia sú zahraniční agenti a je potrebné zabrániť im ich miešanie sa do vnútorných záležitosti Slovenska.
Samuel Gdovin