“Pokiaľ ide o poslancov nášho parlamentu, slabá pozornosť, venovaná korupčným rizikám, podporuje fungovanie nevhodnej zákulisnej rozhodovacej praxe. Podľa GRECO si situácia na Slovensku vyžaduje silnú pozornosť najmä v prípade kontaktov poslancov s lobistami a pri prijímaní darov a iných výhod,” dodal.
SNS podľa neho viackrát upozornila našu výkonnú a zákonodarnú moc, že primerané presadzovanie pravidiel o zverejňovaní majetku a o konflikte záujmov si vyžaduje posilnenie kontrolných mechanizmov. Správa GRECO hovorí o posilnení mandátu parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií.
Nízka úroveň dôvery verejnosti, nedostatočná transparentnosť a zodpovednosť, ako aj zraniteľnosť súdnictva a do istej miery aj prokuratúry a nevhodné politické zasahovanie si podľa GRECO v prípade Slovenska vyžadujú prioritnú pozornosť.
“SNS pripomína, že je najvyšší čas venovať sa riešeniu takýchto výhrad, ktoré mimoriadne poškodzujú záujmy občanov Slovenskej republiky doma i v zahraničí,” uviedol Danko.
Podľa SNS by sa správou mali začať zaoberať príslušné parlamentné výbory s tým, že plénu NR SR navrhnú operatívne a efektívne riešenia. Slovensko ešte do najbližších parlamentných volieb musí podľa Danka negatívne hodnotené okolnosti napraviť, pretože ďalšia kontrola GRECO je plánovaná práve na jar v roku 2016.
mž