Pred povstaním najaktívnejšie pôsobili partizáni na východe Slovenska

Pred povstaním najaktívnejšie pôsobili partizáni na východe Slovenska

Svidník 29. augusta (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Odpor proti vtedajšiemu režimu začal už v roku 1942 v okolí Michaloviec 

Do protifašistického odboja sa na východe Slovenska pred začiatkom Slovenského národného povstania (SNP) významne zapojilo mnoho partizánskych skupín, ktoré pozostávali zo sovietskych a slovenských vojakov, ako aj domácich či cudzích dobrovoľníkov. Nemeckej armáde zasadili vo viacerých prípadoch tvrdý úder, avšak vo svojich radoch mali aj zradcov a kolaborantov, čo sa mnohokrát podpísalo pod ich neúspech a odhalenie.

Reklama
Na archívnej snímke z októbra 1945 v Košútoch útok partizánov

“Odpor proti klérofašistickému režimu sa začal na východe Slovenska už v roku 1942, kedy vznikla v okolí Michaloviec vo Vihorlatských horách prvá bojová jánošíkovská družina,” uviedol pre TASR historik Jozef Rodák zo Svidníka. Východnejšia časť slovenského štátu mala podľa jeho slov pre takýto druh mobilizácie obyvateľstva oproti ostatným územiam výhodu v tom, že sa nachádzala ďaleko od ústredia štátnej bezpečnosti v Bratislave, ktoré sledovalo akékoľvek prejavy proti vtedajšiemu režimu.

Na formovaní ďalších partizánskych skupín, ktoré vznikali v neskoršom období na východe Slovenska, sa podieľali sovietski vojaci. “Boli to utečenci zo zajateckého tábora situovaného na Orave. Do lesov neďaleko obce Matiaška sa však v rámci vytvorenej skupiny Čapajev dostal aj nadporučík letectva Ľudovít Kukorelli prejavujúci nesúhlas s vtedajším režimom,” priblížil Rodák.

Reklama

 

Do radov partizánov narúšali nemeckí kolaboranti prenikajúci do ich radov 

Čapajevovci sa stali neskôr pred vypuknutím SNP najaktívnejšou partizánskou formáciou na Slovensku. Tvorili ju aj členovia družiny s názvom Pugačev, ktorá vznikla vo Vihorlatských vrchoch neďaleko Humenného. Aktívnu činnosť vykonávali podľa Rodáka aj viaceré ilegálne bunky vojakov a civilného obyvateľstva v regióne Vranova nad Topľou, Sniny a Bardejova, ale aj v iných východoslovenských oblastiach.

Prácu partizánov však v mnohých prípadoch narúšali nemeckí kolaboranti, ktorí prenikali do ich radov. “Na svoju stranu získali Nemci vo viacerých prípadoch aj sovietskych zajatcov. Po tom, ako ich vyškolili v diverznom stredisku v nemeckých Drážďanoch, ich opätovne nastrčili napríklad do zajateckého tábora na Orave, odkiaľ spoločne utekali na východ Slovenska s vojakmi Sovietskeho zväzu,” ozrejmil historik. Spôsobili tam mnoho problémov napríklad partizánskej skupine Čapajev.

Po vypuknutí SNP sa odohrali na severovýchode Slovenska a v Poľsku boje Karpatsko-duklianskej operácie, ktoré mali za cieľ spojiť povstalecké sily na Slovensku s Červenou armádou. Začala sa 8. septembra 1944 a prispela k tomu, že nemecké velenie muselo stiahnuť z východných častí Slovenska a zo severovýchodného úseku povstaleckého frontu úderné jednotky. “Partizánske hnutie na východe štátu bolo pri tejto operácii veľmi nápomocné. Pôsobili v tyle protivníka, čiže Nemci museli na nich sústreďovať pozornosť. Rôznymi útokmi im narúšali prísun streliva, vojenskej techniky či živej bojovej sily,” zdôraznil historik.

Reklama

Ako ďalej uviedol, partizánske formácie na východe Slovenska sa zameriavali predovšetkým na likvidáciu dôležitých dopravných uzlov, útočili na nemecké štáby, kolóny vozidiel a rušili komunikačné spojenia. “Nemcom tak výrazným spôsobom komplikovali prístup k frontu do Duklianskeho priesmyku,” uzavrel Rodák.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:00

Nemecká a francúzska ekonomika, najväčšie v rámci Európskej únie, budú rásť tento aj budúci rok pomalším tempom, než sa pôvodne očakávalo. To sa odrazí aj na vývoji hospodárstva celej eurozóny. Uviedol to v utorok Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý zverejnil najnovšie vyhliadky vývoja svetovej ekonomiky (World Economic Outlook).

18:44

Izraelská armáda v utorok potvrdila zabitie veliteľa proiránskeho šiitského hnutia Hizballáh, ku ktorému došlo pri útoku na južný Libanon.

18:22

Európska únia v utorok na konferencii “Náš oceán” v Grécku potvrdila svoju angažovanosť v oblasti medzinárodnej správy oceánov tým, že oznámila 40 záväzkov týkajúcich sa opatrení na rok 2024. Komisia uviedla, že tieto opatrenia budú financované sumou 3,5 miliardy eur z rôznych fondov EÚ.

18:20

Americký minister obrany Lloyd Austin v utorok prostredníctvom videokonferencie rokoval so svojím čínskym náprotivkom Tung Ťünom. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že išlo o prvý osobný kontakt šéfov rezortov obrany USA a Číny za takmer 18 mesiacov.

18:11

Ukrajina v utorok oznámila, že identifikovala takmer 37.000 ľudí vrátane vojenského personálu, ktorí sú od začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022 vedení ako nezvestní. Kyjev zároveň varoval, že skutočné číslo môže byť “oveľa vyššie”.

18:02

Dopravné spoločnosti so sídlom v SR by mohli disponovať určitým počtom prenajatých nákladných vozidiel evidovaných v inom členskom štáte Európskej únie (EÚ) bez potreby ich evidencie v SR. Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o cestnej doprave, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok posunuli do druhého čítania.

18:00

Európska centrálna banka (ECB) čoskoro zníži sadzby, ak nedôjde k žiadnym veľkým prekvapeniam, uviedla jej šéfka Christine Lagardová. Dodala, že ECB teraz pozorne sleduje vývoj cien ropy.

17:59

Vládny návrh zákona o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete (TEN-T) prerokuje Národná rada (NR) SR v skrátenom legislatívnom konaní. Odhlasovali si to v utorok poslanci. Právnou normou sa má zrýchliť príprava projektov, ktoré štát určí ako strategické investície, aj tých, ktoré patria do TEN-T.

17:58

Vládny návrh novely zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve prerokujú poslanci Národnej rady (NR) SR v skrátenom legislatívnom konaní už na aktuálnej schôdzi. Rozhodli o tom v utorok. Samosprávy majú vďaka zmene dostať do konca mája celú sumu dane z príjmov právnických osôb určenú na rok 2024. Po odpočítaní doteraz poskytnutých mesačných splátok by tak mali obce získať takmer 158 miliónov eur a vyššie územné celky (VÚC) necelých 68 miliónov eur.

17:57

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal v utorok zákon o mobilizácii zameraný na zvýšenie počtu vojakov ukrajinskej armády. Hlavné ustanovenia zákona nadobudnú účinnosť mesiac po dátume podpisu, teda 16. mája.

17:55

V Česku je podľa ministra školstva Mikuláša Beka výrazný nepomer medzi dopytom po učiteľoch a aktuálnym počtom absolventov učiteľstva. V utorok vyhlásil, že v horizonte desiatich rokov je potrebné ich počet zvýšiť a od vysokých škôl si ich “objednávať” viac. Zároveň predstavil zmeny, ktoré sú súčasťou Reformy prípravy učiteľov. ČR chce, aby jej systém prípravy patril k najlepším v Európe.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ na kvitnúcej rastline Lantana v texaskom San Antoniu

Autor: TASR/AP- Eric Gay

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali