Ten sa bude zaoberať výskumom inteligentných technológií – umelej inteligencie a viacerých oblastí informatiky a informačných technológií v úzkom prepojení s otázkami etiky v informačných technológiách a špecificky umelej inteligencii. Agentúru SITA o tom informoval Peter Jančárik zo spoločnosti Seesame.
Inštitút začne so svojou činnosťou v septembri tohto roku. K financovaniu KInIT-u sa doteraz prihlásilo niekoľko firiem a peniaze tiež bude čerpať z vedecko-výskumných grantov. Inštitút plánuje spolupracovať s ďalšími výskumnými inštitúciami, vysokými školami aj priemyslom a chce prispieť k tomu, aby mladí absolventi nemuseli odchádzať do zahraničia.
Inštitút chce skúmať rôzne oblasti, ako sú informačná bezpečnosť, dezinformácie a škodlivé správanie na internete či spracovanie prirodzeného jazyka. Výskumný tím KInIT momentálne tvorí 25 vedcov a vedkýň so stovkami publikácií a tisíckami citácií vo vedeckých prácach zahraničných autorov. Medzi nimi sú traja profesori a ôsmi docenti so silnou podporou tímu mladých výskumníkov. Spolu s profesorkou Bielikovou ho tvoria profesori Pavol Návrat a Mária Lucká, docenti Viera Rozinajová, Marián Šimko, Daniela Chudá, Peter Lacko a ďalší. Okrem publikačnej činnosti majú za sebou aj výskum v spolupráci s rôznymi firmami.
Nový inštitút pomenovali po vynálezcovi Wolfgangovi Kempelenovi, ktorý sa narodil a pôsobil v 18. storočí v Bratislave. Bol autorom mnohých vynálezov, okrem iného aj prvého hovoriaceho stroja.