Slovensko už nie je kresťanská krajina – a na to sa treba zamerať

Bratislava 5. augusta 2021 (HSP/christianitas/Foto:TASR-Dano Veselský)

 

Znesvätené kostoly nasprejovanými vulgárnymi LGBT/trans heslami môžu symbolizovať novú fázu ateizácie a úpadku našej spoločnosti. Prvú ťažkú facku dostali kresťania na Slovensku v Referende o rodine v roku 2015, kedy sa ho zúčastnilo len nejakých 20 % obyvateľov. Vtedy sme si začali uvedomovať, že takzvané „kresťanské Slovensko“ sa nám stráca pred očami. Iste, ľudia už predtým žili kadejako, ale spoločnosť, Cirkev a kresťania to odmietali brať do úvahy a vnímali to ako akúsi nepodstatnú odchýlku od normálu

Poškodené národné pamiatky v Bratislave

 

„Ako vníma Vatikán Európu“

Ešte v roku 2010 kolovala internetom taká vtipná, no milá mapa s názvom „Ako vníma Vatikán Európu“. Taliansko bolo označené ako „the Papal state“ – „pápežský štát“, z Chorvátska bol „druhý Vatikán“, z Írska bola „naša Británia“, kým Portugalsko bolo označené ako krajina, kde sa zjavuje Panna Mária. A Slovensko? Boli na ňom napísané tieto dve slová:

Good people“ – „Dobrí ľudia“.

Je preto neuveriteľné, kam sme sa odvtedy ako národ dostali. Väčšina našich známych žije zle. Slovné spojenie typu „frajer mojej mamy“ už možno počuť nielen medzi bratislavskou mládežou, ale prakticky po celej krajine. Malé deti bývajú jeden týždeň u mamy a jej frajera a druhý týždeň u tata a jeho frajerky (homosexuálnu terminológiu tu zatiaľ neuvádzame, ale aj to príde). Z takto vychovaných detí sa, samozrejme, úprimní kresťania – „dobrí ľudia“ – nestávajú a ani nestanú. Stávajú sa z nich bezduché bytosti, ktoré svoje „duchovno“, svoju kultúru a identitu hľadajú všade inde mimo kresťanstva.

Dnes už vieme, že striktné delenie na muža a ženu je mimo biologického v prvom rade kresťanským pojmom. Čím sme od kresťanstva vzdialenejší, tým fantastickejšie termíny „rodovej identity“ počúvame. Slová ako „homosexuál“ a „bisexuál“ sú na Západe už takmer zastarané, pretože slovník pojmov sa neustále rozširuje. A mladí ľudia bez rodiny, bez správneho vedenia, bez viery, tradície a národnej kultúry na to počúvajú. Tak napríklad 23-ročná dcéra newyorského guvernéra Andrewa Cuoma, Michaela, sa na svojom Instagrame pochválila, že sa po novom identifikuje ako „demisexuálka“.

 

Nápisy ako „Boh je trans“ nemohli vzniknúť v roku 2010

Nápisy ako „Boh je trans“ nemohli vzniknúť v roku 2010. Prečo? Na to, aby sa ľudské duše vyformovali do takéhoto biedneho stavu bolo treba presne oných desať rokov. Desať rokov neúprosnej pseudoliberálnej propagandy, desať rokov tvrdého ničenia rodín pod zámienkou „slobody“, desať rokov plazivej protikresťanskej a zvlášť protikatolíckej propagandy, ktorá zosmiešňovala všetko nadprirodzené. Ak ste boli úprimne veriacim katolíkom, ktorý sa za svoju vieru nehanbil a snažil sa ju šíriť ďalej, neustále ste boli internetovými trollmi posielaný na psychiatriu.

V centre Bratislavy posprejovali nápismi viacero budov, najmä kostoly i kláštor
V historickom centre Bratislavy niekto posprejoval viaceré budovy červenými nápismi ako “trans is beauty”, “queer power”, “god is trans” èi “queer revolution is coming”. V Bratislave 3. augusta 2021

Nuž a tu sú plody tejto desaťročnej práce: poškodzované starobylé budovy, vulgárne, trápne, úchylné nápisy naplňujúce skutkovú podstatu trestného činu, akoby naškrabané démonmi samotnými a nie ľudskými bytosťami. To, čo títo ľudia nazývajú láskou, nie je láska; je to číra nenávisť; odpor ku kresťanom tak veľký, že ho možno cítiť až v kancelárii, kde sa píšu tieto riadky. Je to nenávisť k Bohu, k národu, k dejinám, ako aj k sebe samému ako ľudskej bytosti. Ale presne o tom je aj súčasný liberalizmus. Je o vytvorení novej ideológie, ktorá má nahradiť tú „starú“ – kresťanskú. Je o tom, že tzv. pseudoláska a číra nenávisť majú nahradiť pravú lásku a kresťanskú spolupatričnosť, nepravda má nahradiť pravdu, ľudská pýcha má nahradiť Bohom stanovený poriadok vecí.

Zákony štátu už nemajú privádzať ľudí k bránam Neba; majú ich nasilu ťahať k bránam večného zatratenia.

 

No dobre, ale ako sa k tomu postaviť?

To je otázka za milión. Ako sa k tomu postaviť? Ako vôbec ochrániť svoje deti, ako proti tomu bojovať? Všetko nasvedčuje tomu, že sa veci brutálne zrýchľujú – k horšiemu. Rod Dreher navrhuje vytváranie akýchsi „get“ – či útočísk – pre kresťanov, ktoré by fungovali ako akési štáty v štátoch, či mestá v mestách. Môže to byť fungujúca stratégia – koniec koncov v USA nastupuje trend, kedy sa konzervatívne ladení ľudia sťahujú z liberálnych štátov do konzervatívnych a naopak. Začína sa tam otvárať téma možného politického rozdelenia Ameriky na dva štáty – na konzervatívnu a liberálnu Ameriku.

V centre Bratislavy posprejovali nápismi viacero budov, najmä kostoly i kláštor
V historickom centre Bratislavy niekto posprejoval viaceré budovy červenými nápismi ako “trans is beauty”, “queer power”, “god is trans” èi “queer revolution is coming”

 

Model „mesta v meste“

Model „mesta v meste“ môže fungovať. Úplné uzavretie by však znamenalo úplnú kapituláciu. To prenecháme naše kostoly, aby z nich boli obchody, či diskotéky, ako na Západe? Niektoré zábery tancujúcich hulvátov v kostole – prerobenom na diskotéku – z Francúzska či Talianska pôsobia naozaj odpudzujúco; a hrozivo znesväcujúco.

Asi je dôležité si pripomenúť, že tento život nie je jediný. Že po časnom živote tu na zemi nás očakáva život večný. Inak povedané – tento život je veľkou skúškou a vždy bude trápením, vždy bude bojom, vždy bude mať pachuť horkosti. Naša pravá vlasť je v Nebi. Je preto zrejme potrebné držať rozpadajúce sa línie a nie hneď utekať do poslednej pevnosti –, lebo tá tým rýchlejšie môže padnúť.

Nezanedbateľný je tiež fakt, že aj tí, čo na nás útočia, sú taktiež ľudia s ľudskou dušou. A niektorí z nich sa môžu aj vďaka nášmu postoju zachrániť pre život večný. Veľkí svätci minulosti rovnako tak šli do pohanských krajov ohlasovať pravú vieru a bojovať za Krista. Mnohí z nich skutočne obrátili celé národy, ale neklamme sa: trvalo im to desaťročia tvrdej driny a výsledok nebol nikdy istý.

Títo ľudia boli však nielen silno veriaci, ale zvykli sa tiež celé dni postiť, hodiny sa modlievať – niekedy aj celé noci, či činiť veľké pokánia. A až potom vyrazili do bezbožných ulíc, avšak zaiste posilnení légiami svätých anjelov.

V centre Bratislavy posprejovali nápismi viacero budov, najmä kostoly i kláštor
V historickom centre Bratislavy niekto posprejoval viaceré budovy červenými nápismi ako “trans is beauty”, “queer power”, “god is trans” èi “queer revolution is coming”

Takže aj my sa zrejme musíme stať v prvom rade svätejšími v osobnom živote. Naši kňazi sa takými musia stať; lebo ich kostoly zjavne nepomaľovali sprejmi „antivaxeri“. Bohužiaľ, mnohí, mnohí z nich robia na zlej vinici a takým zjavne chýba akákoľvek osobná svätosť, pretože ich taktiež opantal klam tohto sveta. Dajme si teda poctivý záväzok, že budeme pracovať na svojej osobnej svätosti – pôstom, modlitbou ruženca, častým prijímaním, čítaním Biblie – a Boh nám napokon zaiste ukáže, ako bojovať proti tomuto veľkému zlu a celkovej nepriazni osudu. Potom sa však nesmieme báť, ale vykročiť v ústrety osudu, tak ako Jana z Arku.

Ani Mojžiš nevyviedol svoj ľud z Egypta vlastnou silou…

Matej Gavlák

 

Viac článkov s náboženskou tématikou nájdete v kategórii Svetonázor.

Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.

 

Článok pôvodne vyšiel na portáli Christianitas.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Premiér verí, že do konca roka sa podarí vyhnúť núdzovému stavu. Vyjadril sa aj k pracovnej skupine pre obnovu dôvery v právny štát: Boris Kollár nedodržal dohodu

0 icon

Bratislava 26. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) neúčasťou v pracovnej skupine pre obnovu dôvery v právny štát nedodržal dohodu. Počas nedeľnej diskusnej relácie TV Markíza Na telo to uviedol premiér Eduard Heger (OĽANO) Šéf vládneho kabinetu zdôraznil, že preskúmanie zúženia sporného paragrafu 363…

Lengvarský pripúšťa sprísnenie protipandemických opatrení. Na zavedenie povinného očkovania zatiaľ nie je politická vôľa, za otázny minister označil spôsob jeho vynucovania

0 icon

Bratislava 26. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) pripúšťa sprísnenie protipandemických opatrení. Naznačil to v nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike Tvrdí, že zatiaľ nie je politická vôľa na zavedenie povinného očkovania, pričom za otázny vidí spôsob jeho vynucovania. "Nechceme ľudí obmedzovať ani zavádzať…

Talianski študenti ocenili Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú in memoriam

0 icon

Padova/Bratislava 26. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Študenti prestížnej talianskej Univerzity v Padove udelili v sobotu in memoriam ocenenie zavraždenému slovenskému novinárovi Jánovi Kuciakovi a jeho snúbenici Martine Kušnírovej za ich prínos k boju za ochranu ľudských práv. TASR o tom v nedeľu informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a…

Matovičova a Lipšicova „skupinka“: Kto presne je zodpovedný za rozvrat právneho štátu na Slovensku?

0 icon

Bratislava 26. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann,Jakub Kotian,Martin Baumann,Jakub Kotian,Facebook M. T.)   Za súčasnej vlády, ktorá začala ako Matovičova a pokračuje ako vláda Eduarda Hegera, sme sa stali  svedkami bezprecedentného pošliapavania práv občanov a potláčania právneho štátu   Spoločne rozvracajú právny štát V mene očisty spoločnosti a boja proti „mafii“…

Šéf polície Hamran: V polícii sú ľudia, ktorí tam nemajú čo robiť

0 icon

Bratislava 26. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Situácii v policajných zložkách nie je dobrá a viacerí otvorene hovoria o vojne v polícii. Dočasne vymenovaný prezident Policajného zboru Štefan Hamran nestráca čas. Kým pred časom vravel, že chce v krátkom čase vykonať malý, krátky, ale účinný personálny audit policajných…

Kremeľ označil požiadavky na zvýšenie dodávok cez Ukrajinu za propagandu

0 icon

Moskva 26. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Sergei Chuzavkov)   Tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov označil požiadavky amerického ministerstva zahraničia- zvýšiť dodávky plynu cez Ukrajinu, za "propagandu so znamienkom mínus" Pripomíname, že americké ministerstvo tento týždeň uviedlo, že odmietavý postoj Gazpromu vo veci tranzitu dodatočného objemu cez ukrajinské územie na október, vyvoláva…

Slová – svedkovia aj našej histórie

0 icon

Bratislava 26. septembra 2021 (HSP/Foto:Archív)   Na svojich potulkách po okolitých krajinách myslievam na profesora Jána Stanislava. Najmä, keď som v Rumunsku. Ako rád by som práve jemu porozprával o svojich zisteniach, ktoré priamo potvrdzujú aj jeho predpoklady o tom, aká bola slovenská zem veľká v ranom stredoveku. Asi by…

Hoci Mikulca neodvolali, úplnú podporu nemá ani v koalícii. Krajniak uviedol, že s prácou ministra vnútra nie sú spokojní. Šeliga: Ak nestabilizuje situáciu, bude vo svojej funkcii neudržateľný

0 icon

Bratislava 26. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann,SITA-Branislav Bibel,TASR-Jakub Kotian)   S prácou ministra vnútra SR Romana Mikulca (OĽANO) hnutie Sme rodina nie je spokojné, v prípade otázky jeho odvolávania si však chce počkať na to, či situáciu v polícii dokáže stabilizovať nový prezident Policajného zboru (PZ) Štefan Hamran. V diskusnej…

Tragédia v Krásnohorskom Podhradí: Len 4-ročné dieťa zomrelo po páde do šachty na vodu. Polícia začala trestné stíhanie

0 icon

Košice 26. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR - Banskobystrický kraj)   Polícia začala trestné stíhanie pre prečin usmrtenia v súvislosti so sobotňajším (25. 9.) tragickým úmrtím štvorročného dieťaťa v Krásnohorskom Podhradí v okrese Rožňava. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Jana Mésarová Ako povedala, podľa doterajších…

Prieskum: Najdôveryhodnejším politikom je prezidentka Zuzana Čaputová, jej percentá ale klesajú. Fico a Kotleba si polepšili. Matovičovi dôveruje minimum ľudí

0 icon

Bratislava 26. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Ján Krošlák)   Najdôveryhodnejším politikom je prezidentka Zuzana Čaputová. Podľa prieskumu agentúry Focus pre televíziu Markíza jej dôveruje 49 percent opýtaných. Jej dôvera klesla z predošlého prieskumu o päť percentuálnych bodov Za hlavou štátu nasleduje šéf strany Hlas - sociálna demokracia Peter Pellegrini. Aj…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Kapitalistický štát – smetisko, právnych objektov, subjektov a názorov.

0icon

Ak má niečo v prírode či spoločnosti sa vyvíjať evolučným spôsobom, potom to musí mať „hlavu aj pätu“, teda musí mať pevne stanovené protipóly, ktoré pracujú podľa zákona „o jednote a boji protikladov“. Ak tomu tak nie je, potom procesy podliehajú entropii- neusporiadanosti (náhodnosť, neporiadok, mieru neurčitosti) systému. Takýto systém…

Marek Brna

Žiadna zjednotená Európa nie je

0icon

S odstupom takmer 18 rokov možno konštatovať, že rozšírenie Európskej únie skončilo pre postsocialistické krajiny fiaskom. Dlho predlho možno polemizovať o tom, či východoeurópske štáty pristúpením viac získali ako stratili. Západ k nim bez akýchkoľvek zábran pristupuje po celý čas ako ku kolóniám. Vyciciava ich ekonomické aj ľudské zdroje. Priemerná…

Pavel Jacz

Matovič je najšikovnejší slovenský politik. Žiaľ, iba ….

0icon

  (Zdroj Sputnik News) To, čo sa dnes deje v spoločnosti, v politike, na štátnych úradoch a najmä v policajných a s nimi súvisiacich zložkách, ktoré majú dbať na dodržiavanie zákonov je výslednica ťaženia súčasnej klapkovo jednosmernej „najprofesionálnejšej“ slovenskej vlády v histórii (aspoň si myslím, že „šikovnejšía“ nebola žiadna doteraz),…

Boris Mesár

1. Nórsko : COVID je sezónna chrípka ? 2. Členovia kongresu USA a ich zamestnanci sú oslobodení od Bidenovho očkovacieho mandátu 3. Prečo je na celom svete zrazu extrémne vážny nedostatok pracovníkov? 4. ZAOČKOVANÁ SLOVENSKÁ HEREČKA ŠVIDRAŇOVÁ DOSTALA COVID

0icon

1.Koronavírus možno teraz zaradiť do jedného z niekoľkých respiračných ochorení so sezónnymi odchýlkami, uviedol Geir Bukholm, zástupca riaditeľa Nórskeho inštitútu verejného zdravia (NIPH). Za posledný rok a pol bol Covid-19 klasifikovaný ako všeobecne nebezpečná choroba. To sa však môže čoskoro zmeniť, pretože asistent riaditeľa Nórskeho inštitútu verejného zdravia (NIPH) Geir Bukholm…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť I.

0icon

Môže sa zdať, že položená otázka, ako nadpis článku, nemá a nedáva žiadny zmysel. Najmä ak si človek uvedomí, že sa praktický nikde nespomína, neuvádza, nezdôrazňuje a nekonštatuje, že všetci žijeme v skutočnej kapitalistickej spoločnosti. Toto úmyselné vynechávanie charakteristiky, v akej spoločnosti žijeme, má ďalekosiahly význam a nie je to…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP 10 dôvodov, kvôli ktorým je ťažké byť nadpriemerne vysoký

0 icon

Máš dva metre a stretávaš sa denno denne s problémami, ktoré ti tvoja výška spôsobuje? Samozrejme, nemajú to ľahké ani nízki ľudia... No v dnešnom príspevku dáme priestor vtipným situáciam, do ktorých sa dostávajú tí nadmerne vysokí. Život nie je vždy jednoduchý a to dokazujú aj nasledujúce fotografie.  1. Keď…

10 vtipných ilustrácií z bežného života, v ktorých sa nájde každý z nás

0 icon

Premýšľal si niekedy nad tým, ako vyzerá náš celý život? Ako si robíme domáce úlohy, ako sa snažíme byť romantickí a podobne? Nie? Nevadí. Dnes ti ukážeme 10 týchto vtipných ilustrácií, ktoré ti ukážu, ako prebieha náš život troška z tej vtipnejšej stránky. Autorom je Sanesparza. Tento komický umelec vo…

Zvrátenosť, alebo genialita? Ako Rusi počas vojny využívali protitankové psy: 1. časť

0 icon

Opäť sa nachádzame v období druhej svetovej vojny. Inak, vedeli ste, že druhá svetová vojna je najpodrobnejšie zachyteným vojnovým konfliktom na svete? Napriek tomu ostáva mnoho vecí nejasných a nie vždy, ako už naši pravidelní čitatelia určite vedia, sa nám podarí vypátrať všetko dopodrobna. No o tajnej protitankovej zbrani Ruska…

TOP 10 najzvláštnejších povolaní na svete. Toto by si robiť naozaj nechcel

0 icon

Pamätáš si, keď si bol dieťa a uvažoval si nad svojou vysnenou prácou, ktorá bola taká úžasná, že si si myslel, že vlastne ani nebudeš musieť pracovať? Potom si sa dostal na strednú a vysokú školu a život ti dal takú facku, že sa všetky tvoje detské sny okamžite rozplynuli? Nuž,…

Sú prírodné potraviny a prírodná strava pre ľudské telo prospešné?

0 icon

Popularita hnutia za prírodné potraviny, ktoré vzniklo v 40. rokoch 20. storočia, stúpa aj naďalej. Ak sa sústredíme na konzumáciu nespracovaných potravín, zvýšime príjem vlákniny a mikroživín, čím si podporíme zdravie. No ak to budeme s podobným prístupom preháňať, nemusí nám to prospievať. Prinášame ďalší článok z oblasti živín a…

Armádny Magazín

Model 437 – bezpilotné stíhacie lietadlo od spoločnosti Northrop Grumman

0 icon

USA, 26. septembra 2021 (AM) – Pre potreby amerického vojenského letectva (USAF) bol vyvinutý ďalší model navádzaného bezpilotného lietadla, tzv. „verná dvojička“ či „verný navádzaný“ (angl. loyal wingman). Napriek tomu,

Izraelský expert Kedmi o atentáte: "Kým na seba strieľajú, nestrieľajú na Donbasanov"

0 icon

Izrael, 26.september 2021 (AM) – Izraelský expert Jakov Kedmi prehovoril o pokuse o zabitie prvého asistenta prezidenta Ukrajiny Serhija Šefira. Podľa bývalého šéfa špeciálnej služby Nativ nie je na incidente nič prekvapujúce.   Neidentifikované osoby spustili v stredu paľbu na auto Serhija Šefira, prvého poradcu ukrajinského prezidenta. Vodič utrpel

"Nepotrebujeme Wagnerovcov". Francúzsky minister reaguje na zosilnený tlak ruskej bezpečnostnej agentúry

0 icon

Mali, 26.september 2021 (AM) – Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian uviedol, že nepotrebuje vyslať PMC Wagner do Mali. Takéto zasahovanie do vnútorných záležitostí tejto africkej krajiny hrozí „vážnymi následkami“. Správu zverejnilo tlač

Prečo Rusi odtajňujú dokumenty o konaní japonských militaristov pred i počas 2. sv. vojny?

0 icon

Rusko, 25. septembra 2021 (AM) – Predseda vedeckej rady Ruskej vojensko-historickej spoločnosti, jeden z popredných japonológov Ruska Anatolij Arkadievič Koškin, tvrdí, že odtajnenie týchto dokumentov preukáže pokrytectvo súčasných japonských radikálov, požadujúcich od Ruska vrátenie Kurilských ostrovov.   Podľa Koškina Japo

Turci s podporou delostrelectva tlačia na Kurdov v Sýrii. Tí rokujú s Rusmi o autonómii

0 icon

Sýria, 25.september 2021 (AM) – Zo Sýrie prichádzajú správy, že turecké jednotky, nachádzajúce sa prakticky na celom severe a severozápade republiky, zasahujú kurdské formácie. Najaktívnejšie nepriateľské akcie prebiehajú na dvoch úsekoch diaľnice M4 na severe krajiny. Správy hovoria, že turecké delostrelectvo zasahuje

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali