Priami a bezprostrední predkovia Slovenov, ako starí Slováci mali už v dávnych dobách rôzne podoby vlastnej štátnosti – od Samovej ríše, Pribinovho kniežatstva, Svätoplukovej ríše, až po obnovenú štátnosť prvou Slovenskou republikou v roku 1939 a neskôr, v roku 1993 druhou Slovenskou republikou. Autori výzvy sa odvolávajú aj na okolnosti vzniku druhej Slovenskej republiky, ktorej – mierový, kultúrny a ústavný spôsob vzniku bez preliatia kvapky ľudskej krvi ako „Slovenská cesta“ je vzorom aj pre iné národy, ako získať národnú slobodu a stať sa rovnoprávnym subjektom medzinárodného práva. Aj tieto skutočnosti ako nespochybniteľné vedecké fakty zaväzujú k ochrane, úcte a najvyššej starostlivosti nielen generáciu spolutvorcov najzásadnejšej premeny slovenského národa – „premeny dlhodobo neslobodného objektu cudzích záujmov na slobodný, zvrchovaný a rovnoprávny subjekt medzinárodného práva a nezastupiteľného tvorcu vlastných dejín a kultúry“ , ale aj všetky nasledujúce slovenské generácie.
ZSI Korene a ďalších spoluzakladateľov súčasnej SR núti súčasná situácia zamýšľať sa nad historickou skúsenosťou, ktorú Slováci ako národ prežili, aké z toho plynie poučenie a ktoré hodnoty sú pre úspešný život národa rozhodujúce. Najmä v súvislosti s prebiehajúcimi oslavami 100. výročia jednostranného vyhlásenia (28. 10. 1918) a faktického vzniku Česko-Slovenska (l´état Tchéco – Slovaquie) 30. októbra 1918 a 98. výročia vzniku unitárnej Československej republiky (29. 2. 1920), keď vtedajší českí politickí predstavitelia gen. Dr. Milana Rastislava Štefánika najprv zbavili politického vplyvu a neskôr úplne odstránili a pôvodne dohodnutý spoločný štát Slovákov a Čechov sa dostal pod českú nadvládu.
Výzva ZSI Korene predstaviteľom Slovenskej republiky je zakončená slovami: „Keď chránime zákonmi významné krajinárske symboly, rastliny a živočíchy pred svojvoľným nekultúrnym a zločinným konaním, musíme dokázať chrániť aj najvýznamnejšiu hodnotu nášho národa, ktorý o ňu stáročia bojoval a jej vytvorením naplnil zmyslel slovenských dejín.“
K Výzve predstaviteľom Slovenskej republiky sa možno pripojiť jej podpisom v sídle SSI KORENE na Benediktiho ulici 6 ,Tel.:02/ 524 92 665 alebo sa stať jej signatárom, ak pošlete svoj súhlas s jej textom na mailovú adresu korene@chello.sk
Výzva predstaviteľom SR
Tohtoročné, z českej strany až bombastické, na Slovensku menej než vlažné oslavy 100. výročia jednostranného vyhlásenia (28.10.1918) a faktického vzniku (30.10.1918) Česko-Slovenska ako štátu (l‘ état Tchéco – Slovaquie) a 98. výročia vzniku unitárnej Československej republiky (29.2.1920), keď po zbavení politického vplyvu a neskôr aj úplnom odstránení gen. Dr. Milana Rastislava Štefánika sa pôvodne dohodnutý spoločný štát Slovákov a Čechov dostal pod českú nadvládu – nás núti zamyslieť sa nad historickou skúsenosťou, ktorú Slováci ako národ prežili, aké z toho vyplýva pre nás poučenie a ktoré hodnoty sú pre ľudsky dôstojný, plnohodnotný a úspešný život národa rozhodujúce.
Býva civilizovaným zvykom, že vznik vlastného štátu si každé spoločenstvo uctieva a slávi ako najvýznamnejší míľnik svojho vývoja. Ani Slováci nie sú a nesmú byť výnimkou!
Naši priami a bezprostrední predkovia Sloveni ako starí Slováci mali už v dávnych dobách rôzne podoby vlastnej štátnosti. V roku 623 vytvorili Samovu ríšu, na ktorú začiatkom IX. storočia prirodzene nadviazalo nitrianske Pribinovo kniežatstvo. Tento slovenský štátotvorný proces vyvrcholil Rastislavovým kráľovstvom a Svätoplukovou ríšou, ktoré aktívne ovplyvňovali európske dejiny až do X. storočia. Tieto dnes už nespochybniteľné vedecké fakty si zaslúžia náležitú úctu, ale aj najvyššiu starostlivosť a ochranu.
Po stáročiach zápasov a bojov si slovenský národ obnovil svoju štátnu samostatnosť až v XX. storočí. Prvý raz 14. marca 1939 a druhý raz 1. januára 1993 ako „zvrchovaný, demokratický a právny štát“. Tento významný dátum, ale najmä mierový, kultúrny a ústavný spôsob vytvorenia súčasnej Slovenskej republiky si získal uznanie celého kultúrneho sveta a táto naša „Slovenská cesta“ sa stala vzorom aj pre iné národy ako získať národnú slobodu a stať sa rovnoprávnym a rešpektovaným subjektom medzinárodného práva.
Táto výnimočná a ojedinelá, mnohými znakmi rýdzosti slovenského charakteru puncovaná autentická hodnota sa zapísala do našich, ale aj európskych a svetových dejín zlatými písmenami aj preto, lebo pri tomto faktickom napĺňaní zmyslu slovenských dejín nebola preliata ani kvapka ľudskej krvi. Táto skutočnosť zaväzuje nielen nás ako generáciu spolutvorcov najzásadnejšej premeny slovenského národa v novodobých dejinách – premeny dlhodobo neslobodného objektu cudzích záujmov na slobodný, zvrchovaný a rovnoprávny subjekt medzinárodného práva a nezastupiteľného tvorcu vlastných dejín a kultúry, ale aj všetky nasledujúce slovenské generácie!
Z tohto, ale aj ďalších závažných dôvodov – napríklad pre stupňujúce sa verejné osočovanie a hanobenie slovenského národa a jeho veľkých osobností – žiadame predstaviteľov Slovenskej republiky, aby prijali zákon na ochranu slovenskej štátnosti a jej symbolov, ktorý by zabránil dosiaľ beztrestným útokom na slovenskú štátnosť a významné osobnosti slovenských dejín, ktoré sa zaslúžili o slovenský národ a štát.
Keď chránime zákonmi významné krajinárske symboly, rastliny a živočíchy pred svojvoľným nekultúrnym a zločinným konaním, musíme dokázať chrániť aj najvýznamnejšiu hodnotu nášho národa, ktorý o ňu stáročia bojoval a jej vytvorením naplnil zmyslel slovenských dejín!
S presvedčením, že náš návrh a žiadosť naplníte skutkom zákona
Združenia slovenskej inteligencie a spoluzakladatelia súčasnej SR