Skupina TrueFighters: páchanie trestnej činnosti študentmi Univerzity Komenského s podporou jej profesorov?

Bratislava 31. mája 2017 (HSP/Foto: Screenshot Facebook TrueFighters)

 

Zdevastované pamätné tabule začínajú na Slovensku pribúdať ako huby po daždi. Je verejne známe, kto niektoré z tabúľ poškodil či zničil, pretože samotní aktéri sa svojím činom ihneď pochválili na sociálnych sieťach. Medzi podobný prípad patrí aj poškodenie tabule na rodnom dome Jozefa Tisa v Bytči.

Na snímke členovia skupiny TrueFighters

Pamätnú tabuľu poškodila skupina TrueFighters v noci z 8. na 9. novembra 2016, kedy na ňu bol nalepený nápis: „V tomto dome sa narodil Jozef Tiso, prezident fašistického slovakštátu, bol spoluzodpovedný za vraždu 70 000 našich spoluobčanov deportovaných do koncentračných táborov.“

Skupina svoj skutok zdôvodnila na sociálnej sieti a pre portál Fičí uviedla: „My na Jozefovi Tisovi nič kontroverzné nevidíme. Existuje veľké množstvo dokumentov a uznávaných historikov, ktorí jasne ukazujú priamu zodpovednosť Jozefa Tisa za deportovanie židovského obyvateľstva zo Slovenska. Že nemal na výber? Doba konanie nediktuje, len núti človeka jasne povedať, na ktorej strane stojí.“

Aj menovaný portál v článku o skupine poukazuje na poškodenie tabule. Uvádza, že „Medzinárodný deň boja proti fašizmu a antisemitizmu si 9. novembra pripomenuli (TrueFighters pozn. red.) tak, že prelepili pamätnú tabuľa na rodnom dome Jozefa Tisa v Bytči.“

Kým TrueFighters píšu na sociálnej sieti len o symbolickom prelepení tabule, polícia v priebehu vyšetrovania skutok klasifikovala ako trestný čin Poškodzovanie cudzej veci podľa § 245 ods. 1 Tr. zákona. Oprava tabule totiž bola vyčíslená na sumu 423,96 EUR.

 

Zoskupenie TrueFighters

Kto je skupina TrueFighters? Ide o tzv. samozvaných bojovníkov proti mýtom, dezinformáciám, netolerancii a nenávisti v našej spoločnosti. Skupinu tvoria štyria ľudia prezlečení za zvieratá: „Žralok“ sa definuje ako predseda intergalaktickej debatnej asociácie, jeho zbraňou majú byť argumenty. Ďalším členom je „Slon“, ktorý má byť hľadačom pravdy, jeho zbrane sú fakty a analýza. Tretím je „Holub“, ktorý sa považuje za kultúrneho partizána a bojuje kultúrou proti nekultúre. Poslednou členkou je „Zebra“, ktorá má byť expertkou na intervenciu a jej zbraňou má byť priama akcia. Práve heslo „priama akcia“ sa spája s ľavicovým extrémizmom.

Zoskupenie TrueFighters od svojho vzniku (prvý príspevok na sociálnej sieti je z 3. novembra 2016) zorganizovalo viacero podujatí a besied, o ktorých informovalo na sociálnej sieti Facebook. V komentároch reaguje skupina na témy, ako napríklad holokaust, Rómovia, utečenci či  LGBTI. Problematiky gender sa týkala prednáška, ktorá sa uskutočnila 15. decembra 2016. Hlavným pozvaným diskusie bol Roman Kollárik, ktorý vyštudoval psychológiu na Univerzite Komenského v Bratislave. „Pracoval v rôznych neziskových organizáciách, dnes sa angažuje v TransFúzii. Jeho identita sa v rôznych momentoch strieda, raz sa cíti ako muž, inokedy ako žena, niekedy ani jedno z uvedených; mužský a ženský rod strieda aj pri komunikácii. Medzi jeho hobby patria seriály, čítanie a vyšívanie,“ „lákala“ skupina na diskusiu.

Medzi ďalšie aktivity členov skupiny patrilo aj hliadkovanie vo vlaku na trati Kysak – Poprad. „Hliadky sme urobili preto, aby dali jasne najavo, že nesúhlasíme ani s hliadkami a ani s nečinnosťou inštitúcií,“ uviedli členovia.

 

So skupinou sa spája meno ľavicového aktivistu Roberta Mihályho, ktorý bol objednávateľom domény truefigters.sk približne týždeň pred poškodením tabule. Podľa medializovaných informácií mal Mihály do činenia s políciou už niekoľkokrát, pretože opakovane svojimi vyjadreniami a skutkami balansuje na hrane zákona pri narážkach práve na hanobenie slovenského národa. Samotný Mihály je zároveň členom skupiny TrueFigters avšak tvrdí, že mená ostatných členov – študentov – nepozná. Svoju účasť na poškodení tabule poprel.

 

Vypočúvanie známych členov akademickej obce

Vyšetrovanie nabralo také rozmery, že v súvislosti s činom vo veci poškodzovania cudzej veci boli vypočutí aj členovia akademickej obce Univerzity Komenského v Bratislave.

Jedným z vypočutých bol profesor Jozef Bátora. Známemu politológovi nie je známe, či projekt TrueFighters je projektom študentov Filozofickej fakulty UK, avšak nevie to vylúčiť. Napriek uvedenému poskytol dvom mladým ľuďom, ktorých nepoznal rozhovor o Európskej únii a následne sa jedným z nich v maske žraloka odfotografoval. Profesor tiež tvrdí, že aktivity skupiny nepozná a nepozná ani jej členov.

Vo veci vypovedal aj profesor Martin Slobodník, prodekan pre rozvoj fakulty a informačné technológie. Slobodník si je vedomí, že TrueFighters projektom študentov Filozofickej fakulty UK a zároveň ide o medzinárodný projekt. Samotné aktivity skupiny boli ním, ako administrátorom facebookovej stránky FF UK, zdieľané. On členov skupiny tiež údajne nepozná. Pozná však koordinátorku projektu Máriu Gajarskú, ktorá podľa webu univerzity pracuje na Referáte zahraničných stykov. Tá zatiaľ vypočutá nebola. Profesor sa podľa našich informácií s Mihálym osobne nepozná, avšak je si vedomý, že ide o študenta FF UK, ktorý je členom akademického senátu.

Vzhľadom na uvedené sa teda natískajú viaceré otázky: Ktorá zahraničná organizácia stoji v pozadí projektu TrueFighters, ktorý koordinuje zamestnankyňa UK? Kto koncipoval program činnosti TrueFighters? Odkiaľ plynie tok financií na činnosť skupiny?

 

Šírenie filozofie za peniaze daňových poplatníkov?

Facebokový profil FF UK zdieľal od 4. novembra do 11. decembra viac ako 15 príspevkov menovanej skupiny (zaujímavá je časová zhoda, kedy 12. decembra bol na jednu z katedier FF – Katedra filozofie a dejín filozofie – zaslaný mail, aby k činu, ktorý polícia klasifikovala ako trestný a skupina TrueFighters sa k nemu prihlásila, zaujali stanovisko).

Zdieľanie aktivít TrueFighters na profile FF UK niektorí ostro kritizovali. Jeden z komentujúcich uviedol: „Celý projekt je sám plný demagógie a zjednodušovania. Je to obyčajná prízemná propaganda. A útoky na konkrétnych politikov už sú dobre za hranou. Nech sú akokoľvek opodstatnené, vašu fakultu dotujú všetci daňoví poplatníci, aby filozofiu vyučovala, nie aby jednu filozofiu šírila.“ Ďalšie komentáre si môžete prečítať v samotnom vlákne:

Napriek tomu, že členov skupiny TrueFihgters údajne nikto nepozná, majú títo „neznámi“ značnú podporu akademickej obce, keďže mnohé ich príspevky boli zdieľané na sociálnom profile FF a zároveň ich besedy boli organizované vo foajé historickej budovy Univerzity Komenského v Bratislave, takže museli byť schválené niektorým z vedúcich členov univerzity.

 

Rovní a rovnejší

TrueFighters na sociálnej sieti publikovali svoj posledný príspevok 15. decembra 2016, ďalší bol ešte uverejnený 2. februára tohto roka. Aj v tomto prípade je zaujímavá časová zhoda, kedy práve 15. decembra sa Mihály dozvedel, že ho chce polícia podľa jeho slov „vypočuť pre podozrenie z trestného činu, ktorý súvisí so šírením ľavicového extrémizmu a poškodzovaním cudzieho majetku“. Mihály bol vypočutý začiatkom januára a začiatkom februára sa začalo vypočúvanie členov akademickej obce.

Prípadom sa zaoberalo Obvodné oddelenie Policajného zboru v Bytči. Podľa našich informácií vyšetrovateľ prípadu aktuálne už na oddelení nepracuje. Stíhanie je nateraz pozastavené.

V súvislosti s uvedený prípadom na Univerzite Komenského je potrebné pripomenúť aj študentov Jozefa Repka (študent Trnavskej univerzity) a Veroniku Marcinekovú (študentka Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského). Obaja boli za svoje názory vyjadrené na sociálnej sieti mediálne pranierovaní a univerzitou prešetrovaní. Podľa našich informácií študentku Univerzity Komenského v apríli potrestali pokarhaním. Ako dôvod fakulta uviedla vyvolanie verejného pohoršenia alebo správania sa v rozpore s dobrými mravmi.

Na druhej strane, iná skupina študentov v skupine TrueFihgters sa za svoje skutky a čin, ktorý polícia klasifikovala ako trestný teší „skrytej“ podpore niektorých členov akademickej obce, keďže prodekan FF UK poškodenie cudzieho majetku neodsúdil a aj naďalej na sociálnom profile fakulty zdieľal činnosť skupiny TrueFihgters.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Ľuboš Ferus by sa mal v septembri postaviť pred dva rôzne súdy v jeden deň

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Ľuboš F., považovaný za bývalého bosa nitrianskeho podsvetia, sa opätovne postaví pred Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku. Ako vyplýva z rozpisu činnosti ŠTS, hlavné pojednávanie s ním a ďalším obžalovaným je naplánované na pracovisku Banská Bystrica na 16. septembra "Prokurátor Úradu špeciálnej…

Dnes bude veľká, prechodne zmenšená oblačnosť

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Dnes bude na území Slovenska prevažne veľká, miestami prechodne zmenšená oblačnosť. Na viacerých miestach sa postupne môžu vyskytnúť prehánky, dážď, miestami búrky, ktoré môžu byť aj intenzívne. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) Najvyššia denná teplota dosiahne 22 až 28, v Above…

Zmarenie zásahu inšpekcie ministerstva vnútra iniciovali mainstreamoví novinári. Minister Mikulec sa priznal, že konal na ich podnet

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Minister vnútra Roman Mikulec sa priznal, že zásah úradu inšpekčnej služby bol zmarený na jeho žiadosť. Učinil tak na podnet mainstreamových novinárov, ktorí od skorých ranných hodín monitorovali situáciu pred inšpekciou a na ministra vnútra sa obracali s otázkami, prečo z inšpekčnej služby vyrazilo 20 policajtov…

Naď: „Do zahraničných operácií budú chodiť iba vojaci očkovaní proti COVID-19.“ Nepovinné očkovanie zaradili do povinnej očkovacej schémy

0 icon

Bratislava/Nikózia 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Do zahraničných operácií budú vysielaní iba vojaci očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Rezort obrany doplnil vakcínu do očkovacích schém. Povinná bude pred odchodom na misiu kdekoľvek na svete. Pre médiá to potvrdil minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) „Každý vojak, ktorý odchádza do operácií a…

Slávna nemecká speváčka Nena upadla do nemilosti: „Burcuje“ občanov proti korona opatreniam

0 icon

Berlín 31. júla 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:Screenshot YouTube)   Patrí k najúspešnejším speváčkam nemeckej hudobnej histórie. Predalo sa už viac ako 25 miliónov jej hudobných nosičov. Je aj úspešnou skladateľkou a herečkou. Jej obrovská popularita, ktorá sa rýchlo šírila aj do zahraničia, sa začala v roku 1983 hitom 99 Luftballons. Nena…

Generálny štrajk na Slovensku? Nespokojnosť občanov s opatreniami vlády sa stupňuje

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Jakub Kotian,Facebook)   Víkendové rokovanie parlamentu, ktoré prijalo kontroverzný zákon zvýhodňujúci zaočkovaných, malo dozvuky. Skupina tisíc až tisícpäťsto protestujúcich protestovala proti prijatiu tohto zákona pred Prezidentským palácom, zrejme v snahe zabrániť jeho podpísaniu Bohužiaľ, v čase protestov bol zákon už dávno podpísaný - prezidentka ho podpísala…

„Pyrrhovo víťazstvo Ruska.“ Bývalý dánsky politik chce použiť Nord Stream 2 proti Moskve

0 icon

Kodaň 31. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Dmitrij Leltschuk)   Bývalý dánsky minister zahraničia Uffe Ellemannn-Jensen vyzval západné krajiny, aby využili všetky dostupné prostriedky, aby zmenili plynovod Nord Stream 2 v "Pyrrhovo víťazstvo Moskvy" Bývalý minister priznal, že plynovod je takmer hotový, a to nehľadiac na prieťahy kvôli sankciám. Jedným z faktorov, ktoré…

Prvý tlačený Špeciál nájdete v novinových stánkoch

0 icon

    Priatelia, vážení čitatelia S radosťou vám dávame do pozornosti naše prvé tlačené vydanie - Špeciál Hlavných správ. Mali by ste ho nájsť v predajniach s novinami a časopismi a vo všetkých novinových stánkoch. Je to naša prvotina, prvý pokus vydať Hlavné správy na papieri a vyjsť tak v ústrety tým z vás, ktorí máte takúto…

V čom potrebujú zaočkovaní nejaké zastanie či ochranu? Belousovová vníma iniciatívu „Za očkované Slovensko“ ako pokus o zbieranie politických bodov

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (HSP/Foto: SITA/Martin Medňanský)   Mimoparlamentná strana Progresívne Slovensko (PS) zorganizovala v piatok 30. júla 2021 na Námestí Slobody v Bratislave verejnú manifestáciu s názvom Za očkované Slovensko. Bývalá politička Anna Belousovová nechápe, prečo je potrebné zastávať sa očkovaných PS akciu organizovalo ako odpoveď na protesty proti…

Bieloruský prezident Lukašenko poveril premiéra, aby poslal Tichanovskej balíček so sušienkami

0 icon

Minsk 31. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Sergei Shelega/BelTA Pool Photo via AP)   Bieloruský prezident Alexander Lukašenko poveril premiéra Romana Golovčenka, aby opozičnej političke Svetlane Tichanovskej poslal niekoľko balení sušienok V stredu ráno sa s ňou v Bielom dome stretol americký prezident Joe Biden. Tichanovská požiadala prezidenta, aby podporil "nenásilný prechod k…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ján Droppa

TV Covid (TA3)

0icon

Voľakedy mala TA3 hlavnú náplň info – správy. Zdesil som sa, že za posledné týždne má náplň Covid. Prepnem sem-tam a stále covid, nič iné. Mal by som podať trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy, Ale médiá sa bránia – vraj prevzaté z objektívnych svetových spravodajstiev. Kedy, a ako sa…

Pavol Lazar

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami.

0icon

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami. 1. "Generálny štrajk".

Marián Moravčík

Riadenie pandémie sa čoraz viac podobá na systematický zločin proti ľudskosti

0icon

Keď sa pred necelým rokom začali distribuovať prvé „vakcíny“ proti Covid-19, sprevádzali ich informácie o tom, že ich účinnosť je viac ako 90 %. Ak by to bola pravda, ich použitie by veľmi rýchlo redukovalo šírenie vírusu a napríklad už pri súčasnom percente zaočkovanosti slovenskej populácie by sme mohli s…

Ivan Holek

Poznajme pravdu o záplavách v Nemecku a spamätajme sa!

0icon

Očista zeme od negatívnych ľudských mentálnych energií pokračuje! O prepojení týchto negatívnych energií so vznikom prírodných katastrof som hovoril už v súvislosti s tornádom na Morave, čo ale mnohí nechcú akceptovať. Avšak pri apokalyptických záplavách v Nemecku je toto prepojenie ešte očividnejšie.

Boris Mesár

Vakcíny proti Covid-19 vedú k novým infekciám a úmrtnosti: Dôkazy sú ohromujúce

0icon

Prípadové štúdie krajín. Úmrtnosť a chorobnosť Prvýkrát bol publikovaný na Global Research 27. mája 2021 Tento článok doktora Gérarda Delépina bol prvýkrát publikovaný vo francúzštine na našom francúzskom webovom serveri mondialisation.ca https://www.mondialisation.ca/lhecatombe-post-vaccinale-setend-dans-le-monde/5656922 Tento článok jednoznačne ukazuje, že úmrtnosť a chorobnosť sa v dôsledku očkovania dramaticky zvýšila. Zvýš

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Pláž je pre teba to najlepšie! Prečo je to tak?

0 icon

Pláž môže byť pre nás veľmi prospešná , emocionálne i fyzicky. Je to najlepší liek, keď sa cítime nahnevaní, úzkostní alebo vystresovaní. Okrem toho, že zlepšuje naše celkové duševné zdravie, môže tiež liečiť kožné ochorenia a dokonca nám pomáha spáliť pár kalórií. Čo je na pláži najlepšie? Voda

Admirál Canaris ako dvojitý agent? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o nemeckom admirálovi Canarisovi. Keď bol v roku 1933 menovaný na čelo vojenskej rozviedky, za cieľ si vytýčil vybudovanie špionážnej siete v Španielsku. Dosť mu v tom pomáhalo osobné priateľstvo s Francom a to, že hovoril plynule španielsky. Canaris mal mnoho priateľov medzi Židmi a snažil sa ich v čo najväčšej miere zachrániť. Ako…

Rampy pre ľudí so zdravotným postihnutím vymysleli už starí Gréci

0 icon

Rampy pre ľudí so zdravotným postihnutím, ktoré dnes väčšinou umožňujú hladký vstup do mnohých verejných budov, nie sú moderným vynálezom. Starí Gréci stavali podobné kamenné rampy, aby pomohli jednotlivcom, ktorí mali problémy s chôdzou alebo výstupom na schody. Pravda, vtedy chodili na sväté miesta úplne všetci. To robí z tohto bezbariérového prístupu…

Aké spotrebiče sú tí najväčší požierači elektrickej energie?

0 icon

Viete, kde sa vo vašej domácnosti spotrebuje najviac elektriny? Možno ste ani netušili, že hodina pozerania do televízora vás stojí 3 centy. A také vysávanie? Jedna hodina za 20 centov. Kto by to bol povedal, že pracujeme aj doma za takú almužnu, však? Medzi najväčších žrútov by ste zrejme aj vy…

Pearl Harbor: Provokácia? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku z mini série Pearl Harbor. O tom, že väčšina Američanov vo vojne sympatizovala skôr s Britmi, ako s nacistami, asi ani nemusíme hovoriť. Najjasnejšie to potvrdzuje nečakaný výber Wendella Willkieho za kandidáta republikánov v prezidentských voľbách z roku 1940. Ako bývalý demokrat a podnikateľ získal nomináciu napriek odporu zo strany časti republikánov. Bol…

Armádny Magazín

Skončia americkí vojaci v kotli? Tisícky Talibancov chcú zaútočiť na vojenskú základňu v Afganistane

0 icon

Afganistan, 31.júl 2021 (AM) – Taliban pred niekoľkými hodinami zahájil ofenzívu na Gozarech a Karoch a plánoval do niekoľkých hodín zahájiť útok na mesto Herát, odkiaľ budú mať militanti priamy prístup na americkú základňu v Šindande, kde je niekoľko stoviek amerických vojakov a stále môžu byť rozmiestnené rôzne druhy zbraní. 

Vzdušná prevaha. Ruská stíhačka preletela vedľa stíhačky F-35. Video

0 icon

Rusko, 31.júl 2021 (AM) – Na webe sa objavilo unikátne video, kde je možné vidieť ako sa stíhačka ruských vzdušných síl Su-30SM dokázala priblížiť k stíhačke F-35 talianskeho letectva na vzdialenosť len dvoch metrov, čím demonštrovala, že má nad bojovým lietadlom NATO piatej generácie jasnú prevahu.  

„Führer bol všade.“ Ako Hitler sedel vo väzení v Moskve, slúžil i v námorníctve USA

0 icon

Slovensko, 31.júl 2021 (AM) –  „Jedného dňa sa ma dôstojník, ktorý kontroloval poriadok na lodi, opýtal, ako sa volám,“ spomínal William Patrick. „Hitler,“ odvetil som. „Teší ma, Hitler!,“ rozosmial sa dôstojník. „Ja sa volám Hess.“ Námorník si spočiatku myslel, že dôstojník žartuje, lenže ten hovoril čistú pravdu.   Do US armá

Bez konkurencie. Rusi spustili na vodu atómovú ponorku Krasnojarsk. Video

0 icon

Rusko, 31.júl 2021 (AM) – V Severodvinsku bola spustená na vodu najnovšia jadrová ponorka Krasnojarsk za účasti vrchného veliteľa ruského námorníctva Nikolaja Evmenova. 30. júla sa uskutočnil slávnostný ceremoniál spustenia raketovej ponorky štvrtej generácie s jadrovým pohonom Krasnoj

Lukašenko: V prípade potreby pre bezpečnosť vstúpia do Bieloruska Ozbrojené sily Ruska

0 icon

Bielorusko, 31.júl 2021 (AM) – Prezident Bieloruska prvýkrát informoval o rozmiestnení ruských vojsk na území republiky. Včera na stretnutí s miestnymi aktivistami o aktuálnych otázkach sociálno-politickej situácie Alexander Lukašenko povedal, že je pripravený povoliť nasadenie ruských ozbrojených síl v Bie

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali