Skupina TrueFighters: páchanie trestnej činnosti študentmi Univerzity Komenského s podporou jej profesorov?

Bratislava 31. mája 2017 (HSP/Foto: Screenshot Facebook TrueFighters)

 

Zdevastované pamätné tabule začínajú na Slovensku pribúdať ako huby po daždi. Je verejne známe, kto niektoré z tabúľ poškodil či zničil, pretože samotní aktéri sa svojím činom ihneď pochválili na sociálnych sieťach. Medzi podobný prípad patrí aj poškodenie tabule na rodnom dome Jozefa Tisa v Bytči.

Na snímke členovia skupiny TrueFighters

Pamätnú tabuľu poškodila skupina TrueFighters v noci z 8. na 9. novembra 2016, kedy na ňu bol nalepený nápis: „V tomto dome sa narodil Jozef Tiso, prezident fašistického slovakštátu, bol spoluzodpovedný za vraždu 70 000 našich spoluobčanov deportovaných do koncentračných táborov.“

Skupina svoj skutok zdôvodnila na sociálnej sieti a pre portál Fičí uviedla: „My na Jozefovi Tisovi nič kontroverzné nevidíme. Existuje veľké množstvo dokumentov a uznávaných historikov, ktorí jasne ukazujú priamu zodpovednosť Jozefa Tisa za deportovanie židovského obyvateľstva zo Slovenska. Že nemal na výber? Doba konanie nediktuje, len núti človeka jasne povedať, na ktorej strane stojí.“

Aj menovaný portál v článku o skupine poukazuje na poškodenie tabule. Uvádza, že „Medzinárodný deň boja proti fašizmu a antisemitizmu si 9. novembra pripomenuli (TrueFighters pozn. red.) tak, že prelepili pamätnú tabuľa na rodnom dome Jozefa Tisa v Bytči.“

Kým TrueFighters píšu na sociálnej sieti len o symbolickom prelepení tabule, polícia v priebehu vyšetrovania skutok klasifikovala ako trestný čin Poškodzovanie cudzej veci podľa § 245 ods. 1 Tr. zákona. Oprava tabule totiž bola vyčíslená na sumu 423,96 EUR.

 

Zoskupenie TrueFighters

Kto je skupina TrueFighters? Ide o tzv. samozvaných bojovníkov proti mýtom, dezinformáciám, netolerancii a nenávisti v našej spoločnosti. Skupinu tvoria štyria ľudia prezlečení za zvieratá: „Žralok“ sa definuje ako predseda intergalaktickej debatnej asociácie, jeho zbraňou majú byť argumenty. Ďalším členom je „Slon“, ktorý má byť hľadačom pravdy, jeho zbrane sú fakty a analýza. Tretím je „Holub“, ktorý sa považuje za kultúrneho partizána a bojuje kultúrou proti nekultúre. Poslednou členkou je „Zebra“, ktorá má byť expertkou na intervenciu a jej zbraňou má byť priama akcia. Práve heslo „priama akcia“ sa spája s ľavicovým extrémizmom.

Zoskupenie TrueFighters od svojho vzniku (prvý príspevok na sociálnej sieti je z 3. novembra 2016) zorganizovalo viacero podujatí a besied, o ktorých informovalo na sociálnej sieti Facebook. V komentároch reaguje skupina na témy, ako napríklad holokaust, Rómovia, utečenci či  LGBTI. Problematiky gender sa týkala prednáška, ktorá sa uskutočnila 15. decembra 2016. Hlavným pozvaným diskusie bol Roman Kollárik, ktorý vyštudoval psychológiu na Univerzite Komenského v Bratislave. „Pracoval v rôznych neziskových organizáciách, dnes sa angažuje v TransFúzii. Jeho identita sa v rôznych momentoch strieda, raz sa cíti ako muž, inokedy ako žena, niekedy ani jedno z uvedených; mužský a ženský rod strieda aj pri komunikácii. Medzi jeho hobby patria seriály, čítanie a vyšívanie,“ „lákala“ skupina na diskusiu.

Medzi ďalšie aktivity členov skupiny patrilo aj hliadkovanie vo vlaku na trati Kysak – Poprad. „Hliadky sme urobili preto, aby dali jasne najavo, že nesúhlasíme ani s hliadkami a ani s nečinnosťou inštitúcií,“ uviedli členovia.

 

So skupinou sa spája meno ľavicového aktivistu Roberta Mihályho, ktorý bol objednávateľom domény truefigters.sk približne týždeň pred poškodením tabule. Podľa medializovaných informácií mal Mihály do činenia s políciou už niekoľkokrát, pretože opakovane svojimi vyjadreniami a skutkami balansuje na hrane zákona pri narážkach práve na hanobenie slovenského národa. Samotný Mihály je zároveň členom skupiny TrueFigters avšak tvrdí, že mená ostatných členov – študentov – nepozná. Svoju účasť na poškodení tabule poprel.

 

Vypočúvanie známych členov akademickej obce

Vyšetrovanie nabralo také rozmery, že v súvislosti s činom vo veci poškodzovania cudzej veci boli vypočutí aj členovia akademickej obce Univerzity Komenského v Bratislave.

Jedným z vypočutých bol profesor Jozef Bátora. Známemu politológovi nie je známe, či projekt TrueFighters je projektom študentov Filozofickej fakulty UK, avšak nevie to vylúčiť. Napriek uvedenému poskytol dvom mladým ľuďom, ktorých nepoznal rozhovor o Európskej únii a následne sa jedným z nich v maske žraloka odfotografoval. Profesor tiež tvrdí, že aktivity skupiny nepozná a nepozná ani jej členov.

Vo veci vypovedal aj profesor Martin Slobodník, prodekan pre rozvoj fakulty a informačné technológie. Slobodník si je vedomí, že TrueFighters projektom študentov Filozofickej fakulty UK a zároveň ide o medzinárodný projekt. Samotné aktivity skupiny boli ním, ako administrátorom facebookovej stránky FF UK, zdieľané. On členov skupiny tiež údajne nepozná. Pozná však koordinátorku projektu Máriu Gajarskú, ktorá podľa webu univerzity pracuje na Referáte zahraničných stykov. Tá zatiaľ vypočutá nebola. Profesor sa podľa našich informácií s Mihálym osobne nepozná, avšak je si vedomý, že ide o študenta FF UK, ktorý je členom akademického senátu.

Vzhľadom na uvedené sa teda natískajú viaceré otázky: Ktorá zahraničná organizácia stoji v pozadí projektu TrueFighters, ktorý koordinuje zamestnankyňa UK? Kto koncipoval program činnosti TrueFighters? Odkiaľ plynie tok financií na činnosť skupiny?

 

Šírenie filozofie za peniaze daňových poplatníkov?

Facebokový profil FF UK zdieľal od 4. novembra do 11. decembra viac ako 15 príspevkov menovanej skupiny (zaujímavá je časová zhoda, kedy 12. decembra bol na jednu z katedier FF – Katedra filozofie a dejín filozofie – zaslaný mail, aby k činu, ktorý polícia klasifikovala ako trestný a skupina TrueFighters sa k nemu prihlásila, zaujali stanovisko).

Zdieľanie aktivít TrueFighters na profile FF UK niektorí ostro kritizovali. Jeden z komentujúcich uviedol: „Celý projekt je sám plný demagógie a zjednodušovania. Je to obyčajná prízemná propaganda. A útoky na konkrétnych politikov už sú dobre za hranou. Nech sú akokoľvek opodstatnené, vašu fakultu dotujú všetci daňoví poplatníci, aby filozofiu vyučovala, nie aby jednu filozofiu šírila.“ Ďalšie komentáre si môžete prečítať v samotnom vlákne:

Napriek tomu, že členov skupiny TrueFihgters údajne nikto nepozná, majú títo „neznámi“ značnú podporu akademickej obce, keďže mnohé ich príspevky boli zdieľané na sociálnom profile FF a zároveň ich besedy boli organizované vo foajé historickej budovy Univerzity Komenského v Bratislave, takže museli byť schválené niektorým z vedúcich členov univerzity.

 

Rovní a rovnejší

TrueFighters na sociálnej sieti publikovali svoj posledný príspevok 15. decembra 2016, ďalší bol ešte uverejnený 2. februára tohto roka. Aj v tomto prípade je zaujímavá časová zhoda, kedy práve 15. decembra sa Mihály dozvedel, že ho chce polícia podľa jeho slov „vypočuť pre podozrenie z trestného činu, ktorý súvisí so šírením ľavicového extrémizmu a poškodzovaním cudzieho majetku“. Mihály bol vypočutý začiatkom januára a začiatkom februára sa začalo vypočúvanie členov akademickej obce.

Prípadom sa zaoberalo Obvodné oddelenie Policajného zboru v Bytči. Podľa našich informácií vyšetrovateľ prípadu aktuálne už na oddelení nepracuje. Stíhanie je nateraz pozastavené.

V súvislosti s uvedený prípadom na Univerzite Komenského je potrebné pripomenúť aj študentov Jozefa Repka (študent Trnavskej univerzity) a Veroniku Marcinekovú (študentka Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského). Obaja boli za svoje názory vyjadrené na sociálnej sieti mediálne pranierovaní a univerzitou prešetrovaní. Podľa našich informácií študentku Univerzity Komenského v apríli potrestali pokarhaním. Ako dôvod fakulta uviedla vyvolanie verejného pohoršenia alebo správania sa v rozpore s dobrými mravmi.

Na druhej strane, iná skupina študentov v skupine TrueFihgters sa za svoje skutky a čin, ktorý polícia klasifikovala ako trestný teší „skrytej“ podpore niektorých členov akademickej obce, keďže prodekan FF UK poškodenie cudzieho majetku neodsúdil a aj naďalej na sociálnom profile fakulty zdieľal činnosť skupiny TrueFihgters.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Česko nepredpokladá, že do roku 2024 splní záväzok NATO

0 icon

Praha 23. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Česká ministerka financií Alena Schillerová nepredpokladá, že sa ČR podarí do roku 2024 naplniť záväzok NATO a vyčleniť dve percentá HDP na svoju obranu. Schillerová to v stredu povedala českým novinárom. Informáciu následne pre TASR potvrdil hovorca českého ministerstva financií Michal Žurovec Schillerová rokovala…

Szijjártó: Maďarsko má záujem zlepšiť vzťahy s Ukrajinou

0 icon

Budapešť/Užhorod 23. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Petros Giannakouris)   Maďarsko má záujem napraviť svoje susedské vzťahy s Ukrajinou. Súčasný stav totiž nie je dobrý pre Maďarsko, Ukrajinu, ani pre maďarskú menšinu žijúcu v Zakarpatskej oblasti. Povedal to v stredu v Užhorode maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó po stretnutí so šéfom ukrajinskej…

Čaputovej prejav pre OSN: Už nikdy nebudeme môcť žiť ako predtým. Koronavakcína musí byť poskytnutá každému človeku

0 icon

Bratislava 23. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:Screenshot video)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo svojom prejave na Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov (OSN) hovorila najmä o dôležitých lekciách, ktoré nám dala pandémia COVID-19 a o oblastiach, v ktorých sme sa ako štáty a celé medzinárodné spoločenstvo ukázali zraniteľní V tlačovej správe o…

V Trnave horí areál sladovne Sessler

0 icon

Trnava 23. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Hasiči z Trnavy zasahujú pri požiari strechy areálu sladovne Sessler. Horí strecha budovy s plochou približne 50 x 80 metrov. Na mieste je podľa krajského riaditeľa hasičov Vojtecha Valkoviča asi 16 hasičov, očakávajú však príchod ďalších posíl. Oheň zasiahol aj novopostavenú časť objektu…

Moskva rozširuje zoznam európskych predstaviteľov, ktorí majú zákaz vstupu do krajiny. „Varovali sme EÚ!“

0 icon

Moskva 23. septembra 2020 (SITA/AFP/HSP/Foto:TASR/AP-Dmitry Lovetsky)   Rusko rozširuje zoznam európskych predstaviteľov, ktorí majú zákaz vstupu na jeho územie. Moskva tak podľa svojich slov reaguje na agresívne konanie Európskej únie (EÚ), informuje agentúra AFP Ruské ministerstvo zahraničia v stanovisku nekonkretizovalo, na aké konkrétne "nepriateľské kroky" voči Rusku a jeho občanom…

Plénum nepodporilo Pellegriniho návrh zavedenia príspevku obciam a VÚC

0 icon

Bratislava 23. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu odmietli návrh nezaradených poslancov okolo Petra Pellegriniho, aby obce a vyššie územné celky (VÚC) dostali jednorazový finančný príspevok ako kompenzáciu výpadkov príjmov spôsobených opatreniami proti šíreniu nového koronavírusu Novelu zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej…

Obvinený z prípravy vraždy prokurátora a advokáta Dušan K. bude stíhaný vo väz

0 icon

Banská Bystrica 23. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Dušan K., ktorý je obvinený z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy v štádiu prípravy, bude stíhaný väzobne. Rozhodol o tom dnes sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) na pracovisku v Banskej Bystrici. Dušan K. je obvinený v prípade prípravy vraždy…

Zálohovanie plastových fliaš má byť povinné od januára 2022

0 icon

Bratislava 23. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Steven Senne)   Zálohovanie plastových fliaš a plechoviek by malo byť spustené v pôvodne stanovenom termíne, teda od 1. januára 2022. Vyplýva to z navrhovanej novely zákona o odpadoch, ktorú parlament dnes posunul do druhého čítania. Poslanci o novele rokujú v skrátenom legislatívnom konaní Zálohovanie plastových…

Krajčí: Počet chorých stúpa týždenne o 20 percent, veľká výzva občanom

0 icon

Bratislava 23. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/Úrad vlády SR)   Počet infikovaných stúpa týždenne v priemere o 20 percent. Kapacity jednotlivých úradov verejného zdravotníctva ministerstvo zdravotníctva sleduje. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) o tom informoval po stredajšom rokovaní vlády. Pri záchyte infikovaných majú pomôcť aj tzv. skríningové antigénové testy. Vláda schválila nákup…

Liberáli plánujú konferenciu o odluke cirkvi od štátu

0 icon

Bratislava 23. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Začiatkom novembra plánuje strana Sloboda a Solidarita (SaS) veľkú konferenciu o odluke cirkvi od štátu, na ktorú chce pozvať odborníkov aj zástupcov cirkví. Ako ďalej informuje spravodajský portál Webnoviny.sk, poslanec liberálov Miroslav Žiak sa zároveň v tejto veci plánuje 1. októbra stretnúť s…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Štefan Kuffa

Peniaze Bielorusku, alebo ako zabrániť, aby sa za naše peniaze nekupovali zbrane.

0icon

Už dlhšiu dobu sa v médiách objavuje informácia o pláne ministra zahraničných vecí I. Korčoka, poslať do Bieloruska peniaze slovenských daňových poplatníkov vo výške 750 000 EUR. Dodnes som sa však nedozvedel, komu a za akým účelom majú byť naše peniaze poslané. Keď chce dnes obec, podnikateľ alebo skupina občanov dostať príspevok zo…

Štefan Harabin

Nezákonne zavretí do karantény nemusia za ňu platiť, ale majú nesporný nárok na náhradu škody okrem iného i za izoláciu 3333 EUR za 4, resp. 1666 za 2 týždne.

0icon

Viete si predstaviť situáciu, že vrah znásilni a zavraždí rodičom dcéru a potom ich drzo vyzve, aby mu za jeho láskavosť zaplatili? Detailne o tom hovorím vo videu, link ktorého pripájam: https://www.youtube.com/watch?v=X3HKxv9S5VU&feature=youtu.be

Slavěna Vorobelová

Matovičova schizofrénia?

0icon

Trošku si zaspomínajme, čo Matovič vyvádzal, keď sa prevalil škandál s Dankovou plagiátorskou rigoróznou prácou. V skratke, bol v takom pre neho špecifickom tranze, kde mohol dokonale uspokojovať svoje vyšetrovateľské, prokurátorské a sudcovské dopamínové receptory. Matovič svojim svojským populistickým štýlom neustále prilieval olej do ohňa tejto spravodajskej hry rozohranej na diskreditáciu…

Andrej Sablič

Makroekonómia jednou vetou.

0icon

Makroekonómia je špinavá hra nastavená tak, aby v nej vždy vyhrával kapitál nad človekom a virtuálny svet peňazí nad svetom reality, vrátane prírody. Vysvetlenie: Problém nie je v neschopnosti ľudí, ale pravidlách hry. A to je všetko. V Michalovciach 21.9.2020 Andrej Sablič

Peter Švec

Kam kráčaš Slovensko, riadené „obyčajnou“ ľudskou malosťou?

0icon

Psychicky nestabilný a nekompetentný premiér, protištátny nekompetentný prezident, vydierateľný a nedovzdelaný predseda parlamentu, nedozretí a neraz kolaborantskí ministri, neprimerane „obyčajný“ parlament. Do toho nemalá časť voličov, ktorých ľudskú úbohosť, ich závistlivý, zákerný, zlostný, podliacky osobnostný charakter vyjadrujú niektoré z komentárov pod mojimi blogmi typu „bezočivec má vysoký zárobok..., opovažuje sa poberať…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Ako ceruzka spôsobí, že budeš šťastný?

0 icon

Psychológovia naznačujú, že môžeš byť šťastnejší, keď sa budeš viac usmievať. Vedci tvrdia, že aj napriek mnohým stresujúcim faktorom môže tvoju náladu napraviť obyčajná ceruzka. Buďme teda tvorcami svojho vlastného šťastia a nedovoľme, aby sa niekam stratilo. Ako na to? Naše emócie môžu formovať jednoduché kroky a cielené správanie

Prečo ľudia potrebujú spánok? Závisí to od nášho veku

0 icon

Vedci už po celé desaťročia vedia, že spánok je pre náš mozog zásadnou premennou jednotkou. Jeho funkcia sa však dramaticky posúva v závislosti od nášho veku. Spánok... Náš mozog zostáva aj počas neho stále zaneprázdnený. Hlavnou hypotézou je, že počas hodín, ktoré strávime mimo reality, sa náš mozog buď sám opravuje a…

Toto sú tie najinteligentnejšie zvieratá na Zemi. Niektoré priečky prekvapia

0 icon

Premýšľal si niekedy o tom, aké najinteligentnejšie zvieratá sa nachádzajú na našej planéte? Ako prvé by ti možno napadli delfíny, šimpanzy a psy. Nuž, v skutočnosti je inteligentných zvierat oveľa viac. Výskum ukázal, že zvieratá sú oveľa múdrejšie, než si o nich myslíme. V niektorých ohľadoch môžu byť dokonca múdrejšie ako…

Veľký brat vás vidí: 1. časť

0 icon

Edward Snowden, ktorého meno pre mnohých z vás nie je otáznikom, je bývalý agent CIA, ktorý prešiel na druhú stranu a prijal azyl v Rusku. S týmto pánom sa taktiež spája množstvo konšpiračných teórií a niet sa preto čudovať, že mu budeme venovať hneď niekoľko článkov. Edward Snowden, ktorý v očiach Národnej bezpečnostnej služby (NSA) teraz…

Japonsko začne oficiálne dokumentovať stretnutia s UFO

0 icon

Vyzerá to tak, že Japonsko začína brať stretnutia s UFO vážne. Minister obrany Taro Kono v polovici septembra predstavil nové protokoly o tom, čo robiť, ak sa japonské vojenské sily stretnú s neidentifikovanými lietajúcimi objektmi alebo UFO. Spoločnosť Kono požiadala pracovníkov zodpovedných za ochranu vzdušného priestoru Japonska, aby dokumentovali všetky javy UFO…

Vo svete IT

Dokáže sa NASA držať svojho ambiciózneho plánu, ktorý vráti ľudí na Mesiac?

0 icon

NASA vydala svoj prvý úplný plán pre nadchádzajúci vesmírny program Artemis, ktorý vráti ľudí na povrch Mesiaca, po prvýkrát od roku 1972. Podľa plánu by sa malo pristátie odohrať v roku 2024, avšak ešte predtým má NASA v pláne vyslať k Mesiacu dve misie, v ktorých by otestovali novú raketu…

„TON 618“ je najmasívnejšia čierna diera, aká bola v známom vesmíre objavená

0 icon

Vesmír je plný fascinujúcich, niekedy až desivých objektov, ktoré sa na prvý pohľad zdajú byť výplodmi ľudskej fantázie. Medzi tieto objekty sa radia aj čierne diery, ktoré boli dlho považované za nereálne. Ich existenciu sa podarilo definitívne potvrdiť len nedávno, 10. apríla 2019. V tento deň mohlo ľudstvo vidieť prvú…

Samsung Galaxy S20 FE je oficiálne predstavený – špecifikácie vlajkovej lode za 649 eur!

0 icon

Spoločnosť Samsung Electronics na dnešnom podujatí Unpacked oficiálne predstavila nový model Galaxy S20 Fan Edition (FE), ktorý je najnovším prírastkom do modelového radu Galaxy S20. Od svojich „súrodencov“ si vypožičal hneď niekoľko technológií, ktoré by vo vlajkovej lodi rozhodne nemali chýbať, pričom výrobca v tomto prípade zvolil naozaj agresívnu cenovku…

Asteroid 2020 SW preletí dnes v noci v tesnej blízkosti Zeme. Tu môžete sledovať jeho prelet popri nás naživo!

0 icon

Tento štvrtok, 24. septembra, by mal popri Zemi preletieť asteroid, a to nebezpečne blízko. Dostať by sa mal bližšie, než je obežná dráha Mesiaca. Napriek tomu sa nemáme čoho báť, tvrdí Centrum pre štúdiu blízkych kozmických objektov (pozn. redakcie: Center for Near Earth Object Studies – CNEOS). Neočakáva sa, že…

Huawei je pripravený na obnovenie dodávok čipov od Qualcommu. Čaká na udelenie licencie od amerických úradov

0 icon

Nie je žiadnou novinkou, že čínsky telekomunikačný gigant Huawei sa po 15. septembri ocitol v akejsi slepej uličke. Od tohto dátumu boli totižto pozastavené všetky dodávky mikročipov od spoločností, ktoré sídlia v USA, poprípade využívajú americké technológie pri vývoji a výrobe mikročipov. Nanešťastie, americké technológie využíva zrejme veľká väčšina výrobcov…

Armádny Magazín

Lietajúca pevnosť - vojnový bombardér B-17 Flying Fortress bol objavený po rozmrazení ľadovca na Islande

0 icon

Island, 23. september 2020 (AM) - Na Islande na ľadovci Eyafjallajökull na juhu ostrova sa objavili fragmenty bombardéra B-17 Flying Fortress, ktorý havaroval pred 76 rokmi, oznámil 23. septembra The Daily Mail. V správe 

50 statočných: Putin chce transformovať ruský obranný priemysel novou generáciou manažérov

0 icon

Rusko, 23. september 2020 (AM) - Obranný priemysel v Rusku má osobitné postavenie v ekonomike a národnom priemyselnom prostredí. Nielenže je najväčším priemyselným zamestnávateľom v kraj

V ruskej Tverskej oblasti sa zrútila stíhačka Su-30

0 icon

Rusko, 23. september 2020 (AM) - Stíhacie lietadlo Su-30 havarovalo v ruskej Tverskej oblasti, posádka sa bezpečne katapultovala, na zemi nedošlo k poškodeniu majetku. Informuje o tom tlačová služba Západného vojenského okruhu. "Dvadsiateho druhého sep

Budú Američania stíhačky F-35 dodávať s bleskozvodmi?

0 icon

USA, 23. september 2020 (AM) - NATO: Riziko búrky zabránilo holandským lietadlám F-35 v účasti na operácii Allied Sky. 28. augusta preletelo šesť bombardérov B-52H Stratofortress amerického letectva nad členskými krajinami NATO v rámci operácie "Allied Sky" s cieľom p

Uniknuté dokumenty potvrdzujú ďalší bio terorizmus Pentagonu a jeho vývoj v Gruzínsku

0 icon

Gruzínsko, 23. september 2020 (AM) - Sotva sa západní politickí stratégovia stihli oklepať z odhalenia činnosti amerického vojenského oddelenia v biologickom laboratóriu Pentagónu v Gruzínsku (kedy ich argumenty hovorili o neserióznosti a konšpirácii obvinení ) už bol informačný priestor vyhodený do vzduchu novým úniko

Svetlo sveta

Na sviatok Sedembolestnej sa u nás začína 40-dňová pôstna reťaz za kňazov

0 icon

Na Slovensku sa v utorok – od sviatku Sedembolestnej Panny Márie – začína opäť 40-dňová pôstna reťaz za kňazov. “Bude to výnimočný ročník, lebo súčasne sme sa podujali zorganizovať aj putovanie relikvie neporušeného srdca veľkého svätca Jána Vianneya. Vyprosovať milosti pre kňazov s ich najväčším patrónom, arským farárom, bude iste mimoriadna…

14.9. Sviatok Povýšenia sv. Kríža

0 icon

Sviatok povýšenia sv. Kríža je sviatkom úcty ku krížu, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš Kristus. Bol zavedený po tom, ako sv. Helena, manželka cisára Konštantína, začala hľadať a aj našla ostatky sv. Kríža na Kalvárii v Jeruzaleme. Pod kalváriou, ktorá bola miestom ukrižovávania sa nachádzalo veľa driev, ktoré rímski vojaci…

Arcibiskup Fulton Sheen: Pád a návrat Šimona Petra

0 icon

Šimon Peter je najmilovanejšou postavou Nového zákona. V charaktere svätého Petra sa stretajú dve podstaty. Jedná je tá svätá, ktorú dostal od Boha a druhá je tá ľudská, ktorú dostal od svojich rodičov. Poznáme príbeh, ako Ježiš Kristus pri stretnutí so Šimonom mení jeho identitu tým, že mu zmení meno…

Prečo mal Páter Pio stigmy?

0 icon

Jeden z najväčších svätcov modernej doby, páter Pio, je známy nielen ako muž modlitby, zázrakov a hlbokej nábožnosti, ale vonkajší znak jeho svätosti sa prejavil viditeľnými stigmami na tých častiach tela, ktoré človek spôsobil pri ukrižovaní Ježišovi. Vo víziach svätej Kataríny Emmerichovej sme našli opis, že okrem známych piatich rán…

Po kázni Kuffu bude musieť vystúpiť vždy Havran

0 icon

Licenčná rady udelila televízii TV Lux sankciu za to, že na Trnavskej novéne pri kázni otca Mariána Kuffu „nezabezpečila informačnú všestrannosť a názorovú pluralitu v primeranom rozsahu a v relevantnej časovej nadväznosti.“ Toto rozhodnutie je najväčším útokom na náboženské slobody na Slovensku od roku 1989 a som presvedčený, že pošliapava ústavné…

icon FOTO DŇA