“Neodsúhlasili sme memorandum z pozície návrhu vlády a nehovoríme o sociálnom zmieri, pretože tam je ten záväzok do roku 2020. My však chceme kolektívne vyjednávať aj v budúcnosti,” vysvetlil Ondek.
Podpisom memoranda pritom podmienil premiér Robert Fico (Smer-SD) zvyšovanie platov učiteľov od septembra. Predseda vlády už avizoval, že pri nepodpísaní memoranda predstaviteľmi školských odborov sa bude pri zvyšovaní platov učiteľov postupovať podľa programového vyhlásenia vlády a mzdy im vzrastú až v januári 2018.
Po podpise memoranda sa totiž mali platy učiteľov zvýšiť o šesť percent od 1. septembra. Ďalšie zvyšovanie bolo potom plánované 1. septembra 2018 o šesť percent, od 1. septembra 2019 o šesť percent. A nakoniec zvýšenie o šesť percent 1. januára 2020.
Za tento návrh očakávala vláda podpísanie memoranda o sociálnom zmieri. Ak by sa podmienka vlády naplnila, Ondek to nepovažuje za šťastný krok. “My sme si to zrátali.
Pokiaľ by bolo navýšenie podľa programového vyhlásenia vlády, to znamená január 2018, 2019 a 2020, tak do tarifných platov by každý zamestnanec za tých 28 mesiacov dostal 19,1 percenta. Pokiaľ by to navýšenie bolo v septembri 2017, septembri 2018, septembri 2019 a januári 2020, každý jeden zamestnanec za tých 28 mesiacov by dostal do taríf 26,25 percenta,” vysvetlil. Ondek si preto nemyslí, že by vláda k avizovanému kroku pristúpila. Ak áno, podľa jeho slov vzniká otázka, ako si váži učiteľský stav a prispieva k zlepšeniu školstva.
“Vyjadrili sme určitú podporu navýšeniu platov učiteľov od septembra a uvidíme, ako sa rozhodne vláda,” podotkol. Po tomto rozhodnutí má byť jasné, či školskí odborári zorganizujú aj nátlakové akcie.
Pedagogickým a odborným zamestnancom regionálneho školstva, ako aj vysokoškolským pedagógom, sa platy zvyšovali v januári 2016, a to o štyri percentá, ďalšie navýšenie bolo o šesť percent od 1. septembra 2016.
SNS podporuje stanovisko školských odborárov
Koaličná SNS rešpektuje a podporuje stanovisko školských odborárov, ktorí sa rozhodli nepodpísať memorandum o sociálnom zmieri. “Nikto nemôže žiadať od odborárov, aby sa vzdali jedného zo svojich základných práv a to je aj právo na štrajk,” uviedla podpredsedníčka SNS Eva Smolíková v reakcii, ktorú strana zaslala TASR. Podpisom memoranda pritom podmienil premiér Robert Fico (Smer-SD) zvyšovanie platov učiteľov od septembra.
SNS víta otvorené dvere a nastolenú cestu diskusie a korektného dialógu v školstve. “Netlačíme na odborárov, ale môžeme zodpovedne povedať, že pre SNS je priorita dodržať svoj sľub a tým je postupné navyšovanie platov učiteľov. Zároveň však trváme aj na navýšení platov od 1. septembra,” podotkla Smolíková.
ISU víta rozhodnutie školských odborárov nepodpísať memorandum
Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) víta dnešné rozhodnutie odborárov nepodpísať memorandum, ktoré malo zaručiť sociálny zmier až do roku 2020. Pre TASR to za iniciatívu povedal Vladimír Crmoman.
“Považujeme to za správne rozhodnutie a veríme, že teraz sa diskusia o hodnotení pedagogických a odborných zamestnancov presunie do odbornej roviny,” povedal Crmoman. Potrebná je podľa jeho slov debata o adekvátnom zvýšení platov tak, aby sa zatraktívnilo učiteľské povolanie. “Hlavne dúfame, že odborový zväz začne konečne naplno presadzovať požiadavky, ktoré sú v deklarácii z februára 2016, ktoré sme aj my podporili a považujeme ich za tie správne,” podotkol Crmoman.
V tejto deklarácii školské organizácie napríklad žiadali rast platov učiteľov tak, aby do konca roku 2020 boli na úrovni minimálne 80 percent platu iných vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov. Požadovali preto od 1. januára 2017 zvýšiť platy pedagogických a odborných zamestnancov o 25 percent a v ďalších rokoch každoročne o desať percent.