Prednedávnom sa prevalil obrovský škandál s údajnými daňovými únikmi nového šéfa Európskej komisie. Kauza otriasla celým Európskym parlamentom a naberá na obrátkach. Práve v týchto dňoch sa Europarlament zaoberá aj otázkami miliardových únikov finančných prostriedkov v únii, snaží sa dopátrať aj k tomu, kto to všetko spôsobil, kto mu pomáhal a kto ešte bol do toho zapletený. Je to momentálne jeden z hlavných bodov programu.
Nezabudli ani na samotného šéfa Eurokomisie: jednou z najhorúcejších tém Európskeho parlamentu bola rozprava o údajných tajných dohodách medzi vládou Luxemburska a stovkami veľkých nadnárodných spoločností. To sa bezprostredne dotýka Jeana-Claudea Junckera, ktorý v tom čase bol luxemburským premiérom, a ktorého preto podozrievajú v podvodoch. Tieto dohody luxemburskej vlády s firmami mali prostredníctvom zvýhodneného daňového režimu umožniť mnohým veľkým globálnym korporáciám v uplynulých rokoch krátenie daní rádovo v miliardách eur.
Túto kauzu označili ako „Lux Leaks“ a priamo sa týka nového predsedu Európskej komisie. Experti prízvukujú, že nikto nie je nedotknuteľný, všetci musia dodržiavať pravidlá hry a asi Jean-Claude Juncker je predsa zapletený do pochybných obchodov, veď v čase prijímania a platnosti týchto údajných pravidiel bol predsa luxemburským premiérom. Na tomto poste Juncker vydržal 18 rokov a vo funkcii šéfa Európskej komisie nahradil Josého Manuela Barrosa.
Túto mimoriadne nepríjemnú kauzu, ktorá robí neuveriteľne zlú reklamu novému vedeniu a vlastne aj celému Europarlamentu zlú reklamu, bude prešetrovať Európska komisia. Poslanci navrhli zriadiť osobitný parlamentný výbor, ktorý sa tým bude zaoberať. Jean-Claude Juncker prisľúbil, že nebude brániť objektívnemu vyšetrovanie, tvrdí, že je nevinný a ako dotknutá osoba sa bude držať bokom.
Mnohí poslanci nie sú spokojní s tým, že sa po prevalení tohto škandálu vedenie Europarlamentu nekoná rýchlo: nechápu, prečo zo strany Eurokomisie v tejto súvislosti neodzneli žiadne konkrétne dátumy týkajúce sa termínov vyšetrovania a zároveň neboli predložené vôbec žiadne opatrenia, ktorými by sa chcela voči masívnym daňovým únikom v rámci EÚ brániť.
Analytici a média zdôrazňujú, že tieto podozrenia poriadne narúšajú dôveryhodnosť šéfa Európskej komisie a ním deklarovaných snáh v boji proti daňovým rajom. Prízvukujú, že kvôli tejto kauze bude veľmi ťažké uveriť, že to Jean-Claude Juncker myslí s vytvorením akýchkoľvek opatrení zameraných proti schránkovým firmám a daňovým únikom v EÚ úprimne a vážne.
Tento problém, sa v tej alebo inej miere, týka úplne všetkých členských štátov Európskej únie. Je verejným tajomstvom, že takmer všetky vlády v súčasnosti chránia schránkové spoločnosti napríklad aj tým, že nesúhlasia s vytvorením spoločnej daňovej politiky EÚ.
eu