Scenár prípadného konfliktu v Podnestersku

Tiraspol 2. augusta 2016 (HSP/Foto:Facebook, wikipedia)

 

Na ruskom serveri warfiles.ru vyšiel článok Dmitrija Boltenkova o situácii v Podnestersku – úzkom pruhu územia na ktorom žije silná ruská komunita. Záujemci o presné znenie článku v ruštine sa môžu pozrieť tu

Podnestersko sa odtrhlo od Moldavska počas vojny v roku 1992 a dnes jeho bezpečnosť chránia ruské mierové zbory.

Ukrajina a Moldavsko v poslednej dobe vyvíjajú nátlak na Podnestersko, odborníci nevylučujú ani možnosť vojenského zásahu voči Podnestersku zo strany moldavských a ukrajinských síl, majú rozpracované aj varianty ruského útoku na Podnestersko.

Situácia v Podnestersku sa totiž môže veľmi rýchlo a dramaticky zmeniť, keď Moldavsko a Ukrajina totálne zastaví do Podnesterska leteckú, železničnú a automobilovú dopravu, takže obyvatelia Podnesterska sa stanú rukojemníkmi vo vlastnom štáte, bez možnosti dostať sa k mnohým potravinám, pohonným hmotám či liekom, ktoré dováža zo zahraničia.

Mapa Podnestersko

Sporadicky Moldavsko a Ukrajina dopravu smerom do Podnesterska zastavujú, ich aktivity však nemajú trvalejší charakter. Súvisí to so skutočnosťou, že USA, ktoré využívajú Podnestersko ako kartu svojho geopolitického proti Rusku, momentálne na konci Obamovej administratívy sledujú aj iné ciele a priority. V prípade, ak sa rozhorí konflikt na Ukrajine, je však veľmi pravdepodobné, že bojové operácie sa budú odohrávať aj na území Podnesterska, kde sa nachádza ruský vojenský kontingent.

Situácia v Podnestersku tak v určitej miere pripomína situáciu v Osetínsku, kde sa v roku 2008 rozhodli Gruzínci na čele so Saakašvilim splniť americký príkaz a zaútočili na Osetínsko, pričom v počiatočných bojoch zahynulo približne 60 príslušníkov ruských mierových síl.

Gruzínci a USA sa však v roku 2008 prepočítali, Rusi okamžite vstúpili do konfliktu a v priebehu niekoľkých dní uštedrili gruzínskym ozbrojeným silám taký výprask, o ktorom sa Gruzíncom ani nesnívalo. Osetínsko však malo s Ruskom spoločnú hranicu a jedinú prekážku predstavoval náročný horský terén, v ktorom gruzínske jednotky a cudzí žoldnieri (napriek tomu, že všetky vojenské výhody boli na ich strane) nedokázali zastaviť postup ruskej armády.

Ruská armáda v Gruzínsku
Ruská armáda v Gruzínsku

Na rozdiel od Osetínska, Podnestersko sa nachádza v ukrajinsko-moldavskom obkľúčení. Je preto zrejmé, že ak sa Rusi rozhodnú svojim vojakom a ruským obyvateľom v Podnestersku pomôcť, bude to operácia v kompetencii letectva, a výsadkových či námorných síl Ruskej armády.

Dmitrij Boltenkov poukazuje na skutočnosť, že na cvičeniach Sea Breeze 2016, ktorého sa zúčastnili jednotky USA a Ukrajiny sa pod vedením amerických odborníkov aktívne nacvičoval najmä boj proti ruským výsadkárom. Zatiaľ majú americkí a ukrajinskí vojaci šťastie, pretože sa v boji s ruskými výsadkármi nestretli, ak by však vypukli boje, budú môcť relatívne rýchlo zistiť, čo sa na cvičeniach naučili a aká je ich skutočná bojová úroveň.

V Podnestersku dnes nie je politická situácia jednoznačná. Časť prozápadne orientovaných politických elít a obyvateľstva je presvedčená, že Podnestersko by sa malo spojiť s Moldavskom a spoločne sa pokúsiť dostať sa do EÚ, najmä keď cca pred dvoma rokmi Moldavsko podpísalo dohodu o pridružení k EÚ. V hre je samozrejme aj možnosť Moldavska vstúpiť do NATO, ktorá je momentálne kvôli Podnestersku blokovaná.

Časť politických elít v Tiraspole a obyvateľstva však svoju budúcnosť vidí v blízkych kontaktoch s Ruskom, väčšina obyvateľov Podnesterska využíva skutočnosť, že môžu byť ruskými občanmi, pretože im z toho plynú rôzne, najmä ekonomické výhody.

Keďže situácia nevyzerá tak, že by sa Rusko rozhodlo plniť americké geopolitické predstavy, je vysoko pravdepodobné, že sa situácia v Podnestersku môže rýchlo vyostriť. Ukrajinské a moldavské vojenské sily nemusia predstavovať z vojenského hľadiska pre ruskú armádu vážnejšiu prekážku, prípadná vojenská akcia by však výrazne destabilizovala politickú situáciu. Z vojenského hľadiska predstavujú mohutné výsadkové operácie náročnú operáciu, pretože ak sa niečo nepodarí, môžu sa niesť v znamení vysokých strát.

Rruské výsadkové jednotky
Rruské výsadkové jednotky

Podľa informácií Boltenkova v hrubých rysoch vyzerá hypotetický plán ruského útoku nasledovne. Pripomínam, že podobné plány rozpracúvajú vojenské štáby dennodenne a vo svojich riešeniach a vojenských hrách cibria svoj cit pre stratégiu a taktiku. Predložený plán vychádza z pravidiel vojenskej stratégie a taktiky, ktorá je spoločná pre všetky armády na svete.

Takže k uvedenému plánu: V prípade konfliktu by Rusi pravdepodobne uskutočnili diverzné operácie proti ukrajinskej flotile, vrátane zamínovania vojenských prístavov v Odese a Očakove, aby nemohlo ukrajinské vojenské loďstvo vyplávať a ruské špeciálne jednotky, raketové vojská a letectvo by mohli zlikvidovať oporné body ukrajinskej protilietadlovej obrany, vrátane radarov.

Po tejto počiatočnej fáze vojenskej operácie by mohol nasledovať široký a mohutný útok ruskej armády a námorníctva cez rusko-ukrajinskú hranicu a z Krymu. Špeciálna úloha by pripadla ruským výsadkovým vojskám a námornej pechote, ktoré by uskutočnili operáciu medzi ústim Dunaja a v oblasti odesskej aglomerácie.

V prípade úspechu by si tým Rusi vytvorili možnosť priameho spojenia Podnesterska s Krymom námornou cestou. Ukrajinské loďstvo by nemalo predstavovať pre Rusko výraznejšiu hrozbu, v prípade, ak by sa ruské plány vyvíjali podľa predpokladov, ruské vojenské jednotky by postupovali smerom k Dnepru a pri pobreží Azovského mora smerom na Odessu.

Ruskí výsadkári v oblasti odesskej aglomerácie by však boli v ťažkej situácii, pretože obyvateľstvo Odessy nemá jednoznačne proruský postoj a odpor voči ruským výsadkovým vojskám by sa pomerne rýchlo zaktivizoval.

Ruská loď
Ruská loď

Podľa Boltenkova by najvyťaženejšími ruskými jednotkami v prvej fáze prípadnej operácie na vytvorenie koridora s obkľúčenými ruskými jednotkami v Podnestersku boli 810 brigáda morskej pechoty a 127 prieskumná brigáda zo Sevastopola. Ich útok by presnejšie smeroval na oblasti Lebedevky a Kurortnoe. Výsadkári by obsadili vojenské letisko v Černovoglinskom, neďaleko mesta Artsytz v odesskej oblasti, na ktorom by pristávali ruské transportné lietadlá z 318 zmiešaného leteckého pluku, momentálne dislokovaného v Kače so zásobami a posilami. Z mora by akciu kryla 197 brigáda výsadkových lodí Čiernomorskej flotily, k dispozícii by boli aj letecké posádky „Sýrskeho expresu“, ktorí sa zúčastnili bojových operácii v Sýrii, kde získali cenné bojové skúsenosti.

Úloha prvej výsadkovej vlny by bolo izolovať miesta výsadku od možných protiakcií rumunských a ukrajinských jednotiek. Druhá vlna by sa niesla v znamení úderov Novorosijskej výsadkovej divízie v Štefan-Borodskom rajóne s cieľom prinútiť Ukrajincov a Moldavsko súhlasiť s mierom. Čiernomorská flotila by pokračovala v krytí pobrežia pred prípadnými akciami NATO. V posledných rokoch Čiernomorská flotila zvýšila svoju bojaschopnosť, do služby sa zaradilo viacero lodí, vrátane modernej bojovej lode Admirál Grigorovič a viacerých torpédoborcov. Prípadné lode NATO by museli čeliť ruským pobrežným batériam rakiet Kaliber a Bastion. Toľko v hrubých rysoch o pláne, ktorí vypracovali a viac krát si preskúšali v štábnych vojenských hrách vojenskí odborníci.

Podľa Boltenkova je však veľmi otázne, či vojaci NATO budú chcieť zomierať za kúsok púdy medzi Moldavskom a Ukrajinou, najmä keď si vojaci NATO uvedomujú, že tentoraz by nestáli proti afgánskym pastierom kôz vyzbrojených kalašnikovmi, bez podpory letectva a ťažkých zbraní.

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Ukrajinská flotila nie je v najlepšom stave a hrozí jej, že pomerne rýchlo bude zlikvidovaná mohutnými útokmi rakiet a letectva. V Odesskej a Nikolajevskej oblasti však v posledných rokoch Ukrajinci dislokovali komplexy protileteckej obrany S-300 a na leteckých základniach v tejto oblasti sa nachádzajú aj bojaschopné ukrajinské stíhačky SU-27 a bitevníky SU-25. V Odesse je dislokovaná 28 mechanizovaná brigáda. Tieto kroky uskutočnili Ukrajinci na základe doporučení vojenských odborníkov NATO a USA.

Boltenkov vo svojom článku tvrdí, že Sea Breeze 2016 reaguje na načrtnutý ruský plán a predstavuje americkú odpoveď na takýto prípadný ruský útok, samozrejme ako je americkým zvykom – bojovali by najmä Ukrajinci.

Cvičenia Sea Breeze predstavujú širší komplex cvičení a okrem Ukrajincov a USA sa týchto cvičení zúčastnili jednotky a menšie bojové lode Bulharska, Veľkej Británie, Grécka, Gruzínska, Španielska, Talianska, Litvy, Nórska, Poľska, Rumunska, Turecka, Švédska, Fínska a Moldavska. Mení sa aj charakter cvičení, kedysi sa na civčeniach NATO precvičovali humanitárne a záchranné akcie so zreteľom na prácu mierových jednotiek, dnes sa precvičujú bojové operácie najširšieho druhu s využitím delostrelectva, tankov, námorných a výsadkových jednotiek či letectva.

Boltenkov si kladie aj otázku, aký by bol prípadný politický dopad vojny v Podnestersku. Moldavsko a Ukrajina v prípade víťazstva by získali cenný bonus, obyvateľstvo by prestalo myslieť na ekonomické problémy v ktorých sa nachádza, vystupňoval by sa patriotizmus a protiruská hystéria. Porážka Ruska by priniesla koniec Putina a pravdepodobne by sa v Rusku zopakoval rok 1991, pričom USA by sa zachránili v pozícii svetového lídra najmenej na ďalších sto rokov, pričom by im k nohám padli všetky ruské a neskôr aj čínske zdroje.

V prípade porážky Ukrajiny a Moldavska získajú obe porazené krajiny určité politické bonusy. Môžu kričať o ruskej agresii, dožadovať sa ďalšej ekonomickej a vojenskej pomoci, ktorú by aj s najväčšou pravdepodobnosťou získali. Pravdepodobne by zosilnel tlak NATO, aby sa tieto štáty stali členmi organizácie, pre NATO by sa navýšili výrazne financie a politický či ekonomický tlak na Rusko by v mene boja proti ruskej hrozbe ešte viac zosilnel. Svetová tlač by spustila eskapády protiruskej hystérie a aj keď by štáty NATO s najväčšou pravdepodobnosťou bojovať proti Rusku nešli, medzinárodná situácia by sa stala zložitejšou.

Na snímke americký prezident Barack Obama
Na snímke americký prezident Barack Obama

Článok končí Boltenkov prirovnaním dnešnej situácii k situácii v Pekingu v roku 2008. Počas olympiády v Pekingu Gruzínci zaútočili na Osetínsko, ruská odpoveď však na seba nedala dlho čakať. Rýchla porážka Gruzínska prekvapila amerických vojenských odborníkov, aktivity ruskej armády však vyvolali vlnu protiruských vystúpení.

Dnes na prahu olympiády v Riu sa situácia opakuje. Podľa Boltenkova je pravdepodobné, že USA sa chystá zopakovať podobný scenár ako v prípade Gruzínska, pričom do tohto scenára USA určite zapracovali aj poučenie z chýb, ktorých sa dopustili v Gruzínsku v roku 2008. Je zrejmé, že USA majú hotový plán s viacerými variantami s cieľom oslabiť, prípadne zlikvidovať Putina.

Platí však axióma, že pri probléme treba brať do úvahy aj druhú stranu. Relatívne ľahko sa hrá tenis o stenu a plánujú strategické hry, skutočnosť však býva častokrát iná. Plánovali aj Napoleon a Hitler, plánuje aj USA. Ale Putin nemilo prekvapil USA v Gruzínsku v roku 2008, na Ukrajine v roku 2014 a aj v Sýrii v roku 2015. Nie je preto vylúčené, že nemilo prekvapí USA aj teraz.

Netreba zabúdať ani na Putinov výrok: „Ak je bitka nevyhnutná, treba udrieť ako prvý“ a známy fakt, že Rusi považujú za svojho skutočného spojenca len vlastnú armádu. A s takouto armádou, navyše s Moskvou za chrbtom bojujú Rusi najlepšie.

Ideálne by však bolo, keby sa situácia až do voľby nového amerického prezidenta nedramatizovala. Pár mesiacov navyše Ukrajinu nezachráni a Podnestersku neuškodí. Je možné, že ak sa americkým prezidentom stane Donald Trump, odstavia sa neoconi, medzinárodne politická situácia sa môže zmeniť k lepšiemu.

A keď sa situácia po voľbe amerického prezidenta nezmení, tak sa začne bojovať neskôr. Rusi sú zo svojej histórie na boj proti nepriateľom zvyknutí a pripravení a momentálne to vyzerá tak, že sa rozhodli neakceptovať geopolitické predstavy USA. Uvidíme, ako sa s touto skutočnosťou vysporiadajú politické elity USA a ako sa momentálna politická kríza v súvislosti s Podnesterskom a Ukrajinou skončí.

Branislav Krasnovský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

360° videomapa Vysokých Tatier sa stala fenoménom. Zisťovali sme prečo je zatiaľ zrejme jediná na svete

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Tatry sú prvé pohorie na svete, ktoré majú spracované 360° video s kartografickým popisom. Za tri týždne má na youtubovom kanále Slovensko z neba unikátna 360° videomapa viac než 220 tisíc zhliadnutí     Tu si ju môžete pozrieť aj vy:    …

Taliansko chce stále presadiť celoeurópsky zákaz lyžiarskej sezóny

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Roberto Monaldo/LaPresse)   Taliansky premiér Giuseppe Conte sa naďalej usiluje o celoeurópsky zákaz zimnej turistickej sezóny. Oznámil to v utorok minister pre regionálne záležitosti Francesco Boccia. Ako dodal, premiér s partnermi v EÚ stále rokuje o plošnom zatvorení lyžiarskych centier počas Vianoc „Ak Taliansko zatvorí svoje…

Sociálna poisťovňa začína vyplácať 13. dôchodok, dostane ho približne 1,4 mil. dôchodcov

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Trnavský kraj)   Sociálna poisťovňa v stredu začína vyplácať trináste dôchodky. Automaticky, bez osobitnej žiadosti, ich dostane približne 1,4 milióna dôchodcov. Sociálna poisťovňa im po splnení zákonných podmienok trinásty dôchodok vyplatí spolu s riadnym dôchodkom v decembrovom výplatnom termíne. Poisťovňa o tom informovala v tlačovej…

Mikulec je za užšiu spoluprácu vlády s mimovládkami. Podpíše memorandum o porozumení

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (HSP/Foto:Facebook)   Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) vyzdvihol prospešnosť tretieho sektora predovšetkým v boji s pandémiou koronavírusu. Mikulec v utorok informoval o online zasadnutí Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie, ktorého hlavnou témou bol návrh memoranda o porozumení medzi vládou SR a Komorou mimovládnych neziskových organizácií.…

Zahadný kozmos nelineárnych „démonov“ – aj čierne diery sú ich „deťmi“

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (HSP/Roman Bednár/Foto:Pixabay)   Nelineárne rovnice sú nevyspytateľné a záhadné matematické štruktúry. Matematici majú pri ich riešení neraz dojem, že sa pohybujú v prirodzenom matematickom „teréne". Ten sa ale odrazu nečakane môže zmeniť na nebezpečné „prepadlisko“ – akoby na inú realitu, ktorá nemá nič spoločné s ľahko…

Južná Kórea: Zabitie iránskeho vedca je zločin

0 icon

Soul 2. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Fars News Agency)   Južná Kórea označila v stredu zabitie iránskeho vedca Mohsena Fachrízádeho-Mahábádího za zločin, ktorý neprispieva k dosiahnutiu stability a mieru v oblasti Blízkeho východu. Informovala o tom agentúra Jonhap Vedec podľahol po prevoze do nemocnice zraneniam, ktoré utrpel v piatok pri ozbrojenom útoku…

Matovič si zaslúži bobríka odvahy

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Tak, ako si riešenie koronakrízy vyžaduje riadenie a schopnosti, tak sa dá v niektorých oblastiach dosiahnuť výrazný úspech tým, že sa nič nerobí a že sa nezasahuje Zatiaľ čo riadenie koronakrízy a prijímanie opatrení v súvislosti s ňou je v podaní Matoviča a…

Polícia prehľadala ordináciu Maradonovho psychiatra a údajne ho obvinila

0 icon

Buenos Aires 2. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Grits)   Argentínska polícia prehľadala ordináciu psychiatra zosnulého futbalistu Diega Maradonu. V priestoroch doktora Agustina Cosachova hľadala lieky, ktoré mu predpísal. Podľa televízie TN ho následne obvinili zo zanedbania starostlivosti Maradona skonal minulý týždeň v stredu vo veku 60 rokov na zlyhanie srdca a…

Najvyšší súd SR zvýšil trest pre Miroslava Marčeka za vraždu Kuciaka a Kušnírovej

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR – Pavel Neubauer)   Na Najvyššom súde (NS) SR sa uskutočnil odvolávací proces s Miroslavom M., neprávoplatne odsúdeným v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Súd rozhodol o výške jeho trestu, obžalovaný dal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti Senát…

NAKA zadržala vysokých funkcionárov a príslušníka SIS

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:SITA/Polícia SR)   Policajti Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) dnes v skorých ranných hodinách zadržali Jozefa Reháka. Ide o bývalého riaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností Ministerstva vnútra SR. Informuje o tom spravodajský portál televízie Joj noviny.sk Televízii Joj to mali potvrdiť dva nezávislé zdroje. Podľa dostupných…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Mária Benová

Fico ďakuje Haščákovi za kus dobrej roboty

0icon

Všetky slovenské redakcie dostali v noci 16.okt.2019 email s nahrávkou GORILA. Zaujímavé, že za 13 mesiacov ani tí najväčší tzv.“protikorupční investigatívni“ bojovníci z redakcií DenníkN, SME, časopisov .týždeň, TREND či portál aktuality.sk, TV Markíza (+portál tvnoviny.sk) nenašli vôľu publikovať obyčajný prepis tých najdôležitejších 5 minút z

Marián Tkáč

Nebojme sa a nenechajme sa ohlupovať, Slovenky a Slováci. Biskupi, buďte na našej strane!

0icon

Bratia, známy je výrok raz pripisovaný Goebelsovi, inokedy Göringovi: stačí nahnať ľuďom strach a všetko bude možné. Uvedmme si, dnes sa práve preto celý svet zmieta v strachu. Covid-19 ukázal, ako jednoducho možno zmanipulovať celý svet, miliardy ľudí. Stačí mať v rukách média všetkého druhu a sme v zajatí strachu a hlúposti. Strachu a hlúposti! Sme poddajní…

Štefan Harabin

Policajný prezident Kovařik zrejme nemyslí na to, že pokiaľ bude kryť zjavnú trestnú činnosť Matoviča a jeho fašistickej chunty, sa za chvíľu ocitne vo väzbe ako generál Gašpar.

0icon

Už teraz sa teším ako má Kovařik  bude stíhať, že som sa postavil proti mučeniu a že ako zdravý nenosím rúško, keďže nemám takú právnu povinnosť. Odporúčam mu aby sám viedol vyšetrovanie, lebo až tam sa možno už konečne dozvie aký je platný právny stav. V rámci platného a účinného Trestného zákona aj…

Boris Mesár

Sedem krokov od pandémie k totalite .

0icon

autor Valentin katasonov Na pozadí bezprecedentného mediálneho preťaženia správami o šírení vírusovej infekcie COVID-19 je zaujímavé zverejniť informácie na alternatívnych  médiách, ktoré nie sú kontrolované veľkým kapitálom ani jedn

Peter Švec

Dajme stopku vládno-mediálnemu teroru korona-témami

0icon

Ide o najrýdzejšiu formu psychologickej vojny. Zároveň najočividnejšiu a najbezohľadnejšiu. Otvorím noviny, zapnem rádio, na tých pár minút denne zapnem televízor, zalistujem v časopise, spustím internet – všade sa na nás valí jediná téma – COVID19, testovanie, vakcinácia ... Akoby nič iné neexistovalo. Presne ako v čase vojny. Čírou náhodou k nám v strede koronakrízy zavíta…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Incident vo Waco: 1. časť

0 icon

Za posledných niekoľko desaťročí Amerikou otriaslo niekoľko udalostí, ktoré urobili malú časť Američanov cynických voči správaniu sa ich vlastnej vlády. O mnohých z nich sme už na TOPdesať písali. Medzi týmito udalosťami môžeme nájsť aj incident, ktorý sa v prvej polovici roka 1993 odohral v sídle sekty Davidiánov v blízkosti mesta Waco v Texase. V tejto vládou…

Aj majster tesár sa niekedy utne... Tieto fotografie ťa pobavia!

0 icon

Slovenské príslovie "Aj majster tesár sa niekedy utne." nadobúda pri týchto fotografiách úplne nový rozmer. Alebo žeby to vôbec nebol majster, kto sa uťal? Je totiž len ťažké uveriť, že toto robili profesionáli vo svojom odbore... Internetom sa často šíria fotografie, na ktorých sa baví celý svet. Táto zbierka obrázkov…

Čo by sa stalo s jadrovou elektrárňou, keby v nej nebola voda?

0 icon

Niektoré jadrové reaktory sa spoliehajú na vodu ako primárny spôsob ochladzovanie systému. Čo sa stane s jadrovou elektrárňou, ak tento systém chladenia zlyhá? V niektorých jadrových reaktoroch sa ako chladivo používa voda. Ak tento chladiaci mechanizmus zlyhá, môže teplota v aktívnej zóne reaktora stúpať nebezpečne vysoko. Najdramatickejším takýmto rozpadom bola černobyľská katastrofa z…

Boh Quetzalcoatl: Napoly had, napoly vták

0 icon

Aztécky boh Quetzalcoatl, napoly vták, napoly had, múdry učiteľ a láskavý vládca, opustil ľudí, aby dokončil svoje poslanie. Sľúbil však, že sa vráti a v oblastiach, kde po sebe zanechal stopy v podobe najväčších záhad Ameriky, ho stále čakajú. Prinášame vám ďalší článok z edície mýtických bytostí, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli. Boh rozvoja Quetzalcoatl,…

Smrť princeznej Diany: Zabila Dianu MI6? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku, kde sa bližšie pozeráme na udalosť spred viac ako 20 rokov, ktorá stále oplýva tajomstvami a nezrovnalosťami. Zabila Dianu MI6? Zo začiatku sa v tlači písalo, že celá táto tragická udalosť bola len obyčajná autonehoda spôsobená chybou vodiča Henriho Paula. Neskôr sa však začalo vynárať, že Paul, ktorý…

Vo svete IT

ESA podpísala kontrakt na pilotný projekt, ktorého cieľom je čistenie vesmírneho odpadu okolo Zeme

0 icon

Odpad, ktorý ako ľudstvo generujeme, dnes už nie je problémom len Zeme. V niektorých regiónoch obežnej dráhy Zeme, je toľko odpadu, že satelity obiehajúce našu planétu musia v mnohých prípadoch aktívne meniť trajektóriu letu.  Európska vesmírna agentúra preto ešte v priebehu minulého roka bila na poplach, že ak s tým dačo nespravíme, tak…

Qulacomm odkryl najvýkonnejší procesor Snapdragon 888. Xiaomi ho čoskoro zavedie do praxe v Mi 11 smartfóne

0 icon

Udalosť Tech Summit Digital 2020, ktorú organizuje spoločnosť Qualcomm, prináša prvé prekvapenie. Zatiaľ čo sa hovorilo o procesora Snapdragon 875, ako nadchádzajúcom vlajkovom procesore, tak spoločnosť predstavila Snapdragon 888. Qualcomm predstavil Snapdragon 888 Novopredstavený vlajkový procesor, ktorý bude poháňať tie najvýkonnejšie Android smartfóny na trhu oproti svojmu predchodcovi má už…

Xiaomi Deerma DEM-F628S – skvelá čistička a zvlhčovač vzduchu s objemom až 5 litrov aktuálne dostupná za skvelú cenu

0 icon

Pokukávate po efektívnom riešení, ako spríjemniť vzduch vo vašej domácnosti? Ideálnym riešením je čistička a zvlhčovač vzduchu, ktorý by dokázal vyčistiť vzduch v celej obývačke, či nebodaj v celom vašom obydlí. Takéto zariadenia boli donedávna otázkou niekoľkých stoviek eur. Vďaka príchodu veľkého množstva značiek zo zahraničia sa však už dnes…

5G siete na Slovensku – všetky dôležité informácie, ktoré by ste mali rozhodne vedieť

0 icon

Na Slovensku sú 5G siete stále viac a viac spomínanou témou. S miernym oneskorením od okolitých štátov sa pomaly, ale isto 5G siete dostávajú do popredia a v budúcich rokoch by sa z nich mal stať naozaj významný, ak nie hlavný telekomunikačný nástroj. Aké sú teda výhody, nevýhody nových 5G…

Akým spôsobom budú astronauti na Marse získavať kyslík?

0 icon

Ak sa ľudstvo rozhodne, že vycestuje na Mars, musíme sa najprv uistiť, že budeme mať dostatok zdrojov na to, aby sme mohli na červenej planéte prežiť a úspešne sa vrátiť domov, píše portál Arstechnica. Najnovšie výskumy ukazujú, že na povrchu planéty sa nachádzajú látky, ktoré by nám mohli pomôcť. Najnovšia…

Armádny Magazín

Maďarsko kupuje brazílske vojenské transportné lietadlá

0 icon

Maďarsko, 2. december 2020 (AM) – Maďarské ozbrojené sily pokračujú v modernizácii svojej výzbroje a techniky. Tentokrát sú to transportné lietadlá. Na základe dohody maďarského Ministerstva obrany s brazílskym výrobcom lietadie

Prekvapenie v Pentagone: Vojenský expert hovoril o budúcnosti stavby lietadlových lodí v Ruskej federácii

0 icon

Rusko, 2.December 2020 (AM) – Vojenský expert Vasilij Dandykin poukázal na to, čo pomohlo ruským staviteľom lodí pri vytváraní domácich vrtuľníkových lodí   Lode Ruskej federácie sa v roku 2026 chystajú uviesť prvý nosič vrtuľníkov pre ruské námorníctvo. Tento stav sa stal dôvodom prekvapenia amerických odb

Video: Kurilské ostrovy chránia nové protilietadlové raketové systémy S-300V4

0 icon

Rusko, 2.December 2020 (AM) - Na Kurilských ostrovoch sa bojovej služby ujali protilietadlové raketové systémy S-300V4. Hranice a strategické objekty krajiny tak majú posilnenú ochranu. Protilietadlové raketo

Ukrajina hľadá spojencov na dobytie Krymu

0 icon

Ukrajina, 2.December 2020 (AM) – Rusko môže čoskoro pocítiť silný tlak z troch krajín. Píše o tom politológ Paul Antonopoulos vo svojom článku pre InfoBrics.   Čierne more má veľký význam tak pre Ruskú federáciu, ktorá má v tomto regióne námorníctvo, ktoré rieši problémy v Sýrii a v ostatných stredomorských krajinách,…

Východná Európa si zrazu zo strachu spomenula na Rusko

0 icon

Rusko, 2.December 2020 (AM) - V „novej Európe“ nastáva zvláštny rozruch: sú čoraz viac nespokojní s Európskou úniou a NATO. Dokonca sa začali ozývať hlasy o tom, že možno stojí za to po 30 rokov po rozpade ZSSR sa zamerať na Rusko. Poľsko, Maďarsko, Česká republika, Fínsko, Rumunsko, Bulharsko a dokonca

Svetlo sveta

Najvyšší súd v USA zablokoval uplatňovanie prísnejších pandemických opatrení na kostoly ako na obchody

0 icon

Kým sme na Slovensku svedkami ako náboženské inštitúcie spolupravujú s vládou pri aplikácii reštrikčných opatrení uvalených na bohoslužby, v USA náboženské organizácie zvolili presne opačný prístup a podali v predmetnej veci právnu žalobu. Predmetom žaloby na Najvyššom súde Spojených štátov bolo, aby súd vydal predbežné opatrenie, že nariadenia zamedzujúce ľuďom návštevu bohoslužieb a zároveň neuplatňovanie…

Prečo nazývame Abrahama „otcom všetkých národov“ alebo „všetkých veriacich“?

0 icon

Abrahám je pôvodným menom Abram, čo v preklade znamená „vznešený.“ Je to odrazom vznešenosti ako žil svoj život v chaldeskej krajine, v prosperujúcom meste Ur na území dnešného Iraku, kedy napriek tomu, že bol bohatý, dokázal rozpoznať volanie Boha, aby všetko pohodlie zanechal a vydal sa na Božie volanie do neznáma. Spoločnosť, v ktorej Abram…

Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

0 icon

Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali