„Za vyššie ceny energií môžu do istej miery aj ceny komodít na trhu, avšak v prípade elektriny tvorí komodita menej ako 1/3 z koncovej faktúry. Zvyšok sú poplatky za distribúciu a Ficove politické zásahy, ako je napríklad dotovanie elektriny z domáceho uhlia, na ktoré sme sa v tomto roku poskladali sumou 115 miliónov eur, či skrytá 60 miliónová daň pre štátnu akciovú spoločnosť SEPS.
Ľubomír Jahnátek navyše dnes verejne priznal, že nevie, čo s historickým dlhom distribučných spoločností, ktorý pritom vyrobil sám so svojím predchodcom,“ uviedol podpredseda SaS a tímlíder strany pre energetiku Karol Galek.
Podľa údajov z Eurostatu za rok 2018 predstavujú výdavky domácností na energie a vodu viac ako 10,4% z ich celkových výdavkov. „Môžeme teda povedať, že priemerná slovenská domácnosť spadá do kategórie energetickej chudoby. O nič lepšie na tom nie sú ani podnikatelia. Tí platia za elektrinu spomedzi krajín V4 jednoznačne najviac. V porovnaní s Českou republikou je to takmer dvojnásobok,“ poukázal Karol Galek.
Strana SaS naopak ponúka systémové riešenia, z ktorých by profitovali všetci a ich výsledkom by boli nižšie ceny energií. Viaczdrojové financovanie tarify za prevádzku systému, ukončenie dotovania výroby elektriny z domáceho uhlia, otvorená regulácia či použitie zisku štátneho podniku SEPS na zníženie prenosových poplatkov. Domácnosť by tak v priemere ušetrila iba v účtoch za elektrinu až 80 eur ročne a podnikatelia tisíce až milióny eur.