Rím 24. novembra 2020 (HSP/Foto:SITA/AP-Mauro scrobogna/LaPresse via AP)
Hovorca ministerstva zahraničia Číny Zhao Lijian naznačil, že vírus mohol mať pôvod mimo Číny. Ako miesto pôvodu by mohlo byť podľa neho Taliansko, k čomu má poukazovať štúdia onkológov publikovaná v talianskom časopise

Západné spravodajské služby uviedli, že po prepuknutí pandémie, dala Čína vytvoriť cez 120 tisíc účtov na Twitteri a 80 tisíc účtov na Facebooku, odkiaľ šírila konšpirácie, ktoré mali odkloniť zodpovednosť za vznik pandémie od Číny. Z týchto účtov sa následne tieto konšpirácie šíril ďalej a preberali ich aj niektoré weby. Všetky tieto konšpirácie spájala jedna spoločná vec. Vždy bol pôvod vírusu kdekoľvek inde, len nie v Číne.
Čínska komunistická strana (ČKS) sa najnovšie odvoláva na lekársku štúdiu, ktorá naznačuje, že vírus Wu-chan bol v Taliansku prítomný už v septembri 2019. Tvrdí, že európskym centrom vírusu bolo Taliansko skôr ako Čína.
Štúdia publikovaná v talianskom časopise o rakovine Tumori Journal tvrdí, že protilátky proti koronavírusu sa našli vo vzorkách krvi zo skríningu rakoviny uskutočneného v Taliansku v septembri minulého roku. To naznačuje, že mohlo dôjsť ku kontaktu s koronavírusom skôr, ako sa pôvodne predpokladalo.
Jeden z expertov zapojených do štúdie, Giovanni Apolone z milánskeho Národného onkologického ústavu, mal v rozhovore pre Times of London jasno v tom, že štúdia nevylučuje Čínu ako pôvodcu vírusu. „Vieme, že Čína sa oneskorila s oznámením svojho ohniska nákazy, takže sa nedá povedať, kedy tam nákaza začala a severné Taliansko má s Čínou veľmi silné obchodné väzby,“ uviedol Apolone.
Štúdie sa rýchlo chopila vládna klika v Pekingu. Hovorca ministerstva zahraničia Zhao Lijian naznačil, že vírus mohol mať pôvod mimo Číny. „To opäť ukazuje, že sledovanie zdroja vírusu je zložitá vedecká otázka, ktorá by sa mala ponechať na vedcov.“ Ide o rozvojový proces, ktorý môže zahŕňať viac krajín,“ uviedol Zhao.
ČKS už predtým tvrdila, že pôvodným epicentrom koronavírusu bolo Španielsko. Pomocou falošných účtov na sociálnych sieťach šírila konšpirácie, že vírus do Číny priniesla americká armáda.
Bývalý taliansky vicepremiér Matteo Salvini reagoval na najnovšie tvrdenia z Číny na sociálnych sieťach, kde napísal:
„Neuveriteľné! Teraz Čína identifikuje Taliansko ako miesto pôvodu Covidu!!! Čínska komunistická diktatúra tu svojimi klamstvami, tajnosťami a prieťahmi spôsobila so svojím vírusom svetu nevyčísliteľné škody.“
„Mali by byť povinní platiť nekonečné odškodné, namiesto toho, aby obviňovali Talianov, že sú infektormi!“, dodal Salvini.
Taliansku štúdiu kritizovali medzinárodní vedci vrátane virológa na Texaskej Univerzite A&M Texarkana Benjamina Neumana, ktorý spochybnil schopnosť onkológov porozumieť vírusom. „Vedci sú spravidla len odborníkmi v úzkom odbore,“ vysvetľuje Neuman a dodáva: „Je pravdepodobné, že preskúmanie vykonali recenzenti, ktorí sú oboznámení s niektorými aspektmi biológie rakoviny, ale nie s výskumom vírusov.“
Čína sa od začiatku pokúša zakryť prepuknutie epidémie vo Wu-chane. Podľa správy spravodajskej aliancie Five eyes, komunistický režim nechal zmiznúť lekárov, ako aj vzorky vírusu v laboratóriách.
Čína až do januára 2020 zavádzala svetové spoločenstvo, že vírus sa neprenáša z človeka na človeka. Mesto Wu-chan hermeticky uzavrela a neumožnili ľudom vycestovať do iných regiónov Číny, no do zahraničia lety z Wu-chanu neobmedzili a umožnili státisícom ľudí utiecť pred karanténou a rozniesť vírus do celého sveta.
Číňania sa rozhodli rozšíriť vírus do celého sveta zrejme v snahe zachrániť vlastnú ekonomiku. Ak by vírus ostal izolovaný v Číne, čínska ekonomika v karanténe by mala obrovské straty, zatiaľ čo zvyšku sveta by ekonomika fungovala ďalej. Rozšírením vírusu po svete túto ekonomickú nevýhodu vyrovnali. Už len spomalenie ekonomického rastu totiž pre Čínu znamená desiatky miliónov nezamestnaných a sociálne nepokoje, ktoré by ohrozili mocenské postavenie komunistickej strany.
Ivan Blaho