Ružička: Ráno po akomkoľvek brexite vyjde slnko nad EÚ aj Veľkou Britániou

Ružička: Ráno po akomkoľvek brexite vyjde slnko nad EÚ aj Veľkou Britániou

Bratislava 12. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:Foto:SITA/MZV)

 

Hoci by lídri 27 štátov Európskej únie (EÚ) určite radšej privítali zrušenie brexitu alebo odchod Veľkej Británie na základe vyrokovanej dohody, Únia sa podľa štátneho tajomníka rezortu zahraničných vecí Františka Ružičku už tri roky pripravuje a je schopná reagovať na akýkoľvek variant brexitu

Na snímke František Ružička

„Myslím si, že z celého tohto vývoja netreba robiť pre občanov a zvlášť podnikateľov drámu, lebo vieme, čo máme robiť. Vieme, čo nastane v prípade odchodu bez dohody, aj v prípade odchodu s dohodou. Sme na tieto veci, či už ako Európska únia alebo ako Slovensko, pripravení,” povedal v diskusii na Tablet.tv.

Reklama

Na úrovni Európskej únie bolo podľa neho pre prípad tvrdého brexitu bez dohody prijatých niekoľko desiatok právnych aktov, na túto možnosť reagovalo aj Slovensko schválením špeciálneho brexitového zákona, ale tiež vytvorením medzirezortnej koordinačnej skupiny a sériou vládnych nelegislatívnych opatrení. „Najdôležitejší krok bol lex brexit, ktorý na základe recipročnej dohody s Veľkou Britániou garantuje našim občanom vo Veľkej Británii aj v prípade tvrdého brexitu rovnaké práva, aké my garantujeme občanom Veľkej Británie u nás,” povedal Ružička.

Trojročné prípravy zo strany EÚ, vrátane Slovenska, sú podľa neho na zvládnutie situácie v prípade tvrdého brexitu postačujúce, aj keď, najmä v dôsledku subjektívneho konania rôznych predstaviteľov britských či európskych inštitúcií, určite nastanú aj nečakané situácie.

Reklama

„Máme zriadené linky na ministerstve zahraničných vecí, naša diplomatická služba má manuál na takéto situácie. Veľvyslanectvo v Londýne, veľvyslanectvo v Dubline, aj tam sú naši diplomati pripravení. Európska únia aj Slovensko sú pripravené, je dôležité, aby boli informovaní aj občania, aby vedeli, kde informácie nájdu v prípade, že sa dostanú do nečakanej situácie,” upozornil Ružička.

„Radi by sme takýmto situáciám predišli, preto aj vyzývame občanov aj médiá, aby svoje otázky kládli už teraz. Ale bez paniky. Keď sa zobudíme na druhý deň po akomkoľvek brexite, vyjde slnko nad Európskou úniou a vyjde aj nad Veľkou Britániou,” povedal Ružička.

Dodal, že na poslednom zasadnutí medzirezortnej koordinačnej skupiny vysvetľovali kolegom z iných rezortov, ale aj podnikateľských združení, ako hodnotia vývoj situácie po voľbách do Európskeho parlamentu a odchode Theresy Mayovej z postu predsedníčky britskej vládnej Konzervatívnej strany.

Keď si strana zvolí nového lídra, s vysokou pravdepodobnosťou sa stane aj novým britským premiérom. „Všetci hlavní kandidáti sú oproti Therese Mayovej ďalej v tom, nakoľko sú ochotní vystúpiť bez dohody,“ priznáva Ružička, že možnosť tvrdého brexitu sa stala reálnejšou.
Proces výberu nového lídra konzervatívcov podľa Ružičku prebieha podľa zaužívaných zvyklostí a tradícií. „Do desiateho júna mali možnosť kandidáti predložiť svoje prihlášky na túto pozíciu, pokiaľ vieme, túto možnosť využilo desať kandidátov,” vysvetľuje.

„Následne, 13. júna, začne niekoľkokolová voľba predsedu strany, v každom kole musí kandidát dosiahnuť určité kvórum hlasov. Opakuje sa to dovtedy, kým neostanú dvaja kandidáti, ktorí potom postupujú do tzv. finále Konzervatívnej strany, kde sa už hlasuje nie na základe členov parlamentu, ale hlasuje celá tzv. aktívna základňa Konzervatívnej strany,“ dodáva Ružička. „Predpokladáme, že okolo 120.000 ľudí sa bude chcieť od 22. júna do 22. júla vyjadriť, koho by chceli vidieť na čele Konzervatívnej strany,” konštatuje.

Reklama

Ako o favoritovi sa podľa Ružičku v tejto chvíli hovorí najmä o Borisovi Johnsonovi, ale kandiduje aj bývalý minister životného prostredia Michael Gove, bývalý minister zahraničných vecí Jeremy Hunt, bývalý vyjednávač za britskú stranu Dominic Raab. „To sú štyria frontlineri, pričom dnes sa najväčšie šance dávajú Borisovi Johnsonovi,” zhrnul.

Konzervatívna strana je podľa neho pod tlakom Brexit Party Nigela Farragea, ktorá jej v nedávnych eurovoľbách prebrala časť voličov. „To, že si nový líder Konzervatívnej strany zvolí stratégiu ísť tvrdšie za brexitom, je veľmi pravdepodobné,” odhaduje Ružička.

„Môžeme uvažovať v rôznych smeroch a alternatívach vývoja. Faktom je to, že vo voľbách do Európskeho parlamentu sa ukázalo, že britská spoločnosť je v otázke brexitu rozdelená. Na jednej strane sú voliči, ktorí sú veľmi za to, aby Veľká Británia akýmkoľvek spôsobom odišla z Európskej únie, a čím skôr. A viac-menej im nezáleží na tom, či to bude s dohodou alebo bez dohody. Tí dávajú hlasy Nigelovi Farrageovi,” tvrdí.

„Na druhej strane, špekulatívne sa môžeme pozrieť na výsledky liberálov, labouristov, zelených a tieto strany, ktoré majú iný postoj, preferujú brexit s dohodou alebo iné vyjednanie vzťahov s Európskou úniou, majú väčšinu,” upozornil Ružička.

Európska únia podľa neho zatiaľ drží jednotnú líniu, podľa ktorej by sa už nemala otvárať vyrokovaná dohoda o vystúpení, ale je možné v dohode o budúcich vzťahoch hľadať možnosť takých formulácií, ktoré by prekonali obavy britskej strany z tzv. írskej poistky.

Reklama

Viacerí kandidáti na post lídra Konzervatívnej strany však už avizovali záujem znovu otvoriť aj dohodu o vystúpení. „Prioritne sa to týka írskej poistky, ale zatiaľ je všetkých 27 dverí zatvorených,“ reagoval Ružička.

Dodal, že aj odchod bez dohody by bol pre nového lídra Konzervatívnej strany legislatívnou výzvou. „Na základe indikatívneho hlasovania Dolnej snemovne existuje rozhodnutie, podľa ktorého parlament nesúhlasí s tým, aby vláda odišla z Európskej únie bez dohody,” pripomenul.

Indikatívne hlasovanie je možné prekonať novým hlasovaním alebo ho v krajnom prípade ignorovať, Ružička však takýto postup nepredpokladá.

Ak by niekto hľadal najjednoduchšie riešenie komplikovanej situácie, podľa štátneho tajomníka je takým skôr vystúpenie na základe vyrokovanej dohody alebo úplné zrušenie brexitu.

„Tretie, najhoršie riešenie, je práve tvrdý brexit. V takom prípade Veľká Británia stráca mnohé výhody, o ktorých si britskí voliči možno vôbec neuvedomujú, že ich majú. A zároveň, Európska únia zatvára ešte na druhý kľúč všetkých 27 brán. Je to stratové pre všetkých,” upozornil.

Práve Boris Johnson sa však nechal počuť, že by zvážil zadržanie takmer 44 miliárd eur, ktoré by na základe vyrokovanej dohody mala Veľká Británia vyplatiť Európskej únii.

„Takéto rozhodnutie by bolo už jednoznačným vystúpením bez dohody, lebo dohoda jasne stanovuje metodológiu toho, akým spôsobom sa bude Veľká Británia vyrovnávať so svojimi záväzkami v súčasnej finančnej perspektíve,” reaguje Ružička.

„Nám by táto suma vypadla z rozpočtu a museli by sme sa dohodnúť, či ju chceme dorovnať, alebo ju nechať ako nedoplatok a tým pádom redukovať niektoré programové závery. V prípade variantu A by sa to muselo rozpočítať medzi členské krajiny, koľko doplatia. Na druhej strane, niečo by sa aj ušetrilo, lebo aj Veľká Británia by stratila nárok na tie prostriedky, na ktoré mala v nasledujúcich dvoch rokoch nárok,” dodáva.

„Existuje aj možnosť ešte raz odložiť termín vystúpenia. Ak by s tým nový líder prišiel, vyvstala by otázka, za akých podmienok. Môže to byť otázka záväzku druhého referenda, predčasných volieb, renegociácie dohody o budúcich politických vzťahoch, ak by prišiel návrh politicky priechodný na oboch stranách,” doplnil Ružička.

Práve v dôsledku posledného odloženia brexitu boli do Európskeho parlamentu opäť zvolení aj poslanci za Veľkú Britániu. „Mnohí si dnes kladú otázku, čo môže a čo nemôže robiť europoslanec zvolený do Európskeho parlamentu s určitým časovým obmedzením, ktoré je kratšie, než volebné obdobie. Do akej miery sa môže podieľať na strategických rozhodnutiach Európskej únie, či už pri obsadzovaní najvyšších postov alebo napríklad aj pri rokovaní o budúcom rozpočte EÚ, prípadne o jej rozšírení,” upozorňuje Ružička.

Reklama

„Existujú tam určité džentlmenské dohody ešte z predchádzajúceho volebného obdobia, že britskí poslanci nebudú vstupovať do debát o veciach, ktoré som spomínal. Na druhej strane, ako poslanec ktorejkoľvek krajiny mám právo povedať svoj názor… Ale mnohí z britských europoslancov nepatria medzi ‘hardbrexitérov’. Bude tam určitá vyváženosť. Nemusí to byť až taký problém,” uzavrel Ružička.

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:38

Francúzsky prezident Emmanuel Macron odmietol plánovanú dohodu o voľnom obchode medzi Európskou úniou (EÚ) a juhoamerickým zoskupením Mercosur v jej súčasnej podobe.

Potrebné sú podľa neho rokovania o novej a zodpovednejšej dohode, ktorá bude prihliadať na rozvoj, ochranu klímy a biodiverzitu.

09:24

Tisíce vodičov autobusov vstúpili vo štvrtok v juhokórejskej metropole Soul do generálneho štrajku pre spor týkajúci sa platov. Podľa odborov postihol štrajk 97 percent tamojších autobusových liniek a spôsobil chaos počas rannej dopravnej špičky. Po zhruba 11 hodinách sa však vodičom podarilo so zamestnávateľmi dohodnúť a vrátili sa do práce.

09:13

Slovenský hokejista Martin Chromiak pomohol asistenciou k triumfu Ontaria nad San Jose 3:2 v nočnom zápase AHL. Dvadsaťjedenročný útočník má po 61 dueloch sezóny na konte 29 bodov (13+16).

08:49

Výbor Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) pre politické záležitosti a demokraciu vyjadril podporu prípadnému prijatiu Kosova do RE. Srbsko toto rozhodnutie odsúdilo ako škandalózne.

08:36

Francúzski politici z celého spektra v stredu vyjadrili zdesenie nad odstúpením riaditeľa parížskej školy, ktorý dostal vyhrážky smrťou za to, že požiadal študentku, aby si v priestoroch školy zložila moslimský závoj.

Premiér Gabriel Attal, bývalý minister školstva, chcel ukázať riaditeľovi podporu a pozval ho v stredu do svojho úradu.

08:24

Šéf ruskej rozviedky Sergej Naryškin navštívil tento týždeň Severnú Kóreu, kde viedol diskusie o bezpečnostnej spolupráci.

Naryškin sa stretol so severokórejským ministrom pre štátnu bezpečnosť Ri Čang-daem.

08:15

Ceny ropy sa vo štvrtok ráno zvýšili a vyrovnali tak časť strát z predchádzajúcich dvoch dní. Od začiatku marca oba hlavné kontrakty posilnili o približne 4,5 % a k zisku za celý mesiac smerujú už tretíkrát po sebe.

08:07

Zástupcovia štátov EÚ sa v stredu večer dohodli na novom kompromise o clách na niektoré ukrajinské poľnohospodárske výrobky, oznámilo belgické predsedníctvo Rady EÚ.

Podľa diplomatov sa do EÚ bude môcť bez cla predávať menej tovaru, ako sa pôvodne plánovalo. Medzi dotknuté výrobky patria vajcia, hydina, cukor a kukurica. Sprísnenie požiadaviek si ešte vyžaduje súhlas Európskeho parlamentu.

07:58

Bývalý americký senátor a demokratický kandidát na viceprezidenta USA Joe Lieberman zomrel v stredu vo veku 82 rokov.

Lieberman zomrel v stredu v New Yorku v kruhu rodiny v dôsledku komplikácií po páde, uvádza sa vo vyhlásení.

Joe Lieberman
Na archívnej snímke Joe Lieberman
07:52

Cirkevní predstavitelia v Jeruzaleme vyzvali v stredu vo svojom veľkonočnom posolstve na “okamžité a udržateľné prímerie” vo vojne medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas v Pásme Gazy.

Zároveň vyzvali na rýchlu distribúciu humanitárnej pomoci v Pásme Gazy, na “prepustenie všetkých rukojemníkov” i na neobmedzený prístup lekárskych tímov k chorým a zraneným.

07:38

Americký prezident Joe Biden zablahoželal v stredu víťazovi prezidentských volieb v Senegale Bassirouovi Diomayeovi Fayeovi.

Opozičný kandidát Bassirou Diomaye Faye vyhral prezidentské voľby v Senegale so ziskom 54,28 percenta hlasov. Kandidát vládnej koalície Amadouo Ba získal 35,79 percenta hlasov.

07:30

Nemecká polícia v stredu znížila počet obetí ťažkej nehody autobusu pri Lipsku z piatich na štyri, uviedla tamojšia polícia.

Podľa polície zahynuli pri nehode dovedna štyria ľudia a piaty sa nachádza v život ohrozujúcom stave. Inšpekcia dopravnej polície prípad vyšetruje ako zabitie z nedbanlivosti.

07:12

Telá dvoch nezvestných osôb objavili záchranné zložky v stredu vo vode po zrútení mosta v meste Baltimore na východe USA, uviedli tamojšie úrady. Informujú agentúry AP a DPA.

06:58

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu vyjadril podporu plánu Brazílie vyvíjať ponorky na jadrový pohon. Neoznámil však žiadnu konkrétnu spoluprácu v oblasti technológie jadrového pohonu, na ktorú Brazília naliehala.

Raoni Metuktire, Emmanuel Macron
Na snímke zľava francúzsky prezident Emmanuel Macron a brazílsky náčelník Raoni Metuktire sa vítajú na ostrove Combu v Brazílii
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali