Ružička: Ráno po akomkoľvek brexite vyjde slnko nad EÚ aj Veľkou Britániou

Bratislava 12. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:Foto:SITA/MZV)

 

Hoci by lídri 27 štátov Európskej únie (EÚ) určite radšej privítali zrušenie brexitu alebo odchod Veľkej Británie na základe vyrokovanej dohody, Únia sa podľa štátneho tajomníka rezortu zahraničných vecí Františka Ružičku už tri roky pripravuje a je schopná reagovať na akýkoľvek variant brexitu

Na snímke František Ružička

„Myslím si, že z celého tohto vývoja netreba robiť pre občanov a zvlášť podnikateľov drámu, lebo vieme, čo máme robiť. Vieme, čo nastane v prípade odchodu bez dohody, aj v prípade odchodu s dohodou. Sme na tieto veci, či už ako Európska únia alebo ako Slovensko, pripravení,“ povedal v diskusii na Tablet.tv.

Na úrovni Európskej únie bolo podľa neho pre prípad tvrdého brexitu bez dohody prijatých niekoľko desiatok právnych aktov, na túto možnosť reagovalo aj Slovensko schválením špeciálneho brexitového zákona, ale tiež vytvorením medzirezortnej koordinačnej skupiny a sériou vládnych nelegislatívnych opatrení. „Najdôležitejší krok bol lex brexit, ktorý na základe recipročnej dohody s Veľkou Britániou garantuje našim občanom vo Veľkej Británii aj v prípade tvrdého brexitu rovnaké práva, aké my garantujeme občanom Veľkej Británie u nás,“ povedal Ružička.

Trojročné prípravy zo strany EÚ, vrátane Slovenska, sú podľa neho na zvládnutie situácie v prípade tvrdého brexitu postačujúce, aj keď, najmä v dôsledku subjektívneho konania rôznych predstaviteľov britských či európskych inštitúcií, určite nastanú aj nečakané situácie.

„Máme zriadené linky na ministerstve zahraničných vecí, naša diplomatická služba má manuál na takéto situácie. Veľvyslanectvo v Londýne, veľvyslanectvo v Dubline, aj tam sú naši diplomati pripravení. Európska únia aj Slovensko sú pripravené, je dôležité, aby boli informovaní aj občania, aby vedeli, kde informácie nájdu v prípade, že sa dostanú do nečakanej situácie,“ upozornil Ružička.

„Radi by sme takýmto situáciám predišli, preto aj vyzývame občanov aj médiá, aby svoje otázky kládli už teraz. Ale bez paniky. Keď sa zobudíme na druhý deň po akomkoľvek brexite, vyjde slnko nad Európskou úniou a vyjde aj nad Veľkou Britániou,“ povedal Ružička.

Dodal, že na poslednom zasadnutí medzirezortnej koordinačnej skupiny vysvetľovali kolegom z iných rezortov, ale aj podnikateľských združení, ako hodnotia vývoj situácie po voľbách do Európskeho parlamentu a odchode Theresy Mayovej z postu predsedníčky britskej vládnej Konzervatívnej strany.

Keď si strana zvolí nového lídra, s vysokou pravdepodobnosťou sa stane aj novým britským premiérom. „Všetci hlavní kandidáti sú oproti Therese Mayovej ďalej v tom, nakoľko sú ochotní vystúpiť bez dohody,“ priznáva Ružička, že možnosť tvrdého brexitu sa stala reálnejšou.
Proces výberu nového lídra konzervatívcov podľa Ružičku prebieha podľa zaužívaných zvyklostí a tradícií. „Do desiateho júna mali možnosť kandidáti predložiť svoje prihlášky na túto pozíciu, pokiaľ vieme, túto možnosť využilo desať kandidátov,“ vysvetľuje.

„Následne, 13. júna, začne niekoľkokolová voľba predsedu strany, v každom kole musí kandidát dosiahnuť určité kvórum hlasov. Opakuje sa to dovtedy, kým neostanú dvaja kandidáti, ktorí potom postupujú do tzv. finále Konzervatívnej strany, kde sa už hlasuje nie na základe členov parlamentu, ale hlasuje celá tzv. aktívna základňa Konzervatívnej strany,“ dodáva Ružička. „Predpokladáme, že okolo 120.000 ľudí sa bude chcieť od 22. júna do 22. júla vyjadriť, koho by chceli vidieť na čele Konzervatívnej strany,“ konštatuje.

Ako o favoritovi sa podľa Ružičku v tejto chvíli hovorí najmä o Borisovi Johnsonovi, ale kandiduje aj bývalý minister životného prostredia Michael Gove, bývalý minister zahraničných vecí Jeremy Hunt, bývalý vyjednávač za britskú stranu Dominic Raab. „To sú štyria frontlineri, pričom dnes sa najväčšie šance dávajú Borisovi Johnsonovi,“ zhrnul.

Konzervatívna strana je podľa neho pod tlakom Brexit Party Nigela Farragea, ktorá jej v nedávnych eurovoľbách prebrala časť voličov. „To, že si nový líder Konzervatívnej strany zvolí stratégiu ísť tvrdšie za brexitom, je veľmi pravdepodobné,“ odhaduje Ružička.

„Môžeme uvažovať v rôznych smeroch a alternatívach vývoja. Faktom je to, že vo voľbách do Európskeho parlamentu sa ukázalo, že britská spoločnosť je v otázke brexitu rozdelená. Na jednej strane sú voliči, ktorí sú veľmi za to, aby Veľká Británia akýmkoľvek spôsobom odišla z Európskej únie, a čím skôr. A viac-menej im nezáleží na tom, či to bude s dohodou alebo bez dohody. Tí dávajú hlasy Nigelovi Farrageovi,“ tvrdí.

„Na druhej strane, špekulatívne sa môžeme pozrieť na výsledky liberálov, labouristov, zelených a tieto strany, ktoré majú iný postoj, preferujú brexit s dohodou alebo iné vyjednanie vzťahov s Európskou úniou, majú väčšinu,“ upozornil Ružička.

Európska únia podľa neho zatiaľ drží jednotnú líniu, podľa ktorej by sa už nemala otvárať vyrokovaná dohoda o vystúpení, ale je možné v dohode o budúcich vzťahoch hľadať možnosť takých formulácií, ktoré by prekonali obavy britskej strany z tzv. írskej poistky.

Viacerí kandidáti na post lídra Konzervatívnej strany však už avizovali záujem znovu otvoriť aj dohodu o vystúpení. „Prioritne sa to týka írskej poistky, ale zatiaľ je všetkých 27 dverí zatvorených,“ reagoval Ružička.

Dodal, že aj odchod bez dohody by bol pre nového lídra Konzervatívnej strany legislatívnou výzvou. „Na základe indikatívneho hlasovania Dolnej snemovne existuje rozhodnutie, podľa ktorého parlament nesúhlasí s tým, aby vláda odišla z Európskej únie bez dohody,“ pripomenul.

Indikatívne hlasovanie je možné prekonať novým hlasovaním alebo ho v krajnom prípade ignorovať, Ružička však takýto postup nepredpokladá.

Ak by niekto hľadal najjednoduchšie riešenie komplikovanej situácie, podľa štátneho tajomníka je takým skôr vystúpenie na základe vyrokovanej dohody alebo úplné zrušenie brexitu.

„Tretie, najhoršie riešenie, je práve tvrdý brexit. V takom prípade Veľká Británia stráca mnohé výhody, o ktorých si britskí voliči možno vôbec neuvedomujú, že ich majú. A zároveň, Európska únia zatvára ešte na druhý kľúč všetkých 27 brán. Je to stratové pre všetkých,“ upozornil.

Práve Boris Johnson sa však nechal počuť, že by zvážil zadržanie takmer 44 miliárd eur, ktoré by na základe vyrokovanej dohody mala Veľká Británia vyplatiť Európskej únii.

„Takéto rozhodnutie by bolo už jednoznačným vystúpením bez dohody, lebo dohoda jasne stanovuje metodológiu toho, akým spôsobom sa bude Veľká Británia vyrovnávať so svojimi záväzkami v súčasnej finančnej perspektíve,“ reaguje Ružička.

„Nám by táto suma vypadla z rozpočtu a museli by sme sa dohodnúť, či ju chceme dorovnať, alebo ju nechať ako nedoplatok a tým pádom redukovať niektoré programové závery. V prípade variantu A by sa to muselo rozpočítať medzi členské krajiny, koľko doplatia. Na druhej strane, niečo by sa aj ušetrilo, lebo aj Veľká Británia by stratila nárok na tie prostriedky, na ktoré mala v nasledujúcich dvoch rokoch nárok,“ dodáva.

„Existuje aj možnosť ešte raz odložiť termín vystúpenia. Ak by s tým nový líder prišiel, vyvstala by otázka, za akých podmienok. Môže to byť otázka záväzku druhého referenda, predčasných volieb, renegociácie dohody o budúcich politických vzťahoch, ak by prišiel návrh politicky priechodný na oboch stranách,“ doplnil Ružička.

Práve v dôsledku posledného odloženia brexitu boli do Európskeho parlamentu opäť zvolení aj poslanci za Veľkú Britániu. „Mnohí si dnes kladú otázku, čo môže a čo nemôže robiť europoslanec zvolený do Európskeho parlamentu s určitým časovým obmedzením, ktoré je kratšie, než volebné obdobie. Do akej miery sa môže podieľať na strategických rozhodnutiach Európskej únie, či už pri obsadzovaní najvyšších postov alebo napríklad aj pri rokovaní o budúcom rozpočte EÚ, prípadne o jej rozšírení,“ upozorňuje Ružička.

„Existujú tam určité džentlmenské dohody ešte z predchádzajúceho volebného obdobia, že britskí poslanci nebudú vstupovať do debát o veciach, ktoré som spomínal. Na druhej strane, ako poslanec ktorejkoľvek krajiny mám právo povedať svoj názor… Ale mnohí z britských europoslancov nepatria medzi ‚hardbrexitérov‘. Bude tam určitá vyváženosť. Nemusí to byť až taký problém,“ uzavrel Ružička.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Čo Matovičovci prekrývajú bombastickým nezmyslom o plošnom testovaní? A prečo Matovič aj Sulík nenápadne naznačujú odchod z politiky?

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (HSP/Foto:Pixabay)   Kde sú všetky tie miliardy, ktoré si štát napožičiaval, a z ktorých ľudia ešte nič nevideli? Prečo Matovič necháva svoje majetky v Trnave chátrať, akoby s nimi príliš ani nerátal? Prečo si s takou závisťou obzeral Počiatkovu vilu v Cannes? A komu patrí ostrov…

Premiér Matovič informoval o úmrtí lekára chorého na Covid-19. „Plačem. Nie, nie, nie. Právo kohokoľvek z nás ísť na štadión či do reštaurácie nestojí nad právom nevinných a zodpovedných ľudí na ochranu ich zdravia“

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   V pondelok večer sa na sociálnych sieťach objavila informácia, že jednou z posledných obetí na koronavírus na Slovensku je aj lekár z Oravy, ktorý nemal ešte ani 50 rokov. Informovali o tom vládni politici prostredníctvom sociálnych médií. "Dobrý človek a statočný 48-ročný lekár…

Trump znova zaútočil na odborníka Fauciho a nazval ho „pohroma“

0 icon

Washington 20. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Gerry Broome, SITA/AP-Graeme Jennings)   Americký prezident Donald Trump v pondelok znova slovne zaútočil na popredného poradcu Bieleho domu v pandémii koronavírusu Anthonyho Fauciho, označil ho za "pohromu" a vyhlásil, že bude lepšie nevšímať si jeho rady Trump sa takto vyjadril počas hovoru s členmi svojej…

Šatan o MS do 18 rokov v Spišskej Novej Vsi: „Zatiaľ ich nepotvrdili“

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Craig Ramsay zostáva hlavným trénerom slovenskej hokejovej reprezentácie. Povedie ju v sezóne 2020/21 a v prípade úspešnej kvalifikácie o postup na zimné olympijského hry do Pekingu až do konca ročníka 2021/22. Jeho stály asistent bude Michal Handzuš, na pozícii druhého asistenta budú rovnako…

Bukovský vyzval odborníkov, aby sa postavili proti celoplošnému testovaniu: Skončí to medzinárodným fiaskom! Premiér by nás mal prestať šikanovať a terorizovat svojimi nápadmi

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Doktor Igor Bukovský je rázne proti nápadu premiéra Igora Matoviča celoplošne otestovať všetkých Slovákov. Podľa Bukovského antigénové testy nie sú dostatočne presné a nie sú určené na celoplošné testovanie. Spochybňuje logistickú uskutočniteľnosť tejto akcie a tvrdí, že to skončí medzinárodnou blamážou. Premiér by…

Trump a Biden budú mať v určitých častiach debaty vypnuté mikrofóny

0 icon

Washington 20. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Patrick Semansky)   Americký prezident Donald Trump a demokratický prezidentský kandidát Joe Biden budú mať počas štvrtkovej predvolebnej debaty vypnutý mikrofón, kým bude súper prvé dve minúty rozprávať na každú z tém diskusie Rozhodla tak nestranná americká Komisia pre prezidentské debaty (CPD), ktorá má ich organizáciu…

Pribudlo ďalších šesť potvrdených úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Na Slovensku pribudlo šesť potvrdených úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Ako informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová, spolu tak evidujeme 98 úmrtí na toto ochorenie 69-ročný muž zomrel v nemocnici v Čadci, 72-ročná žena v nemocnici v Humennom, 83-ročná žena vo Fakultnej nemocnici…

Slovensko ide v boji s vírusom konečne čínskou cestou

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (HSP/Foto:Screenshot)   Po vypuknutí pandémie mnohí poukazovali na to, že protipandemické opatrenia sú v demokratických krajinách neúčinné a že by sa demokracia mala nahradiť autoritatívnym systémom akým je ten v Číne, ktorý si s pandémiou poradil. Na rozdiel napríklad od USA ktoré pandémiu nezvládli, lebo v…

Šéf zdravotníckeho odborového zväzu Anton Szalay o celoplošnom testovaní: Ide o vyhodenie peňazí daňovníkov. Kontakty zdravých ľudí s pozitívnymi na testovacích miestach považujem za verejné ohrozenie organizované vládou

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Predseda slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb, Anton Szalay je k plánu premiéra Igora Matoviča na plošné pretestovanie obyvateľstva skeptický Tvrdí, že takmer nič nie je odkonzultované s odborníkmi a ide o zbytočné vyhodenie peňazí daňových poplatníkov bez toho, aby sa vedelo…

Izsák: V rámci konania s Trnkom sme posudzovali samostatne dva skutky

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ivan Kríž)   Disciplinárna komisia Generálnej prokuratúry (GP) SR posudzovala v rámci rozhovoru bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku pre televíziu Markíza samostatne dva skutky. Uviedol to v zdôvodnení pondelkového rozhodnutia predseda 3. disciplinárnej komisie Attila Izsák Komisia oslobodila Trnku v časti konania za rozhovor o nahrávke…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Švec

Slabší vyhráva ak neprehrá, využi prostredie, použi vhodný koncept. Pôsobenie proti prevahe 2. časť.

0icon

Jedna kríza, biologická v prepojení s psychologickou vojnou je v plnom rozmachu. Druhá kríza, ekonomická, je na obzore. Tretia, potravinová, nás môže kruto zasiahnuť už v zime, lebo v tej veci zatiaľ zbabelí politici nekonajú a spoliehajú sa na solidaritu.  Nejdem strašiť. Ale treba byť pripravenými na najhorší variant. Čitateľom ponúkam ďalšie pokračovanie…

Mária Benová

V boji s vymysleným COVIDom padol za obeť obetavý 48-ročný lekár z Oravy

0icon

12.okt. Pravda.sk: Všeobecný praktický lekár z Oravy, ktorý skončil s ochorením COVID-19 v ružomberskej nemocnici je stále v kritickom stave. Obľúbený lekár ochorel pred 3 týždňami. „Môžem potvrdiť, že je u nás hospitalizovaný 48-ročný lekár, ktorý je pripojený na umelú pľúcnu ventiláciu,“ povedala hovorky

Marián Tkáč

Navrhujem, volajme to "vláda", nech sa aj oni hanbia za predsedu. Však mu prisluhujú!

0icon

Drahí priatelia, akosi sme si zvykli, že Matovič sem, Matovič tam. Akoby len on bol tá "škodná". A čo jeho ministri a podpredsedovia? Neprisluhujú mu náhodou? Igor Matovič. Áno, máme pravdu - je tak intenzívny, neznesiteľný, narcistický a nazdávam sa, že šialený jedinec so znakmi slaboduchého až stupidno-perverzného primitivizmu malomestského…

Boris Mesár

VAROVANIE ! Testy ktorými nás chce Matovič pochovať sponzoruje Bill&Melinda Gates Foundation !

0icon

Najskôr by som sa ešte vrátil k včerajšiemu úspešnému protestu . Prišlo tam množstvo ľudí a to aj napriek vyhláseniu núdzového stavu trnavským idiotom , aj napriek vyhrážkam ostatných politických idiotov , a to aj napriek vyhrážkam skorumpovanej Polície ! Samozrejme, že sa vyskytli aj nejaké problémy , ale ja…

Štefan Harabin

Lukašenko je čajový odvar diktátora Matoviča, ktorý sa dopúšťa psychického násilia na ľuďoch. Občania majú právo postaviť sa na odpor podľa čl. 32 Ústavy.

0icon

Matovič sa vyhráža vlastným občanom odmietajúcim testovanie na Covid-19. Vláda v súvislosti s koronavírusom poverila armádu prípravou a vykonaním celoštátneho testovania všetkých obyvateľov Slovenska starších ako desať rokov. Na odberových miestach budú pôsobiť aj policajti. Vyčlenila na túto akciu až 8000 vojakov. Evidentne v rozpore  s ústavným zákonom č. 227/2002…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

7 jedál, s ktorými by sa nikdy nemala mikrovlnná rúra stretnúť

0 icon

Mikrovlnná rúra, ktorá bola prvýkrát vynájdená v 40. rokoch 20. storočia, je dnes jedným z hlavných kuchynských spotrebičov v každej domácnosti. Aj keď táto mašinka znamená pohodlie pri varení a ohrievaní, existujú určité druhy jedál, ktoré by si do mikrovlnnej rúry nikdy nemal dávať ohrievať.   1. Mikrov

Oceánia: Ako ľudia osídlili jedno z najodľahlejších miest na svete

0 icon

Stačí sa pozrieť na mapu a nájsť názov Oceánia – tichomorskú oblasť, ktorá zahŕňa Havaj, Nový Zéland, Samoa, Francúzsku Polynéziu a Mikronéziu. Budeš sa čudovať, ako sa ľudia pôvodne na týchto ostrovoch usadili. Sú tu väčšinou v malom počte a nachádzajú sa stovky až tisíce kilometrov od akejkoľvek veľkej pevniny aj od seba…

21 rozkošných psíkov, ktoré si získajú tvoje srdce

0 icon

Tvoje srdce si získa týchto 21 rozkošných psíkov, ktoré uvidíš na nasledujúcich fotografiách. Keď si tvoj psík prosí jesť, prípadne ti dá najavo, že je čas na prechádzku, len ťažko mu dokážeš odolať. Jeho oči hovoria za všetko. Týchto 21 rozkošných psíkov si tvoje srdce získa veľmi ľahko. Fotografie sú…

Kruhy v obilí a mimozemšťania (1. časť)

0 icon

Kruhy v obilí nás fascinujú už od nepamäti. Spájajú sa predovšetkým s mimozemšťanmi, avšak – pochopiteľne – existuje viacero teórií, prečo vznikajú a kde vznikajú. Poďme sa na celú problematiku pozrieť trochu detailnejšie. Prinášame vám trojdielnu sériu článkov s názvom Kruhy v obilí a mimozemšťania. Pohodlne sa usaďte a ideme…

Prečo hranolky chutia tak zle, keď už sú studené?

0 icon

Hranolky rozhodne nie sú pre naše telo a trávenie najzdravšie, no raz za čas padne dobre aj zhrešiť. Tenké, chrumkavé a dozlatista upražené – presne také patria k najobľúbenejším pokrmom nielen medzi deťmi na celom svete. Hranolky patria podľa prieskumov k najobľúbenejším prílohám na všetkých kontinentoch. Hodia sa k mäsu,…

Vo svete IT

Dostaneme sa niekedy na prvý stupeň Kardašovovej škály? Náš pokrok môže zastaviť aj táto jedna vec

0 icon

Ľudstvo sa neustále vyvíja. Čím vyspelejší sme, tým stúpa aj množstvo energie, nutnej na bezproblémové fungovanie našej civilizácie. Tento fakt bol inšpiráciou pre Sovietskeho astronóma, Nikolaja Kardašova, ktorý v roku 1964 vytvoril Kardašovovu škálu. Kardašovova škála je rozdelená na tri základné typy, pomocou ktorých vieme zistiť technologickú vyspelosť určitej civilizácie.…

Xiaomi Xiaolang sušička s objemom 35 litrov – najkompaktnejšia sušička na trhu je aktuálne dostupná za neuveriteľnú cenu

0 icon

Sušička bielizne a prádla je už súčasťou takmer každej modernej domácnosti. Medzi nami sú však aj takí, ktorým sa ďalší veľký kus bielej techniky jednoducho nezmestí do domácnosti. V takom prípade je jednoznačne skvelou voľbou pomerne nový kúsok od spoločnosti Xiaomi – Xiaolang sušička s objemom 35 litrov, ktorá bielizeň…

Čo sa deje s hustotou vesmíru za hranicou našej slnečnej sústavy? Sondy Voyager prinášajú odpovede

0 icon

V novembri 2018 sa po 41 ročnej ceste dostala sonda Voyager 2 za hranice vplyvu nášho Slnka a vstúpila do takzvaného medzihviezdneho priestoru. Tento prechod so sebou priniesol fascinujúce, nové zistenia a dnes tieto informácie posiela sonda späť na Zem. Téme sa venuje portál Science Alert. Ukázalo sa, že čím…

Je v našom slnečnom systéme prítomný mimozemský život? Prečítajte si, čo si myslí Elon Musk

0 icon

Elon Musk v priebehu posledných dní rozvíril debatu o mimozemskom živote. Dôvodom je, že pár dní dozadu sa vyjadril, že nevidel žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali, žeby našu planétu navštívila v minulosti iná inteligentná civilizácia. Najnovšie opäť vzbudzuje pozornosť jedno z jeho najnovších vyjadrení týkajúce sa života v rámci nášho…

iPhone 12 Pro bude predajným trhákom. Tvrdí zo známy analytik venujúci sa spoločnosti Apple

0 icon

Spoločnosť Apple niekoľko dní dozadu získala extra mediálnej podpory. Dôvodom bolo predstavenie nových smartfónov z produktovej rady iPhone 12. Celkovo boli predstavené 4 modely smartfónov. Vyzerá to tak, že Apple bude v kurze aj najbližšie týždne, či mesiace. Naznačujú to slová známeho analytika, Ming Chi-Kuoa, ktorý sa pre portál MacRumors vyjadril,…

Armádny Magazín

Arménsko obvinené z presunu militantov - hlavne Kurdov a Jezídov zo Sýrie do Karabachu

0 icon

Rusko, 20.október 2020 (AM) - \"Informácie o použití zahraničných bojovníkov Azerbajdžanom v Náhornom Karabachu sú neopodstatnené fámy. Zatiaľ čo arménska strana sa skutočne uchýlila k pomoci dobrovoľníkov z iných krajín pri vytváraní protitureckej koalície.\" -  Tento názor v rozhovore pre informačnú agentúru URA.RU zdieľal zástupca

Irán : Našu obranu poistíme ruskými technológiami

0 icon

Irán, 20.október 2020 (AM) - Rusko sľubuje Iránu nielen predaj zbraní, ale aj ich technológie. Koniec embarga na predaj zbraní Iránu pripraví podľa tlačovej agentúry TASS pôdu pre rozvoj vojenskej a technickej spolupráce medzi Moskvou a Teheránom.   Túto nedeľ

V Baku uviedli, že arménsky motostrelecký prápor odmietol bojovať v Karabachu kvôli nedostatku vojakov a munície

0 icon

Azerbajdžan, 19.október 2020 (AM)  - Azerbajdžanské ministerstvo obrany oznámilo, že prápor 527. pluku arménskych ozbrojených síl sa odmieta zúčastňovať na bojoch na kontaktnej lín

Čínska hypersonická hrozba proti USA odhalená? Video strategického bombardéra s neznámou raketou

0 icon

Zdá sa, že v pretekoch hypersonických zbraní sa Rusko a Čína dostali výrazne dopredu v porovnaní s inými veľmocami. Rusko nedávno uviedlo do prevádzky systém Avangard, (hypersonický klzák HGV pre Hypersonic Glide Vehicle). Nosičom je medzikontinentálna balistická raketa RS-18 (kód NATO SS-19). Systém vyvíja spoločn

Ruské bezpečnostné sily vyostrili boj s mimovládkami: Kontrola v prezidentskej Akadémii - hlavnej liberálnej liahni

0 icon

Ruská akadémia národného hospodárstva a verejnej správy pri prezidentovi Ruskej federácie - RANEPA ( Prezidentská akadémia)  sa zaoberá školením a rekvalifikáciou špecialistov na najvyššej riadiacej úrovni. Je to najväčšia univerzita v humanitnom a sociálno-ekonomickom profile v Rusku a Európe s viac ako 55 pobočkami. Univerzita by teoreticky mala pripravovať budúcich

Svetlo sveta

19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

0 icon

Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

Najväčší nárast počtu katolíkov zaznamenali vďaka misiám v Afrike

0 icon

Štatistická ročenka Cirkvi za rok 2018, ktorú vydal Centrálny štatistický úrad Cirkvi, ukazuje rast počtu katolíkov vo svete. Analýzy tohto úradu sú spracované od začiatku pontifikátu pápeža Františka, čiže od roku 2013, až do roku 2018. Prinášame niektoré údaje zo sprievodnej správy spomínanej ročenky. Ako informuje Centrálny štatistický úrad Cirkvi,…

18 milostí, ktoré získavaš každým prežehnaním sa

0 icon

Znak kríža je základným gestom kresťana. Katolíci sa prežehnajú najčastejšie pred začiatkom a na konci modlitby, pri vstupe do kostola, na začiatku a konci Svätej omše, pri prijímaní Eucharistie a pri jedle. Čo však je obsiahnuté v moci kríža, keď je neodmysliteľnou súčasťou duchovného života? Pri každom prežehnaní sa získavame…

Matka bl. Carla Acutisa: Bol mojím záchrancom, v rodine sme vieru zanedbávali

0 icon

12. októbra, v deň výročia smrti blahoslaveného Carla Acutisa, sa po prvýkrát slávila jeho liturgická spomienka. Od jeho smrti vo veku 15 rokov, po mimoriadne agresívnej leukémii, ubehlo 14 rokov. Na blahorečení v sobotu 10. októbra v Assisi sa zúčastnilo približne tritisíc ľudí z rôznych krajín, viac ich kvôli zdravotným opatreniam nebolo možné…

Ako začať s duchovným životom podľa sv. Kataríny Sienskej

0 icon

Svätá Katarína Sienská patrí k popredným svätcom Katolíckej cirkvi. Dodnes je osobitne uctievaná za jej svätosť a duchovnosť. Žila hlboký zbožný život a bola súčasťou Tretieho rádu svätého Dominika. Jej popredné dielo sa volá Dialógy. Dôležitú radu, ktorú svätá Katarína adresovala dušiam, ktoré túžia po bližšom spojení s Bohom znela…

icon FOTO DŇA