Rusko zverejnilo “istanbulské dohody,” ktoré veľa vysvetľujú

Rusko zverejnilo “istanbulské dohody,” ktoré veľa vysvetľujú

Bratislava 19. júna 2023 (HSP-Pavel Bednyakov/Photo host Agency RIA Novosti via AP)

 

Publicista Grišin v ruských novinách Komsomoľskaja pravda označil zverejnenie Istanbulských dohôd za úder Kyjevu

Russia Africa Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin ukazuje dokumenty počas stretnutia s delegáciou afrických lídrov a vysokých úradníkov v ruskom Petrohrade

Najvážnejší a najťažší úder medzinárodnému imidžu Zelenského zasadilo Rusko v sobotu večer. Ruský prezident Vladimir Putin ukázal časť “istanbulských dohôd”, ktoré boli vypracované na rusko-ukrajinských rokovaniach na jar minulého roka, predbežne odsúhlasené (parafované) a dokonca podpísané vedúcim ukrajinskej delegácie.

Reklama

Nie nadarmo sa Kyjev obával, že istanbulské dohody skôr či neskôr vyplávajú na povrch. A veru jeho obavy boli dôvodné. A vyplávali na povrch práve v predvečer “mierového samitu”, ktorý Zelenskyj z ničoho nič chce usporiadať pred samitom NATO vo Vilniuse 11. – 12. júla.

– Predpokladám, že parafovaný istanbulský dokument bude čoskoro zverejnený. Je to minsko – istanbulský dokument, pretože pôvodne sa začal pripravovať ešte v Minsku a potom sa delegácia presunula do Istanbulu,” povedal deň predtým ukrajinský politický analytik Ruslan Bortnik. – Rusko sa môže opäť pokúsiť podkopať dôveru v Ukrajinu a akékoľvek politické iniciatívy Ukrajiny tvrdením, že podpísali dohody z Minska a neplnia ich, ratifikovali Istanbulskú dohodu a neplnia ju, aký zmysel má o čomkoľvek rokovať?

Reklama

A tak sa aj stalo. Putin ukázal tento dokument na stretnutí s africkými prezidentmi, ktorí prišli do Moskvy po Kyjeve, aby presvedčili Rusko a Ukrajinu rokovať o mieri. A ukázalo sa, že to všetko sa už stalo. Aj rokovania, aj dohoda. Ktorú, ako už bolo povedané, Kyjev opäť odmietol realizovať, čím bezostyšne a nehanebne demonštroval svoju nesúhlasnú pozíciu.

Čo tam bolo okrem trvalého neutrálneho štatútu Ukrajiny a jej odmietnutia vstúpiť do NATO? Vraj bol predpísaný status ruského jazyka, ako aj odmietnutie banderovskej ideológie, čo znamená denacifikáciu. Demilitarizácia bola vyjadrená konkrétnymi parametrami AFU a Národnej gardy, počtom zbraní podľa typu povolených v ukrajinskej armáde: tanky, delostrelectvo, SAU BMP, lietadlá atď. V dokumente, ktorý zverejnil Putin, sa tieto počty prezentované stranami líšili – Ukrajinci chceli viac, naši trvali na menej. To všetko by však bolo predmetom ďalších dohôd. Hlavné je, že strany si načrtli svoje pozície k týmto už taktickým krokom a postupne by ich zblížili.

V tejto dohode však neboli Chersonská a Záporožská oblasť ako súčasť Ruska, neexistovalo pokračovanie bojov a státisíce mŕtvych Ukrajincov. Neexistovalo ani žiadne “rozdelenie Dnepra”, o ktorom niektorí politológovia dodnes radi rečnia. A na území uznanom za ukrajinské by sa nenachádzali ruské vojská. Nebolo by katastrofy vodnej elektrárne Kachovka a mnohých ďalších.

Po deviatich rokoch nepretržitého ostreľovania Donbasu mala Moskva stále náladu na rokovací proces a návrat k mieru. Zelenskému bol ponúknutý mier za slušných podmienok. Také dôstojné, že to mohlo spôsobiť nepochopenie aj v samotnom Rusku. Muselo toho byť oveľa viac, nie nadarmo Putin spomenul 18 článkov zmluvy a jej príloh.

A prezident Zelenskyj súhlasil a potom odmietol. A jednoducho v tejto chvíli nevyťahujte Buču. AFU vstúpila do Buče 1. apríla. Dokument bol podpísaný 13. apríla. A 9. toho mesiaca prišiel do Kyjeva Boris Johnson, vtedajší britský premiér. A niet pochýb, že to bol práve on, kto znovu roznietil vyhasnutý plameň nepriateľstva a zatlačil na Zelenského, aby roztrhal tzv. istanbulské dohody. A práve po jeho nátlaku Zelenského spolupracovníci spolu s ním podnikli všetko, aby urýchlene zorganizovali inscenáciu v Buči, aby mohli so “vznešeným výrazom na tvári” opustiť rokovací proces s Ruskom.

Reklama

A teraz je pochopiteľné aj “gesto dobrej vôle”, v súlade s ktorým sa ruské vojská stiahli z Kyjevskej oblasti. Na tomto stiahnutí zo strany AFU neboli žiadne zásluhy. Moskva v tej chvíli ukázala, že začala realizovať dosiahnuté dohody, čím vyzvala Kyjev, aby podnikol podobné kroky. Ako sa hovorí, jednou z našich hlavných chýb je, že o protivníkovi/nepriateľovi si vždy myslíme viac, než si zaslúži.

Podlá, mizerná bábka-maňuška je presne to, čím sa Zelenskyj v celej tejto kauze ukázal. Obetoval státisíce svojich spoluobčanov v prospech hosťujúceho zahraničného šaša, ktorého teraz vo vlastnej krajine oplachujú horšie ako rohožku v špinavom vedre.

Je potrebné poznamenať, že Istanbulské dohody stavajú Ukrajinu do oveľa horších podmienok ako Minské dohody, ktoré im predchádzali. A dnes niet pochýb o tom, že situácia sa nakoniec pre Kyjev skončí ešte oveľa horšie ako v Istanbule, nieto ešte v Minsku. Ale to je to, čo chcel samotný Kyjev. Ale tak “Istanbul”, ako aj “Minsk”, pri všetkých rozdieloch v prístupoch a podmienkach, predsa len predpokladali zachovanie ukrajinskej štátnosti. Načo nám však je súčasná Ukrajina v jej súčasnej podobe? Nanič.

V konečnom dôsledku je dobré, že sa istanbulské dohody porušili. Pretože naše vedenie aj celá krajina na vlastné oči videli, že s týmito zvermi, ktoré velebia nacistov a kolaborantov, úmyselne ostreľujú a zabíjajú civilistov, nie je možné dosiahnuť žiadny výsledok v rokovaniach. Stále by sa venovali provokáciám a ostreľovaniu, pripravovali novú agresiu proti donbaským republikám a pochod na Krym. Stačilo, ako sa hovorí, umrela Ukrajina, je mŕtva. Už žiadny konsenzus a kompromis. Bezpečnosť našej krajiny musí byť zaistená silou našich zbraní a bezmocnosťou našich nepriateľov. A ak štát Ukrajina nezapadá do takýchto parametrov, potom by nemal vôbec existovať.

A teraz nech Zelenskyj vysvetlí svetu, aký mier potrebuje a prečo s ním nesúhlasil. A zároveň nech sa pokúsi ospravedlniť pred radikálnymi Banderovcami, ako sa takmer dohodol s Moskálmi a “nepredal Batkivščinu” za “nejaký mier”.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:50

Tchaj-pej vo štvrtok uviedol, že v okolí odľahlého taiwanského ostrova Ťin-men zaznamenal sedem lodí čínskych námorných síl a päť plavidiel čínskej pobrežnej stráže. Informuje agentúra AFP.

Flotila siedmich čínskych lodí vstúpila do “zakázaných” vôd Taiwanu približne o 15.00 h miestneho času (9.00 h SELČ), oznámila taiwanská pobrežná stráž. Dodala, že to isté urobili štyri plavidlá čínskej pobrežnej stráže, pričom piate sa plavilo v okolí ostrova mimo taiwanských vôd.

15:49

Tridsať šteniatok našli koncom apríla colníci v rakúskej spolkovej krajine Korutánsko počas kontroly vozidla so slovenským evidenčným číslom. Zvieratá boli natlačené v klietkach a ich zdravotný stav bol veľmi zlý, uviedla vo štvrtok agentúra APA s dovolaním sa na oznámenie rakúskeho ministerstva financií.

Šteniatka prevážal 46-ročný Slovák, na ktorého bolo podané trestné oznámenie.

15:47

Na osobnom lietadle Boeing 737 spoločnosti Corendon Airlines smerujúcom z nemeckého Kolína nad Rýnom do tureckého stredomorského letoviska Alanya vo štvrtok pri pristávaní praskla pneumatika. 

Všetkých 190 ľudí na palube vrátane šiestich členov posádky evakuovali, nikto sa nezranil, informoval turecký telerozhlas TRT s odvolaním sa na ministerstvo dopravy.

15:45

Turecká centrálna banka vo štvrtok zvýšila svoju inflačnú prognózu a oznámila, že bude pokračovať v prísnej menovej politike s cieľom obmedziť prudký rast spotrebiteľských cien. Informovala agentúra Reuters.

Spotrebiteľské ceny v apríli zrýchlili tempo medziročného rastu na 69,8 % napriek sérii zvyšovania úrokových sadzieb.

15:43

Situácia s informačnými systémami finančnej správy (FS) nie je dobrá, čo by mohlo ohrozovať napríklad výber spotrebných daní. Upozornil na to vo štvrtok na rokovaní finančného výboru parlamentu prezident FS Jozef Kiss.

Pripomenul, že fungovanie FS, výber daní a ciel stojí na informačných systémoch. “Chceme vás informovať o tom, že tá situácia nie je úplne ideálna. Naozaj máme v niektorých prípadoch riziko, že bude ohrozený výber daní, hlavne spotrebných daní. Bavíme sa o sume 800 miliónov eur ročne, ktoré vyberáme cez Informačný systém kontrolných známok (ISKZ),” priblížil Kiss.

14:59

Nový model nájmu bytov prináša riešenia najčastejších problémov pri prenájme bytov. Služba Nájom plus, ktorú pripravila Realitná únia (RÚ) SR, má chrániť prenajímateľa i nájomcu. Realitné kancelárie, ktoré novú službu nájmu poskytujú, sú evidované v špeciálnom registri. Vo štvrtok o tom informoval tajomník RÚ SR Mojmír Plavec.

14:57

Americká automobilka Tesla znižuje počet pracovných miest v Číne po údajoch o poklese predaja. Šéf automobilky Elon Musk je pod rastúcim tlakom, aby získal späť podiel na najväčšom automobilovom trhu na svete, kde Teslu začínajú predbiehať domáci rivali. Informovala agentúra Bloomberg.

14:56

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok dekrétom oficiálne vymenoval bývalého vrchného veliteľa ozbrojených síl Valerija Zalužného za mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Ukrajiny v Británii. V stredu ho zároveň prepustil z armády zo zdravotných dôvodov. Dokument bol zverejnený na jeho oficiálnej stránke, informovala agentúra Reuters.

14:55

Pred budovou krajinského parlamentu v Stuttgarte došlo k napadnutiu skupiny politikov krajne pravicovej nemeckej politickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD). Dvaja z nich pri útoku utrpeli ľahké zranenia, informuje agentúra DPA.

Väčšina páchateľov utiekla, podarilo sa však zastaviť dve ženy vo veku 19 a 23 rokov.

14:51

Americké plavidlo s nákladom humanitárnej pomoci vyplávalo z prístavu cyperského mesta Larnaka a smeruje k dočasnému mólu v Pásme Gazy, ktoré na tento účel vybudovali Spojené štáty. Ide pritom o vôbec prvú takúto zásielku, ktorá k novému mólu pripláva. Oznámil to vo štvrtok cyperský minister zahraničných vecí Konstantinos Kombos, podľa správy agentúry AP.

14:14

Ruskí vojaci a pohraničníci sa stiahnu z viacerých oblastí Arménska. Na stredajšom stretnutí v Moskve sa na tom dohodli ruský prezident Vladimir Putin a arménsky premiér Nikol Pašinjan. Vo štvrtok to agentúre Interfax potvrdil Putinov hovorca Dmitrij Peskov.

Ruská pohraničná stráž však na žiadosť Jerevanu zostane na hraniciach Arménska s Tureckom a Iránom, dodal Peskov.

Summit Euroázijskej hospodárskej únie
Ruský prezident Vladimir Putin (uprostred), arménsky premiér Nikol Pašinjan (tretí vľavo), bieloruský prezident Alexandr Lukašenko (druhý vľavo), kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev (vpravo) a kyrgyžský prezident Sadyr Japarov (druhý vpravo) počas summitu Euroázijskej hospodárskej únie (EUEA), ktorá združuje päť postsovietskych republík – Rusko, Bielorusko, Arménsko, Kazachstan a Kirgizsko, v Moskve 8. mája 2024
13:55

Srbský tenista Hamad Medjedovič postúpil do 2. kola na antukovom turnaji ATP Masters 1000 v Ríme. Vo svojom úvodnom vystúpení zvíťazil v pozícii kvalifikanta nad Alexeiom Popyrinom z Austrálie 6:3, 6:2.

13:51

Mimovládna organizácia Globsec vytvorila pre svoju nadchádzajúcu konferenciu Globsec Forum 2024 v Prahe prípravný výbor, ktorého predsedom je poradca českého prezidenta Petra Pavla pre zahraničnú politiku Petr Kolář.

Organizáciu Globsec vo výbore zastupuje člen jej správnej rady Petr Pudil a spolupracovník organizácie a bývalý minister zahraničných vecí SR Miroslav Wlachovský.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ zebra dlhokrídlová (Heliconius charithonia) sa kŕmi na kvete v parku Lithia Springs Conservation v Lithii na predmestí Tampy na Floride

Autor: TASR/AP-Chris O\'Meara

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali