Na prvom mieste aj naďalej zostávajú Spojené štáty. V prvej päťke sú tiež tradične ešte aj Francúzsko, Nemecko a Čína. V priebehu ostatných piatich rokov týchto päť štátov zabezpečilo 75% exportu zbraní vo svete. Washington začal predávať ešte viac zbraní a postupne zvyšuje svoj náskok pred ostatnými predajcami zbraní. V porovnaní s r. 2009 – 2013 sa export amerických zbraní zvýšil o 29 percent. V súčasnosti USA majú v rukách 36 percent globálneho trhu so zbraňami.
„Za posledných päť rokov Spojené štáty dodávali zbrane najmenej 98 krajinám; tieto dodávky často zahŕňali moderné zbrane, ako sú napríklad bojové lietadlá, okrídlené a balistické rakety a veľké množstvo riadených bômb,“ uviedol Dr. Od Fleran, riaditeľ Programu SIPRI pre zbrane a vojenské výdavky.
Rozsah ruského exportu sa naopak v priebehu rokov 2014 – 2018 znížil o 17%. Zapríčinilo to zníženie dodávok do Indie a Venezuely. V súčasnosti Rusko obsadilo 21% exportného trhu so zbraňami vo svete. V priebehu piatich rokov Rusko dodávalo zbrane 48 štátom. Prevažne do Indie, Číny a Alžírska.
Ďalšie krajiny z top-päťky, naopak,zvýšili predaj zbraní: Francúzsko o 43% a Nemecko o 13%. Celkový rozsah predaja zbraní vo svete v posledných piatich rokoch narástol o 7,8%. Najväčšími importérmi zbraní sú: Saudská Arábia, India, Egypt, Austrália a Alžírsko. Najaktívnejšie nakupujú zbrane krajiny Blízkeho východu. V r. 2014 – 2018 import zbraní v tomto regióne narástol o 87%. Na Blízkom východe sa v súčasnosti predáva 35% zbraní.
Eugen Rusnák