“Vzhľadom na dobre známu situáciu vo východnom Stredomorí je nevyhnutné, aby sme tomu prispôsobili svoje sily,” citovala uvedený zdroj agentúra DPA. Iný raketový krížnik, Varjag, má v regióne na jeseň vystriedať torpédoborec Admirál Pantelejev, ktorý má v súčasnosti v Stredozemí svoju základňu, dodal.
Ruské námorníctvo poprelo, že by uvedené nasadenie bojových lodí súviselo s konfliktom v Sýrii a uviedlo, že ide o dlho plánované striedanie lodí v Stredozemnom mori.
Británia vyslala na Cyprus šesť stíhačiek Typhoon
Británia vyslala na Cyprus, vzdialený od Sýrie 200 kilometrov, šesť stíhačiek Typhoon, aby tam chránili britské základne, informovalo dnes britské ministerstvo obrany. Ide o “čisto preventívne opatrenie v čase zvýšeného napätia v širšom regióne”, podľa hovorcu ministerstva sa stíhačky umiestnené na britskej základni Akrotiri nemajú zapojiť do žiadnej vojenskej akcie proti Sýrii.
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun požiadal medzinárodné spoločenstvo o čas
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun dnes vo Viedni požiadal medzinárodné spoločenstvo o čas, aby inšpektori OSN mohli dokončiť svoje vyšetrovanie údajného chemického útoku v Sýrii. Pan vyhlásil, že si treba vypočuť všetky názory, kým padne rozhodnutie o reakcii na údajné útoky. Informoval, že inšpektori, ktorí dnes po tretí raz navštívili miesto útoku v damaskej štvrti Ghúta, opustia Sýriu v piatok a budú ho informovať o výsledku svojej činnosti v sobotu.
Americký prezident Barack Obama v stredu povedal, že dospel k záveru, že za útokom je sýrsky režim. Nie je jasné, či západné mocnosti vyčkajú na závery inšpektorov OSN, kým začnú prípadnú trestnú vojenskú operáciu. USA naznačili, že budú konať aj bez podpory spojencov či OSN, napísala agentúra Associated Press.
as