V prvej fáze sa predpokladá príchod zhruba tridsiatich rodín. Ich delegácia nedávno navštívila juhoruský Stavropoľ s návrhom vytvoriť migračný kanál a na letisku ju symbolicky privítali snopom obilia a pecňom chleba. Potomkovia bielych farmárov sa v dnešnej Juhoafrickej republike (JAR), kde v minulosti vládol apartheid, pre početné rasové útoky zo strany čiernych obyvateľov na ich farmy necítia bezpečne a uvažujú o opustení svojej domoviny.
V rokoch 1998 – 2016 sa v JAR udialo okolo 4000 rasovo motivovaných vrážd bielych farmárov a ich rodinných príslušníkov. Teror podporujú aj niektorí tamojší černošskí politici, a tak sa existencia v krajine pre mnohých bielych Juhoafričanov stáva otázkou holého prežitia. Pre juh Ruska sa rozhodli po tom, ako ich inšpiroval medializovaný prípad istej nemeckej rodiny. Ruská štátna televízia v tejto súvislosti ironicky poznamenala, že rodina utiekla pred „európskymi hodnotami“ a našla tam nový domov.
Juhoafričania si pochvaľujú priaznivé podnebie aj „zem stvorenú Bohom na farmárčenie“. Na juhu Ruska sa chcú venovať poľnohospodárstvu a vytvoriť komunity tak, ako to ich predkovia robili kedysi v JAR. Pôdu si plánujú prenajať a každá rodina si podľa odhadov prinesie financie v priemernej hodnote stotisíc dolárov. Okrem Ruska prejavila ochotu prijímať bielych obyvateľov JAR aj Austrália.