Brusel a Berlín navrhovali zachovať dva pohraničné priechody pre dodávky humanitárnej pomoci. Dokument podporilo 13 štátov.
Rusko však požiadalo Bezpečnostnú radu o hlasovanie o návrhu svojej rezolúcie, ktorá predpokladá prevádzkovanie jedného prechodu na hranici Sýrie na tento účel.
“Požiadali sme o hlasovanie ohľadom nášho projektu rezolúcie,” povedal Dmitrij Poljanskij, prvý zástupca zvláštneho predstaviteľa Ruska v OSN.
Teraz sú na dodávky humanitárnej pomoci do Sýrie využívané dva pohraničné priechody na hraniciach s Tureckom – Bab al-Hawa a Bab Es-Salam. Ich mandát vypršal včera (10. júla), preto pre ich ďalšiu činnosť Bezpečnostná rada musela prijať rezolúciu.
Tento týždeň Rusko a Čína už vetovali rezolúciu Nemecka a Belgicka, ktoré navrhovali predĺženie činnosti oboch kontrolných bodov o rok. Ruskí diplomati navrhli vlastný dokument, ktorý predpokladá zachovanie jedného pohraničného prechodu. Túto rezolúciu podporili štyria členovia organizácie, sedem však bolo proti. Pre schválenie bolo potrebných 9 hlasov z 15.
Autori tentokrát pripravili dve nové verzie rezolúcie a snažili sa navzájom urobiť ústupky. V novej verzii Belgicko a Nemecko navrhli predĺžiť prevádzku prechodov Bab al-Hawa a Bab Es-Salam o šesť mesiacov, nie o rok (ako bolo pôvodne plánované). Rusko však chce predĺžiť fungovanie prechode Bab al-Hawa o rok, nie o šesť mesiacov, ako to bolo v prvom projekte.
V ruskom projekte sa tiež uvádza, že Bezpečnostná rada OSN vyjadruje vážne znepokojenie nad humanitárnou situáciou v Sýrii, najmä kvôli následkom jednostranných donucovacích opatrení proti Damasku, ktoré ohrozujú prístup Sýrie k liekom a lekárskej starostlivosti, čo je nevyhnutné v boji s pandémiou koronavírusu.
Dodávky humanitárnej pomoci
Režim zjednodušeného dodávania humanitárnych a zdravotných nákladov do Sýrie zo susedných štátov (hlavne cez hranicu s Tureckom) cez frontovú líniu a cezhraničné prechody platí od júla 2014 a je každý rok obnovovaný.
V jeho rámci humanitárne inštitúcie OSN a ich partneri mohli využívať trasy cez konfrontačnú líniu a štyri cezhraničné prechody: Bab al-Hawa a Bab Es-Salam (oba na hranici Sýrie a Turecka), Al-Yaarubiyah (na hranici s Irakom) a Al Ramtha (na hranici s Jordánskom).
V čase, keď sýrska armáda začala kontrolovať stále väčšie územie, Damask a Moskva začali vystupovať za postupné obmedzenie činnosti cezhraničných prechodov. Ako oznamovali sýrska a ruská strana, teraz sa humanitárna pomoc musí do krajiny dovážať cez sýrske územie, nie zo susedných štátov.
V januári Bezpečnostná rada OSN predĺžila mandát iba dvoch kontrolných bodov na hranici s Tureckom.