Ruské ministerstvo zahraničia požiadalo Kyjev, aby splnil podpísané dohody o odsune vojsk

Moskva 16. októbra 2019 (HSP/mid.ru/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)

 

Viacerí politici Európskej únie vyjadrili znepokojenie v súvislosti s tým, že súčasné vedenie Ukrajiny pod nátlakom radikálnych a nacionalistických síl v krajine cúvlo a porušuje medzinárodné dohody o riešení konfliktu na Donbase, ktoré boli podpísané iba pred pár dňami

Ilustračné foto

Kyjev porušil dohodu o odsune vojsk a špekuluje už aj o odstúpení od Minských dohôd, o čom hovoria už viacerí poprední vládni politici, vrátane ukrajinského ministra zahraničia a samotného prezidenta Zelenského.

Svoju nespokojnosť vyjadrili aj v Moskve. Kremeľ žiada, aby Kyjev dodržiaval podpísané zmluvy, odsunul vojska a spĺňal body Minských dohôd. Podotkol, že situácia na Donbase je veľmi napätá a jej ďalšie zhoršenie môže mať katastrofálne následky. Vyzval súčasné ukrajinské vedenie, aby začalo napravovať situáciu. Úrad pre informácie a tlač ministerstva zahraničných vecí Ruska v súvislosti s tým, že Kyjev zmaril odsun vojsk na Donbase a porušuje Minské dohody, vydal špeciálne vyhlásenie.

„Sme hlboko rozčarovaní tým, že Ukrajina znova nedodržala dohody a zmarila opakovaný  odsun síl a prostriedkov na dvoch pilotných úsekoch frontovej línie strán vnútroukrajineského konfliktu na Donbase v okolí obcí Zolotoje a Petrovskoje.

Ako je známe, prvý odsun sa na týchto úsekoch uskutočnil a bol zaznamenaný OBSE v novembri 2016. Neskôr však ozbrojené sily Ukrajiny prakticky úplne obsadili toto územie. Dohoda o opakovanom odsune bola dosiahnutá 1. októbra 2019 na zasadnutí Kontaktnej skupiny v Minsku. Vtedy bol schválený aj harmonogram so začiatkom odsunu 7. októbra 2019. Počnúc týmto dňom, počas celého týždňa príslušníci domobrany v prítomnosti pozorovateľov OBSE každý deň vysielali dohodnuté signály, na ktoré ukrajinská strana nereagovala. Tak nebolo splnené rozhodnutie „normandského“ samitu v Berlíne z roku 2016.

Dúfame, že ukrajinská strana v najbližšom období vynaloží nevyhnutné úsilie na splnenie svojich záväzkov v rámci Kontaktnej skupiny a „normandského formátu“, čo umožní dať impulz procesu mierového riešenia vnútroukrajinského konfliktu na Donbase,“ uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničia.