NAŽIVO

Výbor Európskeho parlamentu (EP) pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka (AGRI) požaduje zvýšený a samostatný rozpočet pre spoločnú poľnohospodársku politiku EÚ po roku 2027 a tiež zníženie administratívnej záťaže pre poľnohospodárov.

Za správu o budúcnosti poľnohospodárstva a spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2027 v pondelok večer (7. 7.) v Štrasburgu zahlasovalo 29 poslancov agrovýboru, deviati boli proti a osem sa zdržalo hlasovania.

13:34

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva vyjadril vážne obavy nad úmrtiami najmenej desiatich ľudí v Keni počas protivládnych protestov. Miestna polícia na demonštrantov začala strieľať.

13:29

Španielski hasiči bojujú s rozsiahlym lesným požiarom v Katalánsku na severovýchode krajiny, ktorý sa v dôsledku silného vetra rýchlo šíri a zasiahol už rozsiahle územie. Úrady vyzvali tisíce obyvateľov, aby zostali doma.

13:28

Ukrajina požiadala Organizáciu pre zákaz chemických zbraní so sídlom v Haagu, aby vyšetrila podozrenia z používania zakázaných chemických látok ruskými silami na ukrajinskom území.

13:25

Dôvera malých podnikov v USA sa v júni znížila v dôsledku pretrvávajúceho napätia v medzinárodnom obchode a klesajúceho optimizmu, pokiaľ ide o vyhliadky predaja. Informuje o tom správa agentúry Reuters, ktorá v utorok zverejnila výsledky prieskumu Národnej federácie nezávislých podnikov (NFIB).

13:20

Európska únia sa bude snažiť o vyváženie hospodárskych vzťahov s Čínou na samite koncom júla. Bude od nej požadovať uľahčenie prístupu na trh pre európske firmy a uvoľnenie kontroly vývozu vzácnych zemín. Uviedla to predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v prejave k Európskemu parlamentu v Štrasburgu.

12:44

Vláda Roberta Fica (Smer-SD) je jedinou vládou, ktorá má po konsolidácii verejné financie v horšom stave ako pred ňou, v čase nástupu k moci v roku 2023. Uviedli to na tlačovej besede predstavitelia opozičného Progresívneho Slovenska (PS), jeho predseda Michal Šimečka a Štefan Kišš, člen parlamentného výboru pre financie a rozpočet.

12:44

Matt Cameron, bubeník americkej rockovej skupiny Pearl Jam, oznámil, že po takmer 30 rokoch odchádza z tejto formácie. 

12:43

Lotyšský prezident Edgars Rinkévičs označil za pozitívny záujem Nemecka prebrať väčšiu zodpovednosť v rámci EÚ a NATO. Vyhlásil to pred príchodom nemeckého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, ktorý bol na návšteve Litvy.

12:42

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí vyhlásilo, že čínska armáda mierila laserom na jedno z nemeckých lietadiel na misii Európskej únie ASPIDES v okolí Červeného mora.

12:41

V obci Sáp na východe Maďarska v Hajdúcko-bihárskej stolici sa pod náporom silného vetra zrútila veža kostola reformovanej kresťanskej cirkvi. Podľa servera 24.hu Reformovaný cirkevný obvod oblasti Zátisia (Tiszántúl) na Facebooku oznámil, že veža z roku 1892 sa zrútila na strechu kostola a na ulicu.

12:14

Až 51 % ľudí na Slovensku má za uplynulých 12 mesiacov skúsenosť s pokusom o krádež peňazí z ich účtu. Prípadov s cieľom vylákať od nich citlivé bankové údaje medziročne výrazne pribudlo, čo deklaruje 47 % ľudí. Až 16 % opýtaných sa osobne stretlo s takýmto pokusom dokonca viac ako desaťkrát za rok. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu vykonaného agentúrou Ipsos pre spoločnosť Home Credit Slovakia od 21. do 26. mája 2025 na vzorke 1011 respondentov.

12:13

Slováci najčastejšie využívajú cestovné poistenie na úhradu liečebných nákladov, zrušenie vopred objednaných služieb či riešenie problémov s batožinou a stratou dokladov. Práve poistenie batožiny kryje aj škody pri strate či krádeži dokladov.

12:12

Zlepšenie úrody bude mať tlmiaci efekt na ceny potravín, najmä pri pečive a obilninových výrobkoch. Vyššia domáca produkcia pšenice by mohla ďalej znížiť tlak na rast cien múky a chleba, najmä ak sa potvrdí priaznivý vývoj aj v okolitých krajinách.

12:11

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora dôrazne odmieta návrh Európskej komisie, ktorým plánuje výrazné zvýšenie colných kvót na dovoz agropotravinárskych výrobkov z Ukrajiny do EÚ. Masívne zvýšenie kvót z Ukrajiny vážne ohrozuje slovenských aj európskych poľnohospodárov. Uviedla to Mária Hvozdíková z tlačového odboru SPPK v reakcii na návrh EK, ktorý bo zverejnený 4. júla.

12:10

Japonský premiér Šigeru Išiba označil rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa zaviesť clo vo výške 25 % na japonský dovoz od 1. augusta za „skutočne poľutovaniahodné“. Hlavný vyjednávač Tokia Rjosei Akazawa sľúbil, že bude pokračovať v rokovaniach a pokúsi sa dosiahnuť colné úľavy pre automobilový priemysel.

12:09

Rozhodnutie Spojených štátov predĺžiť lehotu na rokovania o clách znamená pokračovanie neistoty, ktorá ohrozuje najmä rozvojové krajiny, varovala najvyššia predstaviteľka Centra pre medzinárodný obchod, ktoré pôsobí pri OSN.

12:08

 Európska únia sa snaží uzavrieť tento týždeň predbežnú obchodnú dohodu s USA, ktorá by jej umožnila zabezpečiť si clo vo výške 10 % aj po 1. auguste, kým bude rokovať o trvalej dohode.

12:07
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Ruské ministerstvo zahraničia kritizuje americkú zbrojnú výročnú správu pre Kongres: “Len ťažko je to seriózny dokument”

Informačný a tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí Ruska zverejnil stanovisko Moskvy k správe Štátneho departmentu USA o dodržiavaní dohôd a záväzkov v oblasti kontroly zbrojenia, nešírenia zbraní a odzbrojenia

❚❚
.

“Takisto ako predtým sa Washington neobmedzil informáciou o „vzornom“ plnení vlastných zmluvných povinností, ale správal sa ako „mentor“, ktorý sa domnieva, že je oprávnený posudzovať „prospech“ iných štátov. Už bežná analýza správy ukazuje, že ju sotva možno považovať za seriózny dokument, ktorý by prezentoval reálnu situáciu v oblasti kontroly zbrojenia a nešírenia zbraní.

Ministerstvo sa neobťažovalo dôkazmi a fakticky skĺzol do roviny nepodložených obvinení proti Rusku. V správe predostreté hodnotenia sa vyznačujú zjavnou subjektivitou, predpojatosťou a zaujatosťou. Sú podivnou zmesou špekulácií, zveličovaní, dohadov ba dokonca zjavne falošných predpokladov a zámerného skresľovania skutočností. Cieľ je jasný – vytvoriť negatívny obraz Ruska prihliadnuc na skutočnosť, že len málokto z čítajúcich bude detailne rozoberať nepodložené príklady tzv. „porušovaní“ obsiahnutých v dokumente. Porovnávanie hodnotenia ministerstva so skutočným stavom vecí, bohužiaľ, provokuje zarmucujúce úvahy o kvalite americkej „expertízy“.

.

Už tretí rok za sebou správa reprodukuje úplne nepodložené obvinenia Ruska z údajného nedodržiavania Zmluvy o likvidácií rakiet stredného a krátkeho doletu (Zmluva INF). Uvádza sa, že naša krajina vyrába a testuje riadené strely štartujúce zo zeme s dosahom v rozmedzí od 500 do 5500 km, ako aj odpaľovacie zariadenia pre tieto rakety. Podľa všetkých indikácií americká strana nemá žiadne objektívne údaje, ani viac-menej závažné argumenty, ktoré by podporili obvinenia voči našej strane. Washington zámerne vytvára negatívne informačné pozadie okolo zmluvy o INF v snahe zdiskreditovať Rusko.

Zároveň sa ignorujú opodstatnené znepokojenia Ruska:
1) USA aj naďalej testujú používanie cielených rakiet pre PRO, charakteristiky ktorých sa zhodujú s vlastnosťami balistických rakiet stredného a krátkeho doletu (v týchto testoch sa, okrem iného, zdokonaľujú kľúčové prvky raketových systémov zakázané v rámci Dohody);
2) Spojené štáty zintenzívňujú výrobu a používanie ťažkých útočných UAV, na ktoré sa jasne vzťahuje definícia Zmluvy o INF o riadených strelách pozemného odpaľovania; (Je potrebné poznamenať, že na tieto dva zjavné porušovania Zmluvy o INF zo strany Spojených štátov poukazujeme našim americkým kolegom už posledných pätnásť rokov. Doteraz sme sa nedočkali žiadnej konštruktívnej odpovede).

3) Relatívne novým a veľmi závažným porušením Zmluvy o INF je nasadenie v Európe jednotiek Mk-41, ktoré umožňujú štart riadených rakiet stredného doletu typu „Tomahavk“. Takéto systémy vertikálneho štartu sa dnes dodávajú na základňu PRO v Deveselu (Rumunsko), na rade je výstavba podobného objektu v Poľsku.

Nenecháme bez povšimnutia nepretržité vyhlásenia vedenia Pentagónu o preskúmaní opcie umožňujúcej vojenské reagovanie vrátane potenciálneho rozmiestňovania v blízkosti ruských hraníc rakiet stredného a krátkeho doletu, ktoré sú zakázané Zmluvou o INF. Týmto sa črtá skutočná (zo strany Pentagónu) a nie imaginárna (zo strany Ruska) hrozba oslabenia režimu Zmluvy o INF s nepredvídateľnými dôsledkami pre Európu a celé svetové spoločenstvo.
Vyzývame USA na zastavenie nepodložených insinuácii Ruska a zameranie sa na dodržiavanie vlastných povinností, vyplývajúcich zo Zmluvy o INF.

Vážne znepokojenie i naďalej vyvoláva postoj Washingtonu k dodržiavaniu ustanovení Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (TNPNW). USA, spolu s nejadrových spojencami v NATO aj naďalej precvičujú zručností v použití jadrových zbraní v rámci tzv. „spoločných jadrových misií“ (nuclear sharing). Jedná sa o hrubé porušenie Článkov I a II TNPNW.

.

Namiesto propagandistických vyhlásení o oddanosti USA záväzkom, ďalším krokom z ktorého je vhodne začať v oblasti jadrového odzbrojenia by bolo vrátenie všetkých amerických nestrategických jadrových zbraní na národné územie daného štátu (rovnako, ako to Rusko urobilo už pred štvrťstoročím), presadenie zákazu rozmiestňovania týchto zbraní mimo národného územia štátu, odstránenie všetkej infraštruktúry, ktorá by umožňovala rýchle obnovenie prítomnosti amerických jadrových zbraní v Európe, a samozrejme, úplne zastavenie akýchkoľvek tréningov (cvičení), ktoré by simulovali použitie jadrových zbraní personálom ozbrojených síl nejadrových štátov NATO.

Je veľmi znepokojujúce, že v rámci bezprecedentného programu modernizácie svojho jadrového arzenálu Spojené štáty plánujú rozmiestniť v Európe nové jadrové letecké bomby síce menšej sily, ale s väčšou presnosťou. Jedná sa o veľmi nebezpečný projekt, ktorý môže výrazne znížiť „prah“ použitia jadrových zbraní, čím by sa americké jadrové bomby v Európe mohli zmeniť na „zbrane na bojisku“. Nezabúdajme, že pred dvadsiatimi piatimi rokmi odmietli Moskva a Washington podobnú opciu. Zdá sa že dnes Spojené štáty majú v úmysle vrátiť sa k bývalej nezodpovednej praxe balansovania na pokraji jadrovej vojny.

Na hodnotiacej Konferencii TNPNW v roku 2015 USA spolu s Veľkou Britániou a Kanadou zablokovali prijatie záverečného dokumentu Konferencie, čím dali najavo, že posilnenie režimu nešírenia jadrových zbraní nie je pre nich prvoradou úlohou. Táto skutočnosť je obzvlášť znepokojujúca, keďže USA sú krajinou – depozitárom Zmluvy o TNPNW a, navyše, nárokujú si na postavenie svetového lídra v oblasti nešírenia zbraní hromadného ničenia.
Výslovne nezodpovedá deklarovanej Washingtonom oddanosti cieľom posilňovania režimu nešírenia jadrových zbraní ich nekonzekventný postoj k Zmluve o všeobecnom zákaze jadrových skúšok (CTBT).

Prezident Bill Clinton už v polovici 1990 rokov označil CTBT za „prioritu číslo jedna“ pre Spojené štáty. Odvtedy odznelo množstvo amerických vyhlásení o zámeroch ratifikovať CTBT a dosiahnuť skoré nadobudnutie platnosti Zmluvy. Sľúbil to aj prezident Barack Obama, avšak doteraz sa neurobili žiadne praktické kroky týmto smerom.

Tento rok si pripomíname dvadsiate výročie otvorenia na podpis CTBT. Osud Zmluvy je stále v rukách zostávajúcich mimo jej rámca ôsmich štátov z Prílohy 2, ratifikácia zo strany ktorých je nevyhnutná pre nadobudnutie platnosti Zmluvy.

.

Nezodpovedná pozícia Washingtonu vo veci ratifikácie CTBT je hlavnou prekážkou k transformácii tejto Zmluvy na funkčný medzinárodný právny nástroj. Prizerajúc sa Washingtonu správajú sa v iných krajinách. To je dôvod, prečo sú vyhliadky na nadobudnutie platnosti CTBT v nedozerne.

Neprestáva prekvapovať nevhodná snaha Štátneho departmentu spochybniť plnohodnotnosť ruského komentára k III. článku Konvencie o zákaze chemických zbraní (CWC), a tým spochybniť právomoc a autoritu OPCW ako najefektívnejšej a najúspešnejšej medzinárodnej štruktúry v sfére odzbrojenia a nešírenia zbraní hromadného ničenia. Avšak, OPCW, na rozdiel od Washingtonu, nemá voči Rusku výhrady.

Z našej strany by sme chceli poradiť americkým kolegom, aby odmietli „dvojaké štandardy“ pri hodnotení otázok využívania chemických zbraní neštátnymi subjektmi v oblasti Stredného východu. Washington by urobil dobre, ak by spĺňal svoje záväzky vyplývajúce z rezolúcií BR OSN 2118, 2209 a 2235, a predložil Bezpečnostnej Rade dôkazy o zločinoch ISIL a iných teroristických skupín v irackom Kurdistane, ktoré získala americká armáda v 2015-16 rokoch priamo v oblastí použitia otravných látok extrémistami.

Výlučne politizáciou a v záujme propagandistickej kampane proti Rusku sa dá vysvetliť obsah článku správy, ktorý je venovaný „analýze“ dodržiavania Dohovoru o zákaze biologických a toxínových zbraní (BTWC) zo strany Ruska. Je príznačné, že v tomto roku vybrali len našu krajinu ako objekt prázdnych jazykových insinuácií a špekulácií na túto tému. To zapadá do štýlu informačnej vojny proti Rusku, kedy, ako sa hovorí, všetko sa hodí. Ďalšie pokusy pošpiniť Rusko majú odpútať pozornosť od hanebnej úlohy, ktorú zohráva USA v kontexte BTWC.

Realita je však taká, že Spojené štáty vážne poškodili režim BTWC tým, že v roku 2001 individuálnym rozhodnutím zmarili záverečnú časť dlhodobých mnohostranných rokovaní o príprave Dodatkového protokolu k Dohovoru. V zmysle vypracovaného vtedy Protokolu príslušná mikrobiologická aktivita zmluvných štátov by na mieste podliehala kontrole nezávislého orgánu – Technického sekretariátu. Po „vykoľajení“ Protokolu si USA teraz sťažujú, že, vraj, nie je žiadny spôsob, ako overovať dodržiavanie Dohovoru. Vyčítať by si mali iba sami sebe, a to aj za to, že od roku 2001 blokujú akékoľvek konštruktívne snahy o obnovenie predmetnej práce v rámci BTWC.

V tejto súvislosti znepokojuje medzinárodné spoločenstvo najmä nebezpečná mikrobiologická aktivita Pentagónu. Uvedieme len dva príklady vyvolávajúce najväčšie obavy.

Po prvé, mnohoročná distribúcia živých spór sneti slezinnej (antraxu) Ministerstvom obrany USA po celom svete. Navyše, taká distribúcia nebola náhodná: uskutočnilo sa 195 zásielok do 12 krajín po celom svete. V dôsledku boli smrteľne ohrození nielen nič netušiaci občania USA, ale aj obyvatelia v iných krajinách. Doteraz nie je presne zistený rozsah tohto porušovania ani skutočné predurčenie „výrobných zariadení“ ministerstva obrany USA, ktoré produkujú spóry, rovnako ako skutočné ciele ich rozposielania do zahraničia na americké vojenské objekty.

Po druhé, pokračujúca expanzia vojensko-biologickej infraštruktúry amerického ministerstva obrany v zahraničí. Príslušné objekty vznikli v mnohých krajinách a v posledných rokoch sa posúvajú stále bližšie k ruským hraniciam. O „humanitnej orientácii“ práce týchto mikrobiológov a lekárov v uniforme, ktorí pracujú s pôvodcami zvlášť nebezpečných nákaz sa nedá hovoriť a o skutočnom obsahu ich činnosti sa dá len predpokladať, pretože je úplne utajená. Napríklad, na vlastné nevystatovačné účely si ministerstvo obrany USA zriadilo laboratórium vysokého stupňa biologickej izolácie v obci Alekseevka neďaleko Tbilisi. Aby sa nepovedalo, uviedli, že objekt prevzalo Gruzínsko, a že lekársky výskumný oddiel pozemnej armády USA je, údajne, „nájomníkom“.

Vyčítajúc rozvojovým krajinám nedostatočné tempo implementácie BTWC na vnútroštátnej úrovni, vrátane schválenia príslušnej legislatívy, si USA zámerne a dôsledne udržujú vlastné právne akty, ktoré sú v rozpore s medzinárodnými záväzkami krajiny. Patrí medzi ne pripomienka k Ženevskému protokolu z roka 1925 o práve použitia chemických a toxických zbraní ako odpovede a výnos prezidenta USA č.11850, ktorý umožňuje vojenským silám USA používať „neletálne“ chemické a toxínové zbrane ako bojový prostriedok. Bezočivým je najmä aplikovanie tzv. Patriot Act 2001, ktorý v podstate umožňuje vývoj biologických zbraní so súhlasom vlády USA. Tento dokument, jeho „biologická“ časť, podľa nášho názoru by mala byť okamžite zrušená.

Časť správy, venovaná Zmluve o otvorenom nebi (OST, ZON) už viacero rokov reprodukuje stereotypné obvinenia Ruska v údajnom porušovaní dohody. Na tieto výčitky sme opakovane a vyčerpávajúce odpovedali v Konzultatívnej komisii Zmluvy o otvorenom nebi (KKOST), ako aj v našej reakcii na predchádzajúce podobné správy Štátneho departmentu.
Čo sa týka obmedzení pri používaní vzdušného priestoru Ruska znovu vysvetľujeme, že zachovanie výškového obmedzenia pre lety lietadiel nad moskovskou a čečenskou zakázanými zónami je podmienené bezpečnostnými požiadavkami (pre nemožnosť súvislej radarovej kontroly v nižších výškach).

.

Obmedzenie maximálnej letovej vzdialenosti nad Kaliningradským regiónom je stanovené v súlade s ustanoveniami OST a rozhodnutím KKOST. Toto usporiadanie poskytuje rovnakú efektivitu pozorovania ako pri letoch nad ostatným územím Ruskej federácie a nad územím susedných štátov (Poľsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko).

Obmedzenia pre lety OST v blízkosti hraníc s Abcházskom a Južným Osetskom sú zriadené v súlade so Zmluvou, ktorá stanovuje, že pozorovacie lety sa môžu vykonávať najbližšie 10 km od štátnej hranice krajiny, ktorá nie je zmluvnou stranou. Nezávislé štáty Abcházsko a Južné Osetsko nie sú zmluvnými stranami OST.

Ďalšia americká požiadavka – odmietnutie poskytovania prioritného postavenia letov misie otvoreného neba. Avšak, podľa Zmluvy pozorovacie lety majú prednosť len voči všetkým pravidelným letovým linkám, tzn. pravidelným komerčným letom.
Z našej strany by sme sa chceli venovať otázke, o ktorej autori správy mlčia – o porušovaní OST zo strany USA a ich spojencov z NATO.

Počas 12 rokov platnosti Zmluvy OST v Spojených štátoch ignorovali ustanovenia tejto zmluvy o vývoji špeciálnych postupov pri sledovaní svojich ostrovných území a majetkov. Takto nebola veľká časť územia USA sprístupnená pre pozorovanie čo je hrubým porušením základov Zmluvy. Až na konci roka 2015 Washington vyhovel našim požiadavkám.
USA prakticky uzatvorili celé svoje územie a znemožnili pozorovanie z ruských lietadiel An-30B s digitálnym zariadením, čo je porušením práva zmluvných strán na vykonávanie pozorovacích letov. Zároveň vo Washingtone vypukla tlačová kampaň, ktorá rozdúchavala tézu o údajnej hrozbe pre národnú bezpečnosť USA spôsobenú možnými letmi ruského lietadla misie otvoreného neba vybaveného s digitálnym palubným komplexom. Hoci, ako sa uznáva samotnou správou, konkrétne USA boli iniciátormi „prechodu na digitál“ v OST.

Spojené štáty demonštratívne podporili rozhodnutie Gruzínska odstúpiť od vykonávania Zmluvy OST v rámci plnenia záväzkov vo vzťahu k Rusku, čo poškodzuje základy Zmluvy a čím sa vytvoril precedens pre selektívne vykonávanie tohto mnohostranného dokumentu. Mimochodom, Spojené štáty doteraz od roku 2008 nesplatili, ako bolo sľúbené, dlh gruzínskej strany za spoločné lety nad územím Ruska.

.

Americká strana tým, ži si prisvojila právo posudzovať aktivity iných štátov, vytrvalo ospravedlňuje porušovanie zmluvných povinností spojencami z NATO. Napríklad, Washington, neodsúdil uzatvorenie veľkého juho -východného regiónu Turecka pre pozorovanie, čo je v zjavnom rozpore so základmi OST, ale cynicky vyhlásil, že je spokojný s tým, ako Ankara vykonáva Zmluvu. Napokon, politika „dvojakého metra“ je už dlho štandardom pre amerických kolegov.

Čo sa týka Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe (CFE), vracať sa k tejto téme nedáva zmysel. Pripomenieme, že to práve USA a ich spojenci z NATO vytvorili takú situáciu, ktorá poškodila životaschopnosť Zmluvy CFE a spôsobila definitívne odstúpenie Ruska od Zmluvy v roku 2007. Odvtedy sa erózia a znehodnocovanie režimu kontroly konvenčných zbraní v Európe iba prehlbuje.

Navyše USA a NATO sa zamerali na „zdržiavanie“ Ruska a zmenu rovnováhy síl na európskom kontinente vo svoj prospech cestou expanzie Aliancie, presunu vojenskej infraštruktúry na východ a teraz aj rozmiestňovaním vojenskej sily v tesnej blízkosti ruských hraníc.

Sme presvedčení, že vyhliadky na vývoj nového režimu kontroly konvenčných zbraní v Európe (COVE) založenej na princípoch rovnosti a nedeliteľnej bezpečnosti, rovnováhe práv a povinností zmluvných strán je nutné posudzovať v spojení s odmietnutím členmi Aliancie aktivít nasmerovaných na vojenské „zadržiavanie“ Ruska, obnovením primeranej úrovne dôvery a normalizácie vzťahov s Ruskou federáciou, vrátane spolupráce vo vojenskej sfére.

V posledných rokoch správy Štátneho departmentu pravidelne obviňujú Rusko zo „selektívneho uplatňovania“ a „nedostatku transparentnosti“ v rámci Viedenského dokumentu 2011 o opatreniach na posilnenie dôvery a bezpečnosti. Je však potrebné konštatovať, že žiadne „neobvyklé a neplánované“ vojenské aktivity ani prekročenie parametrov oznamovanej činností ozbrojených síl nezaznamenali tri inšpekčné skupiny z Ukrajiny, Holandska a Turecka počas kontroly na území Južného vojenského okruhu Ruska v pohraničných oblastiach s Ukrajinou. Pokusy Kyjeva obviniť nás z nedodržiavania príslušných ustanovení Viedenského dokumentu neboli založené na argumentoch, čo sme zdôraznili aj v našich odpovediach ukrajinskej strane.

.

Mimochodom, samotný Kyjev ani v roku 2014, ani v roku 2015 nesplnil povinnosti, vyplývajúce z Viedenského dokumentu a týkajúce sa aktivity ozbrojených síl v Donbase. Správa Štátneho departmentu sa o ničom podobnom nezmieňuje.

V roku 2015 ruská strana dobrovoľne predložila do pozornosti štátom – členom OBSE, vrátane USA, štyri oznámenia s podrobným popisom parametrov neplánovaných inšpekcií armády a vzdušných síl ktoré prebehli v niektorých vojenských obvodoch. Samozrejme, že sa brali do úvahy sily, ktoré spadajú pod ustanovenia Viedenského dokumentu.

Ohľadne obvinení z neposkytovania informácie o vojenských základniach Ozbrojených síl Ruskej federácie na území Abcházska a Južného Osetska podotýkame, že tieto suverénne štáty nie sú členmi OBSE a preto nespadajú do zóny uplatňovania opatrení na budovanie dôvery v zmysle definície Viedenského dokumentu z roku 2011. Americkí experti, ktorí pripravovali túto časť správy Štátneho departmentu sú, samozrejme, o tejto skutočnosti dobre informovaní. Samozrejme, vedia aj to, že uvedené informácie poskytuje Rusko v súlade s ďalším dokumentom OBSE – Globálnou výmenou vojenských informácií. Mimochodom, tak isto koná spojenec USA – Turecko – vo vzťahu k svojim vojenským silám v severnej časti Cypru. Námietky zo strany Washingtonu to nevyvoláva.

Pár slov o spomínanom v správe USA (samozrejme s výčitkou, že sme skryli dáta) ruskom obrnenom vozidle BRM-1K. Podľa technických charakteristík nespadá do žiadnej kategórie vojenskej techniky na ktoré v zmysle Viedenského dokumentu sa má poskytovať informácia. Je príznačné, že po neúspešnom viacročnom presadzovaní tejto otázky v rámci Zmluvy o CFE, Spojené štáty sa ju teraz snažia „presunúť“ do VD-2011.

Vyzerá to tak, že nenachádzajúc vo Viedenskom dokumente žiadne osobitné ustanovenia ktoré by dovoľovali seriózne „podpichnúť“ Rusko, autori správy sa neprávom pokúšajú obviniť našu krajinu v porušovaní zásady zákazu použitia sily alebo hrozby silou proti Ukrajine. Dôkazy sa neuvádzajú. Zároveň „skromne“ mlčia o mnohých reálnych prípadoch porušovania dokumentu zo strany samotných USA.

Upozorňujeme, že Washington využíva platformu Viedenského dokumentu na riešenie politických úloh. Napríklad, v roku 2015 USA v rámci bilaterálnych dohovorov s Ukrajinou do žiadosti na vykonanie kontroly územia Ukrajiny zámerne zaradili Krym medzi oblasti, podliehajúce plánovanej kontrole. Konali tak s cieľom vyvolať situačné konflikty a roztočiť ďalšie kolo diskusií v rámci OBSE. Samozrejme, že na takéto „návštevy“ sme odpovedali v plnom rozsahu, a to aj z právneho hľadiska.

Počas kontroly na území Bulharska bola ruská inšpekčná skupina dovezená do vojenského tábora v ktorom sídlia jednotky americkej armády. Naši inšpektori zistili prítomnosť niekoľkých desiatok tankov, obrnených vozidiel a húfnic, veľké množstvo automobilov, inžinierskej a inej techniky vo vlastníctve jednotiek US Marine Corps, ktoré neboli prihlásené na brífingu. Počas kontroly vojenského tábora inšpekčná skupina mala zákaz opustiť auto. Obdobná situácia sa vyskytla aj pri kontrole jednotiek americkej armády rozmiestnených v Španielsku. Ako vidíme, nenáležite vykonávanie Viedenského dokumentu zo strany Washingtonu nie je ojedinelým prípadom.

.

Náš prehľad správy Štátneho departmentu má neutešené závery. Namiesto nepretržitej, konsolidovanej, pedantnej práce v rámci príslušných formátov za účasti všetkých štátov, ktoré majú záujem o urovnanie existujúcich odlišných názorov, USA naďalej, nenamáhajúc sa zadovážením faktov a argumentov, z roka na rok opakujú s niektorými obmenami spolitizované resp. jednostranne hodnotenia vykonávania dohovorov a zmlúv o kontrole zbraní inými štátmi.

Ruská strana je stúpenkyňou civilizovanej, vecnej a konštruktívnej diskusie pri rokovacom stole o problémoch, ktoré súvisia s povinnosťou štátov dodržiavať záväzky v oblasti kontroly zbrojenia a nešírenia zbraní hromadného ničenia. Vyzývame k takejto práci aj amerických kolegov,” uvádza sa v závere komentáru ruského ministerstva zahraničia.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Milan Šupa

René Pavlík

Gustáv Murín

Dagmar Szabó

Matej Michalička

Štefan Konya

.
.
.

Cintula na súde chrlil opozičné heslá. „Toto je mentálny svet progresívneho vraha,“ reaguje europoslanec

Dnes sa na Špecializovantom trestnom súde v Banskej Bystrici začal dlho očakávaný proces s Jurajom Cintulom, ktorý pred rokom v…

08. 07. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Rozhovor Sergeja Lavrova pre maďarské noviny sa stal centrom pozornosti svetovej tlače

Rozhovor ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova s ​​denníkom Magyar Nemzet sa stal centom pozornosti svetovej tlače: popredné portály podrobne…

08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 11 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 11 min. čítania | 0 komentárov

USA majú už len štvrtinu rakiet Patriot potrebných pre vojnové plány Pentagónu

USA majú už len štvrtinu rakiet Patriot potrebných pre vojnové plány Pentagónu, informuje The Guardian s odvolaním sa na svoje…

08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Odvolávanie von der Leyenovej za búrlivého potlesku EPP. „Hoďte na nich sieť!“

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová bude tento týždeň čeliť odvolávaniu v Európskom parlamente. Všetci europoslanci strany SMER-SSD podpísali…

08. 07. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Začal sa proces s Jurajom Cintulom, ktorý strieľal na premiéra. „Nech žije demokracia,“ vykrikoval. Odmietol vypovedať

Po vyše roku od atentátu na premiéra Roberta Fica sa v utorok na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica,…

08. 07. 2025 | Aktualizované 08. 07. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Aktualizované 08. 07. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

Na čo sa tu hráme?

Slovensko pristúpilo na návrh Severoatlantickej aliancie navýšiť obranné výdavky na úroveň 5% HDP… „Takto to dopadne, keď servilnosť predčí reálnosť…

08. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Medvedev reagoval na Trumpove hrozby

Dmitrij Medvedev reagoval na Trumpove hrozby, že uvalí clá na krajiny podporujúce BRICS

08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Elon Musk dostal ponuky na spoluprácu pre svoju novú stranu

Elon Musk dostal ponuky na spoluprácu pre svoju novú „americkú stranu“ od strany Forward Andrewa Younga, Libertariánskej strany a viacerých…

08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Siahli im na príspevky, teraz pýtajú peniaze od ľudí

Potvrdilo sa príslovie, že pýcha predchádza pád. Za účasť na pochode PRIDE si už v Prahe zaplatíte…

07. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
07. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Ovečkin dostal od profiligy zákaz. Dotkne sa jeho fungovania v Rusku

Vedenie kanadsko-americkej hokejovej NHL zakázalo kapitánovi Washingtonu Capitals Alexandrovi Ovečkinovi poskytovať počas letnej prestávky exkluzívne rozhovory ruským médiám

08. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Teologická záhada tábora Mystic. Blesková povodeň v Texase. Kde bol Boh?

Oblasťou Texas Hill Country sa cez víkend prehnala obrovská blesková povodeň, ktorá si vybrala za obeť dievčatá z kresťanského tábora, ktoré…

08. 07. 2025 | Svetonázor | 10 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Svetonázor | 10 min. čítania | 0 komentárov

Európska únia si ide dať symbol mieru už aj na bankovky

Európska centrálna banka chystá ďalšie vydanie nových bankoviek, upozornila na to europoslankyňa za SMER-SSD Judita Laššáková

08. 07. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ale žeby takto….

Komentár Antona Hrnka prinášame v plnom znení: Nie je to ani pár dní, keď som počúval zo strany progresívcov a…

08. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Nové detaily o tragickej smrti Dioga Jotu a jeho brata. Cesta smrti si vyžiadala už množstvo životov

Španielska polícia, ktorá vyšetruje smrť Dioga Jotu a jeho brata Andrého Silvu, by mala v priebehu niekoľkých dní poskytnúť aktuálne…

08. 07. 2025 | Šport | 4 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Šport | 4 min. čítania | 0 komentárov

PS kričí „paralýza!“, ale dôkazy chýbajú. Kritika Rážovho zákona stojí na dojmoch

Progresívne Slovensko obviňuje ministra dopravy z chaosu na stavebných úradoch. No keď príde reč na dôkazy, ukazujú len anonymné dotazníky.…

08. 07. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

Americké clá sú za rohom, Slovensko môže prísť o miliardy

Kľúčovým dňom tohto týždňa je streda 9. júla 2025, keď sa končí 90-dňový odklad zavedenia zvýšených „recipročných“ ciel, ktoré prezident…

08. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

08. 07. 2025 | Aktualizované 08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Aktualizované 08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Trump sľubuje Ukrajine ďalšie zbrane

Americký prezident Donald Trump uviedol, že USA pošlú Ukrajine ďalšie obranné zbrane

08. 07. 2025 | Aktualizované 08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Aktualizované 08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Brusel a Kyjev chcú zlomiť Orbána dezinformačnými akciami

Podľa správy zverejnenej Úradom na ochranu suverenity zo zahraničia financované dezinformačné operácie nemajú za cieľ len oklamať verejnú mienku, ale…

08. 07. 2025 | 0 komentárov

Bojte se!

Moje vystoupení v pořadu Na Dračku s Marianem Jurečkou začíná mít docela zajímavé konsekvence. Máte se mě totiž bát. Máte…

08. 07. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Netanjahu navrhol Trumpa na Nobelovu cenu za mier. “Najmä od vás je to veľmi významné,” reagoval americký prezident

Na večeru v Bielom dome priniesol izraelský premiér Benjamin Netanjahu list, ktorý bol „najlepším darčekom pre prezidenta“, píše CNN

08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Škody po veternej smršti sú obrovské, mesto Gelnica vypísalo verejnú zbierku

Mesto Gelnica informovalo o mimoriadne veľkých materiálnych škodách po pondelkovej ničivej veternej smršti. Vypísalo preto verejnú zbierku na pomoc všetkým…

08. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vďaka Abortion Pill Rescue Network bolo zachránených viac ako 7 000 detí

Štatistiky z USA ukázali, že vďaka sieti Abortion Pill Rescue Network, ktorá pomáha zvrátiť chemické potraty napriek odporu Demokratov a veľkých…

30. 06. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
30. 06. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Záplavy v Texase si vyžiadali už viac ako sto obetí

Počet obetí silných záplav, ktoré zasiahli južnú a strednú časť Texasu, v pondelok stúpol na viac ako sto. Medzi obeťami…

08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Včerajšie búrky značne poškodili aj kultúrnu pamiatku

V Hanušovciach nad Topľou pokračujú v odstraňovaní škôd po silnej búrke so silným nárazovým vetrom, ktorá zasiahla mesto v pondelok…

08. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Práve odvolaný ruský minister dopravy Starovoit spáchal samovraždu. Ďalší člen ministerstva zomrel priamo na porade

Bývalý minister dopravy Roman Starovoit, ktorý bol odvolaný z funkcie, spáchal samovraždu, informovali ruské zdroje

07. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Herci sa dištancovali od použitia ich hereckých výstupov v dokrútkach na Cyrilo-metodských oslavách, vyjadrila sa aj STVR

Herci Kamil Mikulčík a Ady Hajdu sa dištancovali od použitia ich hereckých výstupov v dokrútkach, ktoré boli v sobotu 5.…

07. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
07. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Posunutá kľúčna kosť a zlomené rebro. Pre zranenie končí jedna z najväčších šprintérskych hviezd

Z veľkého hrdinu sa stal veľký smoliar. Belgický cyklista Jasper Philipsen, ktorý ovládol úvodnú etapu Tour de France a na…

08. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prípad Adam Lučanský proti Slovensku: Štát čelí otázkam o zlom zaobchádzaní a okolnostiach smrti bývalého prezidenta Policajného zboru vo väzbe

Európsky súd pre ľudské práva oficiálne oznámil vláde dve sťažnosti (č. 30478/24 a č. 2634/25), ktoré podal Adam Lučanský, syn…

07. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
07. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Výbor Európskeho parlamentu (EP) pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka (AGRI) požaduje zvýšený a samostatný rozpočet pre spoločnú poľnohospodársku politiku EÚ po roku 2027 a tiež zníženie administratívnej záťaže pre poľnohospodárov.

Za správu o budúcnosti poľnohospodárstva a spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2027 v pondelok večer (7. 7.) v Štrasburgu zahlasovalo 29 poslancov agrovýboru, deviati boli proti a osem sa zdržalo hlasovania.

13:34

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva vyjadril vážne obavy nad úmrtiami najmenej desiatich ľudí v Keni počas protivládnych protestov. Miestna polícia na demonštrantov začala strieľať.

13:29

Španielski hasiči bojujú s rozsiahlym lesným požiarom v Katalánsku na severovýchode krajiny, ktorý sa v dôsledku silného vetra rýchlo šíri a zasiahol už rozsiahle územie. Úrady vyzvali tisíce obyvateľov, aby zostali doma.

13:28

.

Vychytávky do domácnosti, ktoré vám pomôžu predstierať, že máte život zvládnutý na jednotku!

Vychytávky do domácnosti, ktoré vám pomôžu predstierať, že máte život zvládnutý na jednotku!: Väčšina z nás neustále bojuje s vlastným…

08. 07. 2025 | 0 komentárov

Svätí Priscilla a Akvila

Orodovníci za manželov

08. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Rastúca pozícia bojového vozidla CV 90 v armádach NATO

Nemecko, 7. júla 2025 - Obranné plánovanie členských štátov NATO sa od roku 2014 významne posunulo smerom k príprave na…

08. 07. 2025 | 0 komentárov

Šokujúci článok proti Jermakovi v časopise Economist a Trumpova pauza. Čo sa deje v ukrajinskej politike?

Ďalší článok v západných médiách proti šéfovi prezidentskej kancelárie vyvolal búrlivé diskusie na Ukrajine. Informácie sumarizujú ukrajinské noviny Strana

07. 07. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
07. 07. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Fotky, ktoré ukazujú, že niektorí partneri boli pred vzťahom len chaos na nohách

Fotky, ktoré ukazujú, že niektorí partneri boli pred vzťahom len chaos na nohách: Všetci máme z času na čas problém…

08. 07. 2025 | 0 komentárov

„Jej dni sú zrátané“. Misia za zosadenie von der Leyenovej bude pravdepodobne neúspešná, otvorí však „Pandorinu skrinku“

Rumunský europoslanec Gheorghe Piperea, ktorý stojí za návrhom na vyslovenie nedôvery predsedníčke Európskej komisie, pripúšťa, že hlasovanie bude neúspešné. Bude…

07. 07. 2025 | | 5 min. čítania | 0 komentárov
07. 07. 2025 | | 5 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Milan Šupa

René Pavlík

Gustáv Murín

Dagmar Szabó

Matej Michalička

Štefan Konya

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov