Ruská jadrová reakcia nie sú iba vyhrážky. Rusko je na použitie atómových taktických zbrani pripravené

Bratislava 24. septembra 2022 (HSP-Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP, TASR/AP-Susan Walsh)

 

Ruský prezident Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching sa 15. septembra stretli na spoločnom strategickom stretnutí v uzbeckom Samarkande na výročnom samite Šanghajskej organizácie pre spoluprácu, ktorú založili v júli 2001. Iránska islamská republika bola na tomto stretnutí prijatá za riadneho člena aliancie, ktorej členmi sú už India, Pakistan, Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan a Uzbekistan, pričom čoskoro k nim možno pribudne aj Bielorusko

Vladimir Putin, Si ťin-pching
Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin

Aliancia sa môže pochváliť viac ako 42 percentami svetovej populácie (v porovnaní s iba 12 percentami NATO) a 30 percentami hrubého domáceho produktu (HDP) podľa parity kúpnej sily. Putin predtým uviedol, že stretnutie bude mať osobitný význam, pretože budú diskutovať o tom, ako sa Rusko a Čína môžu lepšie vzájomne podporovať v súvislosti s pokračujúcou vojnou Ruska na Ukrajine a plánom Číny zjednotiť sa s Taiwanom v prípade potreby silou v priebehu nasledujúceho roka alebo dvoch.

Reklama

Tento historický samit sa koná krátko po tom, ako ukrajinské sily získali späť 2 300 štvorcových kilometrov územia. Tento ukrajinský vojenský zisk bude mať v nasledujúcich týždňoch takmer určite za následok určitú formu ruskej vojenskej eskalácie.

Vysokopostavení predstavitelia USA a NATO varovali, že Rusko sa po nedávnych neúspechoch na bojisku na Ukrajine môže uchýliť k použitiu taktických jadrových zbraní. Ukrajinský vrchný veliteľ generál Valerij Zálužný túto možnosť potvrdil, keď uviedol:

Reklama

Existuje priama hrozba, že ruské ozbrojené sily za určitých okolností použijú taktické jadrové zbrane. Nie je možné úplne vylúčiť ani možnosť priameho zapojenia popredných svetových krajín do “obmedzeného” jadrového konfliktu, v ktorom sa už priamo črtá perspektíva tretej svetovej vojny.

21. septembra Putin oznámil výraznú eskaláciu vojny na Ukrajine vrátane plnej podpory ľudových referend, ktoré sa konajú v oblastiach Doneck, Luhansk, Záporožie a Cherson od 23. do 27. septembra ako predohra k ich formálnemu pripojeniu k Ruskej federácii. Vyhlásil tiež čiastočnú ruskú vojenskú mobilizáciu po prvýkrát od konca druhej svetovej vojny, pričom povolal 300 000 záložných vojakov, vďaka čomu bude mať Rusko po prvýkrát za posledných šesť mesiacov približne rovnaký početný stav ako Ukrajina. Nakoniec varoval Ukrajinu a Západ, že Rusko v prípade potreby bez váhania použije svoj jadrový arzenál na obranu územnej celistvosti Ruska (vrátane novo anektovaných ukrajinských oblastí) pred obnovenými ukrajinskými protiútokmi podporovanými NATO.

Čím viac budú USA pomáhať ukrajinským vojenským silám, aby boli úspešné na bojisku, tým väčšia je šanca, že Putin siahne po použití taktických jadrových zbraní, aby dosiahol presvedčivé víťazstvo vo vojne Ruska na Ukrajine. Ruské použitie bojových jadrových zbraní by sa nakoniec mohlo stať Putinovým “tromfom” na víťazstvo vo vojne, pretože Bidenova administratíva by na ruské použitie taktických jadrových zbraní proti Ukrajine, ktorá nie je členom NATO, s veľkou pravdepodobnosťou neodpovedala jadrovou reakciou USA. V skutočnosti by sa prezident Biden pravdepodobne vôbec nezapojil do priamej vojenskej reakcie proti Rusku, pretože by vedel, že by to viedlo k vypuknutiu tretej svetovej vojny s Ruskom (a potenciálne aj s Čínou), čomu by sa chcel vyhnúť, ako opakovane vyhlásil.

Biden by skôr pravdepodobne reagoval navrhnutím rezolúcie Valného zhromaždenia OSN odsudzujúcej použitie jadrových zbraní Ruskom, ako aj zvýšením hospodárskych sankcií voči Rusku, pričom by sa snažil deeskalovať konflikt a sprostredkovať ukončenie vojny na Ukrajine. Biden by mohol reagovať aj zvýšením počtu amerických vojakov nasadených v krajinách NATO na fronte vo východnej Európe. Avšak hoci by ruská jadrová eskalácia proti nejadrovému štátu, akým je Ukrajina, nepochybne viedla k rozsiahlemu medzinárodnému odsúdeniu, zároveň by vydesila niektoré členské štáty NATO v prvej línii, čo by mohlo narušiť jednotu transatlantickej aliancie a znížiť jej podporu Ukrajine v dôsledku obáv z vyprovokovania ruských jadrových úderov aj proti nim.

Napriek tomu, že Bidenova riaditeľka národnej spravodajskej služby Avril Hainesová a riaditeľ Ústrednej spravodajskej služby William Burns varovali, že Putin by mohol použiť jadrovú silu, ak by Rusko buď výrazne nedosiahlo svoje vojenské ciele na Ukrajine, alebo by sa zdalo, že vojnu prehráva, Biden sa stále snaží zabezpečiť porážku Ruska. Ak teda Rusko v reakcii na toto víťazstvo na ukrajinskom bojisku s pomocou USA skutočne eskaluje na jadrovú úroveň, bude to predovšetkým neúspešná vojnová politika Bidenovej administratívy na Ukrajine.

Reklama

Západní lídri, ktorí tvrdia, že Rusko je na pokraji prehry vo vojne na Ukrajine a Putinova kontrola nad Ruskom je po prekvapivo úspešnej ukrajinskej ofenzíve v Charkove nejakým spôsobom ohrozená, sa mýlia. Podstata, ktorú musia vedúci predstavitelia USA pochopiť a akceptovať, je, že Ukrajina nemá reálnu šancu vyhrať túto vojnu. Lebo aj keby sa Ukrajincom podarilo získať späť celé svoje stratené územie od Ruska, Putin by mohol na ich porážku použiť taktické jadrové zbrane v súlade s ruskou vojenskou doktrínou “eskalácia na deeskaláciu” alebo vyhlásiť Ukrajine vojnu a plne zmobilizovať svoje dva milióny rezervných vojakov, aby premohli obrancov Ukrajiny a prinútili ju vzdať sa. Toto uvedomenie by malo motivovať USA, aby urobili všetko potrebné na podnietenie Ukrajiny k rokovaniam o mierovej dohode s Ruskom s cieľom čo najskôr ukončiť vojnu.

Keďže nebezpečenstvo vojny s Ruskom a Čínou sa stále zvyšuje, Spojené štáty stále nesformulovali stratégiu jadrového odstrašovania, ktorá by úspešne odstrašila, nieto ešte vyhrala, súčasnú vojnu proti obom jadrovým mocnostiam. Ako uviedol admirál Richard, veliteľ amerického strategického velenia, je nevyhnutné, aby Spojené štáty prehodnotili svoju jadrovú stratégiu a urobili tak. Mnohí americkí lídri preukázali zarážajúcu neznalosť toho, aký by bol skutočný dopad použitia taktických jadrových zbraní. Tvrdia, že každé takéto použitie by nevyhnutne viedlo k “zničeniu sveta” – bez ohľadu na to, ako málo by sa ich použilo, ako obmedzený by bol ich výťažok, či by sa použili na civilné alebo vojenské ciele, alebo dokonca ako by Spojené štáty reagovali na ich použitie. Mylne sa domnievajú, že ruskí politickí a vojenskí predstavitelia zdieľajú hypotézu Západu, že jadrové vojny sa nedajú vyhrať, a akékoľvek potenciálne použitie jadrových zbraní Ruskom alebo Čínou odmietajú ako akt národnej samovraždy, pričom sa mylne domnievajú, že Spojené štáty môžu bezpečne bojovať proti Rusku a Číne v priamych vojenských konfliktoch s minimálnym rizikom jadrovej eskalácie.

Pravdou však je, že ruskí lídri veria, že jadrové vojny, a najmä obmedzené jadrové vojny, môže viesť a vyhrať tá strana, ktorá sa na ne najlepšie pripraví. V skutočnosti žiadna krajina na svete nie je v súčasnosti lepšie pripravená na vedenie a víťazstvo v jadrovej vojne ako Ruská federácia. Rusko má 3 300 strategických jadrových hlavíc, zatiaľ čo Spojené štáty majú 1 515 funkčných a 2 000 čiastočne demontovaných strategických jadrových hlavíc, ktoré by mohli byť obnovené do aktívnej prevádzky až po šiestich až dvadsiatich štyroch mesiacoch od vydania príslušného príkazu. Okrem toho, zatiaľ čo Spojené štáty zvyšujú svoju schopnosť vyrábať jadrové hlavice až na osemdesiat ročne, bývalý riaditeľ Agentúry obranného spravodajstva generálporučík Robert P. Ashley, Jr. v roku 2019 uviedol, že Rusko zvýšilo svoje jadrové výrobné kapacity tak, aby mohlo vyrábať niekoľko tisíc hlavíc ročne. Čína medzitým buduje svoj jadrový arzenál pre viac ako 4 000 strategických jadrových hlavíc. Admirál Charles Richard, ktorý pôsobí ako veliteľ strategického velenia USA, odhaduje, že jej jadrové budovanie bude v podstate ukončené začiatkom roka 2024.

Rusko má tiež viac ako 225-krát viac pozemných protiraketových striel (ABM) a obrovské veliteľské centrá jadrovej vojny, ktoré sú odolné aj voči priamym jadrovým zásahom, s krytmi proti výbuchu, ktoré dokážu ochrániť šesťdesiat miliónov obyvateľov alebo približne štyridsať percent celkovej populácie. O presvedčení Ruska, že jadrové vojny sa dajú vyhrať, najmä proti nejadrovým mocnostiam, ako je Ukrajina, čo dokázalo jadrové víťazstvo USA nad Japonskom v roku 1945, svedčí aj skutočnosť, že Rusko rozmiestnilo 5 000 nestrategických jadrových zbraní, z ktorých polovica sú moderné bojové jadrové zbrane s veľmi malou účinnosťou od 0,1 do 1 kilotony a nevypúšťajú žiadny rádioaktívny odpad, čo zaručuje, že ich použitie by znamenalo minimálne riziko pre blízke ruské vojenské sily. Pre porovnanie, Spojené štáty majú približne 200 gravitačných bômb B-61 rozmiestnených v piatich členských štátoch NATO v západnej Európe, čo Rusku poskytuje drvivú jadrovú prevahu a eskalačnú nadvládu nad Spojenými štátmi v európskom priestore.

Rozpoznať, ako zabrániť vypuknutiu tretej svetovej vojny s Ruskom a Čínou, nie je raketová veda. Spojené štáty musia len udržať svoje vojenské sily mimo ich sfér vplyvu a prestať dodávať zbrane Ukrajine. To by si tiež vyžadovalo, aby Spojené štáty prestali s leteckými a námornými výpadmi v Taiwanskom prielive v rámci “slobody plavby” a aby Bidenova administratíva prerušila svoju smrtiacu vojenskú pomoc Ukrajine a motivovala ju tak k návratu k rokovaciemu stolu. Ďalej by bolo potrebné, aby Biden poskytol rovnakú strategickú jasnosť v súvislosti s Taiwanom, akú poskytol v súvislosti s Ukrajinou, a to vyhlásením, že Spojené štáty ho nebudú vojensky brániť v prípade čínskej agresie.

Reklama

Potreba, aby sa Bidenova administratíva usilovala o mierové riešenie sporov s Ruskom a Čínou pomocou komplexných dohôd, ktoré uznávajú životne dôležité bezpečnostné záujmy všetkých troch jadrových veľmocí, nebola nikdy väčšia. Je to skutočne jediný spôsob, ako dostať svet späť z pokraja potenciálnej jadrovej apokalypsy.

Peter Kováč

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:04

Litva z bezpečnostných dôvodov od piatku dočasne uzavrela ďalšie dva hraničné priechody s Bieloruskom. Znamená to, že otvorené zostávajú len dva zo šiestich priechodov na takmer 680 kilometrov dlhých hraniciach oboch krajín, uviedla agentúra DPA.

Litovská vláda najnovšie rozhodla o zatvorení priechodov Lavoriškes a Raigardas. Cieľom tohto opatrenia je zabezpečiť lepší prehľad o presune tovaru a ľudí cez hranice, ako aj obmedziť pašovanie a pokusy o dovoz a vývoz tovaru, na ktorý sa vzťahujú sankcie.

08:46

Ceny ropy zaznamenali v piatok mierny rast, pričom cena Brentu prekročila 82 USD za barel (159 litrov). Trhy vyčkávajú najmä na rozhodnutie ropného zoskupenia OPEC+ o úrovni ťažby na 2. štvrťrok. Informovali agentúry Reuters a Bloomberg.

08:42

Na Borisovskom cintoríne v Moskve, kde sa v piatok má konať pohreb ruského opozičného politika Alexeja Navaľného, a v jeho okolí boli posilnené bezpečnostné opatrenia, informovala stanica Rádio Sloboda (RFE/RL).

Cirkevný obrad sa uskutoční v chráme zasvätenom ikone Bohorodičky Zmierni môj žiaľ v moskovskej štvrti Marjino, kde politik aj s rodinou žil.

Pohreb Navaľného v Moskve
Na snímke príslušníci poriadkovej polície strážia priestor pred bohorodičným Chrámom ikony Utíš môj smútok v moskovskom rajóne Maryno v Moskve
08:23

Inflácia na Slovensku postupne klesá, ale podľa najnovších údajov Eurostatu bola v januári tohto roka stále 5. najvyššia v Európskej únii (EÚ).

Aj keď prognóza predpovedá výrazné spomalenie rastu cien, stále stavia SR na rovnaké miesto v poradí európskych krajín aj za celý rok 2024. Upozornil na to v aktuálnom týždňovom prehľade ekonomického vývoja Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).

Podľa najnovšej prognózy Eurostatu by mala priemerná ročná inflácia na Slovensku v roku 2024 výrazne klesnúť na 3,5 % z vlaňajších 11 %.

08:10

Aktivita v čínskom výrobnom sektore zaznamenala pokles aj vo februári, už piaty mesiac po sebe, pričom tempo poklesu sa mierne zrýchlilo.

Aktivitu vo výrobe ovplyvnili oslavy Nového lunárneho roka, ktoré zhruba na týždeň buď odstavili čínske podniky z prevádzky, alebo obmedzili výrobu. Informovali o tom portály RTTNews a tradingeconomics, ktoré zverejnili údaje čínskeho štatistického úradu.

08:02

Zákazníci v Kazachstane dostali od bánk, mobilných telekomunikačných operátorov a iných poskytovateľov služieb správy, ktoré ich upozorňujú na možné poruchy, keďže väčšina tejto stredoázijskej krajiny prechádza od 1. marca na iné časové pásmo. Informáciu priniesla agentúra Reuters.

V záujme zjednotenia času v tejto krajine veľkej ako západná Európa sa vo väčšine kazašských regiónov o polnoci zo štvrtka na piatok posunuli hodiny o jednu hodinu dozadu, čím sa celá krajina dostala do časového pásma UTC+5.

07:55

Voliči v Iráne začali v piatok vo voľbách rozhodovať o zložení parlamentu a Zhromaždenia expertov – orgánu zodpovedného za výber najvyššieho iránskeho vodcu.

Ako informovala agentúra AFP, potenciálnych kandidátov do parlamentu preveruje Rada strážcov, ktorej členov vymenúva alebo schvaľuje najvyšší vodca Iránu. Do súboja o kreslá v 290-člennom parlamente schválila 15 200 kandidátov z takmer 49 000 uchádzačov.

07:53

V rezidenčnej budove v londýnskej štvrti South Kensington vypukol v noci na piatok rozsiahly požiar, v dôsledku ktorého previezli do nemocnice 11 ľudí a 130 evakuovali. Oznámili to miestni hasiči, informovali agentúry AFP a DPA.

07:31

Slovenský hokejový obranca Michal Čajkovský prispel jedným gólom k výhre Spartaka Moskva v úvodnom zápase osemfinále play off KHL nad Severstaľom Čerepovec 3:2. Tridsaťjedenročný bek sa presadil v 17. minúte, keď zvýšil na 3:0 pre domácich.

07:25

Palestínsky veľvyslanec pri OSN Rijád Mansúr naliehal vo štvrtok na Bezpečnostnú radu OSN, aby odsúdila úmrtie množstva Palestínčanov, ktorí sa v Pásme Gazy snažiali dostať k potravinovej pomoci. Informovala agentúra AFP.

K incidentu prišlo, keď sa tisíce Gazanov nahrnuli k humanitárnemu konvoju, čo vyústilo do smrtiaceho chaosu, ktorý si vyžiadal desiaty obetí.

07:13

Slovenský hokejový útočník Peter Cehlárik strelil dva góly pri víťazstve Leksandu vo štvrtkovom zápase švédskej SHL nad Frölundou 3:0.

07:07

Španielsky tenista Jaume Munar postúpil do štvrťfinále dvojhry na antukovom turnaji ATP v čilskom Santiagu. Ako ôsmy nasadený zdolal v osemfinále Alberta Ramosa-Vinolasa zo Španielska hladko 6:3, 6:1.

06:58

Prvé tohtoročné stretnutie ministrov financií skupiny G20 sa skončilo vo štvrtok bez prijatia spoločného vyhlásenia pre nezhody členských krajín, ktoré súvisia s prebiehajúcimi geopolitickými konfliktami. Oznámila to Brazília, ktorá stretnutie hostila, informuje agentúra AFP.

Vojna na Ukrajine rozdelila skupina G20. Západné krajiny ju odsudzujú a poskytujú Ukrajine vojenskú a finančnú pomoc. Súčasťou G20 je však aj Rusko, ktoré získalo podporu od Brazílie, Číny či Indie.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke pohľad na Vodné dielo v Žiline z hrebeňa Krivánskej Malej Fatry

Autor: FOTO TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Ivan Štubňa

Pavel Jacz

Viktor Pondělík

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali