Bratislava 17. novembra 2023 (HSP/Polityka/Foto:Telegram)
Rusko začalo vyrábať vojenské vybavenie v zjednodušených verziách, a to napriek tomu, že na porážku Ukrajiny by im malo stačiť to, čo leží v skladoch, uviedli poľské noviny Polityka. Načo sa potom namáhať s obnovovaním niečoho, čo už bolo dávno vyradené z výroby? Poľskí autori článku Michał Fiszer, Jacek Fiszer sú presvedčení, že odhalili plány Rusov
Rusko si uvedomuje, že prekročilo Rubikon a niet cesty späť. Po víťazstve na Ukrajine bude Rusko v skutočnosti porazené – zapletené do sankcií, vyčerpané dlhým vojenským úsilím. Jediným východiskom je pokračovať v eliminácii potenciálnej konkurencie, t. j. hospodárskej sily Európy. Raz naštartovaný stroj musí bežať až do konca.
Výroba techniky v zjednodušených verziách
Tento konflikt dokázal, že kvalitatívna prevaha techniky môže negovať jej kvantitatívnu prevahu. Ale len do určitej miery. To sa jasne ukázalo počas druhej svetovej vojny. Nemecké obrnené sily, ktoré mali v tom čase najlepšie stredné tanky (PzKpfw V Panther) a ťažké vozidlá (PzKpfw VI Tiger), boli takmer úplne porazené Spojencami, ktorých tanky boli horšie. Sovietsky T-34 bol však celkom slušný, ale americké Shermany boli v pancierovaní aj palebnej sile jednoznačne horšie ako Panthery. Nemecké tanky nezohrali na bojisku rozhodujúcu úlohu, pretože ich bolo príliš málo.
Podobne na Ukrajine v roku 2023 nemecké tanky Leopard 2, použité v relatívne malom počte, nedokázali urobiť dramatický obrat, pretože ich bolo málo v porovnaní s masovým použitím ruských obrnených vozidiel a protitankových zbraní. Poľské tanky RT-91, ktoré vznikli modernizáciou sovietskych T-72M, sa tiež ukázali ako užitočné. (…) Západná výzbroj je skutočne účinná len vtedy, ak je integrovaná do jednotného systému používaného v súlade s určitou doktrínou, ak je riadená počítačovou sieťou, keď spravodajstvo poskytuje úplný obraz o bojisku, s podporou letectva a delostrelectva. (…)
Čo plánujú vyrábať Rusi?
Rusi začali vyrábať zjednodušenú verziu populárneho tanku T-72B3, nazvanú T-72B3 vzor 2022. Namiesto vynikajúceho zameriavača Sosna-U s termovíznou kamerou od francúzskej spoločnosti Sagem sa používa starší zameriavač 1PN-96 s pasívnym nočným videním ruskej výroby. Zhoršil sa aj balistický počítač a namiesto moderného reaktívneho panciera Kontakt-5 sa používa oveľa starší Kontakt-1. Tank nie je vybavený najnovšou verziou rádiostanice Akveduk upravenou na prenos dát, ale jej zjednodušenou variáciou.
Ide o veľký krok späť vo výrobe ruských bojových vozidiel. Aj keď určite nie taký veľký ako v prípade tanku T-62, ktorý bol vyhrabaný z najhlbších zásob. Je to však dosť znepokojujúce znamenie, pretože tank je predsa len tank. Na zničenie štyroch moderných tankov T-90M Proryv sú potrebné štyri riadené protitankové strely Javelin, ktoré sa ukázali ako mimoriadne účinné. A koľko takýchto rakiet je potrebných na zničenie štyroch T-62? Bohužiaľ, tiež štyri! T-62 sa dá zničiť staršími typmi protitankových striel, ale s T-90M to už nie je také jednoduché. Na bojisku je dôležitý každý kus obrnenej techniky.
Rusov embargo a nedostatok príležitostí na výrobu moderných vozidiel nijako zvlášť nerozčuľuje. Po vzore T-72B3 chcú rovnako naložiť aj s mnohými ďalšími typmi obrnencov. Napríklad pokiaľ ide o bojové vozidlá pechoty, vyvinuli BMP-3M Manul, pričom opustili mnohé vlastnosti pôvodného BMP-3. Konštrukcia Manulu je zjednodušená, ale zároveň vylepšená. Na rozdiel od pôvodného BMP-3M nebude mať 100 mm kanón, stále bude niesť rýchlopalný 30 mm kanón, pancier bude zosilnený a vozidlo sa “naučí” plávať. Mnohé zjednodušenia sa uplatnili v elektronike a elektrooptických systémoch, teda v oblastiach, v ktorých je známe, že Rusko zaostáva.
Čoraz častejšie sa hovorí o možnom obnovení výroby útočných lietadiel Su-25, ktoré sa na Ukrajine celkom osvedčili, hoci sa už viac ako 30 rokov nevyrábajú. Továreň, v ktorej sa vyrábali, sa nachádzala v Tbilisi. Rusi teraz uvažujú o Ulan-Ude, kde sa vyrábala dvojmiestna cvičná bojová verzia tohto stroja, a uvažuje sa aj o Bielorusku.
Prečo Rusi spustili výrobu starožitností?
Zdá sa, že nejde len o ukrajinský konflikt. Áno, na fronte, napodiv, začína byť nedostatok techniky a zbraní. Ale na porážku Ukrajiny by Moskve malo stačiť aj to, čo má vo svojich skladoch. Tak načo sa namáhať, vytvárať výrobné linky, zriaďovať celý reťazec subdodávateľov? Mnohí z nich teraz dostávajú objednávky na súčiastky a komponenty, ktoré sa už dávno nevyrábajú.
Môže to byť príprava na oveľa väčšiu vojenskú akciu? Je to veľmi pravdepodobné. Rusko si uvedomuje, že prekročilo Rubikon a niet cesty späť. Po víťazstve na Ukrajine bude na strane porazených – pod sankciami, vyčerpané dlhým vojenským úsilím. A korisťou budú ruiny a nelojálne obyvateľstvo. Aby malo Rusko z Ukrajiny nejaký úžitok, bude musieť veľa investovať. Jediným východiskom je ďalšia likvidácia potenciálneho konkurenta, t. j. zničenie hospodárskej sily Európy. Raz naštartovaný stroj musí bežať až do konca.
Ruské vedenie vie, čo robí. Chce zaviesť výrobu potrebných zbraní, hoci v zjednodušenej podobe, hlavné je mať ich veľa, čo najviac. Jediný spôsob, ako poraziť Európu, nie je tankový útok na Brusel a Paríž, ako to bolo v pláne počas studenej vojny, ale zdĺhavé vyčerpávajúce boje, ako na Ukrajine. Vyháňať ich od brehov Visly, kam sa určite dostanú, bez ohľadu na to, ako sa budeme brániť, nebude fungovať. Nebudú ustupovať. Rusi budú posielať na front ďalších a ďalších vojakov, “drony geraň” budú lietať do Vroclavi, Poznane a Berlína – kým sa nedosiahnu ciele Moskvy. Až kým sa jednota Západu nezačne postupne rozpadávať. Vždy sa nájdu “chytráci”, ktorí sa rozhodnú, že s takýmto protivníkom sa dá vyjednávať.
A práve preto by sme sa nemali vysmievať ruskému budovaniu múzea zbraní pod holým nebom. Žiaľ, Moskva vie, čo robí.
Prečítajte si tiež: