Toto rozhodnutie NVBD prijal v súvislosti s výrokmi hlavu rumunského štátu o návrhu zákona, ktorý sa týka autonómie Sikulskej oblasti krajiny. Komora poslancov 29. apríla bez prerokovania schválila návrh zákona o poskytnutí autonómie Sikulskej oblasti, pretože vypršal termín na diskusie o návrhu tohto zákona. Klaus Iohannis sa s kritikou vrhol na opozičnú Sociálno-demokratickú stranu /SDS/, poslanci ktorej tvoria väčšinu v dolnej časti rumunského parlamentu.
Vyhlásil, že SDS chce „odovzdať Sedmohradsko /iné názvy – Transylvánia al Transilvánia – pozn. aut./ Maďarom“ a položil sociálnym demokratom rétorickú otázku: „Čo vám prisľúbil líder z Budapešti Viktor Orbán na oplátku za túto dohodu?..“ Ten istý deň Senát /horná komora rumunského parlamentu – pozn. aut./ definitívne odmietol návrh projektu.
Výroky prezidenta vyvolali búrlivú kritiku. Napríklad, predseda Demokratického zväzu Maďarov Rumunska Hunor Kelemen vyhlásil, že prezident „zničil ideu racionálneho politického dialógu, vysmieval sa maďarskému jazyku a pranieroval maďarskú menšinu v Rumunsku.“
Maďarský premiér Viktor Orbán na margo zrejúceho škandálu v susednej krajine pre médiá uviedol, že „podobné výroky nepočul z Rumunska ani počas tých najhorších protidemokratických období.“ Vyzval, aby všetci zachovali pokoj a počkali na to, kým sa situácia upokojí. Klaus Iohannis na to reagoval slovami, že „nemá problémy s osobami maďarskej národnosti, ale iba s politikmi zo Sociálno-demokratickej strany.“
Po zverejnení informácií o udelení pokuty prezidentovi, jeho štáb prezentoval vyhlásenie, v ktorom uviedol, že „pretože nariadenie Národného výboru pre boj s diskrimináciou je čisto politické, prezident Rumunska sa odvolá na kompetentnú inštanciu.“
„Národný výbor pre boj s diskrimináciou je autonómna štátna inštitúcia, ktorá sa nachádza pod kontrolou parlamentu. Výbor je garantom rešpektovania a uplatňovania princípu nediskriminácie v súlade s platnou legislatívou a medzinárodnými dokumentmi, ktoré podpísalo Rumunsko,“ uviedol na svojom portáli Národný výbor pre boj s diskrimináciou a podčiarkol, že prijal správne rozhodnutie, keď nariadil pokutovať prezidenta.
Sikuli alebo Sikulovia alebo staršie Sekulovia (po maď. Székelyek, po rum. Sicui, po nem. Szekler) sú skupina Maďarov v Rumunsku najmä v tzv. Sikulskej oblasti. Žijú v Sedmohradsku /Transylvánii, Transilvánii/, hlavne v župách Covasna, Mureș a Harghita.
Podľa väčšinového názoru, ide o hungarizovaný kmeň turkického pôvodu (pomaďarčili sa v 12. storočí), v Maďarsku prevláda názor, že ide o vetvu Pramaďarov azda už z čias príchodu Pramaďarov do Panónskej panvy. V minulosti sa často hlásili k osobitnému sikulskému pôvodu, čo má historické dôvody, pretože Sikulsko malo kedysi značnú autonómiu.
Obyvatelia tohto regiónu už dávnejšie požadujú autonómiu, avšak rumunské úrady tieto požiadavky kvalifikujú, ako separatistické tendencie. Do roku 1918 bola Transilvánia súčasťou Rakúsko-Uhorska. V súčasnosti v regióne žije približne 1,3 milióna Maďarov, čo je 6,5% obyvateľstva Rumunska.
Eugen Rusnák