Bratislava 4. júna 2016 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
Verejnoprávny Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) chce od budúceho roka zvýšiť koncesionárske poplatky zo súčasných 4,64 na rovných 7 eur. A tak by si každý prijímateľ elektrického prúdu podľa tzv. “zastrčkového zákona ” musel siahnuť hlbšie do peňaženky
Minister kultúry Marek Maďarič tvrdí, že pokiaľ majú verejnoprávne médiá dobre fungovať, musia mať stabilné dlhodobé financovanie. Za posledné obdobie slovenská televízia a rozhlas podľa neho ukázali, že si viac peňazí zaslúžia. Pripomenul, že aj hospodárenie RTVS je pozitívne.
Iný názor má strana SNS na čele s Andrejom Dankom ktorý sa vyjadril, že zákon o zvyšovaní koncesionárskych poplatkov nateraz nepodporí, ale do budúcna to nevylúčil, keďže koaličná zmluva, ktorú podpísala aj SNS, obsahuje tento zákon.
Je ale akékoľvek zvyšovanie koncesionárskych poplatkov na mieste?
Známy zahranično-politický komentátor Ľubomír Huďo , bývalý redaktor RTVS a zakladateľ novej televízie INTV dlhodobo kritizuje neobjektívne spravodajstvo verejnoprávneho média . Poukazuje tak hlavne na západnú propagandu v ktorej spomínané médium velebí Ameriku a z Ruska robí úhlavného nepriateľa, najviac to bolo vidieť v prípade Ukrajinskej krízy ale aj v dnešnom Sýrskom konflikte.
Zahraničná politika ale nie je jediná slabina RTVS.
Rada pre vysielanie a retransmisiu sa na poslednom zasadnutí zaoberala reláciou Večera s Havranom, ktorú moderuje známy ľavicový extrémista Michal Havran, ktorá bola venovaná nárastu extrémizmu v súvislosti s priaznivým výsledkom strany Kotleba – ĽSNS v parlamentných voľbách.
Sťažovatelia namietali, že v programe sa diskutovalo o Mariánovi Kotlebovi, avšak ten priestor reagovať nedostal.
Táto relácia však nie je ojedinelý prípad neobjektívnosti. Aj hlavná politická relácia RTVS s názvom ” O 5 minút 12″, ktorú moderuje Martin Strižinec má čo do výberu hosti od objektívnosti dosť ďaleko. Od prvej relácie ktorá sa konala deň po voľbách do NR SR, a kde sa stretli predstavitelia všetkých zvolených parlamentných strán, prebehlo ďalších 10 relácii, v ktorých diskutovali politici zastúpení zo všetkých parlamentných politických strán, niektorí aj viackrát okrem zástupcov Kotlebovej Ľudovej strany naše Slovensko, ktorá nedostala žiaden priestor a to ani v prípade, keď sa v relácii viedla diskusia práve o tejto strane, ktorá sa nemohla brániť. Ak by išlo o reláciu vysielanú v súkromnej televízií, tak by mohla byť televízia kritizovaná za neobjektívnosť, ale v prípade verejnoprávnej RTVS tu pristupuje aj problém finančný a technický. Koncesionárske poplatky totiž RTVS hradí aj tých 210 000 voličov Kotlebovej strany. Minimálne z tohoto dôvodu by mal byť ich zástupca pozývaný do relácii vyrábaných touto televíziou.
Preto sa na záver treba zamyslieť či má RTVS vôbec morálne právo čo i len uvažovať o zvýšení koncesionárskych poplatkov, keď sa nijako neodlišuje od komerčných mainstreamových médií šíriacich západnú propagandu a ignorujúcich stranu, ktorá zastupuje 210 tisíc voličov. Minimálne títo ľudia môžu mať k plateniu koncesionárskych poplatkov pre RTVS výhradu.
Samuel Gdovin